Wczytuję dane...
Jakie światło w domu: ciepłe czy zimne?

Jakie światło w domu: ciepłe czy zimne?

Dylemat spowodowany wyborem odpowiedniej barwy światła może przyprawiać o ból głowy. Wybrać światło ciepłe czy zimne? Co jest lepsze: barwa neutralna czy ciepła? Trudność w wyborze jest spowodowana tym, że na rynku dostępne są żarówki o różnej temperaturze światła i klasie energooszczędności. Co należy sprawdzić przed zakupem?

Barwa światła - zwróć na nią uwagę

Każda żarówka dostępna w sklepach posiada informację na temat temperatury barwowej. Informację taką znajdziemy na opakowaniu bądź ulotce dołączonej do żarówki. Barwę światła podaje się w Kelwinach (K). Im wyższa wartość, tym zimniejszy kolor światła. Na rynku dostępne są żarówki z następującymi barwami światła:

 • barwa zimna (około 6000K, CW - cool white)

 • barwa neutralna (około 4000K, CDL - cool day light)

 • barwa ciepła (około 3000K, WW - warm white)

Dlaczego tak ważne jest, czy wybierzemy światło ciepłe czy zimne? Barwa światła ma wpływ na nasz organizm, nastrój i efektywność. Jednocześnie musimy ostrzec, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi na powyższe pytanie. Wszystko zależy od osobistych preferencji i charakteru wnętrza. 

Jaka jest najzdrowsza barwa światła? 

Najlepszym światłem dla ludzkiego oka jest rozproszone światło słoneczne. Za najzdrowszą barwę światła przyjmuje się barwę neutralną, która najbardziej przypomina naturalne światło słoneczne. Żarówki używane w domu powinny światło naturalne naśladować, jednak finalnie wszystko zależy od funkcji pomieszczenia. Nieodpowiedni dobór źródła światła może powodować osłabienie i zmęczenie wzroku, a także negatywnie wpłynąć na samopoczucie. 

Zatem jakie światło jest lepsze dla oczu - ciepłe czy zimne? Nie ma tutaj jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji. Najważniejsze, aby światło było odpowiednio dobrane do funkcji pomieszczenia, w którym przebywamy.

Przed zakupem żarówki warto wiedzieć, jaka jest charakterystyka każdej barwy światła:

 • Barwa zimna - przypomina światło dzienne o niebieskim odcieniu w pogodny, letni dzień. Pobudza organizm do pracy.

 • Barwa ciepła - przypomina światło popołudniowe i wieczorne. Barwa jest przyjemna dla oczu i działa relaksująco na organizm.

 • Barwa neutralna - przypomina światło słoneczne w zwykły dzień

Jakie oświetlenie wybrać do salonu?

Urządzając salon, najczęściej skupiamy się na tym, jakie lampy powinniśmy kupić. Zastanawiamy się nad kwestiami,czy kupić jeden duży żyrandol, czy dwie punktowe lampy wiszące. Do tego dochodzi możliwość wyboru plafonów bądź kinkietów. Wybór jest bardzo szeroki i często decyzja jest podejmowana pod wpływem chwili. Zapominamy w takich momentach, że równie istotne jest to, jakie światło do salonu wybierzemy. 

Salon - różne strefy oświetlenia

Pokój dzienny to najczęściej największe pomieszczenie w mieszkaniu. Jest bardzo przestronne i pełni różne funkcje: wypoczynkową, jadalnianą czy biurową. W związku z tym warto salon podzielić na różne strefy, które będą różnić się barwą oświetlenia. Zastanawiając się, czy wybrać światło ciepłe czy zimne, kieruj się właśnie przeznaczeniem danej strefy. 

 • Strefa wypoczynkowa - powinna zachęcać do relaksu i miłego spędzania czasu. Dlatego dobrze sprawdzą się tutaj lampy emitujące światło o ciepłej barwie. Nowoczesna lampa podłogowa z kulami pozwoli na stworzenie przytulnego kącika z ciepłym, rozproszonym światłem.

 • Strefa jadalniana - oświetlenie stołu ma wpływ na to, w jakiej atmosferze spożywane są posiłki. Co sprawdzi się lepiej: barwa neutralna czy ciepła? Nie ma tu jednej odpowiedzi, obie barwy będą dobrym wyborem. Najważniejsze, aby lampa równomiernie oświetlała cały stół. Nad okrągłym stołem może zawisnąć industrialna lampa reflektor. 

 • Strefa biurowa - w wielu mieszkaniach biurko do pracy zostało umieszczone właśnie w salonie. Przestrzeń biurowa powinna być wyraźnie oznaczona, także za pomocą oświetlenia. Najlepszym wyborem będzie lampa biurkowa emitująca światło dobrane do indywidualnych potrzeb. My polecamy do pracy światło jasne i w zimnej barwie. Na biurku świetnie sprawdzi się lampa biurkowa w loftowym stylu. 

Oświetlenie kuchni - jaką barwę światła wybrać?

Często zastanawiamy się, jakie światło do kuchni wybrać? Podobnie jak przy salonie nie ma tu jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od naturalnego oświetlenia pomieszczenia i indywidualnych preferencji. Do sekcji roboczej, gdzie przygotowuje się posiłki, polecamy oświetlenie o zimnej barwie. Mocne i zimne światło ułatwi gotowanie, zwłaszcza wieczorami. Światło sufitowe do kuchni warto wybrać w barwie neutralnej, tak aby rozświetlało całe pomieszczenie.

Najpopularniejsze wpisy na blogu:

 1. Gdzie wyrzucać i utylizować żarówki?
 2. Podstawowe zasady oświetlenia w feng shui – starożytnej praktyce aranżacji wnętrz
 3. Ile kosztuje remont łazienki?
 4. Styl skandynawski w domu i mieszkaniu
 5. Ruch artystyczny Bauhaus w wystroju i budownictwie
 6. Kolor antracyt w wystroju wnętrz
 7. Najlepsze sposoby na oszczędzanie prądu w domu i mieszkaniu
 8. Jakie kolory i style pasują do szarego?
 9. Sposoby na wyciszenie mieszkania
 10. Lampy solarne ogrodowe - zalety i wady
 11. Jak przeliczać moc żarówek LED? 1W ile to lumenów?
 12. Oświetlenie przedpokoju z czujnikiem ruchu — dlaczego warto je wybrać?
 13. Jakie oświetlenie do garderoby będzie najlepsze?
 14. Oświetlenie pergoli — jaką oprawę wybrać?
 15. Jakie lampy do garażu?
 16. Jakie światło w domu: ciepłe czy zimne?
 17. Lampy w stylu marynistycznym
 18. Lampy w stylu nowojorskim
 19. Oświetlenie poddasza ze skosami
 20. Dlaczego warto zamontować ściemniacz LED?
 21. Jak oświetlić schody wewnętrzne i zewnętrzne?