Wczytuję dane...
Gdzie wyrzucać i utylizować żarówki?

Gdzie wyrzucać i utylizować żarówki?

Jeśli światło nie zapala się po naciśnięciu przycisku, prawdopodobnie konieczna będzie wymiana przepalonej żarówki. O ile sam proces zwykle nie jest żadnym problemem, to jednak wiele osób staje przed dylematem: gdzie wyrzucać żarówki? Do szkła, odpadów zmieszanych czy tworzyw sztucznych i metali? A może jeszcze gdzie indziej? Czy zużyte żarówki można tak po prostu wyrzucić, czy też zaliczają się do elektrośmieci? A co ze świetlówkami? Odpowiedzi na te i inne pytania związane z utylizacją żarówek znajdziesz w poniższym artykule.

Dlaczego segregacja odpadów jest tak ważna?

1 lipca 2013 roku w krajach Unii Europejskiej wprowadzony został nowy system segregacji śmieci. Najnowsze zasady gospodarki odpadami komunalnymi nakazują segregację odpadów – śmietniki zostały wyposażone w nowe, specjalnie oznakowane pojemniki, a wielu gospodarstwom domowym zmieniły się umowy związane z odbiorem śmieci. Choć dla niektórych selektywna zbiórka odpadów jest przede wszystkim uciążliwym obowiązkiem, segregacja odpadów umożliwia odzyskiwanie części surowców. Zmniejszamy tym samym zużycie surowców naturalnych oraz ilość śmieci zanieczyszczających całe środowisko. Selektywna zbiórka odpadów jest także tańsza, więc jeśli argument związany z ekologią nie przemawia do Ciebie - segreguj śmieci, by ponosić niższe koszty wywozu. Nie jest to wcale takie trudne - pojemniki do segregacji śmieci są zwykle dość szczegółowo opisane. Bardzo szybko przyzwyczaisz się do wrzucania odpadów do odpowiednich pojemników. Co pewien czas wszystkim nam przytrafiają się dylematy: gdzie wrzucić to opakowanie? Czy ten przedmiot należy wrzucić do odpadów zmieszanych, czy też do innego kontenera? Jeśli zdarza Ci się zatrzymać przed koszem na śmieci z żarówką w ręku, mamy dla Ciebie kilka wskazówek odnośnie ich utylizacji.

Żarówki to bardzo niebezpieczny odpad dla środowiska. Dlatego też nie należy ich wyrzucać byle gdzie.

Gdzie wyrzucać żarówki?

Jeszcze do niedawna spalona żarówka lądowała po prostu w koszu na śmieci obok kartonu po mleku, starej gazety i obierków po warzywach. Zmiany przepisów wymusiły ustawienie kilku pojemników na różne rodzaje odpadów, dlatego przed wyrzuceniem żarówki warto dobrze się zastanowić. „Zwykłe” żarówki żarnikowe wyrzucamy po prostu do pojemnika na odpady zmieszane: nie zaliczają się one ani do szkła, ani do tworzyw sztucznych. Tego typu żarówki powoli wycofywane są na rzecz nowoczesnych rozwiązań, które nie zużywają tak dużej ilości energii. Jeśli chcesz obniżyć rachunki za prąd, żarówkę żarnikową zastąp żarówką LED – jest niewielka i jednocześnie potrzebuje o wiele mniej energii do skutecznego oświetlenia pomieszczeń.

A gdyby tak w ogóle nie wyrzucać żarówek? Jeśli masz w sobie żyłkę majsterkowicza i lubisz ozdoby DIY, możesz podarować żarówkom drugie życie. Zużyte żarówki mogą stać się wyjątkową dekoracją, którą bez problemu przygotujesz samodzielnie. Pamiętaj jednak, że nie może to być żarówka energooszczędna! Jeśli jednak posiadasz żarówkę starszego typu, delikatnie usuń gwint (najlepiej sprawdzą się żarówki z większym gwintem), a następnie wypełnij szklaną banieczkę kwiatami, kolorowymi kamykami, piaskiem i muszelkami czy innymi drobnymi ozdobami. Pustą żarówkę możesz wypełnić również małymi, kolorowymi lampkami LED na baterie – w ten sposób stworzysz niewielką ozdobną lampkę. Jeśli nie chcesz ryzykować zbicia żarówki podczas usuwania gwintu, możesz pokryć zużytą żarówkę klejem i obtoczyć w brokacie lub kolorowym konfetti. Na koniec wystarczy owinąć drucik lub cienką niteczkę wokół gwinta – i już oryginalna, niepowtarzalna i przede wszystkim ekologiczna bombka z recyklingu jest gotowa!

Jeśli chodzi o żarówki samochodowe, przepalają się one oczywiście w najmniej odpowiednim momencie. Pół biedy, jeśli zauważysz to przed rozpoczęciem jazdy. Jeśli jednak prowadzisz auto w dzień, możesz po prostu nie zdawać sobie sprawy z tego, że jedna z żarówek jest przepalona. Mandat za spaloną żarówkę to nic przyjemnego, dlatego przezorny kierowca podjeżdża na najbliższą stację benzynową i stara się wymienić żarówkę jak najszybciej. Co zrobić ze zużytą żarówką? Jeśli nie jest to żarówka starszego typu (żarnikowa), nie wyrzucaj jej do kosza na śmieci. Możesz zapytać obsługi, czy stacja posiada pojemnik na zużyte żarówki LED. Jeśli nie, zachowaj ją i oddaj w punkcie utylizacji lub sklepie z elektroniką. Dużo zachodu? Pamiętaj, że każdy z nas może chronić środowisko; segregacja śmieci to proste działanie, które zdecydowanie przynosi efekty!

Utylizacja świetlówek – co musisz wiedzieć?

O ile utylizacja żarówek żarnikowych nie jest problemem, utylizacja świetlówek to już bardziej złożone zagadnienie. Żarówki świetlówki zawierają rtęć oraz wiele szkodliwych substancji, niebezpiecznych szczególnie w przypadku rozbicia szklanej obudowy. Zużyte świetlówki należy delikatnie wykręcić i pod żadnym pozorem nie wolno wyrzucać ich do odpadów zmieszanych! Możesz zanieść je do sklepu, w którym kupujesz nowe żarówki lub potraktować jako elektrośmieci. Jeśli Twoja firma korzysta wykorzystuje świetlówki, kod odpadu to 16 02 13* - zużyte urządzenia zawierające niebezpieczne elementy inne niż wymienione w 16 02 09* do 16 02 12*. Co zrobić, jeśli świetlówka ulegnie uszkodzeniu? Przede wszystkim otwórz okno i dokładnie wywietrz pomieszczenie. Jeżeli możesz, załóż rękawiczki i ostrożnie pozbieraj wszystkie rozbite części, a następnie umyj podłogę. Stłuczoną świetlówkę zabezpiecz w plastikowym worku i zanieś do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Chcesz obniżyć zużycie energii elektrycznej i planujesz rezygnację ze świetlówek? Zastąp je sufitowymi plafonami LED – doskonale sprawdzą się zarówno w domu, jak i biurze.

A co z żarówkami LED?

Gdzie wyrzucać żarówki LED? Choć nie są one tak niebezpieczne jak świetlówki, nie powinny być one wyrzucane do odpadów zmieszanych. Jeśli przepali Ci się żarówka LED, utylizacja wygląda podobnie jak w przypadku urządzeń elektrycznych i elektronicznych – należy potraktować je tak, jak elektrośmieci. Gdzie wyrzucać elektrośmieci? Poniżej mamy dla Ciebie kilka podstawowych wskazówek.

Choć wymiana żarówek LED wiąże się z pewnymi utrudnieniami, warto przestawić się na ten rodzaj oświetlenia. Przepalona żarówka żarnikowa to doskonały powód, by stopniowo wprowadzać zmiany – tradycyjne żarówki z żarnikiem nie są już zalecane do oświetlania domów w krajach Unii Europejskiej z powodu zbyt dużego zużycia energii elektrycznej. Wybierając oświetlenie LED zmniejszasz rachunki za prąd! Oświetlenie LED zużywa bowiem nawet do 90% mniej energii. Choć ten rodzaj żarówek jest nieco droższy, potraktuj to jako inwestycję: kwota zwraca się bardzo szybko, ponieważ lampy LED charakteryzują się znacznie dłuższą żywotnością. Żarówki LED nie nagrzewają się tak mocno jak tradycyjne żarówki – doskonale sprawdzą się zwłaszcza w lampkach znajdujących się w zasięgu dziecięcych rączek. Oświetlenie LED dostępne jest w wielu wariantach kolorystycznych – jeśli chcesz zmienić aranżację wnętrza, żarówki LED to zdecydowanie strzał w dziesiątkę! W ten prosty sposób odmienisz swój salon czy sypialnię oraz dodasz im niepowtarzalnego charakteru.

Nie wyrzucaj żarówek do zwykłych pojemników na śmieci

Elektrośmieci – co musisz wiedzieć?

Gdzie wyrzucić elektrośmieci? Każdy z nas stanie prędzej czy później przed tym dylematem. Zepsuty toster, stary telewizor z kineskopem, ale również żarówki LED, smartfony, a nawet lampka nocna – to wszystko eletrośmieci, których nie należy wyrzucać do zwykłego pojemnika na śmieci. Gdzie oddać elektrośmieci? Do wyboru masz kilka rozwiązań. Elektroodpady dzielą się na 10 głównych grup produktowych, dzięki czemu możliwa jest utylizacja w bezpieczny dla środowiska sposób. Elektrośmieci dzielimy na:

  • wielkogabrytowe urządzenia AGD (np. lodówki, zamrażalki, pralki, piekarniki, klimatyzatory),

  • małogabarytowe urządzenia AGD (miksery, żelazka, tostery, depilatory, maszynki elektryczne i inne),

  • urządzenia teleinformatyczne i telekomunikacyjne (przede wszystkim są to telefony komórkowe, terminale, komputery, drukarki),

  • urządzenia RTV (telewizory, sprzęt hi-fi, instrumenty muzyczne),

  • urządzenia oświetleniowe (świetlówki i żarówki LED, lampy, żyrandole),

  • narzędzia elektryczne i elektroniczne (wiertarki, piły elektryczne i inne),

  • zabawki i gadżety (np. gry wideo),

  • przyrządy medyczne,

  • przyrządy kontrolujące (np. termostaty czy czujniki dymu),

  • automaty z napojami i jedzeniem oraz bankomaty.

Mniejsze elektrośmieci należy przekazać do specjalnych punktów zbierania elektroodpadów. Niektóre sklepy oferują swoim klientom możliwość przyniesienia i oddania zużytych sprzętów elektronicznych – w ten sposób możesz zyskać także korzystny rabat na zakup nowego urządzenia. W sklepach z elektroniką znajdziesz także pojemniki na drobne elektrośmieci: zużyte baterie, świetlówki i żarówki LED. W przypadku wielkogabarytowych śmieci elektrycznych i elektronicznych punkty odbioru często oferują bezpłatny odbiór urządzenia z domu. Bardzo często zbiórki elektrośmieci są organizowane przez gminy: w zamian za zużyty sprzęt elektryczny możesz odebrać między innymi sadzonki drzewek i krzewów owocowych lub choinki.

Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny musi być utylizowany z zachowaniem wszystkich procedur. Odpady elektroniczne zawierają w sobie wiele szkodliwych substancji – freon, ołów czy rtęć to tylko początek tej listy. Wyrzucenie telewizora, pralki czy lodówki w miejscu, które nie zostało do tego przeznaczone ryzykujemy przenikanie trujących substancji do środowiska (np. wód gruntowych), a w efekcie również do organizmów ludzi i zwierząt. Wyrzucając nieodpowiedzialnie elektrośmieci narażamy siebie i innych na wiele groźnych chorób, m. in. nowotworowych. Elektroodpady – niezależnie od tego, czy są to wielkogabarytowe sprzęty AGD, czy też niewielkie żarówki LED – należy zatem oddawać do specjalnych punktów odbioru. Na stronie urzędu miasta lub gminy znajdziesz praktyczne wskazówki odnośne oddawania elektrośmieci oraz możliwości zamówienia bezpłatnego odbioru. Wyrzucenie elektrośmieci do pojemnika na odpady zmieszane lub surowce wtórne może skutkować karą grzywny od 500 do nawet 5000 zł! Nie ryzykuj i zagospodaruj elektroodpady w odpowiedzialny sposób.

Najpopularniejsze wpisy na blogu:

  1. Gdzie wyrzucać i utylizować żarówki?
  2. Podstawowe zasady oświetlenia w feng shui – starożytnej praktyce aranżacji wnętrz
  3. Ile kosztuje remont łazienki?
  4. Styl skandynawski w domu i mieszkaniu
  5. Ruch artystyczny Bauhaus w wystroju i budownictwie
  6. Kolor antracyt w wystroju wnętrz
  7. Najlepsze sposoby na oszczędzanie prądu w domu i mieszkaniu
  8. Jakie kolory i style pasują do szarego?
  9. Sposoby na wyciszenie mieszkania
  10. Lampy solarne ogrodowe - zalety i wady
  11. Jak przeliczać moc żarówek LED? 1W ile to lumenów?
  12. Oświetlenie przedpokoju z czujnikiem ruchu — dlaczego warto je wybrać?
  13. Jakie oświetlenie do garderoby będzie najlepsze?
  14. Oświetlenie pergoli — jaką oprawę wybrać?
  15. Jakie lampy do garażu?
  16. Jakie światło w domu: ciepłe czy zimne?
  17. Lampy w stylu marynistycznym
  18. Lampy w stylu nowojorskim
  19. Oświetlenie poddasza ze skosami
  20. Dlaczego warto zamontować ściemniacz LED?
  21. Jak oświetlić schody wewnętrzne i zewnętrzne?