Jak wybrać oświetlenie do salonu z otwartą kuchnią?
Nie od dziś wiadomo, że w aranżacji wnętrz ogromne znaczenie ma oświetlenie. Prawidłowo zaprojektowane zapewnia nie tylko komfort użytkowania pomieszczenia, ale i wpływa na jego estetykę oraz wprowadza odpowiedni nastrój. W przypadku salonu połączonego z otwartą kuchnią wybór odpowiedniego oświetlenia staje się jeszcze bardziej istotny. Tego typu przestrzeń wymaga przemyślanej kompozycji świetlnej, aby stworzyć sprzyjające warunki zarówno do odpoczynku, jak i do przygotowywania posiłków. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak to zrobić.
Jak stworzyć funkcjonalne oświetlenie salonu z aneksem kuchennym?
Salon z aneksem kuchennym to dość duża przestrzeń, dlatego nie wystarczy tutaj pojedyncza lampa czy żyrandol. Aby zapewnić dostateczne oświetlenie, potrzebujesz kilka źródeł światła rozlokowanych w różnych częściach tego pomieszczenia. Trzeba też wziąć pod uwagę, że na tej przestrzeni wykonujemy różne czynności – zarówno takie, które wymagają precyzji, jak i doskonałej widoczności, jak np. krojenie warzyw, jak i takie, przy których światło jest prawie zbędne, np. oglądanie telewizji. W związku z tym najlepiej, aby zapewnić funkcjonalność, najlepiej łączyć kilka różnych form oświetlenia, np. lampy, kinkiety i plafony.
Taka różnorodność będzie też sposobem na to, aby wydzielić poszczególne strefy pomieszczenia, np. kącik wypoczynkowy, obszar roboczy w kuchni czy miejsce do wspólnego spożywania posiłków. Oprócz tego stosowanie oświetlenia na różnych poziomach wnętrza dodaje mu głębi i dynamiki oraz czyni nowoczesnym i funkcjonalnym. W ten sposób zapewniasz sobie możliwość tworzenia różnych scenariuszy oświetleniowych – w zależności od potrzeb i upodobań. Przeanalizujmy zatem, jakie typy akcesoriów oświetleniowych powinny znaleźć się w poszczególnych częściach salonu z otwartą kuchnią.
Blaty robocze
Blat kuchenny to miejsce, gdzie najwięcej się dzieje. To tutaj wykonujesz różne czynności podczas gotowania czy pieczenia, dlatego dobre oświetlenie jest niezbędne, aby zapewnić komfortowe i bezpieczne środowisko pracy. Na zamontowanie akcesoriów warto wykorzystać przestrzeń pod górnymi szafkami kuchennymi, gdyż wówczas zapewnisz dyskretne oświetlenie, które nie zaburza estetyki, a jednocześnie zapewnia skoncentrowane światło padające na strefę roboczą. Bardzo dobrze sprawdzają się spoty, taśmy LED oraz szynoprzewody. Jeżeli jednak nad swoim blatem nie masz szafek, możesz pokusić się o wybór kinkietów albo opraw wpuszczanych i podtynkowych.
Wyspa
Wyspa kuchenna to popularne rozwiązanie stosowane w nowoczesnych kuchniach. Sposób jej oświetlenia zależy w dużej mierze od jej wielkości oraz tego, co planujesz na niej robić. W wielu domach służy ona jako dodatkowy blat kuchenny wykorzystywany do przygotowywania posiłków. Wówczas najlepiej zdecydować się na oświetlenie typu spoty albo szynoprzewody, aby nic nie ograniczało możliwości pochylania się nad blatem. Jeżeli natomiast chcesz, aby wyspa pełniła funkcję barku śniadaniowego czy stołu, być może lepszą opcją będzie montaż wiszącej lampy do kuchni.
Część jadalniana
W części jadalnianej zwykle znajduje się duży stół. Przyjęło się, że dobrą praktyką jest zamontowanie nad nim lampy wiszącej z kloszem. To element oświetleniowy, który w tym miejscu nikomu nie będzie przeszkadzał, a za będzie pełnił funkcję dekoracyjną, a także pomoże stworzyć przytulny nastrój, który uprzyjemni wspólne chwile w rodzinnym gronie.
Strefa wypoczynkowa
Część salonowa to miejsce, które służy głównie do odpoczynku. Warto stworzyć w nim relaksujący klimat, a w dużej mierze można zrobić to właśnie dzięki odpowiedniej grze światła. Popularnym trendem w aranżacji salonów są kinkiety. Te niewielkie elementy oświetleniowe montowane na suficie albo na ścianach potrafią zdziałać cuda. Wystarczy jedno pstryknięcie, aby w salonie zapanował przyjemny półmrok, idealny do oglądania telewizji czy do romantycznych wieczorów we dwoje. Wybór modeli z matowym kloszem i dwoma źródłami światła, z których jedno skierowane jest na sufit, a drugie na podłogę, pozwala też stworzyć efektowną poświatę.
Oczywiście salon zwykle jest większą przestrzenią, dlatego same kinkiety będą tu niewystarczające. Trzeba zadbać o centralne oświetlenie, które będzie używane np. podczas sprzątania czy przyjmowania gości. W tej roli spiszą się dobrze lampy albo żyrandole, pod warunkiem że pomieszczenie jest odpowiednio wysokie i tego typu wiszące elementy oświetleniowe nie będą przeszkadzały w swobodnym poruszaniu się po salonie. W przeciwnym razie warto postać na żyrandole montowane tuż pod sufitem albo na plafony.
Styl i estetyka oświetlenia
Funkcjonalność jest ważna, ale pamiętaj, że nie bez znaczenia jest także estetyka. Akcesoria oświetleniowe stanowią integralną część aranżacji, dlatego powinny współgrać z resztą wystroju. Muszą też być spójne stylistycznie, co oznacza, że wszystkie powinny współgrać ze sobą pod względem stylu, kolorystyki czy materiałów wykonania. Przykładowo, jeżeli wnętrze jest utrzymane w nowoczesnym stylu, warto postawić na minimalistyczne, geometryczne formy lamp. Takie formy, zwłaszcza w kolorze czerni, będą idealnym wyborem do pomieszczeń zaaranżowanych w stylu loftowym czy industrialnym.
Z kolei do wnętrz skandynawskich, klasycznych czy rustykalnych, odpowiedniejsze będą akcesoria utrzymane w kolorze białym lub naturalnego drewna. Tutaj również wskazana jest prostota, dlatego abażurowe klosze czy inne ozdobne modele lepiej zostawić np. do wnętrz w stylu boho. Ekskluzywne żyrandole, połyskujące klosze czy lampy z chromowanymi, złotymi elementami wspaniale znajdą swoje miejsce w pomieszczeniach urządzonych w stylu glamour lub eklektycznym.
Techniczne aspekty oświetlenia
Projektując oświetlenie, nie można zapominać o kwestiach technicznych. Mają one duży wpływ na końcowy efekt, czyli na zapewnienie dostatecznej widoczności oraz na to, jaki klimat będzie panował we wnętrzu. Wybór odpowiednich żarówek może być też sposobem na obniżenie rachunków za prąd. Poniżej znajdziesz najważniejsze wskazówki na ten temat.
Temperatura barwowa
Kupując żarówkę, czeka Cię wybór pomiędzy ciepłą a zimną barwą światła. Ciepłe światło ma temperaturę poniżej 3000 K, natomiast zimne – powyżej tej wartości. Pierwsze z nich wprowadza do pomieszczenia spokój i harmonię, sprzyjając wyciszeniu, a także czyni wnętrze bardziej gościnnym. Z tych powodów jest polecane do salonu oraz do części jadalnianej. Z kolei zimne światło pobudza, sprzyja koncentracji i zapewnia dobrą widoczność, bo jest zbliżone do światła dziennego, dlatego jest dobrym wyborem do kuchni, zwłaszcza w obszarach roboczych, takich jak blat czy wyspa.
Oświetlenie LED
Tradycyjne żarówki wciąż są popularne, ale we współczesnym wnętrzarstwie coraz chętniej stawia się na nowoczesne modele LED-owe, gdyż mają one wiele zalet. Przede wszystkim, zużywają mniej prądu, a więc długie wieczory spędzane przy świetle będą generowały mniejsze koszty. Poza tym jest to technologia przyjazna oczom. Zapewnia światło o stałym natężeniu, bez efektu migotania, dlatego nie prowadzi do szybkiego męczenia wzroku. Specjaliści podkreślają także, że LED-owe źródła światła redukują promieniowanie ultrafioletowe i podczerwone, dlatego zmniejszają ryzyko dla zdrowia naszej skóry.
Estetyka w każdym szczególe, czyli żarówki dekoracyjne
Choć wydaje się, że żarówka jest jedynie elementem użytkowym zapewniającym światło, jej funkcja może być szersza. Współcześnie wielu producentów oferuje specjalne żarówki dekoracyjne, np. z kolorowymi włóknami w środku albo tzw. żarówki kukurydza. To elementy, które prezentują się ciekawie i nowocześnie. Warto przemyśleć ich zakup zwłaszcza wtedy, jeśli wybierz lampę sufitową czy kinkiet bez klosza.
Jak widać, wybór oświetlenia do salonu z otwartą kuchnią wymaga dobrego przemyślenia. Odpowiedni projekt odwdzięczy się jednak estetyką i funkcjonalnością, która będzie cieszyła każdego dnia. Jeżeli poszukujesz nowoczesnych i jakościowych akcesoriów oświetleniowych, koniecznie sprawdź naszą ofertę.
Zobacz również
- Jak dobrać odpowiednie oświetlenie do różnych pomieszczeń w domu?
- Jak dobrać oświetlenie na poddasze – przewodnik po lampach pod skosy.
- Jakie są najnowsze technologie w oświetleniu, takie jak sterowanie głosem lub oświetlenie inteligentne, i jak je wykorzystać?
- Kolor miedziany w oświetleniu – z jakimi kolorami i materiałami go łączyć?
- Jak wybrać idealną lampkę do czytania? Kluczowe cechy i trendy
- Oświetlenie pająk – kiedy warto postawić na oryginalność?
- Zalety światła rozproszonego w domowym wnętrzu
- Żyrandol w niskim salonie – jak wybrać i na co zwrócić uwagę?
- Romantyczne czy praktyczne? Dlaczego warto wybrać lampę wiszącą nad łóżkiem?
- Lampa na ramieniu – funkcjonalność i styl w jednym