Wczytuję dane...
Romantyczne czy praktyczne? Dlaczego warto wybrać lampę wiszącą nad łóżkiem?

Romantyczne czy praktyczne? Dlaczego warto wybrać lampę wiszącą nad łóżkiem?

Sypialnia to w każdym domu i mieszkaniu miejsce szczególne. Teoretycznie jest to pomieszczenie, w którym nie spędzamy dużo czasu, w związku z czym przez wiele osób jest ono niekiedy traktowane nieco po macoszemu. Z drugiej jednak strony warto zwrócić uwagę na to, jaką rolę odgrywa sypialnia; jest to bowiem miejsce, w którym przede wszystkim odpoczywamy, odcinamy się od trudów dnia codziennego, zażywamy błogiego snu, który pozwala nam zregenerować ciało i umysł. To także miejsce na intymność, a więc takie, gdzie powinniśmy czuć się w pełni swobodnie i bezpiecznie. Istnieje kilka kluczowych elementów, które w realny sposób wpływają na wykończenie sypialni, charakter wnętrza oraz panujący w nim klimat. Jednym z nich jest odpowiednio dobrane oświetlenie.

Oświetlenie w sypialni – co warto wiedzieć?

Oświetlenie to element, który w realny sposób buduje nastrój w danym pomieszczeniu i wpływa na to, jak odbieramy wybrane wnętrze. W sypialni jest ono także sposobem na zbudowanie romantycznego nastroju czy atmosfery idealnej do wieczornego wypoczynku. Aby stworzyć w swojej sypialni właściwy klimat, warto starannie przemyśleć kwestię doboru oświetlenia w tym jakże ważnym pomieszczeniu. Najlepiej jest zacząć od podstawy, czyli oświetlającej całe wnętrze lampy sufitowej, do której następnie możemy dopasować inne, dodatkowe źródła światła. Lampa główna, czyli sufitowa, powinna emitować delikatne światło rozproszone, które równomiernie oświetli wnętrze, a jednocześnie będzie przyjemne dla oka. Poszczególne części pomieszczenia doświetlić można przy pomocy lamp ściennych lub stojących lampek nocnych.

Najpowszechniejszym zestawem w sypialni jest lampa sufitowa oraz para nocnych lampek, umieszczonych na szafkach przy łóżku. W mniejszych sypialniach lub pomieszczeniach utrzymanych w bardziej nowoczesnej stylistyce pojawia się alternatywa dla stojącej lampki nocnej w postaci kinkietu lub reflektora, umieszczonego nad wezgłowiem łóżka.

Lampa główna w sypialni – jak wybrać odpowiedni model?

Wybór głównej lampy do sypialni powinien być uzależniony od kilku podstawowych czynników. Przede wszystkim lampa powinna być dopasowana do metrażu i wysokości wnętrza. Jeśli posiadamy niewielką, a do tego niską sypialnię, powinniśmy raczej wybierać spośród bardziej kompaktowych modeli. Dobrze sprawdzą się tu lampy nowoczesne, o mniej rozłożystym kształcie. Lampa sufitowa w małej sypialni powinna podkreślać jej charakter, jednocześnie nie ingerując w przestrzeń wnętrza.

Nieco większy wybór mają natomiast osoby dysponujące przestronną, wysoką sypialnią. W takim wypadku można bowiem pozwolić sobie na zamontowanie nieco większej, bardziej okazałej lampy. W pomieszczeniach o wysokości przekraczającej 270 czy 290 cm z powodzeniem umieścić można nawet duże, wiszące lampy o rozłożystych elementach.

Warto pamiętać, że metraż pomieszczenia to niejedyny aspekt, na który należy zwrócić uwagę przy doborze lampy do sypialni. Bardzo ważne jest także to, aby dopasować wybrany model do stylistyki oraz charakteru danego wnętrza. W nowoczesnej sypialni może sprawdzić się prosta, minimalistyczna lampa w jasnych kolorach. W pomieszczeniu industrialnym lub loftowym dobrze prezentować się będzie lampa druciana lub stalowa, w kolorze czarnym lub miedzianym. Z kolei w sypialni utrzymanej w stylistyce rustykalnej oraz skandynawskiej świetnie sprawdzą się modele ozdobione naturalnymi materiałami, na przykład lampa z wiklinowym czy bambusowym kloszem.

Jeśli planujemy wyposażyć swoją sypialnię także w dodatkowe źródła światła, takie jak lampki nocne czy kinkiety lub reflektory, pamiętajmy o tym, aby wszystkie dopasować do siebie stylistycznie. Każdy z elementów budujących oświetlenie wnętrza powinien współgrać ze sobą, tworząc spójną całość.

Gdzie umieścić lampę w sypialni?

Umiejscowienie lampy sufitowej w sypialni w dużej mierze zależy między innymi od metrażu pomieszczenia. W niewielkim, przytulnym pomieszczeniu możemy bowiem umieścić lampę bezpośrednio nad łóżkiem. W wielu niedużych sypialniach stawiane jest w centralnej części pomieszczenia, co więcej, zajmuje znaczną część jego powierzchni. W związku z tym lampa umiejscowiona bezpośrednio nad łóżkiem będzie równomiernie oświetlać całe wnętrze. Inaczej sytuacja wyglądać może natomiast w przypadku większych, bardziej przestronnych wnętrz. W sypialni, w której łóżko ustawione jest w kącie czy też przy jednej z bocznych ścian i zajmuje nieznaczną jedynie część pomieszczenia, warto raczej zdecydować się na umieszczenie lampy głównej w centralnym punkcie pokoju. Lampa umieszczona w takiej sytuacji nad łóżkiem oświetlałaby wyłącznie sam mebel oraz jego otoczenie, natomiast przeciwległa strona pomieszczenia mogłaby zostać niedoświetlona.

Rozwiązaniem dla dużych sypialni może być umieszczenie głównej lampy sufitowej na środku pokoju, a następnie dobranie dodatkowych źródeł światła, które zamontujemy bezpośrednio nad łóżkiem lub przy nim. Do wyboru mamy tu lampki stojące, umieszczane na szafce nocnej lub dyskretne kinkiety zawieszone na ścianie bezpośrednio nad wezgłowiem łóżka. W pomieszczeniach o bardziej nowoczesnej stylistyce możemy zastąpić klasyczny kinkiet minimalistycznym reflektorem. Innym rozwiązaniem jest również dopełnienie oświetlenia głównego lampkami halogenowymi, wpuszczonymi w sufit. Z ich pomocą możemy stworzyć świetlny obrys wnętrza, umieszczając szereg drobnych lampek na wszystkich bocznych liniach sufitu. Niewielkie lampki możemy również umieścić w ścianie, bezpośrednio nad podłogą, w tej części pomieszczenia, gdzie znajduje się łóżko.

Lampa umieszczona bezpośrednio nad łóżkiem może być zarówno elementem pełniącym funkcję praktyczną, jak i dodającym romantyzmu rozwiązaniem, pod warunkiem że jej umiejscowienie dopasowane jest do danego wnętrza. Podobny efekt możemy jednak uzyskać, dobierając do głównej lampy dodatkowe, nastrojowe źródła oświetlenia. W przypadku dużych, bardzo przestronnych pomieszczeń, możemy również zdecydować się na dwie lampy sufitowe, które umieścimy symetrycznie lub w sposób niestandardowy. Powinny one być takie same lub przynajmniej spójne estetycznie i stylistycznie.

Oświetlenie w sypialni – o czym jeszcze pamiętać?

Niezależnie od tego, czy wybierzemy lampki halogenowe, lampki nocne, kinkiety, czy główną, sufitową lampę umieszczoną bezpośrednio nad łóżkiem, warto wybrać modele ze ściemniaczem.

Jest to nowoczesna i bardzo praktyczna funkcja, która pozwala na swobodne sterowanie stopniem natężenia światła w danej lampie. Pozwala na to wpuszczenie większej ilości światła, a co za tym idzie zarówno doświetlenie pomieszczenia, jak i przyciemnienie, jeśli zachodzi taka potrzeba. Wieczorem, kiedy odpoczywamy w sypialni czy też wykonujemy jakiekolwiek obowiązki domowe, możemy ustawić maksymalne natężenie światła. Z kolei kiedy kładziemy się już spać lub gdy pragniemy zapewnić sobie odpowiedni, romantyczny nastrój, za pomocą prostego ruchu możemy nieco przygasić światło. Taka funkcja doskonale sprawdza się w pokoju dziennym czy we wszelkiego rodzaju przedpokojach lub korytarzach, ale przede wszystkim jest to nieocenione wręcz udogodnienie w sypialni.

W przypadku oświetlenia sypialni istotne jest także odpowiednie dopasowanie temperatury światła, jakie będą dawać lampy. Do sypialni, a więc miejsca, w którym mamy przede wszystkim wypoczywać, powinniśmy wybrać światło o zabarwieniu neutralnym lub ciepłym. Światło neutralne posiada tonację w przedziale między 3500 a 4500 Kelwinów. Barwa ciepła to światło o temperaturze niższej niż 3500 Kelwinów, dokładniej pomiędzy 1500 a 3500 K. Światło neutralne lub o delikatnej, ciepłej tonacji sprzyja odpoczynkowi zarówno fizycznemu, jak i psychicznemu, jak również wprowadza do pomieszczenia przyjemną atmosferę przytulności. Jeśli chcemy dodatkowo urozmaicić wnętrze lub stworzyć w nim nietuzinkowy klimat, do lamp w sypialni możemy także wybrać oryginalne, ozdobne żarówki, dopasowane do klosza bądź abażuru, a także ogólnej stylistyki wnętrza.

Zobacz również inne nasze wpisy na blogu: