Wczytuję dane...
Najlepsze sposoby na oszczędzanie prądu w domu i mieszkaniu

Najlepsze sposoby na oszczędzanie prądu w domu i mieszkaniu

Nie da się ukryć, że nasze życie w dużej mierze bazuje na eksploatacji urządzeń elektrycznych różnego typu. Oświetlenie pomieszczeń, rozrywka, przygotowywanie i przechowywanie jedzenia – przykładów jest naprawdę wiele. Nie dziwi więc fakt, że wiele osób zastanawia się, jak oszczędzać prąd w taki sposób, aby nie odmawiać sobie przyjemności. Szczególnie, że nasze rachunki za prąd rosną z roku na rok. Na szczęście, istnieje wiele sposobów, dzięki którym możemy zmniejszyć codzienne zużycie prądu przez domowe urządzenia. Oto, co warto wiedzieć na ten temat.

Kondensatory energii i ich opłacalność

Szukając sposobu na obniżenie miesięcznych opłat za prąd, wielu Polaków często zastanawia się nad kupnem specjalistycznego urządzenia do oszczędzania energii elektrycznej. Mowa o popularnym kondensatorze, wykorzystywanym od lat w wielu dziedzinach przemysłu. Urządzenie to umożliwia redukcję zużycia prądu nawet o 30 procent. Niestety, w przypadku użytku stricte domowego, kupno kondensatora nie jest najlepszym pomysłem. Urządzenia RTV i AGD nie zużywają dostatecznie dużo energii, aby możliwe było magazynowanie jej zapasów przez kondensator. Nie oznacza to jednak, że oszczędzanie energii w domowym zaciszu jest niemożliwe. Wszystko sprowadza się do wyrobienia dobrych nawyków oraz wykorzystywania sprawdzonych i nowoczesnych rozwiązań.

Ocena zużycia energii

Planując wdrożenie sposobów zmniejszania opłat domowych, powinniśmy przyjrzeć się wpierw sposobom eksploatacji sprzętów w mieszkaniu. Urządzenia stare i uszkodzone zużywają znacznie więcej prądu, niż ich nowoczesne, sprawne odpowiedniki. Nie zapominajmy również, że pewne sprzęty zawsze będą potrzebować większego poboru energii. Przykładem są tu przede wszystkim bojlery elektryczne oraz płyty indukcyjne. Status pożeracza prądu mają również lodówki, piekarniki oraz zmywarki.

Planując kupno solidnego urządzenia do oszczędzania prądu, powinniśmy sprawdzić klasę energetyczną interesującego nas modelu. Im wyższa, tym mniej energii będzie zużywać dane urządzenie. Na szczęście, praktycznie każdy wiodący producent dokłada obecnie starań, aby oferowany przez niego sprzęt odznaczał się możliwie największą energooszczędnością. Jeśli nadal korzystamy ze starej lodówki, wymiana jej na nowszy model przełoży się na mniejsze opłaty za prąd.

Stare żarówki odchodzą do lamusa

Dobre nawyki sprzyjające oszczędzaniu energii

Wybranie urządzeń o wysokiej klasie energetycznej to nie jedyna sposób na obniżenie opłat za prąd. Jak oszczędzać prąd w domu? Niezwykle istotne jest nasze podejście do eksploatacji kupionego sprzętu. Przykładowo, wykorzystując płytę indukcyjną, możemy skrócić czas jej działania, gotując potrawy w garnku z przykrywką. Przyspieszy to cały proces przygotowywania jedzenia. Nie inaczej jest w przypadku piekarników. Piekąc potrawy, postarajmy się nie otwierać włączonego urządzenia zbyt często. Traci ono wówczas skumulowaną we wnętrzu ciepłotę, co wymusza na nas czekanie na ponowne jego nagrzanie. Unikajmy również zbyt długiego otwierania lodówki lub wkładania do niej gorących potraw – regulacja temperatury będzie wtedy wymagać większego zużycia prądu.

Zastanawiając się, jak oszczędzać energię w domu, nie zapominajmy także o pozostałych, eksploatowanych często sprzętach. Po naładowaniu smartfona lub tabletu, odłączmy urządzenie od prądu – nawet w stanie bezczynności, ładowarki pobierają energię. Pamiętajmy też o możliwości funkcji, np. oszczędzania energii w niektórych sprzętach. Wykorzystywanie ich przy mniej intensywnych działaniach znacząco zredukuje zużycie prądu. Mówiąc o sposobach na oszczędzanie energii, nie powinniśmy również zapominać o właściwym używaniu pralek i zmywarek. Zamiast włączać je częściej w celu umycia lub wyprania mniejszych ilości naczyń czy ubrań, zaplanujmy porządki w taki sposób, aby każdorazowo zapełnić urządzenie.

Wiele osób zastanawia się również, czy wyłączać bojler elektryczny, gdy nie korzystamy z ciepłej wody. Wyłączenie urządzenia uniemożliwi regularne uruchamianie się termostatu, który podgrzewa wodę, gdy jej temperatura spadnie niżej odpowiedniego poziomu. Należy jednak pamiętać, że po odłączeniu bojlera konieczne będzie włączenie go na około półtorej godziny przed planowaną kąpielą. Jeśli o tym zapomnimy, będziemy musieli czekać na ponowne nagrzanie się wody. Alternatywą jest tu użycie specjalnego włącznika z timerem, który sam uruchomi bojler o wyznaczonej przez nas porze.

Energooszczędność a oświetlenie

Jak oszczędzać energię elektryczną na co dzień? Należy pamiętać także o oświetleniu, z którego korzystamy w każdym pomieszczeniu. Generalna zasada mówi, że najkorzystniejszym rozwiązaniem jest umieszczenie zakątka do czytania lub biurka w pobliżu okien, aby móc jak najdłużej korzystać ze światła słonecznego. Jeśli mieszkamy jednak w ciemniejszym miejscu, lub wracamy do domu dopiero pod wieczór, warto jest pomyśleć o kupieniu odpowiedniego oświetlenia.

W przypadku zarówno większych żyrandoli, jak i oświetlenia miejscowegodo dobrych sposobów oszczędzania energii elektrycznej zaliczamy kupno nowoczesnych żarówek. Popularne ostatnimi czasy modele energooszczędne, choć nieco droższe od zwykłych, są znakomitym, przystępnym sposobem na wydajne oświetlenie domu. Pamiętajmy, że osprzęt tego typu jest szczególnie przydatny w miejscach, w których światło pozostaje włączone przez dłuższy czas – zbyt częste włączanie i wyłączanie żarówek energooszczędnych może skończyć się ich przepaleniem. Jeśli przebywamy w danym miejscu tylko przez pewien czas, nie zostawiajmy włączonego światła, gdy nie jest nam już potrzebne.

Oświetlenie zewnętrzne

Planując redukcję opłat, warto pomyśleć, jak oszczędzać energię nie tylko we wnętrzach, ale też na terenie całej posesji. Bez względu na to, czy interesują nas praktyczne lampy, wbudowane w podłoże podjazdu, czy też stylowe oświetlenie wiszące do altanki, warto jest postawić na nowoczesne rozwiązania, opracowane przez wiodących producentów. Na rynku bez trudu znajdziemy inteligentne oświetlenie włączające się wyłącznie po wykryciu ruchu. Dzięki temu, nie musimy martwić się, że zamontowane przez nas lampy będą zużywać prąd, gdy nikt nie korzysta z nich w danym momencie. Także i w naszym sklepie znajdą Państwo szeroki wybór oświetlenia wiszącego i dogruntowego, opracowanego przez rynkowych liderów. Ze względu na zupełnie inny rodzaj otoczenia, oświetlenie zewnętrzne powinno być tak samo energooszczędne, co skuteczne, zapewniając bezpieczeństwo osobom przebywającym na terenie ogrodu po zmroku. Lampy i słupki dostępne w naszym asortymencie, to nie tylko piękne oświetlenie, ale również wysoki poziom szczelności, gwarantujący oświetleniu odporność nawet na najintensywniejsze opady deszczu.

Nowoczesne rozwiązania sprzyjające oszczędnościom

Sposoby na oszczędzanie prądu są zróżnicowane. Wszystko dzięki szerokiej gamie nowatorskich urządzeń, dzięki którym dzienne zużycie energii może zostać zredukowane. Przykładem są chociażby specjalistyczne listwy, wyposażone w przycisk zasilania. W przeciwieństwie do lodówki, sprzęty takie, jak telewizor nie muszą być podłączone do prądu 24 godziny na dobę. W momencie, gdy wychodzimy do pracy lub kładziemy się spać, nieużywany sprzęt można tymczasowo odłączyć, aby zmniejszyć zużycie energii.

Równie ciekawym rozwiązaniem jest również specjalistyczne urządzenie do zmniejszenia zużycia prądu, nazywane oszczędzaczem albo centralką lub mostkiem. W przeciwieństwie do wspomnianych wcześniej kondensatorów, oszczędzacz jest sprzętem w pełni dostosowanym do użytku domowego. Inteligentne systemy w nim wykorzystane pozwalają nam nie tylko na monitorowanie zużycia energii, ale też na zarządzanie procesami za pośrednictwem dedykowanej aplikacji.

Osoby, zastanawiające się, jak oszczędzać energię elektryczną w domu, coraz chętniej stawiają na odpowiednio dobrane taśmy LED. Ze względu na niewielką ilość pobieranej energii, wyjątkowy charakter oraz prosty montaż, oświetlenie tego typu cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Taki osprzęt nie tylko znakomicie podkreśli przedmioty, eksponowane na półce w salonie, ale umożliwi także wygodniejszą pracę w słabo oświetlonej kuchni. Kupując taśmy, pamiętajmy jedynie, aby zawsze korzystać z nich w połączeniu z kompatybilnymi zasilaczami.

Opłacalność fotowoltaiki i innych źródeł ekologicznych

Instalacje fotowoltaiczne to kolejna odpowiedź na pytanie, jak oszczędzać energię w domu. Chociaż koszty związane z montażem kolektorówmogą początkowo wydać się nam dość wysokie, zapłacona suma z pewnością zwróci się po kilku latach. Powodem jest przede wszystkim niezależność energetyczna, zapewniona przez tę coraz popularniejszą metodę zasilania. Energia elektryczna pochodzi tu praktycznie wyłącznie ze źródła naturalnego, nie musimy martwić się o płacenie rachunków dostawcy prądu. To ten czynnik sprawia, że ekologiczne rozwiązania, takie jak fotowoltaika lub pozyskiwanie prądu z wody za pomocą specjalnych wiatraków, stają się w Polsce coraz częstszym widokiem. Pamiętajmy tylko, aby przed pracami montażowymi zawsze skontaktować się z ekspertami, którzy po oględzinach domu ocenią, jaki typ instalacji sprawdzi się u nas najlepiej.

Nowoczesne sprzęt cechuje się znacznie mniejszym zapotrzebowaniem na prąd

Nie tylko prąd, czyli na czym jeszcze możemy zaoszczędzić

Wiemy już, jak obniżyć nasze miesięczne opłaty za prąd. Warto jednak pójść o krok dalej i sprawdzić też, jak zaoszczędzić na wodzie i gazie. W przypadku wody, pierwszym, optymalnym sposobem na zmniejszenie jej zużycia jest korzystanie z prysznica wyposażonego w baterię termostatyczną. Urządzenie to natychmiast reguluje temperaturę wody, więc nie musimy czekać na powolną jej zmianę. Do skutecznych sposobów oszczędzania wody w gospodarstwie domowym zaliczamy również stosowanie toalet typu rimless, odznaczających się wydajniejszym spłukiwaniem. Unikajmy też używania pralek i zmywarek bez zapełnienia ich całkowicie. Myjąc zęby, wyróbmy sobie nawyk zakręcania wody podczas szczotkowania. Jeśli nasz kran ma z kolei tendencję do przeciekania, wezwijmy hydraulika. Posiadacze przydomowych ogrodów mogą również pomyśleć nad zbieraniem deszczówki.

Na koniec zostaje nam jeszcze omówienie sposobów oszczędzania gazu. Jeśli wykorzystujemy piec gazowy, nie zapominajmy o regularnym serwisowaniu urządzenia, najlepiej co rok. Warto tu również zaznaczyć, że stare modele powinny zostać wymienione na nowe. Oprócz bezpieczeństwa, współczesne piece oferują nam bowiem większą wydajność. Kuchenka gazowa powinna być utrzymana w czystości, aby nie zaburzać jej pracy. Pamiętajmy przy tym, że w stalowych garnkach szybciej ugotujemy potrawy, co również przełoży się na mniejsze zużycie gazu. Trzymajmy się tych zasad, a nasze rachunki z pewnością zaskoczą nas mniejszymi kwotami.

Najpopularniejsze wpisy na blogu:

  1. Gdzie wyrzucać i utylizować żarówki?
  2. Podstawowe zasady oświetlenia w feng shui – starożytnej praktyce aranżacji wnętrz
  3. Ile kosztuje remont łazienki?
  4. Styl skandynawski w domu i mieszkaniu
  5. Ruch artystyczny Bauhaus w wystroju i budownictwie
  6. Kolor antracyt w wystroju wnętrz
  7. Najlepsze sposoby na oszczędzanie prądu w domu i mieszkaniu
  8. Jakie kolory i style pasują do szarego?
  9. Sposoby na wyciszenie mieszkania
  10. Lampy solarne ogrodowe - zalety i wady
  11. Jak przeliczać moc żarówek LED? 1W ile to lumenów?
  12. Oświetlenie przedpokoju z czujnikiem ruchu — dlaczego warto je wybrać?
  13. Jakie oświetlenie do garderoby będzie najlepsze?
  14. Oświetlenie pergoli — jaką oprawę wybrać?
  15. Jakie lampy do garażu?
  16. Jakie światło w domu: ciepłe czy zimne?
  17. Lampy w stylu marynistycznym
  18. Lampy w stylu nowojorskim
  19. Oświetlenie poddasza ze skosami
  20. Dlaczego warto zamontować ściemniacz LED?
  21. Jak oświetlić schody wewnętrzne i zewnętrzne?