Wczytuję dane...
Jak przeliczać moc żarówek LED? 1W ile to lumenów?

Jak przeliczać moc żarówek LED? 1W ile to lumenów?

Czasy wybierania żarówek według ich mocy już dawno minęły. W przypadku stosowanych dziś żarówek w technologii LED, należy zwrócić uwagę na lumeny (lm). Na rynku można spotkać m.in. żarówki o jasności 60, 80, 100 lm. Ile to Wat? Czy źródło światła typu LED o mocy 10 W świeci tak samo, jak żarówka jarzeniowa o tej samej mocy? Czy istnieje przelicznik żarówek energooszczędnych na zwykłe? Postaramy się odpowiedzieć na te i wiele innych pytań!

Przelicznik lumenów, czyli jak sprawdzić moc żarówki LED

Waty są podstawową miarą zużycia energii. Kiedy płacisz rachunek za energię elektryczną, płacisz tak naprawdę za liczbę zużywanych watów. W przypadku starych żarówek jarzeniowych sprawa była prosta: 80-watowa żarówka zużywała 80 watów energii. Tutaj moc była najważniejszym wskaźnikiem jasności. W związku z tym, że przez wiele dziesięcioleci świetlówki jarzeniowe, halogenowe i fluorescencyjne stanowiły standard, byłeś w stanie łatwo wyobrazić sobie, jaki efekt uzyskasz, montując je w oprawie. Jeśli żarówka uległa awarii, co zdarzało się bardzo często, mogłeś ją po prostu wymienić na nową, o tej samej mocy. Była ona tak samo jasna jak poprzednia.

Jeśli chodzi o technologię LED sprawia jest bardziej skomplikowana: nowoczesna żarówka LED wytwarza więcej światła, zużywając mniej watów. Moc (W) odgrywa teraz niewielką rolę i pozwala tylko na bardzo przybliżone wnioski na temat rzeczywistej jasności. Poszczególne lampy LED mogą emitować światło o różnej jasności przy tym samym zużyciu energii. Na przykład, źródło światła LED 5W wyższej klasy może świecić znacznie jaśniej niż inna lampa LED 5W konkurencyjnej marki. Różnice w wydajności wynikają z zastosowania komponentów o innej jakości — lepszej lub gorszej. Aby określić właściwą jasność źródła światła warto zrozumieć, czym są lumeny i na czym polega porównanie mocy żarówek LED i tradycyjnych. 

Przelicznik żarówek energooszczędnych na zwykłe — oszacuj jasność żarówki LED

Jak jest zatem obliczyć moc żarówek LED? Przelicznik watów na lumeny pozwoli określić, jaka jest moc danego źródła światła. Na początku warto jednak dowiedzieć się, czym tak naprawde są lumeny. Parametr ten opisuje jasność strumienia świetlnego emitowanego przez lampę. To miara całkowitej ilości światła widzialnego dla ludzkiego oka. W przypadku opraw i źródeł światła LED należy zawsze uwzględnić go w opisie produktu. W specyfikacji technicznej lumeny są często podawane w skróconej formie - lm. 

Wartość tego parametru można wykorzystać do porównania jasności różnych źródeł światła, niezależnie od wydajności i zastosowanej technologii oświetleniowej. Przyzwyczajenie się do tego, aby zwracać uwagę na wartość lumenów zamiast watów może zająć trochę czasu, ale obecnie jest to bardzo ważne, jeśli chcesz dokonać najlepszego wyboru oświetlenia (zarówno wewnętrznego, jak i zewnętrznego). 

Ile lumenów ma Wat? Żaden przelicznik żarówek LED nie jest precyzyjny i nie pozwoli na uzyskanie wyniku 1:1. W związku z tym, że lumeny mierzą jasność, a w watach wyrażana jest wyjściowa energia, nie ma prostej metody konwersji mocy na lumeny. Można jednak oszacować przybliżoną wartość. W przypadku energooszczędnego oświetlenia, takiego jak diody LED i CFL, ilość lumenów w żarówce o mocy 60 W lub 100 W zależy tak naprawdę od strumienia świetlnego. Jeśli zazwyczaj kupujesz żarówki 60 W, które wytwarzają około 700-800 lumenów, rozważ zakup alternatywy, takiej jak żarówka halogenowa 42 W, CFL 12 W czy LED 10 W. Dzięki temu osiągniesz tę samą jasność przy mniejszym zużyciu energii. 

Przelicznik LED na Wat — jaką żarówkę wybrać? 

W starej technologii żarowej istniał wyraźny związek między mocą świetlną żarówki a ilością zużywanej przez nią energii. Żarówka o mocy 100 W była jaśniejsza niż żarówka 40 W, ale w obecnych czasach ta zależność jest już nieaktualna. Aby mieć pewność, że wybierzesz odpowiednią żarówkę pod względem jasności, musisz zwrócić uwagę na jej strumień świetlny. Jeśli szukasz odpowiednika tradycyjnej żarówki, zastosuj się do poniższego wzoru, dzięki któremu będziesz mógł dobrać świetlówkę o najbardziej zbliżonej jasności. Pamiętaj, że przelicznik LED na Wat jest bardzo uproszczony, a wydajność żarówki zależy przede wszystkim od producenta i jakości zastosowanych komponentów. 

Żarówka halogenowa

Lumeny

Żarówka LED, CFL

25 W

230-270

~4-9 W

40 W

440-460

~9-13 W

60 W

800-850

~13-15 W

80 W

1100-1300

~20-23 W

100 W

1600+

~23-30 W

Jeśli chcesz dokonać szybkiej konwersji z lumenów na waty, możesz skorzystać z następującego wzoru:

Waty = lumeny ÷ (lumenów na wat)

lm/W oznacza ilość lumenów na Wat i jest jednostką mierzącą skuteczność świetlną oraz efektywność energetyczną. Na przykład żarówka 60W może wytwarzać około 900 lumenów, co daje jej skuteczność świetlną 900/60 = 15 lm/W. Skuteczność świetlna żarówki będzie się różnić w zależności od producenta, ale w poniższej tabelce znajdziesz przybliżone wartości. Pamiętaj, że energooszczędne lampy mogą mieć wpływ na zwiększenie efektywności energetycznej.

Rodzaj światła

Skuteczność świetlna (lm/W)

Żarówka tradycyjna

12-18 lm/W

Żarówka halogenowa

16-29 lm/W

CFL

40-60 lm/W

LED

80-100 lm/W

LampyStudio.pl — duży wybór żarówek i opraw oświetleniowych LED

Szukasz energooszczędnych żarówek i świetlówek LED? Jeśli tak, zapoznaj się już dzisiaj z ofertą sklepu internetowego LampyStudio.pl. W asortymencie znajdziesz źródła światła pasujące do różnego rodzaju opraw. To m.in. tradycyjne żarówki E27 (tzw. duży gwint), świetlówki GU 5.3 czy warianty dekoracyjne. W razie jakichkolwiek pytań czy wątpliwości doświadczeni konsultanci pomogą wybrać odpowiednie żarówki do rozmaitego przeznaczenia (wewnątrz pomieszczeń, jak i na zewnątrz), a także wymienić stare jarzeniówki na ich nowoczesne, energooszczędne odpowiedniki. 

Najpopularniejsze wpisy na blogu:

 1. Gdzie wyrzucać i utylizować żarówki?
 2. Podstawowe zasady oświetlenia w feng shui – starożytnej praktyce aranżacji wnętrz
 3. Ile kosztuje remont łazienki?
 4. Styl skandynawski w domu i mieszkaniu
 5. Ruch artystyczny Bauhaus w wystroju i budownictwie
 6. Kolor antracyt w wystroju wnętrz
 7. Najlepsze sposoby na oszczędzanie prądu w domu i mieszkaniu
 8. Jakie kolory i style pasują do szarego?
 9. Sposoby na wyciszenie mieszkania
 10. Lampy solarne ogrodowe - zalety i wady
 11. Jak przeliczać moc żarówek LED? 1W ile to lumenów?
 12. Oświetlenie przedpokoju z czujnikiem ruchu — dlaczego warto je wybrać?
 13. Jakie oświetlenie do garderoby będzie najlepsze?
 14. Oświetlenie pergoli — jaką oprawę wybrać?
 15. Jakie lampy do garażu?
 16. Jakie światło w domu: ciepłe czy zimne?
 17. Lampy w stylu marynistycznym
 18. Lampy w stylu nowojorskim
 19. Oświetlenie poddasza ze skosami
 20. Dlaczego warto zamontować ściemniacz LED?
 21. Jak oświetlić schody wewnętrzne i zewnętrzne?