Zalety światła rozproszonego w domowym wnętrzu
Światło to czynnik, który w niebagatelny sposób wpływa na nasze samopoczucie, a także na to, jak odbieramy dane miejsce. Wystarczy zaobserwować, jak czujemy się w słoneczny, letni dzień, a jak zimowym wieczorem, kiedy w półmroku zmierzamy po pracy do domu. Reguła ta dotyczy również wnętrz. Miejsca dobrze oświetlone kojarzą nam się z czystością i bezpieczeństwem, miejsca z nieco mniejszą, choć wciąż odpowiednią ilością światła, to wnętrza ciepłe i przytulne. Pomieszczenie oświetlić możemy na różne sposoby, przy pomocy odmiennego typu i natężenia światła, jak np. światło rozproszone. Co warto o nim wiedzieć? Jak wpływa ono na odbiór danego wnętrza?
Czym jest światło rozproszone?
Światło rozproszone to oświetlenie będące przeciwieństwem światła skupionego. Łatwo można więc wywnioskować, że jest to światło, które nie pada wyłącznie na jeden punkt czy niewielki obszar, ale takie, które w sposób równomierny oświetla wybraną, większą przestrzeń. Światło rozproszone charakteryzuje się dużą miękkością i delikatnością. Efektem są subtelne promienie, które lekko osiadają na wszystkich elementach danej przestrzeni, oświetlając ją w sposób zauważalny, lecz umiarkowany. Oświetlenie światłem rozproszonym wiąże się z brakiem mocnych kontrastów i cieni, co stanowi jego duży atut. Światło rozproszone jest rodzajem oświetlenia chętnie i często stosowanym zarówno w świecie wystroju i wyposażenia wnętrz, jak i w fotografii. Podczas sesji zdjęciowych światło rozproszone stanowi doskonałe tło, do którego możemy następnie oczywiście dobrać światło kontrowe czy punktowe w zależności od tego, jaki efekt pragniemy uzyskać.
Światło rozproszone a skupione – podstawowe różnice
Czym różni się światło rozproszone od skupionego? Różnica tkwi przede wszystkim w natężeniu obydwu rodzajów oświetlenia, a także ukierunkowaniu promieni skupionych oraz rozproszonych. W przypadku światła rozproszonego promienie są znacznie delikatniejsze, łagodniejsze dla oczu, charakteryzujące się mniejszym natężeniem. W przypadku światła punktowego promień czy promienie skupione są na jednym miejscu lub wąskim obszarze. Ponadto także natężenie światła skupionego jest o wiele wyższe. Światło rozproszone nie tworzy mocnych cieni, podczas gdy w przypadku światła skupionego mamy do czynienia z mocnymi kontrastami i światłocieniem.
Światło skupione koncentruje się na wybranym punkcie, wyraźnie go naświetlając. Jednocześnie wszystkie pozostałe obszary w danej przestrzeni pozostają w cieniu. Światło rozproszone równomiernie i delikatnie oświetla cały wybrany obszar, tworząc tym samym wrażenie łagodności.
Jak uzyskać światło rozproszone?
Światło rozproszone możemy uzyskać w bardzo prosty sposób. Wystarczy jedynie umieścić element pełniący funkcję dyfuzora pomiędzy źródłem światła a przestrzenią, która ma zostać oświetlona. Dyfuzor to element stosowany powszechnie w fotografii, którego zadaniem jest rozproszenie wąskiego, punktowego strumienia światła. W świecie fotografii takim dyfuzorem jest parasol, softbox lub blenda. Jeśli natomiast mamy do czynienia ze zwykłą, a nie fotograficzną lampą, funkcję tę pełni przede wszystkim abażur. Wykonane z różnego typu materiałów, o odmiennej grubości i stopniu przepuszczalności światła, abażury skutecznie rozpraszają skupione, punktowe oświetlenie. Dodatkowo możemy również modyfikować stopień natężenia czy rozproszenia światła, jak również jego kolor i temperaturę, zarówno poprzez wybór konkretnego abażuru do lampy, jak i dopasowanie optymalnej dla nas żarówki.
Światło rozproszone w domu – najważniejsze zalety
Dlaczego światło rozproszone jest tak powszechne zarówno w branży wnętrzarskiej, jak i w fotografii czy filmie? Oświetlenie to stanowi doskonałą bazę, na której możemy poprzestać i pracować dalej, dodając np. jedno lub kilka dodatkowych źródeł światła punktowego. O ile we wnętrzu oświetlonym wyłącznie jednym źródłem światła rozproszonego można bez trudu funkcjonować, o tyle już w pokoju z jednym tylko oświetleniem punktowym, za to bez bazowego, rozproszonego – niekoniecznie.
Jedną z podstawowych zalet światła rozproszonego jest fakt, iż jest to po prostu przyjemny dla oka rodzaj oświetlenia. W pomieszczeniu z miękkim, delikatnie rozkładającym się w przestrzeni światłem, funkcjonuje się znacznie przyjemniej. Rozproszone światło tworzy efekt ciepła i przytulności. Co więcej, lekko rozmyty strumień światła jest także zdecydowanie korzystniejszy dla zdrowia naszych oczu, których nie musimy mrużyć czy przysłaniać. Rozproszenie strumieni światła oświetlających wnętrza jest również ukłonem w stronę naszej kondycji psychicznej. Ten rodzaj światła jest bowiem zdecydowanie najbardziej zbliżony do naturalnego światła słonecznego. Rozproszone światło delikatnie i przyjemnie oświetlające całe pomieszczenie to efekt szczególnie pożądany w zimowe, ciemne dni, kiedy słońce zachodzi już około godziny 15.
Rozproszone światło idealnie sprawdza się zarówno w dużych, jak i mniejszych pomieszczeniach. W przestronnych wnętrzach pozwala na dokładne i równomierne oświetlenie całej ich powierzchni. Niewielkie natomiast optycznie powiększa, niwelując niedoświetlone, ciemne zakamarki. Rozproszone światło sprawia, że każde pomieszczenie wydaje się nie tylko większe, ale także bardziej czyste i uporządkowane.
Jakie jeszcze walory posiada światło rozproszone? Dlaczego warto postawić na nie w swoim domu? Ten popularny rodzaj oświetlenia jest nie tylko przyjemny dla oka, ale także znacznie korzystniejszy dla wielu powierzchni w naszych czterech kątach, przede wszystkim dla wszelkiego rodzaju niedoskonałości na ścianach. Miękkie i delikatne światło nie tworzy mocnych cieni czy kontrastów. W związku z tym nie opiera się ono tak widocznie na drobnych uszczerbkach czy defektach w wykończeniu. Zupełnie inaczej wygląda to w przypadku mocnego światła punktowego, które w zetknięciu nawet z najmniejszą grudką farby na ścianie może uformować nieestetyczny cień. Co gorsza, cień ten stawia w centrum uwagi ową niedoskonałość, której w normalnym świetle słonecznym nawet nie dostrzegamy. Jeśli więc nie chcemy doszukiwać się najmniejszych nieprawidłowości w wykończeniu swojego salonu, kuchni czy sypialni, postawmy na miękkie i znacznie lepiej tolerujące błędy światło rozproszone.
Wnętrza oświetlone światłem rozproszonym są równomiernie i dobrze doświetlone. W takich pomieszczeniach znacznie łatwiej jest o skupienie, niezbędne przy nauce czy pracy. Miękkie i rozproszone światło jest więc niezwykle istotne, szczególnie w takich pomieszczeniach jak pokój młodzieżowy czy domowy gabinet.
Światło rozproszone z pięknym abażurem – pełna gama możliwości
Aby uzyskać w swoim domu czy mieszkaniu światło rozproszone, warto postawić na lampę wyposażoną w odpowiedni abażur. Obecnie na rynku można znaleźć setki wyjątkowych, niezwykle atrakcyjnych modeli lamp z abażurem, które w gustowny i ciekawy sposób urozmaicą wnętrze. Decydując się na światło rozproszone, wybieramy więc także wysoką estetykę dla pomieszczeń. Główną lampę sufitową, dającą światło rozproszone, możemy również zestawić z kilkoma dodatkowymi źródłami światła. W ten sposób stworzymy nie tylko przyjemne dla oka miękkie, równomierne i delikatne oświetlenie, ale także gustowną, stylową i podkreślającą charakter pomieszczenia kompozycję lamp! Wystarczy tylko do wiszącej lampy sufitowej z abażurem dobrać lampę stojącą, stołową lub podłogową, a także kilka kinkietów czy drobnych lampek halogenowych, wpuszczonych bezpośrednio w sufit czy ścianę. Wszystko zależy już tylko od naszych potrzeb i naszej kreatywności! Szeroki wybór lamp abażurowych, a także wiele innych atrakcyjnych modeli oświetlenia znaleźć można w ofercie sklepu lampystudio.pl.
Zobacz również inne nasze wpisy na blogu:
- - Dlaczego lampy z oznaczeniem IP20 nie są odpowiednie do łazienki?
- - Sposoby na projektowanie oświetlenia w sypialni
- - Jakie są najlepsze sposoby na projektowanie bezpiecznego oświetlenia w kuchni, aby uzyskać wystarczającą ilość światła?
- - Jakie są najlepsze sposoby na projektowanie oświetlenia w łazience, aby uzyskać odpowiednią ilość światła i intymność?
- - Jakie rodzaje lamp są najlepsze dla osób o różnych potrzebach? Które produkty sprawdzą się najlepiej dla osób starszych, z problemami wzroku lub dzieci?
- - Jakie są najlepsze sposoby na zwiększenie efektywności energetycznej oświetlenia?
- - Jakie kolory światła są najlepsze do różnych zastosowań w domu czy biurze?
- - Co należy wziąć pod uwagę, projektując oświetlenie biurowe?
- - Jakie techniki oświetlenia można zastosować, aby wizualnie powiększyć pomieszczenia?
- - Jakie są najlepsze sposoby na czyszczenie i konserwację lamp?
- - Jakie czynniki należy wziąć pod uwagę podczas projektowania oświetlenia zewnętrznego, takiego jak oświetlenie ogrodowe czy tarasowe?
- - Jakie są zalety i wady różnych źródeł światła, takich jak LED, halogeny, fluorescencyjne i żarówki?
- - Jakie rodzaje lamp są najlepsze do dekoracji wnętrz i jak je wykorzystać w praktyce?
- - Jakie trendy w oświetleniu będą rządzić w najbliższych latach?
- - Jakie lampy i oświetlenie wybrać, aby osiągnąć odpowiednie natężenie światła i oszczędzać energię?
- - Jak dobrać odpowiednie oświetlenie do różnych pomieszczeń w domu?
- - Jak dobrać oświetlenie na poddasze – przewodnik po lampach pod skosy.
- - Jakie są najnowsze technologie w oświetleniu, takie jak sterowanie głosem lub oświetlenie inteligentne, i jak je wykorzystać?
- - Oświetlenie pająk – kiedy warto postawić na oryginalność?
- - Żyrandol w niskim salonie – jak wybrać i na co zwrócić uwagę?
- - Lampa na ramieniu – funkcjonalność i styl w jednym
- - Kolor miedziany w oświetleniu – z jakimi kolorami i materiałami go łączyć?
- - Zalety światła rozproszonego w domowym wnętrzu
- - Romantyczne czy praktyczne? Dlaczego warto wybrać lampę wiszącą nad łóżkiem?
- - Magia oświetlenia nastrojowego – jak stworzyć wyjątkowy klimat w domu?
- - Jak wybrać idealną lampkę do czytania? Kluczowe cechy i trendy