Wczytuję dane...
Jak oświetlić schody wewnętrzne i zewnętrzne?

Jak oświetlić schody wewnętrzne i zewnętrzne?


Podświetlane schody w domu to rozwiązanie, nad którym powinna zastanowić się każda osoba mająca w planach zakup własnych czterech kątów lub gruntowny remont. Nie od dziś wiadomo bowiem, że oświetlenie jest zarówno praktyczne, jak i stylowe. Odpowiednio dobrane źródła światła nadadzą domowi zupełnie nowy charakter, zaś poprawiona widoczność zredukuje w znacznym stopniu ryzyko groźnego wypadku. Dotyczy to zresztą nie tylko samego wnętrza domu, ale również schodów zewnętrznych, prowadzących do drzwi wejściowych. Poniżej omawiamy najistotniejsze kwestie związane z oświetleniem schodów.

Jak oświetlić schody zewnętrzne?

Zacznijmy od zasadniczej kwestii, czyli tego, jak oświetlić schody zewnętrzne. Chociaż wiele osób nieobeznanych jeszcze z tematem bagatelizuje tę kwestię, w rzeczywistości oświetlenie na zewnątrz budynku ma równie duży wpływ na wygląd domu i komfort, co lampy montowane wewnątrz pomieszczeń. Wybierając elementy oświetleniowe, powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na ich odporność na czynniki zewnętrzne. Promienie UV, wysokie i niskie temperatury oraz wilgoć mogą bowiem przyczyniać się do poważnych uszkodzeń lamp. Jak zauważają eksperci, oświetlenie montowane na zewnątrz budynku powinno odznaczać się szczelnością na poziomie IP55.

Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest również oświetlenie schodów z czujnikiem ruchu. Duża uniwersalność tego typu sprzętów sprawia, że korzystać z nich mogą nawet osoby nieplanujące przekształcania domu w inteligentny budynek. Interesującą opcją są także czujniki zmierzchu, włączające światło w momencie, gdy na zewnątrz zaczyna robić się ciemno. Zdecydowanie warto postawić na halogeny, które umożliwiają skuteczne oświetlenie punktowe. Oświetlenie schodów zewnętrznych może się również opierać na wytrzymałych taśmach LED. Wystarczy umieścić je wzdłuż poręczy lub stopni, aby zapewnić domownikom i gościom optymalną widoczność, a zarazem nadać domowi wyjątkowy charakter.

Podświetlane schody w domu – o czym warto pamiętać?

Montaż lamp wewnątrz pomieszczeń to procedura, do której możemy podejść na niemal niezliczoną ilość sposobów. Jedynymi ograniczeniami są tu budżet, jakim dysponujemy, oraz nasza wyobraźnia. Zanim przejdziemy do samych kwestii aranżacyjnych, powinniśmy zastanowić się nad tym, w jaki sposób światło powinno się włączać. Najlepszym rozwiązaniem jest montaż włącznika schodowego na każdym piętrze lub oświetlenie schodów z czujnikiem ruchu. Jeśli chodzi o same lampy, możemy postawić zarówno na nowoczesne taśmy LED, jak i stylowe kinkiety umieszczane punktowo na ścianach.

Każdy z kinkietów powinien zostać zamontowany na wysokości około 180 cm nad stopniem. W przypadku obecności dodatkowego oświetlenia stopni, kinkiety możemy zamontować nieco wyżej, na wysokości około 2 m nad stopniem. Bardzo ciekawym rozwiązaniem są również tzw. oczka, czyli małe oprawy umieszczane na wysokości około 15–20 cm nad stopniami. Ich nowoczesny charakter sprawia, że znakomicie wkomponowują się one w minimalistyczne, nowoczesne aranżacje.

Jak oświetlić schody w sposób stylowy?

Wiemy już, jak zrobić podświetlane schody. Przejdźmy więc do następnej kwestii, czyli tego, jak sprawić, aby zamontowane oświetlenie było nie tylko praktyczne, ale też klimatyczne. Główną rolę odgrywa tu nie tylko sam design opraw, ale też barwa i natężenie emitowanego przez nie światła. Oświetlenie schodowe musi zapewniać dobrą widoczność, ale jednocześnie nie powinno być aż tak intensywne, jak światło w salonie czy kuchni. Wybierając źródło światła, unikajmy chłodnych barw – nie zapewnią nam one bowiem wizualnego komfortu. W przypadku nowoczesnych, industrialnych wnętrz, warto postawić zamiast tego na neutralną temperaturę barwową, czyli 4000 K. Światło ciepłe, o temperaturze 3300–3500 K, znakomicie sprawdzi się z kolei w przypadku schodów drewnianych.

Podświetlane schody w domu – gdzie kupić dobre oświetlenie?

Wybierając elementy oświetlenia schodów, warto postawić na sprawdzonych sprzedawców, oferujących szeroki wybór stylowych, a zarazem solidnie wykonanych produktów. Także i w naszym sklepie znajdziesz niezawodne rozwiązania pasujące zarówno do budynków nowoczesnych, jak i nieco starszych. Oferujemy taśmy LED do podświetlanych schodów drewnianych, a także niezawodne lampy Nowodvorski do montażu zewnętrznego. Zachęcamy gorąco do odwiedzenia sklepu LampyStudio.pl!

Najpopularniejsze wpisy na blogu:

 1. Gdzie wyrzucać i utylizować żarówki?
 2. Podstawowe zasady oświetlenia w feng shui – starożytnej praktyce aranżacji wnętrz
 3. Ile kosztuje remont łazienki?
 4. Styl skandynawski w domu i mieszkaniu
 5. Ruch artystyczny Bauhaus w wystroju i budownictwie
 6. Kolor antracyt w wystroju wnętrz
 7. Najlepsze sposoby na oszczędzanie prądu w domu i mieszkaniu
 8. Jakie kolory i style pasują do szarego?
 9. Sposoby na wyciszenie mieszkania
 10. Lampy solarne ogrodowe - zalety i wady
 11. Jak przeliczać moc żarówek LED? 1W ile to lumenów?
 12. Oświetlenie przedpokoju z czujnikiem ruchu — dlaczego warto je wybrać?
 13. Jakie oświetlenie do garderoby będzie najlepsze?
 14. Oświetlenie pergoli — jaką oprawę wybrać?
 15. Jakie lampy do garażu?
 16. Jakie światło w domu: ciepłe czy zimne?
 17. Lampy w stylu marynistycznym
 18. Lampy w stylu nowojorskim
 19. Oświetlenie poddasza ze skosami
 20. Dlaczego warto zamontować ściemniacz LED?
 21. Jak oświetlić schody wewnętrzne i zewnętrzne?