Podstawowe zasady oświetlenia w feng shui – starożytnej praktyce aranżacji wnętrz
Zastanawiasz się, jak wprowadzić pozytywną energię do domu? Masz poczucie, że Twój salon lub sypialnia nie są zbyt przytulnym miejscem? A może nie masz pomysłu na aranżację wnętrz w nowym mieszkaniu? Z pomocą przychodzi feng shui – dom lub mieszkanie urządzone zgodnie z zasadami tej sztuki staną się zupełnie innym miejscem! Jeśli chodzi o zasady feng shui, warto zwrócić szczególną uwagę na oświetlenie – w prosty sposób możesz wprowadzić wiele spektakularnych zmian.
Czym jest feng shui?
Z pewnością zdarzyło Ci się usłyszeć termin feng shui. Co to oznacza? Dosłownie feng shui tłumaczymy jako „wiatr i woda”. Wiatr oznacza niewidzialne – to, czego nie można zobaczyć, a woda – nieuchwytne. Feng shui oznacza zatem niewidzialną i nieuchwytną siłę. Jest to starożytna chińska praktyka urządzania przestrzeni w taki sposób, by osiągnęła ona zgodność ze środowiskiem naturalnym. Co ciekawe, w starożytności feng shui było wykorzystywane nie tylko do urządzania domu, ale również budynków gospodarczych, a nawet miast i wsi. To, w jakich pomieszczeniach żyjemy ma ogromny wpływ na otoczenie, z którym należy żyć w harmonii. Równowaga, którą możesz w ten sposób wypracować będzie miała wpływ na samopoczucie domowników oraz ich powodzenie w wielu sferach życia: miłosnej, finansowej, rodzinnej czy zawodowej. Feng shui opiera się na trzech podstawowych zasadach, które możesz wprowadzić także w swoim domu lub mieszkaniu.
Yin i yang to pierwsza i zarazem najważniejsza zasada. Charakterystyczny czarno – biały symbol znany jest na całym świecie! Dawniej yin oznaczało zacienioną stronę wzgórza, a yang – oświetloną. Yin to także żeńska strona natury, a yang – męska. Yin dąży do yang, a yang dąży do yin. Obie przenikają się wzajemnie i obie niezbędne są do zachowania harmonii. Drugi filar feng shui – bagua – to specjalna siatka umożliwiająca planowanie przestrzeni. Oktagon podzielony jest na osiem równych części, które przedstawiają różne dziedziny życia: karierę, wiedzę, rodzinę/zdrowie, sławę, bogactwo, małżeństwo, dzieci oraz pomocnych ludzi. Siatkę należy nałożyć na plan domu i podzielić go na poszczególne sfery – wejście do domu powinno znajdować się w 1,6 lub 8 strefie. Trzecią kluczową zasadą jest zasada wu xing, czyli zasada pięciu żywiołów. Woda, ogień, ziemia, drzewo i metal przyciągają dobrą energię do poszczególnych stref mieszkania, dlatego pomieszczenia należy zaaranżować w zgodzie z naturą odpowiedniego żywiołu. Strefy feng shui w mieszkaniu warto wyposażyć w określone przedmioty, które przyciągną powodzenie do tego obszaru Twojego życia: w strefie bogactwa możesz ustawić kwiaty doniczkowe lub pojemnik z monetami, w polu przyjaciół i opiekunów – świeże kwiaty i albumy ze zdjęciami, w polu wiedzy natomiast – świeczki. Feng shui w mieszkaniu wcale nie wymaga ogromnych zmian! Energia błędu ułożenia przekłada się między innymi na zasadę ustawienia łóżka w taki sposób, by było ono skierowane wezgłowiem do ściany. To niewielka różnica, która może pomóc Ci w skuteczniejszym wypoczynku po ciężkim dniu.
Dzięki feng shui poczujesz się lepiej we własnym domu?
Dobra energia w domu: co ma z nią wspólnego oświetlenie?
Na co wpływają zasady feng shui? Zdrowie, bogactwo, powodzenie w miłości, harmonia w rodzinie, sukcesy zawodowe – prawidłowy przepływ energii zapewnia pomyślność w wielu sferach. Prostym i zarazem skutecznym sposobem na to, by dobra energia w domu zagościła w nim na stałe jest odpowiednie oświetlenie. Na czym polega oświetlenie zgodne z feng shui? Mieszkanie powinno posiadać wiele punktów świetlnych. Duża, mocna lampa pod sufitem generuje cienie wokół oświetlanych przedmiotów – aby je wyeliminować, możesz ustawić mniejsze lampki stojące w różnych punktach pomieszczenia. W ten sposób nie tylko umożliwisz energii swobodny przepływ, ale również stworzysz w pokojach wyjątkowy klimat. Lampki pozwalają również na rozświetlenie ciemnych kątów pomieszczeń: jeśli połączysz je z lustrami odbijającymi światło, możesz uzyskać wyjątkowy efekt i dodatkowo optycznie powiększyć pokoje.
Warto sięgać także po żarówki o ciepłych barwach; źródło mocniejszego białego światła ustaw tak, by oświetlało stół do pracy czy nauki lub fotel do czytania. Lampka z żarówką emitującą delikatne różowe światło ustawiona przy łóżku czy kanapie nada pomieszczeniom wyjątkowej przytulności. W krajach dalekiego Wschodu czerwień jest kolorem pomyślności i szczęścia; choć czerwone światło nie jest może najlepszym pomysłem, zwłaszcza jeśli jego źródło ma znaleźć się w centrum domu, to jednak warto zainwestować w lampę z czerwonym kloszem lub papierowym abażurem w tym kolorze. Interesującym, nowoczesnym rozwiązaniem są również żarówki dekoracyjne, dzięki którym nawet prosty klosz nabierze wyjątkowego, dekoracyjnego charakteru.
Oświetlenie zgodne z zasadą pięciu żywiołów – jak dobrać lampy według zasad feng shui? Strefy, na które dzieli się Twoje mieszkanie są przypisane do poszczególnych żywiołów, pomiędzy którymi powinna panować harmonia. Co to oznacza w praktyce? Zadbaj o to, by w mieszkaniu odnaleźć można było wszystkie żywioły. Łazienka to oczywiście królestwo wody, przy czym powinna to być woda czysta – podkreślisz jej siłę poprzez jasne światło z plafonów sufitowych. Materiałem związanym z wodą jest także szkło, dlatego szklane klosze zapewnią dodatkową równowagę w innych pomieszczeniach. Ogień spotkasz tam, gdzie przyrządzasz posiłki, ale nie tylko. Idealnym rozwiązaniem jest oczywiście kominek z buzującym ogniem w salonie – jeśli jednak nie możesz sobie na niego pozwolić, alternatywą będzie rozstawienie kilku płonących świec. Energia ognia znajduje się także w oświetleniu elektrycznym i odcieniach czerwieni.
Żywioł ziemi to wszystkie ceramiczne przedmioty oraz naturalne materiały – dobrym pomysłem będzie ustawienie lampy z papierowym abażurem, która daje ciepłe, lekko przytłumione światło. Jeśli chodzi o energię drzewa, będzie ona rzecz jasna obecna we wszystkich drewnianych przedmiotach oraz roślinach. Ulubiona roślina doniczkowa ustawiona w pobliżu wiklinowego fotela oraz mocna lampa do czytania stworzą strefę, w której z pewnością poczujesz energię drzewa. A metal? Wszelkiego rodzaju metaloplastyka, metale nierdzewne, granit, marmur – mosiężny żyrandol będzie przyciągał uwagę i jednocześnie zapewni przepływ energii.
Feng shui to dobry wybór nie tylko dla fanów kultur azjatyckich
Ciekawą propozycją nie tylko dla miłośników feng shui będą specjalne systemy umożliwiające regulację nie tylko poziomu natężenia, ale również koloru oświetlenia. Za pomocą pilota lub aplikacji możesz zmienić kolor światła, rozjaśnić wnętrze lub ustawić przytłumione oświetlenie. Najprostszy wariant to kolorowa listwa LED lub lampka zmieniająca kolory. Jeśli chcesz zainwestować w profesjonalny system, możesz wybierać pomiędzy nowoczesnymi plafonami LED i bardziej klasycznymi modelami. Urządzenia ściemniające to nie tylko sposób na stworzenie wyjątkowej atmosfery – możesz dobrać poziom oświetlenia do własnych potrzeb i jednocześnie oszczędzać energię elektryczną.
Zasady feng shui w mieszkaniu – praktyczne porady
Przede wszystkim zadbaj o porządek! Feng shui bazuje na ładzie wewnętrznym i zewnętrznym: pozbądź się uszkodzonych przedmiotów, które zaburzają przepływ energii. Stare ubrania, niepotrzebne, wyszczerbione kubki, przetarte poduszki... Usuń wszystkie niepotrzebne i zniszczone przedmiotów, by oczyścić nie tylko dom, ale również swoje wnętrze. Warto wprowadzić tę zasadę feng shui w pokoju młodzieżowym, w którym niestety całkiem często panuje nie tyle artystyczny nieład, co wręcz solidny nieporządek. Umeblowanie domu także ma duże znaczenie; nie musisz jednak pozbywać się wszystkich ulubionych mebli – w miejscu wypoczynku postaraj się zagospodarować przestrzeń w ten sposób, by środek pozostał pusty. Takie ustawienie docenią nawet sceptycy zasad feng shui. Pokój umeblowany w ten sposób zapewnia efektywny odpoczynek i optycznie wydaje się większy – szczególnie jeśli ustawisz kilka dodatkowych źródeł światła oraz powiesisz duże lustra. Chcesz wprowadzać zasady feng shui w domu?
Pieniądze nie będą przeszkodą – czasem wystarczy odpowiednio ustawiona lampa czy nowa roślina doniczkowa, by umożliwić swobodny przepływ energii. Pamiętaj także, że nie musisz sztywno trzymać się wszystkich zasad. Jeśli aktualne ustawienie kanapy jest dla Ciebie idealne, nie musisz na siłę przestawiać jej tak, by stała w odpowiedniej strefie. Nie przepadasz za czerwienią? Zrezygnuj z niej w wystroju salonu. Jeżeli marzysz o nowoczesnej kuchni z mocnym oświetleniem punktowym, na drodze do marzeń nie powinny stać zasady aranżowania wnętrz. Twoje mieszkanie powinno być przede wszystkim wygodne i idealnie dopasowane do Twoich potrzeb.
Feng shui – korzystać czy nie?
Jeśli nie do końca przekonują Cię zasady projektowania wnętrz zgodnie z teorią przepływu energii, wskazówki zgodne z feng shui mogą wydawać Ci się na pierwszy rzut oka bezsensowne. Przyjrzyj im się jednak uważniej, a z pewnością zauważysz wiele zalet stosowania feng shui we własnym domu. Jedną z zasad jest swobodny przepływ powietrza: feng shui zaleca częste wietrzenie wszystkich pomieszczeń. Trudno nie zgodzić się z tym, że w przewietrzonej sypialni śpi się lepiej, prawda? Rośliny doniczkowe nie tylko poprawiają jakość powietrza, ale również stanowią ukojenie dla naszego wzroku oraz dodają wnętrzom charakteru – warto zgodnie z zasadami feng shui ustawiać je we wszystkich pomieszczeniach. Jeśli chodzi o oświetlenie, umiejętnie ustawione lampki potrafią odmienić salon, sypialnię lub gabinet; to prosty i stosunkowo niedrogi sposób na metamorfozę. Zasada ładu w pomieszczeniach zdecydowanie zasługuje na pochwałę – nawet jeśli nie wierzysz w pięć żywiołów czy yin i yang, z pewnością dobrą decyzją będą sezonowe porządki w szafie czy pozbycie się z mieszkania uszkodzonych przedmiotów.
Obecnie feng shui nie ma w sobie zbyt wielu elementów magicznych: nie musisz ustawiać słonia z podniesioną trąbą na komodzie czy układać kamieni w salonie, by podnieść swój komfort życia. Warto jednak skorzystać z mądrości starożytnych architektów wnętrz i czerpać z feng shui inspiracje do urządzania wnętrza domu w taki sposób, by jak najlepiej odpowiadał naszym potrzebom.
Najpopularniejsze wpisy na blogu:
- Gdzie wyrzucać i utylizować żarówki?
- Podstawowe zasady oświetlenia w feng shui – starożytnej praktyce aranżacji wnętrz
- Ile kosztuje remont łazienki?
- Styl skandynawski w domu i mieszkaniu
- Ruch artystyczny Bauhaus w wystroju i budownictwie
- Kolor antracyt w wystroju wnętrz
- Najlepsze sposoby na oszczędzanie prądu w domu i mieszkaniu
- Jakie kolory i style pasują do szarego?
- Sposoby na wyciszenie mieszkania
- Lampy solarne ogrodowe - zalety i wady
- Jak przeliczać moc żarówek LED? 1W ile to lumenów?
- Oświetlenie przedpokoju z czujnikiem ruchu — dlaczego warto je wybrać?
- Jakie oświetlenie do garderoby będzie najlepsze?
- Oświetlenie pergoli — jaką oprawę wybrać?
- Jakie lampy do garażu?
- Jakie światło w domu: ciepłe czy zimne?
- Lampy w stylu marynistycznym
- Lampy w stylu nowojorskim
- Oświetlenie poddasza ze skosami
- Dlaczego warto zamontować ściemniacz LED?
- Jak oświetlić schody wewnętrzne i zewnętrzne?