Wczytuję dane...
Ile kosztuje remont łazienki?

Ile kosztuje remont łazienki?

Pytanie, ile kosztuje remont łazienki, najczęściej pojawia się już na etapie planowania prac, jeszcze przed ustaleniem wizji nowego wnętrza. Trudno udzielić na nie jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ wysokość wydatków uzależniona jest od kilku czynników. Najważniejsze z nich to metraż pomieszczenia, zakres działań oraz rodzaj zastosowanych materiałów. Pod uwagę wziąć trzeba też ceny w poszczególnych regionach kraju. Łączne różnice mogą wynosić od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Perspektywa oszczędności niewątpliwie kusi, warto jednak dobrze ją przemyśleć. Remont łazienki to inwestycja na lata, a dobry plan niewątpliwie przekłada się na uniknięcie błędów i zaoszczędzenie sobie stresu. Jak więc oszacować koszt remontu łazienki? Z jakimi wydatkami trzeba się liczyć?

Koszt remontu łazienki – jak się przygotować?

Aby trafnie określić orientacyjny koszt wykonania łazienki, należy przygotować kosztorys całego przedsięwzięcia. Pierwszy krok polega na sporządzeniu schematu pomieszczenia, ustaleniu listy materiałów i wyposażenia. Podstawą jest dokładne zwymiarowanie wnętrza, by na końcowym etapie nie okazało się, że zabrakło kilku centymetrów na ustawienie pralki lub szafki. Każdy projekt powinien też uwzględniać specyfikę wnętrza oraz potrzeby domowników.

Wiele osób, zamiast samodzielnie przygotować plan, decyduje się skorzystać z usług architekta. Profesjonalny projekt wnętrza – koncepcyjny lub funkcjonalny z wizualizacją – opiera się wówczas na wstępnie ustalonym budżecie. To wygodne rozwiązanie, które jednak pociąga za sobą dodatkowy wydatek. W zależności od zakresu prac i warunków oferowanych przez specjalistę koszt łazienki wzrasta wówczas o około 80–150 zł/m². Alternatywą są darmowe programy do tworzenia projektów, usługi projektowe w sklepach budowlanych lub po prostu kartka i ołówek. Przydatnym narzędziem jest kalkulator kosztów remontu.

Co powinien zawierać kosztorys remontu łazienki?

Rzetelnie przygotowany kosztorys remontu łazienki powinien obejmować wszystkie aspekty planowanych prac: od czynności przygotowawczych po wykończenie. Jakie są jego najważniejsze punkty?

 • Koszt wynagrodzenia fachowców, który często pochłania znaczną część budżetu. Można go obniżyć, realizując niektóre prace – na przykład skuwanie starych płytek – we własnym zakresie.

 • Płytki i farba w ilości dopasowanej do powierzchni ścian, sufitu i podłogi, z niewielkim zapasem.

 • Armatura i ceramika łazienkowa, której ceny zweryfikować można, przeglądając oferty sklepów.

 • Meble łazienkowe: szafy, szafki podumywalkowe, półki itd. Już na tym etapie należy zastanowić się, czy kształt i wymiary pomieszczenia umożliwiają skorzystanie ze standardowej oferty, czy trzeba rozważyć wykonanie mebli na wymiar.

 • Oświetlenie: lampa sufitowa, dodatkowe kinkiety lub reflektorki boczne, profile ledowe. Także w tym przypadku zróżnicowanie jest bardzo szerokie.

 • Ostateczne wykończenie łazienki, czyli dodatki, akcesoria, dekoracje. Wbrew pozorom zakup przedmiotów tworzących klimat pomieszczenia może wiązać się ze sporym wydatkiem.

Dlaczego warto przygotować kosztorys? Przede wszystkim pozwala on określić, jaki budżet przygotować na remont łazienki. Koszt ostateczny może nieznacznie odbiegać od wstępnej kalkulacji, dlatego dobrą praktyką jest ustalenie widełek cenowych lub uwzględnienie marginesu błędu w wysokości około 10 proc. wyliczonej wartości.

Kosztorys zawsze powinien odnosić się do konkretnego pomieszczenia i jego wymiarów. Chcąc ustalić szacowany koszt remontu łazienki 5 m², wystarczy obliczyć powierzchnię ścian oraz podłogi i sufitu, odejmując wymiar drzwi oraz okien. Nie warto kupować materiałów w ilości większej niż przewidywana – wystarczy zapas na wypadek uszkodzenia lub konieczności docięcia płytek.

Remont łazienki to inwestycja, za którą Twoja żona Ci na pewno podziękuje

Remont łazienki a instalacje

Łazienka jest miejscem na tyle specyficznym, że pozornie niewielka awaria może skutkować koniecznością przeprowadzenia zaawansowanych prac naprawczych. Z tego powodu, planując remont łazienki, warto sprawdzić stan instalacji i ewentualnie rozważyć jej wymianę. Dzięki temu nowe wnętrze będzie cieszyć przez wiele lat bez obaw o ukryte wady i błędy montażowe.

W pierwszej kolejności weryfikacji podlega stan instalacji kanalizacyjnej i hydraulicznej. To ważne, aby zapobiec powstawaniu zatorów wody i wycieków. Przy starszych rurach warto zastanowić się nad sprawdzeniem ich drożności kamerą. Jeśli konstrukcja okaże się sprawna, koszt remontu łazienki będzie niższy. Ewentualne prace hydrauliczne wymagają wydatku rzędu przynajmniej 700–800 zł. W przypadku instalacji elektrycznej koszt wymiany uzależniony jest między innymi od rodzaju ścian czy rozlokowania punktów. Prace nad jednym wyniosą średnio 120–130 zł.

Koszty remontu łazienki krok po kroku

Cena remontu łazienki zależna jest od jej wymiarów oraz zakresu prowadzonych robót. W przypadku niewielkich zmian, na przykład polegających na wymianie armatury, zmieścić się można w budżecie kilku tysięcy złotych. Generalne remonty, całkowicie odmieniające wnętrze, wymagają znacznie większego wkładu.

Ile kosztuje remont łazienki w wersji zaawansowanej? W pierwszej fazie uwzględnić należy następujące działania:

 • skuwanie płytek ściennych: 40–50 zł/m²,

 • skuwanie płytek podłogowych: 25–30 zł/m²,

 • wykonanie wylewki samopoziomującej do 4 cm grubości: 30–32 zł/m²,

 • gruntowanie oczyszczonej powierzchni pod płytki: 5 zł/m²,

 • naprawa ubytków w powierzchniach: 11–13 zł/m².

Dalsze prace, które koniecznie należy uwzględnić w odpowiedzi na pytanie, ile kosztuje zrobienie łazienki, to:

 • malowanie ścian: 15–20 zł/m²,

 • układanie płytek podłogowych o standardowej wielkości 30 × 30 cm: 80–100 zł/m²,

 • układanie glazury ściennej: 50–55 zł/m²,

 • układanie gresu: 75-100 zł/m²,

 • układanie mozaiki: 90–120 zł/m²,

 • malowanie sufitu: 15 zł/m².

Trzeba mieć świadomość, że trudno o precyzyjną odpowiedź na pytanie, ile kosztuje kafelkowanie łazienki, jeśli korzystamy z nietypowych rozwiązań, na przykład płytek o niestandardowych kształtach. Kosztorys remontu łazienki uwzględniać powinien także zakup chemii budowlanej: kleju do płytek, preparatu gruntujący oraz fugi na podłogę i ściany. W przypadku remontu łazienki 5 m² potrzebne może być około 450–500 zł.

Bardzo często wynagrodzenie fachowców można negocjować, warto natomiast wiedzieć, że korzystne rabaty są możliwe przy większej powierzchni i zakresie działań. Mimo że sumarycznie kwota będzie wyższa, w przeliczeniu na metr okaże się opłacalna, jeśli jako porównanie przyjąć remont małej łazienki w bloku. Ważnym punktem w planowaniu remontu jest zatem przemyślenie, czy opłaca się zaangażować firmę realizującą takie prace kompleksowo.

Urządzenia sanitarne i oświetlenie

W kosztorysie powinny znaleźć się informacje nie tylko na temat tego, ile kosztuje położenie płytek w małej łazience. Już na tym etapie należy sporządzić listę potrzebnego sprzętu, w tym lamp.

Wbrew pozorom koszt remontu łazienki w bloku lub domu może znacząco zmieniać się wraz ze zmianą preferencji dotyczących oświetlenia. Ceny lamp łazienkowych wahają się od kilkudziesięciu złotych, w przypadku pojedynczych punktów świetlnych, do nawet kilku tysięcy za modele designerskie. Wybierając odpowiedni wariant, warto wziąć pod uwagę nie tylko koszt zakupu lampy, ale także późniejszą eksploatację. Oprócz górnego światła w łazienkach często wykorzystuje się także profile ledowe, oświetlenie boczne, kinkiety, reflektorki. Całkowity koszt wszystkich tych rozwiązań to z reguły od 500 zł w górę.

Duży wpływ na koszty remontu łazienki ma tak zwany biały montaż, czyli instalacja urządzeń sanitarnych. Poza kosztem samych urządzeń pod uwagę należy wziąć zatem:

 • montaż wanny: 180–210 zł,

 • montaż kabiny prysznicowej: 300–340 zł,

 • montaż umywalki: 60–80 zł,

 • montaż stelaża WC: 110–130 zł,

 • montaż bidetu: 120–130 zł.

Ceny armatury są bardzo zróżnicowane. Najtańsze modele wanien czy kabin prysznicowych to około 400 złotych, za droższe zapłacić trzeba nawet kilka tysięcy złotych. Do ceny wanny doliczyć należy wartość obudowy. W wersji ekonomicznej można wykonać ją z płytek ceramicznych, w wariancie droższym – zdecydować się na murowaną. Bateria do wanny to około 250 zł, montaż – kolejne 150 zł. W przypadku kabiny prysznicowej wartości są podobne, a rozpiętości cenowe równie szerokie.

Wysoki standard wykończenia to już norma w Polsce

Od czego zależą koszty remontu łazienki?

Wykończenie łazienki to ostatni, bardzo ważny etap prac remontowych. Często to szczegóły tworzą klimat pomieszczenia. Zakup akcesoriów i dodatków, w zależności od producenta i ich stylistyki, może pochłonąć od kilkuset złotych do całkiem pokaźnych kwot.

Wszystkie powyższe stawki są orientacyjne. Przeglądając oferty sklepów i weryfikując rynek, z pewnością można natknąć się na wahania w jedną i drugą stronę. Przyjąć można, że ostateczny koszt remontu łazienki uzależniony jest od jakości armatury i wykończenia, doświadczenia ekipy remontowej, specyfiki pomieszczenia i jego finalnego standardu. Ceny usług remontowych różnią się w zależności od regionu: w niektórych częściach Polski różnica może wynosić nawet kilkanaście procent. Każdy wykonawca ma także swój cennik.

Czy warto ponosić wysokie koszty usług? To zależy. Często oszczędności są pozorne, ponieważ niedoróbki i błędy realizacyjne mogą podnieść cenę całej inwestycji lub wygenerować dodatkowe wydatki później. Sprawdzeni wykonawcy przeważnie udzielają gwarancji na swoje usługi, a przy ewentualnych wadach zobowiązują się do ich naprawienia. Podobnie sprawa przedstawia się w przypadku armatury i oświetlenia, przez które cena remontu łazienki jest często znacznie wyższa. Tanie wyposażenie może – choć nie musi – oznaczać niższą jakość. Z kolei designerskie modele niejednokrotnie znacznie zwiększają budżet.

Planując remont łazienki i jej późniejsze wykończenie, od samego początku trzeba mieć na uwadze efekt końcowy. Rzetelnie przygotowany plan, oparty na wcześniejszej weryfikacji, zakładający elastyczność i wahania cenowe, pozwala uniknąć nerwów. Jak długo trwają prace? Proste odświeżenie pomieszczenia nie powinno zająć więcej niż kilka dni, natomiast zaawansowane działania wymagają nawet dwóch tygodni.

Najpopularniejsze wpisy na blogu:

 1. Gdzie wyrzucać i utylizować żarówki?
 2. Podstawowe zasady oświetlenia w feng shui – starożytnej praktyce aranżacji wnętrz
 3. Ile kosztuje remont łazienki?
 4. Styl skandynawski w domu i mieszkaniu
 5. Ruch artystyczny Bauhaus w wystroju i budownictwie
 6. Kolor antracyt w wystroju wnętrz
 7. Najlepsze sposoby na oszczędzanie prądu w domu i mieszkaniu
 8. Jakie kolory i style pasują do szarego?
 9. Sposoby na wyciszenie mieszkania
 10. Lampy solarne ogrodowe - zalety i wady
 11. Jak przeliczać moc żarówek LED? 1W ile to lumenów?
 12. Oświetlenie przedpokoju z czujnikiem ruchu — dlaczego warto je wybrać?
 13. Jakie oświetlenie do garderoby będzie najlepsze?
 14. Oświetlenie pergoli — jaką oprawę wybrać?
 15. Jakie lampy do garażu?
 16. Jakie światło w domu: ciepłe czy zimne?
 17. Lampy w stylu marynistycznym
 18. Lampy w stylu nowojorskim
 19. Oświetlenie poddasza ze skosami
 20. Dlaczego warto zamontować ściemniacz LED?
 21. Jak oświetlić schody wewnętrzne i zewnętrzne?