Wczytuję dane...
Sposoby na wyciszenie mieszkania

Sposoby na wyciszenie mieszkania

Każdy z nas po pracy pragnie przede wszystkim odpoczynku. To zupełnie zrozumiałe. Pełna regeneracja sił w czasie wolnym wymaga zapewnienia odpowiednich do tego warunków. Jeśli nie mamy możliwości udania się na krótką wycieczkę, to przygotujmy oazę spokoju w naszym miejscu zamieszkania. Podstawą tego planu jest minimalizacja hałasu dobiegających z różnych stron budynku.

Komfort mieszkania we własnym domu

Przy projektowaniu mieszkania bierzemy zwykle pod uwagę styl wnętrza, dodatki, kolory ścian. Chcemy, by to miejsce napawało nas przytulnością, wyrażało naszą estetykę, ale też było przyjemne w odbiorze dla gości, którzy przychodzą w odwiedziny. Wszystkie te kwestie są niezwykle istotne. Poza odczuciami wizualnymi zwróćmy uwagę również na dźwięki, jakie daje się słyszeć na co dzień. Hałas raczej nie jest czymś pożądanym dla wypoczynku, dlatego warto zadbać o wyciszanie pomieszczeń. Szczególnie gdy nie mamy możliwości zamieszkania w budynku jednorodzinnym, a dysponujemy mieszkaniem w bloku.

Jak wyciszyć mieszkanie w bloku – o czym warto pamiętać na początek?

Mieszkanie w bloku to sztuka kompromisu. Nie można mieć w nim wszystkiego. Ma ono i zalety, i wady. Jako atut wymienić trzeba brak konieczności instalacji centralnego ogrzewania, mniejszą powierzchnią do sprzątania, lepszy układ pomieszczeń, niższe koszty utrzymania całego układu mieszkalnego. Pozytywną stroną jest też lokalizacja, bliskość do centrum miasta albo infrastruktury publicznej takiej jak szkoły, przedszkola, przychodnia, sklepy. Wadą jest pochodzący z różnych źródeł hałas. Ten brak ciszy może powodem, dla którego zniechęcamy się do mieszkania w takim miejscu. Być może w trakcie podejmowania decyzji dotyczących nieruchomości rodzinnej, nie braliśmy nadmiernego hałasu w ogóle pod uwagę. Jeśli nie chcemy albo nie mamy możliwości, zamiany mieszkania na dom w cichej okolicy przeanalizujmy, jak wyciszyć mieszkanie, by z przyjemnością do niego wracać i miło spędzać czas. Zacznijmy od ustalenia źródła pochodzenia hałasu.

Pies to może najlepszy przyjaciel człowieka, ale jego szczekanie potrafi doprowadzić sąsiada do szału

Działania redukujące hałas – jakie są pomiędzy nimi różnice

Kiedy hałas różnego pochodzenia staje się dla nas czymś, czego nie możemy już tolerować, zaczynamy zwykle poszukiwanie informacji na temat środków zaradczych. Wpisujemy odpowiednie hasło i czujemy się przytłoczeni ilością informacji. To zupełnie normalne, gdyż zasoby internetowe są imponujące. Jednak ważne jest to, żeby wiedzieć, czego dokładnie szukamy. Wytłumienie polega na podniesieniu izolacji akustycznej w pomieszczeniu. Do tego zabiegu wykorzystuje się między innymi elementy dekoracyjne, takie jak poduszki, czy grube zasłony. Kiedy czujemy, że wszystko słychać przez ściany, może to być dla codziennego funkcjonowania dość trudne. Dlatego nie udawajmy, że nam to nie przeszkadza, tylko działajmy. Zwłaszcza gdy wytłumienie nie przynosi rezultatów. Wtedy warto zainteresować się tym, jak wygłuszyć pomieszczenie, co można zrobić przez zakup odpowiedniego sprzętu, takiego jak panele akustyczne, ekrany akustyczne, panele i tapety korkowe, płyty izolacyjne. Wymienione rzeczy pozwalają odizolować się od hałasu.

Trudne sąsiedztwo – jak sobie z nim poradzić

Nie każdy człowiek jest odporny na działanie czynników zewnętrznych, takich jak hałas, gdy przebywa w mieszkaniu i wykonuje w nim różnorodne czynności. Przykładem sytuacji jest uciążliwe sąsiedztwo. Wtedy wyciszenie mieszkania w bloku jest wręcz niezbędne. Być może kłopot sprawiają osoby znajdujące się tylko z jednej strony naszego lokum. Gorzej, gdy w zasadzie z każdej części mieszkania pojawia się jakiś nadmierny przepływ dźwięków. Każdy rodzaj problemów ma zatem inne pochodzenie. W bloku coraz chętniej pojawiają się młodzi studenci, którzy w wolnych chwilach organizują imprezy z mocną muzyką w tle. Kiedy notorycznie ignorują nasze prośby o zachowania zasad spokoju w godzinach ciszy nocnej, musimy zupełnie inaczej zacząć działać i wygłuszenie mieszkania jest wskazane. Czasami nie warto tracić czas na prowadzenie bezowocnych negocjacji.

Główny punkt zakłóceń w mieszkaniu - jak wygłuszyć ścianę

Po przeprowadzonej analizie może okazać się, że największe źródło hałasu dotyczy wyłącznie konkretnego miejsca w mieszkaniu. Zacznijmy działanie właśnie od niego. Wybierzmy na początek prac związanych z ograniczaniem hałasu ścianę, przez którą przechodzi największe natężenie niepożądanych dźwięków. Jedną z możliwości, jak wyciszyć ścianę, jest wykorzystanie ekranów akustycznych. Są zbudowane z metalowego stelażu oraz płyty ołowianej (ewentualnie płyty gk), wypełnionej wełną mineralną. Ekran spełnia funkcję praktyczną oraz dekoracyjną. Dobrze prezentuje się na ścianie w sypialni tuż za wezgłowiem łóżka albo na ścianie głównej w salonie. Nieprzypadkowo wskazano te dwa miejsca. Nie ma nic gorszego niż pobudka bladym świtem, gdy do włączenia się budzika jeszcze daleko, a tuż nad głową słyszymy podniesione głosy. Ekran akustyczny jest dobrym pomysłem na to, jak wyciszyć ścianę od głośnego sąsiada, który nie daje nam spać. Ten sam uciążliwy sąsiad przez swój specyficzny sposób funkcjonowania może zaburzać nam spokój podczas wieczornych seansów filmowych. Dlatego montaż ekranu w salonie też byłby niezbędny.

Spokój dla nowego członka rodziny - jak wygłuszyć mieszkanie?

Zanim zaczniecie kupować meble oraz pozostałe akcesoria dziecięce wybierzecie odpowiednie miejsce w waszym mieszkaniu. Wszystko zależy od tego, jaką przestrzenią dysponujecie. Oczywiście najbardziej komfortową sytuacją jest możliwość urządzenia oddzielnego pokoju dziecięcego. A co, jeśli go nie ma? Stwórzcie wówczas niepowtarzalny kącik niemowlęcy we wspólnej sypialni. Poza miejscem dla dziecka warto zadbać o przyjazną atmosferę. Różne są zdania na temat tego, jak powinniśmy się zachowywać przy niemowlaku. Czy należy zdecydowanie ograniczyć aktywność w mieszkaniu i wykonywać czynności znacznie ciszej niż zawsze? Czy może robić wszystko tak jak zwykle, by dziecko od początku było przyzwyczajone do pewnego stylu życia? To, co zdecydujemy się zrobić to jedno. Źródło wewnętrznego hałasu regulujemy my. Inaczej jest, kiedy niepokojące odgłosy pochodzące z zewnątrz nie są zupełnie od nas zależne.

Jak wygłuszyć pokój dziecięcy?

Rozwiązań jest niemało, wszystko zależy od tego, co chcemy zrobić i czy wygłuszenie ściany to wystarczający zabieg. Są dzieci, którym nie przeszkadzają wysokie dźwięki, ale wśród grupy niemowląt są i wysoko wrażliwe, wówczas koniecznie musimy zrobić wszystko, aby takie dziecko miało jak najmniejszy dopływ zewnętrznych bodźców. W podanym przykładzie odnalezienie skutecznego pomysłu, jak wyciszyć pokój, będzie znacznie ważniejsze niż kolory ścian, czy duża ilość zabawek. Jeśli nie dysponujemy ogromem wolnego czasu na remont, warto na początek zastosować płyty korkowe. Największą ich zaletą jest prosty montaż oraz pochłanianie 90% dźwięków. Natomiast minusem jest wygląd tych płyt, ale w ofercie rynkowej można znaleźć tapety korkowe, które mają jednak mniejszą skuteczność – sprawdzą się, gdy nie wiemy, jak wytłumić pokój w inny sposób. Wyciszenie pokoju to nie tylko zadanie związane z pojawieniem się w domu małego dziecka. Starsze również docenią spokój w domu, gdy będą potrzebować, się skupić na czytaniu lektury i odrabianiu zadań domowych.

Nie wszyscy muszą doceniać twój talent muzyczny

Produkt o wszechstronnym zastosowaniu – maty wygłuszające do mieszkania

Maty wygłuszające z powodzeniem wykorzystuje się do wielu miejsc. Można jest położyć na drzwi czy podłogi. Pomagają one polepszyć akustykę wnętrza, ale też sprzyjają minimalizowaniu głośnych dźwięków docierających do mieszkania. Specjalna konstrukcja, jaką mają maty akustyczne na ścianę, przynosi rewelacyjne efekty. To z kolei przekłada się na komfort słuchowy domowników, tych małych i tych dużych. Zamiast tracić czas na nic nieprzynoszące rozmowy z głośnymi sąsiadami, zainteresujmy się tym jaka izolacja akustyczna ścian w bloku będzie nam najbardziej pasować. To inwestycja, która z pewnością się opłaci dla osób wykonujących pracę zdalną w domu, a ta wymaga skupienia oraz koncentracji. Zaletą stosowania mat akustycznych jest to, że po nałożeniu na wybrane miejsce, nie ma przeciwwskazań do zamalowania ich farbą. Dzięki temu nasze wnętrze nie traci na estetyce, a my zyskamy najlepsze wygłuszenie ścian w miejscu zamieszkania.

Dobroczynne dźwięki w mieszkaniu

Ciszę nie zawsze należy wiązać z komfortem, dla wykonywania różnych czynności domowych. Pragniemy spokoju, gdy pracujemy, uczymy się, czytamy książkę. Przyjemną formą odpoczynku, która wnosi w życie domowników mnóstwo pozytywnych korzyści, a z których nie do końca zdajemy sobie sprawę, jest słuchanie muzyki klasycznej. Tymczasem jest szerokie grono rodziców niemających wiedzy na ten temat. Muzyka pomaga wejść w stan wyciszenia, zwiększa poziom koncentracji, pobudza wyobraźnię, zmniejsza stres. Jak wyciszyć pokój w bloku, tak aby można było korzystać z dobroczynnego wpływu muzyki na wszystkich domowników? Pomogą w tym panele akustyczne – uniwersalne do montażu w każdym miejscu i pochłaniające doskonale dźwięki płynące z zewnątrz. Dodatkowo nie psują aranżacji mieszkania, ponieważ większość modeli ma minimalistyczny wygląd.

Jakie są jeszcze sposoby na wyciszenie mieszkania?

Poza omówionymi rozwiązaniami eksperci polecają podwieszane sufity. Służą one stłumieniu hałasu pochodzącego od sąsiadów znajdujących się nad nami. Co może nam przeszkadzać? Biegające dzieci, osoby chodzące w szpilkach o szóstej nad ranem, sąsiadka intensywnie ćwicząca fitness. Do przygotowania takiego sufitu stosuje się płyty gipsowo-kartonowe. Na rynku dostępne są też kasetony sufitowe, których stopień izolacji akustycznej zależy od grubości wybranego modelu. Wyciszenie mieszkania odbywa się przez wymianę drzwi, ponieważ dostępne są specjalne ich rodzaje, dzięki którym bez montażu dodatkowych elementów możemy, cieszy się, minimalizacją hałasów z zewnątrz.

Sposobów na wyciszenie mieszkania od sąsiadów w bloku jest dość dużo. Każdy musi samodzielnie przemyśleć, jakie z nich są na dany moment najlepsze, biorąc pod uwagę wielkość budżetu oraz sytuację rodzinną (czy możemy aktualnie pozwolić sobie na czasochłonny remont). Wprowadzenie takich rozwiązań to także profity na przyszłość, gdy będziemy chcieli sprzedać mieszkanie w bloku, a potencjalni kupcy będą mieć wątpliwości związane z nadmiernym hałasem jako minusem takiego położenia nieruchomości mieszkalnej.

Najpopularniejsze wpisy na blogu:

  1. Gdzie wyrzucać i utylizować żarówki?
  2. Podstawowe zasady oświetlenia w feng shui – starożytnej praktyce aranżacji wnętrz
  3. Ile kosztuje remont łazienki?
  4. Styl skandynawski w domu i mieszkaniu
  5. Ruch artystyczny Bauhaus w wystroju i budownictwie
  6. Kolor antracyt w wystroju wnętrz
  7. Najlepsze sposoby na oszczędzanie prądu w domu i mieszkaniu
  8. Jakie kolory i style pasują do szarego?
  9. Sposoby na wyciszenie mieszkania
  10. Lampy solarne ogrodowe - zalety i wady
  11. Jak przeliczać moc żarówek LED? 1W ile to lumenów?
  12. Oświetlenie przedpokoju z czujnikiem ruchu — dlaczego warto je wybrać?
  13. Jakie oświetlenie do garderoby będzie najlepsze?
  14. Oświetlenie pergoli — jaką oprawę wybrać?
  15. Jakie lampy do garażu?
  16. Jakie światło w domu: ciepłe czy zimne?
  17. Lampy w stylu marynistycznym
  18. Lampy w stylu nowojorskim
  19. Oświetlenie poddasza ze skosami
  20. Dlaczego warto zamontować ściemniacz LED?
  21. Jak oświetlić schody wewnętrzne i zewnętrzne?