Lampy solarne ogrodowe - zalety i wady
Naturalne źródła światła sprzyjają dobremu samopoczuciu człowieka. Również pozwalają rozwijać się przyrodzie, która działa uspokajająco i umożliwia odpoczynek od spraw codziennych. Takim miejscem dla niejednej osoby jest własny balkon lub pięknie zaaranżowany ogród. Korzystanie z uroków takich przestrzeni jest możliwie w dzień i późnym wieczorem. Wystarczy zakupić w tym celu odpowiednie lampy solarne przeznaczone do instalacji na zewnątrz.
Jakie właściwości mają lampy solarne ogrodowe?
Zanim podejmiemy decyzję o właściwym zakupie, zapoznajmy się z ofertą rynkową dla oświetlenia ogrodowego. Lampy solarne pełnią dwie funkcje – łączą cechy przedmiotów użytkowych, ale też ze względu na ich duży wybór mogą z powodzeniem występować w ogrodzie jako element dekoracyjny. Na estetykę lampy ma wpływ materiał, kolor i kształt tego rodzaju oświetlenia. Lampy solarne dają dyskretne światło, dzięki czemu pozwolą nam zbudować przyjemną atmosferę. Ich światło nie przytłumi tego, co znajduje się wokoło, a więc piękna kwiatów oraz posadzonych krzewów.
Solarne lampy ogrodowe - w jaki porach roku można z nich korzystać?
Odpowiedź na to pytanie jest oczywista – nie ma żadnych przeciwwskazań dla użytkowania tych lamp. Oświetlenie zewnętrzne solarne jest polecane na okres wiosenno-letni, tak samo, jak na najchłodniejsze pory roku i krótsze dni charakterystyczne dla pory jesiennej oraz zimowej. Co ważne, nie powinniśmy mieć obaw o postawione lampy solarne do ogrodu, gdy zakupiliśmy produkt od sprawdzonego producenta. Wysokiej jakości wyrób bez problemu działa, nawet w niskich temperaturach. Istotna jest w tym przypadku konstrukcja baterii solarnych i akumulatorów. Niezbędne jest też działanie użytkownika na rzecz zabezpieczenia lamp solarnych na chłodniejsze dni, w tym na znaczące spadki temperatury.
Lampy solarne w ogrodzie - największe korzyści
Ten rodzaj oświetlenia ma sporo zalet dla gospodarstwa domowego. Po pierwsze to oszczędność energii, ponieważ lampy solarne w ogrodzie korzystają z energii słonecznej. Nie wymagają montażu dodatkowych kabli ani prac instalacyjnych. Zyskujemy w ten sposób oszczędność czasu i pieniędzy na inne, niezbędne działania. Kolejną zaletą jest długa żywotność, jaką mają diody ledowe. Zwiększa się poziom bezpieczeństwa w obrębie domu, ponieważ brak dodatkowych instalacji zmniejsza ryzyko pożaru spowodowanego awarią. Następną formą oszczędności, tym razem czasu jest to, że lampy solarne zewnętrzne włączają się samodzielnie, kiedy zapada zmrok. Nie wymagają doświadczenia technicznego przez osobę, która będzie je montować. Inną zaletą związaną z tym, że lampy te emitują tlące się światło, jest to, że podczas wieczornych spotkań nie przeszkadzają nam owady, które przyciąga zbyt jasny snop światła.
Lampki solarne ogrodowe – radość z pięknego otoczenia zimową porą
Walorem lamp solarnych jest brak ograniczeń dla funkcji użytkowych względem pór roku. Oświetlenie tego rodzaju doskonale sprawdzi się zimą. To czas, kiedy dzień szybko się kończy, ale nasze codzienne obowiązki przyczyniają się do tego, że wracamy po zmroku do domu. Lampy solarne zimą umożliwiają bezpiecznie pokonać drogę z samochodu, gdy w okolicach budynku mieszkalnego nie znajdują się lampy uliczne. Wyglądają też efektownie, jeśli umieścimy je wzdłuż ścieżki. Warto zwrócić uwagę na piękne i estetyczne kule, które kreują niesamowity obraz, kiedy ustawione zostaną we właściwej konfiguracji na terenie ogrodu. Jak widać, lampy zewnętrzne solarne nawet w tak trudnej dla niektórych osób, porze roku, jaką jest zima, pozwalają zbudować optymistyczny nastrój.
Oświetlenie solarne zewnętrzne – na co zwracać uwagę podczas zakupów
Duże zainteresowanie, jakim cieszą się lampy słoneczne, spowodowało, że na rynku oferta pod względem kolorów, kształtów i materiałów wykonania jest bardzo rozbudowana. Różnice wynikają więc ze stylistyki tego oświetlenia oraz sposobu montażu. Tym samym wyszczególnia się oświetlenie ogrodowe wiszące, w postaci kinkietów, słupków, reflektorów. Każda z wymienionych form ma swoje specyficzne właściwości. Lampki ogrodowe solarne na tle pozostałych wyróżniają się przede wszystkim funkcjami dekoracyjnymi. Kiedy zależny nam na tym aspekcie, warto zdecydować się na coś w nietuzinkowym kształcie – motyla, kwiatów. Zastosowanie tego oświetlenia jest popularne wśród restauracji, które dysponują własnym ogródkiem na zewnątrz. Tak przygotowane miejsce z łatwością przyciąga gości w letnie wieczory. Przy zakupie warto przyjrzeć się pojemności akumulatora. Ten element budowy decyduje o czasie emitowanego światła. W sklepach mających w asortymencie lampki do ogrodu solarne, dostępne są model lamp solarnych, które mają wmontowane czujniki ruchu. Uruchamiają się wyłącznie wtedy, gdy go wyczują, co dodatkowo wpływa na poziom oszczędności. Modele wiszące nadają się do ozdabiania altan, a słupkowe do wytyczania ścieżek.
Lampki solarne do ogrodu – sposoby rozmieszczenia
Poza wyborem modeli lamp solarnych, a także ich ilości należy zastanowić się nad tym, gdzie każda z nich zostanie umieszczona. Podstawą planowania jest ustalenie powierzchni, którą mamy do dyspozycji oraz jej ukształtowanie. Te dwa czynniki będą decydować o wytypowaniu miejsc, gdzie zostanie rozmieszczone oświetlenie ogrodowe solarne. Wskazane jest ułożenie lamp przy ścieżkach i podjazdach celem zapewnienia bezpieczeństwa dla domowników. Kolejnym zastosowaniem, w którym doskonale odnajdą się ogrodowe lampy solarne, jest podświetlenie roślin oraz krzewów. Szczególnie gdy projekt tej przestrzeni wymagał od nas wielu nakładów pracy i mamy się czym pochwalić. W ten sposób cieszymy się widokiem wypielęgnowanego ogrodu nie tylko w ciągu dnia. Najlepiej umieścić lamy w miejscach, które są bezpośrednio nasłonecznione, ponieważ wtedy fotoogniwa będą mogły dostatecznie się naładować, a my skorzystamy z pełnych możliwości oświetlenia.
Lampy ogrodowe solarne – praktyczność połączona z ekologią
Dbałość o środowisko naturalne to nie tylko chwilowa moda, ale konieczność. Wdrażanie zmian wcale nie musi wiązać się z radykalną rewolucją stylu życia w gospodarstwie domowym. Nawet małe działania mogą przynieść duży efekt. Jednym z takich przykładów jest dbałość o wykorzystanie energii nie tylko w domu, ale na zewnątrz podczas spotkań organizowanych w ogrodzie. Letnie dni sprzyjają spędzaniu wolnego czasu na świeżym powietrzu. Lampy solarne ogrodowe są ekologiczne, ponieważ zasila je energia słoneczna. Takie rozwiązanie to jeden z elementów budowania otoczenia przyjaznego nam i naszym dzieciom. Zyskujemy nie tylko nowy, ładny przedmiot do aranżacji, ale świadomość, że racjonalnie zarządzamy domowym budżetem.
Jakie wady mają solarne lampy ogrodowe?
Zalet tego typu oświetlenia jest mnóstwo, ale jak każda rzecz wykorzystywana w budynku mieszkalnym, to i solarne lampy ogrodowe mają pewne wady. Oczywiście warto się z nim zapoznać, aby już z pewnym zasobem wiedzy dokonać świadomego zakupu. W zasadzie rozważając wady, jakie ma oświetlenie solarne do ogrodu, to są one przede wszystkim dwie. Pierwsza z nich dotyczy małej mocy emitowanego światła, w porównaniu do lamp stacjonarnych. Nie możemy przy tym świetle wykonywać czynności wymagających dobrej widoczności. Kolejną rzeczą jest zależność od warunków pogodowych. Jeśli pogoda jest niesprzyjająca, to lampa solarna nie zdoła zgromadzić na tyle energii, aby świecić długi czas. Warunki atmosferyczne są tym rodzajem czynników, na które nie mamy żadnego wpływu. Poza tymi dwoma wady należy rozsądnie wybrać kolor emitowanego światła. Takie właściwości mają niektóre modele lamp solarnych, a przez to, nie pasują one do zewnętrznego projektu ogrodu. Inną kwestią jest cena. Przy tym zakupie nie warto szukać alternatywnych rozwiązań, które kuszą nas niską ceną. Oszczędność pojawia się, gdy w pierwszej kolejności zainwestujemy w dobrej jakości oświetlenie, a to posłuży nam na długie lata.
Podsumowanie: czy warto zakupić ogrodowe lampy solarne?
Odpowiedź na to pytanie jest twierdząca. Rynek producentów oświetlenia oferuje naprawdę mnóstwo korzystnych dla klientów możliwości. Mimo że oświetlenie słoneczne w postaci lamp solarnych nie jest pozbawione wad, to zdecydowanie charakteryzuje się wieloma korzyściami, o których należy pamiętać przy dokonywaniu zakupu. Te produkty z powodzeniem odnajdują się w różnych aranżacjach zewnętrznych ogrodów.
Najpopularniejsze wpisy na blogu:
- Gdzie wyrzucać i utylizować żarówki?
- Podstawowe zasady oświetlenia w feng shui – starożytnej praktyce aranżacji wnętrz
- Ile kosztuje remont łazienki?
- Styl skandynawski w domu i mieszkaniu
- Ruch artystyczny Bauhaus w wystroju i budownictwie
- Kolor antracyt w wystroju wnętrz
- Najlepsze sposoby na oszczędzanie prądu w domu i mieszkaniu
- Jakie kolory i style pasują do szarego?
- Sposoby na wyciszenie mieszkania
- Lampy solarne ogrodowe - zalety i wady
- Jak przeliczać moc żarówek LED? 1W ile to lumenów?
- Oświetlenie przedpokoju z czujnikiem ruchu — dlaczego warto je wybrać?
- Jakie oświetlenie do garderoby będzie najlepsze?
- Oświetlenie pergoli — jaką oprawę wybrać?
- Jakie lampy do garażu?
- Jakie światło w domu: ciepłe czy zimne?
- Lampy w stylu marynistycznym
- Lampy w stylu nowojorskim
- Oświetlenie poddasza ze skosami
- Dlaczego warto zamontować ściemniacz LED?
- Jak oświetlić schody wewnętrzne i zewnętrzne?