Wczytuję dane...
Jak skutecznie oświetlić ogród?

Jak skutecznie oświetlić ogród?

Wbrew pozorom, stworzenie oświetlenia ogrodowego wcale nie wymaga wielkich nakładów finansowych czy mnóstwa pracy. Warto w tym zakresie skorzystać z bogatej oferty lamp zewnętrznych i odpowiednio dobrać je do naszych potrzeb.

Które części ogrodu należy oświetlić?

Nie zawsze możemy pozwolić sobie na całościowe oświetlenie naszego ogrodu. Wynika to z jego powierzchni, możliwości technicznych lub chęci ograniczenia kosztów energii elektrycznej. Nie w każdym przypadku jest to zresztą konieczne. Bardzo często wystarczy zapewnienie światła w kilku kluczowych miejscach, aby bez problemu poruszać się w ogrodzie po zmierzchu.

Kluczowym elementem, który powinien zostać oświetlony w ogrodzie, są ścieżki i alejki. Umożliwiają one swobodne przemieszczanie się bez ryzyka potknięcia czy przewrócenia. Istnieje cały szereg lamp zewnętrznych do ogrodu, które stworzono z myślą o tego typu zastosowaniu. Warto także umieścić oświetlenie w miejscu przeznaczonym do wypoczynku. Dzięki światłu zamontowanemu przy tarasie - będziemy mogli spędzać na nim przyjemne letnie wieczory.

Wykorzystaj istniejącą infrastrukturę

Tworząc system oświetlający ogród nie musisz budować wszystkiego od podstaw. Wręcz przeciwnie - przydatna może okazać się istniejąca już infrastruktura. Bardzo często umożliwia ona szybkie i proste zamontowanie lamp ogrodowych, bez konieczności inwazyjnej przebudowy, wymagającej zniszczenia części rosnącej już zieleni.

Jeżeli mamy do czynienia z przydomowym ogródkiem, warto wykorzystać ścianę znajdującego się w pobliżu budynku. Z łatwością zamontujemy na niej estetyczne kinkiety lub oprawy elewacyjne. Problemem nie będzie w tym przypadku także doprowadzenie elektryczności. Przydatna może okazać się ustawiona w ogrodzie weranda czy zadaszony taras. Na belkach lub stropie tego rodzaju małej architektury bez większego kłopotu zawiesimy specjalne żyrandole, stworzone z myślą o wykorzystaniu na zewnątrz.

Postaw na lampy ogrodowe

Chcąc zapewnić sobie skutecznie oświetlenie zewnętrzne, które będzie sprawnie funkcjonowało przez wiele lat, dobrze jest postawić na profesjonalne lampy do ogrodu. Zostały one stworzone z myślą o pracy w trudnych warunkach atmosferycznych, panujących poza zabudowaniami. Są więc wodo oraz mrozoodporne i najczęściej wykonane z trwałych materiałów, takich jak stal, szkło czy tworzywa sztuczne. Wiele z nich przystosowano do montażu bezpośrednio w gruncie, dzięki czemu doprowadzenie światła w każdym obszarze ogrodu jest niezwykle proste.

Lampy tego typu dostosowano do pracy w ogrodzie także pod względem estetyki. Bardzo często ich żyrandole wykonane zostały w stylistyce retro, która pięknie komponuje się z pozostałym wyposażeniem działki, stanowiąc przy okazji ozdobny detal.

Najpopularniejsze wpisy na blogu:

  1. Gdzie wyrzucać i utylizować żarówki?
  2. Podstawowe zasady oświetlenia w feng shui – starożytnej praktyce aranżacji wnętrz
  3. Ile kosztuje remont łazienki?
  4. Styl skandynawski w domu i mieszkaniu
  5. Ruch artystyczny Bauhaus w wystroju i budownictwie
  6. Kolor antracyt w wystroju wnętrz
  7. Najlepsze sposoby na oszczędzanie prądu w domu i mieszkaniu
  8. Jakie kolory i style pasują do szarego?
  9. Sposoby na wyciszenie mieszkania
  10. Lampy solarne ogrodowe - zalety i wady