Wczytuję dane...

Czym są lampy na szynach?

Czym są lampy na szynach?

Lampy na szynach i oprawy szynowe zdobywają popularność w nowocześnie urządzanych wnętrzach. Nie tylko w domach, ale również sklepach, biurach, restauracjach czy gabinetach. W sklepach dostępne są oprawy szynowe w różnych rodzajach, np. pojedyncze lub podwójne, tuby oraz lampy wiszące do szynoprzewodów. Zastanówmy się, czym są tego typu lampy i w jakich pomieszczeniach się sprawdzą.

Co to jest lampa na szynach?

Oprawa szynowa jest to listwa, zwykle aluminiowa, którą montujemy bezpośrednio do sufitu lub zawieszamy pod sufitem. W środku listwy ukryte są przewody elektryczne. Możemy spotkać się z listwami szynowymi jedno-, dwu- i trójfazowymi.

Oprawy szynowe są coraz częściej wybierane, ponieważ dają wiele możliwości aranżacji. Pozwalają tworzyć rozbudowane układy oświetlenia z różną ilością źródeł światła oraz w różnych kształtach. Do oświetlenia szynowego dobiera się kształtki, dzięki którym można łączyć listwy nie tylko w linii prostej, ale i pod kątem.

Jeśli więc po pewnym czasie uznamy, że potrzebujemy więcej światła, można dostosować szynę za pomocą dołączanych elementów. Należy jednak pamiętać, że dobierając system szynowy trzeba kompletować elementy jednego producenta. Produkty innych firm raczej nie będą pasowały, więc użycie konkretnego produktu, zwłaszcza w domu, musi być spokojnie przemyślane.

Oprawy szynowe - nowoczesny design

Oprawy szynowe sprawdzą się w wielu rodzajach wnętrz, np. w stylu minimalistycznym. Wynika to z faktu, że są to lampy bez ozdobników, bardzo oszczędne w formie. W oprawach dominuje szarość i złamana biel, choć modne są również produkty transparentne, których urok tkwi w połączeniu metalu i szkła, a czasem nawet drewna.

Oprawy szynowe sprawdzą się również w pomieszczeniach w stylu industrialnym, ponieważ tego typu listwy posiadają widoczne elementy konstrukcyjne takie, jak przewody, druty czy żarówki. Mogą przez to przypominać oświetlenie laboratorium czy hal fabrycznych, gdzie źródłem światła są reflektory, rastry sufitowe lub światłowody.