Wczytuję dane...
Kolor antracyt w wystroju wnętrz

Kolor antracyt w wystroju wnętrz

Antracyt to bardzo tajemniczy, oryginalny kolor, który już od kilku lat sukcesywnie zyskuje na popularności, pojawiając się we wnętrzach. Stojąc w kontrze do wszechobecnej bieli i innych jasnych barw stanowi mocny akcent, który dodaje wyrazistości każdej aranżacji. Po czym poznać antracyt? Czym różni się od grafitu czy ciemnej szarości, z którymi często jest mylony? Jak go stosować we wnętrzach?

Antracyt – jaki to kolor?

Zacznijmy od najważniejszego, a więc wyjaśnienia jak wygląda antracyt. Jaki to kolor? Niektórzy utożsamiają go po prostu z ciemną szarością, inni z grafitem. Jego nazwa pochodzi od skały stanowiącej najwartościowszą odmianę węgla kamiennego o bardzo dużej wartości energetycznej, ciemnej barwie i szklistej, połyskującej powierzchni. Dlatego porównania antracytu z grafitem są dość trafne. Można jednak powiedzieć, że kolor antracytowy jest ciemniejszy i głębszy. Balansuje on na granicy pomiędzy szarością a czernią. Niektórzy nazywają go najciemniejszą odmianą szarości.

Nie brzmi to zbyt ciekawie? Wręcz przeciwnie! Kolor antracytowy jest intrygujący, wyrafinowany i bardzo elegancki. Oczywiście użyty nieumiejętnie może sprawić, że wnętrze będzie ciemne, smutne i ponure, ale zastosowany z wyczuciem ma niesamowitą moc. Jak w praktyce odwzorować antracyt? Kolor farby najłatwiej znajdziesz po kodach. Antracyt w kodzie hex występuje jako #364135, a w systemie RAL pod numerem 7016 (szary antracytowy).

Antracyt i jego zastosowanie

Kolor antracytowy pojawił się niejako kontrze do wszechobecnej bieli i jasnych kolorów charakterystycznych m.in. dla tak popularnego stylu skandynawskiego. Stanowi niezwykle silny akcent, dlatego jest dość trudny w stosowaniu. Pozwala jednak uzyskać spektakularne efekty. Sam w sobie jest bardzo intrygujący i ciekawy, zapewne po części dlatego, że jest trudny do zdefiniowania.

Antracyt stanowi świetną alternatywę dla czerni – kontrastuje z bielą niemal równie mocno, a jednocześnie jest od niej nieco lżejszy. Nie pochłania aż takich ilości światła, dzięki czemu jest łatwiejszy. Należy jednak pamiętać, by kolor antracytowy stosować ostrożnie – najlepiej w dużych, jasnych pomieszczeniach, które niełatwo przytłoczyć. W pomieszczeniach z dużymi oknami o wystawie południowej może się sprawdzić nawet w dużych ilościach – np. na całej ścianie. W mniejszych wnętrzach lub też takich, do których dociera niezbyt wiele naturalnego światła, lepiej stosować go w niewielkich ilościach, najlepiej w postaci dodatków.

Dodatki o kolorze antracytowym nadadzą twojemu wnętrzu wyrazu

Kolor antracytowy i jego funkcje

Zgodnie z twierdzeniami psychologii kolorów ciemne szarości zapewniają wrażenie spokoju, opanowania, bezpieczeństwa, stateczności i trwałości. Dlatego też antracyt to kolor, który może „uspokoić” wnętrze i dodać mu przytulności, choć takiej kojarzącej się raczej z bezpieczeństwem niż z rodzinnym ciepłem. Z tego powodu jest to barwa często używana w pomieszczeniach biurowych i innych o „oficjalnym” charakterze. W domu będzie dobrze wyglądać w gabinecie czy pracowni, ale nie tylko!

Antracyt w salonie i w kuchni

Antracyt bardzo chętnie jest też wprowadzany do tych pomieszczeń, w których toczy się najwięcej życia – do salonu czy kuchni. Zestawiony z jasnymi kolorami wyważy aranżację i doda jej świeżości oraz głębi. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się antracytowe fronty kuchenne oraz blaty. W wersji ostrożnej można go zastosować w formie dodatków. W dużym, jasnym salonie świetnym pomysłem może być antracytowa ściana – szczególnie jeśli pomieszczenie ma kształt wydłużonego prostokąta. Ciemna płaszczyzna na jego krótszym boku optycznie go przybliży i sprawi, że wnętrze będzie sprawiało wrażenie bardziej proporcjonalnego. Antracyt świetnie wygląda też w postaci mebli – szczególnie tych tapicerowanych. Kanapa lub fotele w tym kolorze mogą doskonale się prezentować w jasnych pomieszczeniach. Należy jedynie pamiętać, by stawiać na proste formy – ciemny kolor jest wystarczająco wyrazisty. Jeśli pomieszczenie nie jest duże, najlepiej stosować również lekkie wizualnie meble – np. kanapę o smukłej sylwetce na wysokich nóżkach.

Antracyt w sypialni

A co z sypialnią? W niej również może się znaleźć miejsce na antracyt! Na pewno pomoże w stworzeniu przytulnej atmosfery, pomimo swojego pozornego chłodu. Antracytowa ściana jest wyborem dość odważnym, który jednak może się sprawdzić w niektórych pomieszczeniach. Najlepiej jednak jeśli pojawia się w nich nie za sprawą farby, a w postaci elementów tapicerowanych. Możesz wybrać modne panele na ścianę lub łóżko z dużym, tapicerowanym zagłówkiem w kolorze antracytu. To obecnie prawdziwy hit w aranżacji wnętrz, który zapewnia bardzo ciekawy efekt. Efektu mogą dopełnić grube, mięsiste zasłony w tej samej barwie. Jeśli chcesz w łatwy sposób nadać jasnej sypialni głębi, wybierz poduszki dekoracyjne lub pościel w odcieniu antracytowej szarości. Błyskawiczna metamorfoza gwarantowana!

Antracyt w łazience

Antracyt może pojawić się również w łazience, choć tutaj należy go stosować ze szczególną ostrożnością – szczególnie w małych, pozbawionych okna pomieszczeniach. Wówczas najlepiej sprawdzi się w formie dodatków lub jednego silnego akcentu kontrastującego z bielą lub inną jasną barwą. W większej łazience można sobie pozwolić na więcej – np. całą antracytową ścianę lub zabudowę z frontami w tym kolorze. Dzięki temu aranżacja będzie się prezentować elegancko i nowocześnie.

Antracyt – zasady stosowania

W jakich wnętrzach najlepiej sprawdzi się antracyt? Do jakich stylów wystroju pasuje?

  • Tak naprawdę akcenty w tym kolorze można dopasować do niemal każdego pomieszczenia. Najlepiej komponuje się z nowoczesnymi aranżacjami.

  • Często stosuje się go we wnętrzach urządzonych w stylu industrialnym lub skandynawskim. Będzie dobrze wyglądać również w pomieszczeniach minimalistycznych i modernistycznych.

  • Kolor antracytowy najbardziej „lubi się” z prostymi formami pozbawionymi zbędnych ozdobników oraz gładkimi fakturami.

  • Świetnie wygląda na tekstyliach – w szczególności wspomnianych już zasłonach czy meblach i panelach tapicerowanych. Takie elementy, szczególnie uzupełnione o pikowanie i wykonane z tkaniny o gładkiej lub aksamitnej fakturze, będą się prezentować niezwykle wytwornie, a przy tym oryginalnie.

Z jakimi barwami zestawiać antracyt? Kolor dobrze się prezentuje w niemal każdym towarzystwie. Należy jednak unikać jego połączeń ze zbyt dużą ilością ciemnych odcieni – chyba że w wyjątkowo dużym, jasnym i przestronnym wnętrzu. Idealnym towarzyszem dla antracytu jest biel, ale świetnie wygląda również z ciepłym ecru i beżami, delikatnymi pastelami czy nawet jasną szarością. Może się również doskonale prezentować z mocnymi akcentami – np. intensywną żółcią. Bardzo dobrze pasuje do naturalnych odcieni drewna, z którymi tworzy doskonały kontrast. Luksusowego wymiaru meblom czy dodatkom w kolorze antracytu dodają metaliczne akcenty – szczególnie miedziane lub złote. Takie zestawienie wyjątkowo dobrze pasuje do modernistycznych sylwetek z połowy XX wieku.

Antracyt to nie tylko detale

Jak wprowadzić kolor antracytowy do wnętrz?

Istnieje wiele sposobów na wprowadzenie koloru antracytowego do Twojego wnętrza. Nawet jeśli nie chcesz wprowadzać trwałych zmian (np. malować ścian), nie powinno to być trudne, ponieważ obecnie w sklepach znajdziesz naprawdę dużo antracytowych mebli i dodatków. Dobrym pomysłem jest wprowadzenie do aranżacji pojedynczego akcentu, np. fotela, w tej barwie. Należy jednak pamiętać, że powinien mieć dość jasne, niezobowiązujące i nieskomplikowane tło – wówczas będzie się prezentować najlepiej. Stawiając na proste, geometryczne formy i lekkie wizualnie konstrukcje unikniesz efektu przytłoczenia.

Jeszcze tańszym i prostszym sposobem na antracyt we wnętrzach są dodatki. Łatwo je wymienić, dlatego nie będą stanowić problemu, nawet jeśli efekt Cię nie zadowoli lub ciemny akcent w pomieszczeniu po prostu Ci się znudzi. Warto postawić na tekstylia – zasłony, dekoracyjne poduszki czy antracytowy pled rzucony niedbale na jasną sofę. W sypialni może to być pościel lub narzuta. W niektórych przypadkach świetnie może się sprawdzić nawet dywan w tym kolorze. Ponadto doskonałym rozwiązaniem będą drobniejsze antracytowe akcenty – lampy, żyrandole, kinkiety, ramy dekoracji ściennych czy luster, wazony, donice itp. W łazience czy kuchni możesz się zdecydować na niezwykle oryginalną antracytową armaturę – np. zlew. Świetnym akcentem może być też lodówka w tym kolorze. W sklepach znajdziesz też coraz częściej drobne AGD w tym kolorze (czajniki, tostery, ekspresy do kawy itd.), a także garnki i inne kuchenne dodatki. Znalezienie sposobu na wprowadzenie antracytu do wnętrza nie powinno być więc trudne!

Najpopularniejsze wpisy na blogu:

  1. Gdzie wyrzucać i utylizować żarówki?
  2. Podstawowe zasady oświetlenia w feng shui – starożytnej praktyce aranżacji wnętrz
  3. Ile kosztuje remont łazienki?
  4. Styl skandynawski w domu i mieszkaniu
  5. Ruch artystyczny Bauhaus w wystroju i budownictwie
  6. Kolor antracyt w wystroju wnętrz
  7. Najlepsze sposoby na oszczędzanie prądu w domu i mieszkaniu
  8. Jakie kolory i style pasują do szarego?
  9. Sposoby na wyciszenie mieszkania
  10. Lampy solarne ogrodowe - zalety i wady
  11. Jak przeliczać moc żarówek LED? 1W ile to lumenów?
  12. Oświetlenie przedpokoju z czujnikiem ruchu — dlaczego warto je wybrać?
  13. Jakie oświetlenie do garderoby będzie najlepsze?
  14. Oświetlenie pergoli — jaką oprawę wybrać?
  15. Jakie lampy do garażu?
  16. Jakie światło w domu: ciepłe czy zimne?
  17. Lampy w stylu marynistycznym
  18. Lampy w stylu nowojorskim
  19. Oświetlenie poddasza ze skosami
  20. Dlaczego warto zamontować ściemniacz LED?
  21. Jak oświetlić schody wewnętrzne i zewnętrzne?