Wczytuję dane...
Oświetlenie pergoli — jaką oprawę wybrać?

Oświetlenie pergoli — jaką oprawę wybrać?

Pergola tarasowa to idealna przestrzeń do wspólnych spotkań, delektowania się posiłkiem oraz celebrowania chwil na świeżym powietrzu. Jednak żadna nie jest kompletna bez odpowiedniego oświetlenia. Dzięki dobrze dobranym oprawom możesz stworzyć wyjątkowy nastrój w tej niewielkiej, przydomowej przestrzeni. Zainstaluj oprawy oświetleniowe, które dodadzą odrobinę magii romantycznemu wieczorowi lub wybierz oświetlenie pergoli, które będzie emitować bardzo światło. Wybór należy do Ciebie! 

Oświetlenie pergoli tarasowej — o czym warto pamiętać? 

Jeśli chodzi o oświetlenie pergoli tarasowej musisz zadbać o to, aby estetyka, funkcjonalność i bezpieczeństwo szły w parze. Patio powinno być przyjaznym miejscem, w którym można się zrelaksować, a odpowiednie oświetlenie tarasu powinno umożliwiać to o każdej porze dnia, niezależnie od warunków zewnętrznych. Mając pomysł na oświetlenie altany, warto wziąć pod uwagę jej wielkość oraz efekt, jaki chcesz uzyskać. Na suficie pergoli możesz zastosować oprawę LED w dowolnym stylu — nowoczesnym lub vintage. Warto wziąć pod uwagę klasę odporności IP — oświetlenie pergoli powinno być odporne przynajmniej na ciała stałe: pył i kurz, a także wnikanie wody (szukaj oznaczenia IP 55 lub IP 67). 

Drugim kryterium jest temperatura barwowa światła mierzona w stopniach K (kelwinów). Przy zakupie oświetlenia ważne jest to, jaki dokładnie efekt chcesz uzyskać w pergoli. Temperatura barwowa żarówki lub oprawy LED opisuje, jakiego koloru będzie generowany przez nie strumień świetlny. Zakres od 4000K do 4500K określany jest jako „zimna biel”. Żarówki o takiej wartości parametru K będą emitować światło o delikatnie niebieskim odcieniu. W przypadku oświetlenia pergoli tarasowej lepiej sprawdzi się światło ciepłe z zakresu 2700K - 2800K. Jest ono uważane za najbardziej klimatyczne i stwarza najlepsze warunki do relaksu i odprężenia.

Szukając odpowiedniego oświetlenia zastanów się także, jaką mocą powinny dysponować żarówki. Droga do pergoli powinna być bardzo dobrze oświetlona — jest to ważne szczególnie tam, gdzie występują zmiany poziomów. W przypadku schodów czy stopni warto zastosować niewielkie oprawy schodowe. Dodatkowe oświetlenie pergoli to bardzo dobry pomysł, jeśli masz dużo ozdób porozrzucanych po ogrodzie, o które ludzie mogą łatwo potknąć się, gdy zrobi się ciemno. Podobnie, jeśli masz basen lub staw, powinno mieć wokół nich zamontowane stałe oświetlenie.

Jakie oprawy oświetleniowe wybrać do pergoli?

Warto zastanowić się nad wyborem dodatkowego światła zewnętrznego. Mogą to być oprawy dogruntowe (wpuszczane), które umieszcza się między kostkami brukowymi. W tego rodzaju oświetleniu strumień światła skierowany w górę, który mocniej zarysuje pionowe elementy, sprawiając, że ​​chodzenie po posadzce po zmroku będzie bezpieczniejsze. Innym pomysłem jest zastosowanie oświetlenia obwodowego z domu, garażu czy elewacji. Dobrze sprawdzi się standardowy kinkiet zewnętrzny. Jeśli szukasz nowoczesnego rozwiązania, zastosuj wokół pergoli designerskie lampy stojące w formie słupków. Dzięki takiemu pomysłowi na oświetlenie altany Twój ogród z pewnością wyróżni się na tle pozostałych.

Ścianki pergoli, a także meble ogrodowe możesz oświetlić przy pomocy zewnętrznych reflektorów punktowych zamontowanych na elewacji domu lub garażu. Jeśli chcesz stworzyć w pergoli tarasowej przytulną atmosferę niewielkim kosztem, wykorzystaj lampiony na świeczki. Zawieś je nad meblami ogrodowymi, postaw na stoliku lub przy wejściu — w ten sposób oświetlisz wybrany element przestrzeni delikatnym blaskiem. 

Zrealizuj pomysł na oświetlenie altany ze sklepem LampyStudio.pl

LampyStudio.pl to miejsce, w którym znajdziesz mnóstwo pomysłów na oświetlenie altany. Niektóre rodzaje źródeł światła, m.in. lampki sznurkowe czy lampiony są łatwe do samodzielnego powieszenia i zabezpieczenia. Jednak w przypadku konieczności zamontowania plafonów, opraw dogruntowych reflektorów punktowych, powinieneś skorzystać z doświadczenia i wiedzy profesjonalnego elektryka. Jeśli masz pytania odnośnie do oświetlenia pergoli lub nie wiesz, jakie oprawy najlepiej zastosować na zewnątrz — kontaktuj się z nami. 

Najpopularniejsze wpisy na blogu:

 1. Gdzie wyrzucać i utylizować żarówki?
 2. Podstawowe zasady oświetlenia w feng shui – starożytnej praktyce aranżacji wnętrz
 3. Ile kosztuje remont łazienki?
 4. Styl skandynawski w domu i mieszkaniu
 5. Ruch artystyczny Bauhaus w wystroju i budownictwie
 6. Kolor antracyt w wystroju wnętrz
 7. Najlepsze sposoby na oszczędzanie prądu w domu i mieszkaniu
 8. Jakie kolory i style pasują do szarego?
 9. Sposoby na wyciszenie mieszkania
 10. Lampy solarne ogrodowe - zalety i wady
 11. Jak przeliczać moc żarówek LED? 1W ile to lumenów?
 12. Oświetlenie przedpokoju z czujnikiem ruchu — dlaczego warto je wybrać?
 13. Jakie oświetlenie do garderoby będzie najlepsze?
 14. Oświetlenie pergoli — jaką oprawę wybrać?
 15. Jakie lampy do garażu?
 16. Jakie światło w domu: ciepłe czy zimne?
 17. Lampy w stylu marynistycznym
 18. Lampy w stylu nowojorskim
 19. Oświetlenie poddasza ze skosami
 20. Dlaczego warto zamontować ściemniacz LED?
 21. Jak oświetlić schody wewnętrzne i zewnętrzne?