Jakie kolory i style pasują do szarego?
Styl wnętrz podobnie, jak styl ubierania się wymaga pewnej wiedzy, umiejętności oraz wyczucia smaku. Są osoby, które rodzą się z dobrym gustem, ale też takie, które mają trudności z podejmowaniem właściwych decyzji. Dlatego na początku drogi z urządzaniem naszych wnętrz postawmy na sprawdzoną bazę i dopasujmy do niej modne dodatki. Tą klasyką jest kolor szary.
Odcienie szarości jako uniwersum dla zmian w naszym domu
Kolor ten od kilku sezonów „króluje” w tematyce urządzania wnętrz. Na początku kojarzony z topowym trendem, z czasem przyjął rolę, podobną do tej jak w damskiej garderobie „mała czarna”. Choć i w tym przypadku uznano, że szarość to nowy odcień czarnego. Największą zaletą jest uniwersalność i doskonała harmonia z pozostałymi barwami. Trzeba tylko dowiedzieć się, jaki kolor pasuje do szarego, by zyskać wnętrze zaprojektowane ze smakiem. Brak chaosu wnętrzarskiego przekłada się na odbiór ogólnego wyrażenia dla danego miejsca.
Łączenie kolorów ścian - szary i „spółka”
Na etapie planowania remontu, warto przygotować kompozycję barw, które będą wykorzystane w poszczególnych pomieszczeniach. Plan ten powinien objąć odcienie na ścianach oraz te, które będą dotyczyć mebli i dodatków do wnętrz. Z jakimi kolorami łączyć szary? Zacznijmy od prostych rozwiązań, to jest bieli, czerni i beżu. W ten sposób stworzymy eleganckie i nowoczesne mieszkanie. Styl nowojorski wykreujemy, łącząc szarości z odcieniami błękitu. Te same zestawienia można zastosować, gdy chcemy kupić szare meble i nie wiemy, jaki kolor ścian będzie najwłaściwszy.
Co pasuje do szarego - o czym warto jeszcze wiedzieć?
Na etapie planowania i zakupów wnętrzarskich, pamiętajmy, żeby zwrócić uwagę na tonację szarego oraz odcienie innych uzupełniających go kolorów. Należy znaleźć drogę równowagi, gdyż przyjęcie tezy, że do szarego można dopasować absolutnie wszystko, jest błędne. W każdym sklepie, który oferuje produkty budowlane, dostępne są katalogi, ulotki, w których znajdziemy odpowiedź, jakie kolory pasują do szarości. W takich materiałach jest to dokładnie wskazane.
Kolor szary nie oznacza, że musi być nudno
Jakich rozwiązań lepiej unikać
Szarość jest traktowana jako baza o szerokim zastosowaniu we wnętrzach. Zanim zachwycimy się wieloma możliwości, z których możemy skorzystać, zapoznajmy się ze wskazówkami, mówiącymi o tym, jakie kolory nie pasują do szarego. Raczej chodzi tutaj o unikanie pewnej przesady, w wykorzystywaniu uniwersalności tej barwy. Ostrożnie należy podchodzić do połączenia szarego z mocnym czerwonym kolorem w dodatkach. Zostaną one nazbyt uwypuklone. W ten sposób pokój stanie się zbyt pretensjonalny. Miano koloru trudnego w zestawieniu z szarym zyskuje też brąz. Zanim przystąpimy do planowania ustalonych zmian, czy tworzenia listy zakupów, poznajmy zasady mówiące o tym, z jakim kolorem łączyć szary. Niech nie będą to tylko wytyczne dotyczące malowania ścian, ale też doboru mebli, artykułów dekoracyjnych.
Nietypowe rozwiązania są w cenie – co zamiast szarych ścian
Szary jest kolorem, który z powodzeniem można zastosować w mieszkaniu, nie tylko na ścianach. Innym pomysłem aranżacyjnym jest wykonanie w odcieniu szarości podłogi, na przykład w salonie. Ducha klasycznego stylu odda drewniana podłoga z wykorzystaniem szerokich desek. Postarzane drewno szarą bejcą świetnie odnajdzie się w stylu vintage.
Kiedy zapadnie decyzja, że będzie to szara podłoga, jaki kolor ścian będzie najlepszy w takiej sytuacji? Odpowiedź na to drugie pytanie również jest dość ważna, ponieważ zestawienia kolorów we właściwej konfiguracji nadają charakteru całemu wnętrzu. Może to być po prostu szary, jeśli cenimy stonowane pomieszczenia, ale jest to rozwiązanie, które trzeba dobrze przemyśleć. Wprowadzenie go w sposób nieumiejętny przyniesie wrażenie przygnębienia oraz monochromatyczności. Szara podłoga w połączeniu z beżem na ścianach będzie wyglądać bardzo dobrze w kuchni, która została urządzona w rustykalnym stylu.
Zaplanuj każde pomieszczenie – jaki kolor pasuje do szarego przedpokoju?
Przedpokój jest miejscem, do którego kierujemy się zaraz po wejściu do domu. Zostawiamy tu okrycia wierzchnie, buty, trzymamy niezbędne drobiazgi jak klucze czy parasole. Szare ściany w przedpokoju sprawdzą się jako tło dla drewnianej konsoli postawionej w tej części mieszkania. Jeśli nie chcemy aranżować przedpokoju w klasycznym stylu, dobierzmy do szarości białe dodatki, by zyskać pomieszczenie zgodnie z filozofią skandynawską. Następną możliwością jest dobranie na podłogę betonowego gresu, co z pewnością przypadnie do gustu osobom, które cenią styl loftowy. Niezbędnym dodatkiem, który warto kupić, jest jeszcze okrągłe lustro w złotej ramie.
Szare meble – jaki kolor ścian będzie najlepszy
Meble wybrane w tej barwie mają szereg zalet. Tworzą wnętrze modne, eleganckie i nowoczesne. Wygląd mebli ukierunkowuje wybór kolory ścian, które powinny zostać pomalowane na odcienie jaśniejsze o kilka tonów, albo wręcz przeciwnie - na ciemniejsze tony. Tło pod postacią mocnej zieleni albo niebieskiego sprawdzi się, gdy chcemy wprowadzić do naszych czterech kątów styl boho. Dodajmy do tego bogactwo akcesoriów o różnych fakturach, pamiątki przywiezione z dalekich podróży. Zbudujemy na małej powierzchni prywatną enklawę idealną do wypoczynku po pracy. Jakie ściany do szarych mebli dobrać, gdy preferujemy jednak mniej ekstrawaganckie połączenia? Zdecydujmy się na bezpieczne pastele. Dobrze w takim połączeniu będzie wyglądać delikatny róż. Zyskamy wówczas pięknie zaaranżowaną sypialnię.
Domowe biuro - jaki kolor pasuje do szarych mebli?
Niekiedy dom staje się także naszym miejscem pracy. Nie zawsze też istnieje szansa na to, by przeznaczyć zupełnie odrębne pomieszczenie na spokojne wykonywanie zadań zawodowych. W takim przypadku wystarczy wyznaczyć miejsce na pracę i pomalować ścianę w innym odcieniu, aby wyraźnie zaznaczyć jego przeznaczenie. Żółty jest odpowiedzią na to, jaki kolor pasuje do szarych mebli, które warto wykorzystać jako bazę dla domowego biura. Barwa będzie pobudzać do rozwoju i kreatywnej pracy.
Co zamiast koloru szarego?
Inną, po odcieniach szarości barwą, którą z powodzeniem można zastosować na ścianach, meblach i dodatkach są różne odcienie beżu. Wyróżnia się on subtelnością oraz pozwala rozświetlić wnętrze. Podobnie jak biel, służy zbudowaniu atmosfery elegancji. W przeciwieństwie do białego nie będzie tak szybko tracił na swojej świeżości. Kiedy zdecydujemy, że na ściany położymy kolor waniliowy, zastanówmy się, z czym łączyć ten odcień, aby oddać jego charakter. Interesująco wygląda stworzenie kontrastu. Jednym z przykładów jest dodanie do waniliowego tła, granatowych mebli lub w czekoladowym brązie. Następną propozycją na pomalowanie ścian w ciepłej tonacji jest wykorzystanie farby écru. Niejedna osoba myli go z popularnym beżem, co w rzeczywistości jest błędem. Aranżacja wnętrz w tej barwie wymaga prawidłowego oświetlenia, które wydobędzie jego głębię, a nie sprawi, że będzie on szarzeć. Jaki kolor pasuje do écru, gdy chcemy ożywić go pozostałymi elementami? Bardzo dobrze będzie prezentować się czekoladowy brąz.
Dylemat wyboru: szary czy beż – czy to może się udać?
Osoby ceniące koncepcję minimalizmu w życiu prywatnym, z pewnością docenią trendy wnętrzarskie, dzięki którym przełożą te założenia na grunt otoczenia mieszkalnego. Postawmy na duet szary z beżem, który w swej prostocie nas z pewnością nie zawiedzie. Wymienione barwy mają podobne działanie, jak zestawienie bieli z czernią. Będą doskonałym tłem dla mebli w nieco wyrazistych kształtach i kolorach, gdy jednak zmienimy poglądy na temat stylu wnętrza. Teraz gdy wiemy, jaki potencjał ma odcień szary, z czym łączyć go aranżując powierzchnie użytkowe, jesteśmy w stanie stworzyć niebanalne projekty przyjazne każdemu domownikowi.
Kolor szary to nowoczesność i elegancja w jednym
Szarość i zieleń w efektownym duecie
Monochromatyczne wnętrza mają swój urok, ale po pewnym czasie mogą się znudzić. Rozwiązaniem, które nie wymaga wprowadzania domowych rewolucji, jest zakupienie ożywiających dodatków. Taką rolę odegra kolor zielony. Dostępny jest w wielu przeróżnych odcieniach, co sprawia, że bez problemu dobierzemy przedmioty idealnie pasujące do szarości obecnej w naszych pomieszczeniach. Mogą to być wazony, tace, donice, a nawet ramki na zdjęcia. Połączenie, w którym dominuje szary z zielonym, doskonale sprawdzi się w przestronnym salonie. Jeśli nie boimy się nieoczywistych pomysłów, z powodzeniem możemy zielone dodatki zastąpić meblami w tym kolorze. Przepięknie prezentuje się kanapa pokryta tapicerką w odcieniu butelkowej zieleni, czy wygodny fotel do czytania książek w długie zimowe wieczory.
Łączenie kolorów ścian - szary jako motyw przewodni w różnych stylach
Efekt królewskiej sypialni to skutek połączenia szarego z purpurą. Takie rozwiązanie jest dla osób odważnych, ceniących niebanalne projekty. Zjawisko prezentuje się szarość z odcieniem musztardowym lub innym odcieniem żółtego. To zestawienie buduje w pomieszczeniach pogodną atmosferę, a unikamy dzięki temu uczucia nijakości. Z drugiej strony szary stłumi agresywność wykazywaną przez żółć. Dobrze wypadnie zestawienie z błękitem, a dla osób wielbiących awangardę kolor nieba można zastąpić indygo.
Najpopularniejsze wpisy na blogu:
- Gdzie wyrzucać i utylizować żarówki?
- Podstawowe zasady oświetlenia w feng shui – starożytnej praktyce aranżacji wnętrz
- Ile kosztuje remont łazienki?
- Styl skandynawski w domu i mieszkaniu
- Ruch artystyczny Bauhaus w wystroju i budownictwie
- Kolor antracyt w wystroju wnętrz
- Najlepsze sposoby na oszczędzanie prądu w domu i mieszkaniu
- Jakie kolory i style pasują do szarego?
- Sposoby na wyciszenie mieszkania
- Lampy solarne ogrodowe - zalety i wady
- Jak przeliczać moc żarówek LED? 1W ile to lumenów?
- Oświetlenie przedpokoju z czujnikiem ruchu — dlaczego warto je wybrać?
- Jakie oświetlenie do garderoby będzie najlepsze?
- Oświetlenie pergoli — jaką oprawę wybrać?
- Jakie lampy do garażu?
- Jakie światło w domu: ciepłe czy zimne?
- Lampy w stylu marynistycznym
- Lampy w stylu nowojorskim
- Oświetlenie poddasza ze skosami
- Dlaczego warto zamontować ściemniacz LED?
- Jak oświetlić schody wewnętrzne i zewnętrzne?