Wczytuję dane...
Jak dobrać odpowiednie oświetlenie do różnych pomieszczeń w domu?

Jak dobrać odpowiednie oświetlenie do różnych pomieszczeń w domu?


Dobre oświetlenie to podstawa – szczególnie w naszej strefie klimatycznej! Niestety, żyjemy w kraju, w którym przez blisko połowę roku cierpimy na niedobory światła słonecznego, więc musimy ratować się odpowiednim sztucznym oświetleniem. Dlaczego światło odgrywa tak istotną rolę w aranżacji wnętrz i jak dobrać odpowiednie oświetlenie? Podpowiadamy, co możesz zrobić, by cały Twój dom był dobrze doświetlony.

Oświetlenie przestrzeni domowej – dlaczego jest tak ważne?

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak ogromną rolę gra w naszym życiu odgrywa światło. Ekspozycja na światło naturalne przekłada się bezpośrednio na stan zdrowia: dzięki promieniom słonecznym nasze organizmy produkują witaminę D oraz melatoninę. Przybywa badań, w których udowodniono, że naturalne światło słoneczne wpływa pozytywnie na zdrowie i wydajność organizmu, ale również na jego samopoczucie. Nawet jeśli nie czytasz naukowych opracowań, z pewnością znasz ten stan, kiedy po deszczowej wiośnie nadchodzą letnie dni, podczas których cieszymy się pierwszymi ciepłymi promieniami słonecznymi…

Niestety, w naszej strefie klimatycznej przez wiele miesięcy musimy korzystać przede wszystkim ze światła sztucznego. Obecnie mamy jednak do dyspozycji wiele rozwiązań, począwszy od regulacji natężenia oświetlenia po dobór temperatury światła. Możemy również decydować o rozmieszczeniu źródeł światła w taki sposób, by nie tylko prawidłowo oświetlić pomieszczenie, ale również stworzyć w nim wyjątkowy klimat.

Nie tylko naturalne, ale również sztuczne światło ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie. Ciepłe światło o charakterystycznej żółtej barwie (poniżej 3300 K) jest przyjazne dla wzroku i daje organizmowi sygnał o nadchodzącej porze spania. Takie oświetlenie sprzyja relaksowi i wypoczynkowi, dlatego często wykorzystuje się je w sypialniach, salonach czy pokojach dziecięcych. Światło chłodne (o barwie powyżej 5300 K) to z kolei oświetlenie pobudzające i sprzyjające wysiłkowi – również intelektualnemu.

Takie chłodniejsze światło sprawdzi się zatem znakomicie wszędzie tam, gdzie chcemy się skupić i efektywnie pracować, np. w gabinecie albo kuchni. Nowoczesne lampy oraz specjalne żarówki pozwalają na regulację temperatury oświetlenia w taki sposób, by najlepiej odpowiadało naszym aktualnym potrzebom. Nie musisz inwestować w dodatkowe lampy – czasem wystarczy specjalny żyrandol oraz pilot do sterowania temperaturą czy natężeniem oświetlenia.

Czym jest natężenie światła? To gęstość strumienia świetlnego wyrażana w luksach. Przy planowaniu oświetlenia domu lub mieszkania musimy wziąć pod uwagę ten ważny parametr. Z jednej strony należy bowiem pamiętać, że w przypadku wykonywania precyzyjnych czynności niezbędne jest większe natężenie światła, z drugiej – długotrwałe przebywanie w pomieszczeniu o silniejszym natężeniu może powodować zmęczenie wzroku. Wszystko to sprawia, że inne światło należy zamontować w sypialni, inne w salonie, a jeszcze inne – w warsztacie czy kuchni.

Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje dotyczące poszczególnych pomieszczeń. Warto skorzystać także z pomocy architektów wnętrz – to specjaliści, którzy zajmują się nie tylko doborem mebli i dodatków, ale przede wszystkim zwracają uwagę na to, by wnętrza były funkcjonalne i zarazem prezentowały się w pożądany sposób. Niektóre nowoczesne rozwiązania mogą Cię zaskoczyć!

Oświetlenie w salonie – na co zwrócić uwagę?

Salon możemy z powodzeniem nazwać sercem całego domu – to tam odpoczywamy po ciężkim dniu, oglądamy filmy i seriale, czytamy, a często również spożywamy posiłki czy po prostu spędzamy razem czas. Polskie salony to w wielu przypadkach pokoje dzienne połączone z jadalniami, a nierzadko także z kuchniami czy aneksami kuchennymi. W salonie zdecydowanie przyda się zatem dobre oświetlenie. Warto, by było to zarówno światło intensywne, jak i delikatniejsze, sprzyjające relaksowi.

Podstawa to oczywiście górna oprawa: w tym wypadku dobrym wyborem będzie światło sterowane za pomocą pilota, by bez problemu dobrać temperaturę i natężenie. Oprócz głównego źródła światła przyda się również wysoka lampa stojąca, którą najlepiej ustawić w pobliżu kanapy lub fotela, by stworzyć kącik do czytania. Jeśli naprzeciwko kanapy chcesz ustawić telewizor, sprawdź, czy światło lampy nie odbija się w ekranie; dobrym wyborem będą stojące lampy z dwiema żarówkami. Jedna z nich ustawiona będzie w stronę sufitu, druga w dół, dzięki czemu będzie je można wykorzystać zarówno podczas czytania, jak i oglądania filmów oraz seriali.

W pobliżu telewizora warto ustawić źródło rozproszonego światła w taki sposób, by wyeliminować kontrasty świetlne – dzięki temu wzrok nie zmęczy się tak szybko. Zamiast punktowej lampy możesz postawić na listwy LED. Coraz częściej można sterować oświetleniem nie tylko za pomocą pilota, ale również smartfonów.

Oświetlenie w kuchni – zadbaj o dobre światło!

W kuchni bardzo często wykonujemy precyzyjne czynności, więc dobre światło to podstawa! Głównym oświetleniem jest oczywiście lampa sufitowa, która powinna równomiernie oświetlać pomieszczenie. Jeśli planujesz zawieszenie lampy nad stołem kuchennym, musisz liczyć się z tym, że trudniej będzie wykonać przemeblowanie i przestawić stół. Oprócz głównego źródła światła zdecydowanie przyda się oświetlenie punktowe: niewielkie reflektory umieszczone pod rzędem górnych szafek czy podszafkowe listwy LED. W nowoczesnej kuchni warto zaprojektować także oświetlenie wewnątrz szafek: nie zużywa dużo prądu, a znacząco ułatwia korzystanie z trudniej dostępnych szafek czy pojemnych szuflad.

Oświetlenie w łazience – co musisz o nim wiedzieć?

Nie każde źródło światła sprawdzi się w łazience – zwykle nie znajdziemy w tym pomieszczeniu tradycyjnych lampek z kloszem. Najczęściej głównym źródłem światła w łazience są reflektory zamocowane w podwieszanym suficie. Oprócz tego rozwiązania nie możemy też zapomnieć o dodatkowym źródle światła nad umywalką i lustrem. Zwróć uwagę na to, by światło nie odbijało się w tafli lustra ani nie rzucało cienia na twarz osoby stojącej przy umywalce. Aby uniknąć takiego efektu, warto zamontować dwie symetrycznie umiejscowione lampy. Dobrym pomysłem są również listwy LED montowane na krawędziach lustra. Jeśli planujesz wykonywać makijaż w łazience, zwróć uwagę na barwę światła. Najlepszym wyborem będą lampy o świetle imitującym światło dzienne – dzięki temu unikniesz efektu przerysowania, o który łatwo przy wykonywaniu makijażu w sztucznym oświetleniu.

Oświetlenie w sypialni – zbuduj odpowiedni nastrój

Choć w sypialni korzystamy zwykle ze światła rozproszonego, nie warto rezygnować z głównego żyrandola na suficie, szczególnie jeśli sypialnia służy nam również za garderobę. Oprócz głównego źródła światła sprawdzą się tam dobrze także niewielkie lampki nocne lub podświetlane wezgłowie. Nie zapomnij o oświetleniu toaletki – tam także najlepiej wykorzystać specjalne listwy do oświetlania lustra. Miłośnicy czytania książek powinni zadbać o lampki z możliwością regulacji kąta padania światła. Tradycyjne lampki nocne co prawda tworzą nastrój sprzyjający relaksowi i zasypianiu, jednak mogą być niewystarczające do czytania.

Jeśli w Twojej sypialni znajduje się szafa z ubraniami, zamontuj dodatkowe oświetlenie w jej środku. Niewielka lampka ułatwia wybieranie ubrań i jednocześnie pozwala na korzystanie z szafy bez zapalania górnego światła i budzenia rano partnera lub partnerki. W dziecięcej sypialni niezbędnym elementem jest z kolei niewielka energooszczędna lampka, która będzie emitowała delikatne światło przez całą noc.

Oświetlenie w korytarzu – zadbaj o wygodę

Jeśli chodzi o oświetlenie korytarza, najważniejsza jest jego dostępność – w końcu musisz bez problemu trafiać na włącznik od razu po wejściu do domu. W przypadku korytarzy ze schodami dobrym wyborem będą dodatkowe listwy LED zamocowane wzdłuż schodów lub stopni w taki sposób, by oświetlać przejście bez konieczności zapalania górnego światła. Pamiętaj, że oświetlenie w korytarzu powinno być włączane zarówno przy drzwiach wejściowych, jak i przy przejściu do dalszej części domu.

Zobacz również inne nasze wpisy na blogu: