Styl skandynawski w domu i mieszkaniu
Wszystko, co nas otacza, ma wpływ na nasze samopoczucie i funkcjonowanie — także przestrzenie, w których przebywamy. Wiele osób, stojąc przed wyborem stylu, w jakim chce urządzić mieszkanie, nie wie, na co się zdecydować. Lubisz naturalność i prostotę? Cenisz sobie otwarte przestrzenie? Czujesz zmęczenie z powodu natłoku obowiązków? Przy intensywnym tempie życia warto zadbać o to, by otaczała Cię harmonizująca przestrzeń. Na jaką estetykę postawić, żeby właśnie takie było Twoje mieszkanie? Styl skandynawski to w tym przypadku dobry wybór. Jego znak rozpoznawczy to przede wszystkim przestrzenie funkcjonalne i proste. Aranżacje w stylu skandynawskim od wielu lat cieszą się wciąż niesłabnącym zainteresowaniem, dzięki temu, że harmonizują i pozwalają mieszkańcom domu urządzonego w tym stylu na regenerację za sprawą samej jego atmosfery.
Czym się cechuje styl skandynawski?
Mieszkańcy północnej Europy cenią sobie środowisko naturalne i szeroko rozpowszechniają zdrowy tryb życia. Skandynawski design bazuje na ekologii, zachęcając do pozostawania w zgodzie z przyrodą. W każde pomieszczenie można wpleść równowagę i harmonię, którymi cechuje się natura. Design skandynawski jest idealny do salonu, kuchni czy nawet pokoju dziecięcego. Nie musisz się też od razu decydować na urządzenie całego domu w tym stylu. Możesz wybrać jedno pomieszczenie i na jego przykładzie sprawdzić, czy styl skandynawski Ci odpowiada.
Wnętrza w stylu skandynawskim posiadają pewne wspólne cechy, w zależności od odmiany mogą występować między nimi pewne różnice. Dotyczą one m.in. ilości dodatków – w estetyce duńskiej pojawia się więcej ozdób, natomiast wersja szwedzka jest w nie uboższa. Wnętrza skandynawskie najczęściej obfitują w jasne pastele, beże, écru, wrzosy, grafity oraz czerń (zwłaszcza w odmianie fińskiej), a także ciemniejsze brązy jak heban i kasztan. Faktura ścian zwykle pozostaje niezakłócona — gładka i jednolita. Kolory są najważniejszą częścią każdego stylu, ponieważ w głównej mierze to one odpowiadają za to, w jaki sposób odbieramy otoczenie. Łagodne i naturalne barwy determinują spokój, którego bardzo brakuje we współczesnym świecie.
Mieszkanie w stylu skandynawskim musi być naturalne i przyjazne. Ilość mebli zostaje ograniczona do minimum. Nierzadko przyjmują one geometryczne formy. Meble najczęściej wykonywane są z bielonego drewna. Skandynawskie wnętrza powinny być ergonomiczne i maksymalnie oszczędzać powierzchnię. Minimalizm panujący w takim mieszkaniu jest zdecydowanie zaletą. Styl skandynawski w domu daje możliwość lepszego zregenerowania się.
Salon w stylu skandynawskim
Duży pokój powinien zawierać jedynie te rzeczy, które są w nim niezbędne. Pomieszczenie to jest przeznaczone do wypoczynku. Zastanawiasz się, jak zacząć wprowadzać do niego styl skandynawski? Salon to miejsce, w którym domownicy spędzają wiele czasu, więc trzeba zadbać o odpowiednie rozmieszczenie mebli. Na początku należy zdecydować, co ma być jego głównym elementem. Jeśli kanapa, to niech będzie duża i wygodna. Można ją podkreślić także ciekawym kolorem obicia, by wyróżniała się na jednolitym tle – warto postawić np. na grafitowy lub szmaragdowy. Ważnym elementem są także wygodne poduszki i wałki. W salonie utrzymanym w stylu skandynawskim nie może zabraknąć niewielkiego stolika kawowego oraz prostych, jasnych półek.
Jeśli masz do dyspozycji większą powierzchnię, możesz pozwolić sobie na nieco więcej swobody. Jak zatem uzupełnić salon w stylu skandynawskim? Inspiracje znajdziesz na wielu stronach internetowych. Na pierwszych pozycjach pojawiają się wygodne pufy ze sznurka lub siedziska z rattanu. Pozostaje pytanie: jak ozdobić taki salon? Styl skandynawski nowoczesny przejawiać się może w subtelnych dekoracjach. Ciekawym akcentem będzie podświetlana witryna na książki. Funkcję dekoracyjną może także pełnić sama ściana stylizowana na surowy mur.
Jaką roślinność lubi salon skandynawski? Inspiracje kwiatowe również znajdziesz w internecie, choć najlepszym źródłem informacji są profesjonalni ogrodnicy. Skandynawskie wnętrze można bowiem wypełnić większą ilością roślinności, ale ważne, żeby zapewnić jej odpowiednie warunki. Obowiązkowy element stanowią duże donice z kwiatami. Gdy połączymy wszystkie wyżej wymienione składowe, naszym oczom ukaże się prawdziwy salon skandynawski. Styl i atmosfera w nim panujące są naprawdę niepowtarzalne.
Styl skandynawski staje się coraz popularniejszy
Pokój w stylu skandynawskim
Sypialnia powinna być przede wszystkim jasna i przytulna. Pokój ma sprzyjać wypoczynkowi. Łóżko musi być duże i wygodne, może być z drewna lub metalu. Zważając na prostotę stylu skandynawskiego, powinno się wybierać modele pozbawione zdobień. Niezbędne są szafki nocne, najlepiej drewniane i pozbawione elementów dekoracyjnych. Szafa również jest bardzo ważnym elementem naszego pokoju. Powinna być funkcjonalna, z dużą liczbą półek i szuflad. W sypialni nie może zabraknąć lustra. Jeśli pozostaje dużo wolnej przestrzeni, warto wstawić do niej wygodny fotel z podnóżkiem. Będziesz mógł się na nim rozgościć i wypocząć po męczącym dniu.
Pokój dla dziecka w stylu skandynawskim
Aura północnoeuropejska wspaniale sprawdza się w sypialni dziecięcej. Wprowadza harmonię i ład, nie odbierając maluchowi przestrzeni do zabawy. Urządzając wnętrze dla dziecka, wybierz wysoko zabudowane i pojemne szafy, do których włożysz zabawki, ubrania, sportowe akcesoria czy pościel. Ulubione przedmioty używane przez malucha na co dzień trzeba umieścić w miejscu dostępnym dla niego. Tu najlepiej sprawdzą się niskie drewniane regały z wysuwanymi pojemnikami lub wiklinowe kosze. Dobierając łóżko, zwróć uwagę na proste i wygodne modele w kolorze jasnego dębu bądź bieli.
Kuchnia w stylu skandynawskim
Przestrzeń przeznaczona do gotowania będzie pomieszczeniem funkcjonalnym, jeśli zastosujesz w niej duże blaty i pojemne szafki. Urządzając kuchnię, możesz pójść w kierunku klasyki i postawić na białe meble o gładkich frontach. Do tego dobierz duży stół, który stanie się miejscem wspólnego spędzania czasu przez domowników. Należy pamiętać, by nie przykrywać go żadnym obrusem. Dzięki temu dom w stylu skandynawskim będzie wyglądał lekko, a jego architektura stworzy pełną całość. Bardzo ważną kwestią jest odpowiednie oświetlenie kuchni. W zależności od jej charakteru wybierz egzemplarze z metalowymi lub ażurowymi kloszami. Najważniejsze, by pomieszczenie było jasne i sprawiało wrażenie większego, niż jest w rzeczywistości. Dodatki powinny być delikatne i mimo różnic mieć jakiś wspólny motyw, prezentując całość w spójny sposób. Popularna jest również kuchnia w salonie. Łącząc dwa główne pomieszczenia, zwiększa się wspólną przestrzeń dla domowników.
Łazienka w stylu skandynawskim
Łazienka utrzymana w charakterze północnoeuropejskim bazuje na jasnych płytkach, porcelanie i drewnie. Pomieszczenie to może zostać oświetlone przy pomocy taśm LED-owych. Dzięki nim stworzysz wyjątkowy nastrój, który uczyni kąpiel jeszcze bardziej relaksującą. Popularnym motywem są stylizowane na dawne, metalowe zawory i krany (baterie). W przypadku małej łazienki warto zadbać o to, by optycznie ją powiększyć. Duże lustro i biel na pewno Ci w tym pomogą.
Zasłony w stylu skandynawskim
Jednym z najważniejszych elementów każdego wnętrza są oprawy okien. Dom w stylu skandynawskim to przede wszystkim przestrzeń i duża ilość światła. Czy w takim razie powinieneś wyposażyć dom o północnoeuropejskim charakterze w zasłony? Wnętrza w stylu skandynawskim są oszczędne, jeśli chodzi o dekoracje okien, co nie znaczy, że odgrywają one drugorzędną rolę. Pamiętając o minimalizmie, powinieneś poświęcić na wybór zasłon więcej czasu, tak aby nie zmieniły one charakteru Twojego mieszkania, tylko wpisały się w północnoeuropejski wystrój.
Odpowiednia oprawa okien jest niezwykle istotna, żeby do wnętrza wpadało jak najwięcej promieni słońca. Zasłony w stylu skandynawskim powinny delikatnie otaczać okno, a nie zasłaniać je w całości. Warto postawić na egzemplarze wykonane z delikatnego materiału, swobodnie sięgające do samej podłogi. Cała architektura wnętrz w stylu skandynawskim kładzie nacisk na wykorzystanie naturalnych materiałów – w przypadku zasłon może to być bawełna, len albo płótno. A jakie będą odpowiednie kolory? Przede wszystkim naturalne i jednolite, najlepiej białe lub kremowe, takie, które nie zablokują całkowicie przepływu światła, a uczynią okno eleganckim.
Styl skandynawski to ponadczasowy wybór
Tapety w stylu skandynawskim
Jeśli chcesz urozmaicić swoje ściany, postaw na delikatne, subtelne wzory. Tapety muszą pasować kolorystycznie do wystroju pomieszczenia, w którym chcesz je umieścić. Idealnie sprawdzą się motywy charakterystyczne dla stylu skandynawskiego — roślinne, zwierzęce, wodne, geometryczne. Wybór odpowiedniej tapety jest bardzo ważny, ponieważ może nie tylko nadać pomieszczeniu bardziej przytulny charakter, ale także skorygować jego niedoskonałości. Podłużne paski sprawią, że pomieszczenie będzie sprawiać wrażenie wyższego. Zielone motywy roślinne wprowadzą do domu więcej spokoju. Klimat stylu skandynawskiego pomogą utrzymać odcienie bieli, beżu i kolory pastelowe. Przy wyborze wystarczy postawić na prostotę, a dekoracja ścienna z pewnością wpasuje się w wystrój domu.
Czemu więc postawić na styl skandynawski?
Jakie są zalety omawianej estetyki? Przede wszystkim styl skandynawski jest ponadczasowy. Dzięki swojej delikatności cieszy oko każdego, bez względu na konkretny gust. Północnoeuropejski design podbija serca dzięki swojej funkcjonalności, szlachetnej prostocie i estetyce. Praktycznie każdy poszukuje spokoju, który niesie za sobą styl skandynawski. Mieszkanie to miejsce, gdzie spędzasz większość swojego czasu. W takim miejscu powinieneś czuć się dobrze. Ład i ukojenie cechują styl skandynawski. Dom to nie tylko meble, ale też atmosfera. Aranżacje w tym nurcie pomagają połączyć funkcjonalność z estetyką, wpływając również na dobre samopoczucie mieszkańców.
Zaletą stylu skandynawskiego jest także to, że pozwala on przy niewielkim wysiłku osiągnąć wspaniały efekt. Aby urządzić mieszkanie w jego duchu, wystarczy zaopatrzyć się w proste meble i tekstylia w klasycznych kolorach. Również motywy roślinne i zwierzęce, które są istotną cechą stylu skandynawskiego, można znaleźć w wielu różnych wydaniach. Najważniejsze, by zadbać o właściwe proporcje, dużą ilość przestrzeni i światła oraz kilka stylowych dodatków nieprzytłaczających wnętrza.
Najpopularniejsze wpisy na blogu:
- Gdzie wyrzucać i utylizować żarówki?
- Podstawowe zasady oświetlenia w feng shui – starożytnej praktyce aranżacji wnętrz
- Ile kosztuje remont łazienki?
- Styl skandynawski w domu i mieszkaniu
- Ruch artystyczny Bauhaus w wystroju i budownictwie
- Kolor antracyt w wystroju wnętrz
- Najlepsze sposoby na oszczędzanie prądu w domu i mieszkaniu
- Jakie kolory i style pasują do szarego?
- Sposoby na wyciszenie mieszkania
- Lampy solarne ogrodowe - zalety i wady
- Jak przeliczać moc żarówek LED? 1W ile to lumenów?
- Oświetlenie przedpokoju z czujnikiem ruchu — dlaczego warto je wybrać?
- Jakie oświetlenie do garderoby będzie najlepsze?
- Oświetlenie pergoli — jaką oprawę wybrać?
- Jakie lampy do garażu?
- Jakie światło w domu: ciepłe czy zimne?
- Lampy w stylu marynistycznym
- Lampy w stylu nowojorskim
- Oświetlenie poddasza ze skosami
- Dlaczego warto zamontować ściemniacz LED?
- Jak oświetlić schody wewnętrzne i zewnętrzne?