Wczytuję dane...
Kolor miedziany w oświetleniu – z jakimi kolorami i materiałami go łączyć?

Kolor miedziany w oświetleniu – z jakimi kolorami i materiałami go łączyć?

Trendy w świecie wystroju wnętrz nastają i przemijają, w międzyczasie ciesząc się mniejszą lub większą popularnością. Są również takie, które niezmiennie przez lata goszczą zarówno w wielu domach czy mieszkaniach, jak i na pierwszych stronach branżowych magazynów. Takim trendem jest w ostatnich czasach moda na kolor miedziany, która już od co najmniej kilku lat cieszy się powszechnym uznaniem. Skąd tak ogromny popyt na ten oryginalny odcień? Z czym najlepiej łączyć kolor miedziany we wnętrzach?

Kilka słów o kolorze miedzianym

Kolor miedziany to szczególny odcień, który wyraźnie zaznaczył swoją obecność zarówno w trendach świata wystroju i wykończenia wnętrz, jak i w modzie. Oryginalny, przyciągający uwagę, ciepły i nienachalny świetnie komponuje się w wielu rozmaitych zestawieniach. Kolor miedziany to swego rodzaju kompromis między połyskującym i bardzo ekstrawaganckim złotem, chłodnym i spopularyzowanym srebrem oraz ciężkim i ciemnym brązem. Miedziany odcień łączy w sobie najlepsze cechy każdego z wszystkich tych trzech kolorów, co czyni go niezwykle estetycznym, przyjemnym dla oka i stosunkowo uniwersalnym.

W jakich elementach i dodatkach sprawdza się miedź?

Kolor miedziany od lat jest obecny we wnętrzach – zarówno na większych, jak i drobniejszych elementach wykończenia oraz wystroju. Stylowe meble i dodatki w modnym kolorze miedzianym atrakcyjnie komponują się z pozostałymi elementami w pomieszczeniu, tworząc wraz z nimi spójną całość lub stanowiąc kontrastowy oryginalny punkt danego wnętrza.

Jakie więc meble i dodatki najczęściej występują w modnym odcieniu miedzi? Przede wszystkim są to gustowne i funkcjonalne stoliki kawowe, stoliki pomocnicze, stołki czy barki. Wszystkie te elementy świetnie sprawdzą się w salonie lub w przestronnej, otwartej części dziennej domu lub mieszkania. W kuchni lub jadalni oryginalności dodać mogą natomiast miedziane krzesła – zarówno modele wykończone w całości w tym nietuzinkowym odcieniu, jak i te jedynie delikatnie ozdobione czy urozmaicone kolorem miedzi. Pozostając na terenie kuchni nie sposób oczywiście nie wspomnieć o kolorze miedzianym na wszelkiego rodzaju naczyniach i kuchennych akcesoriach. Szklanki i talerze z miedzianą obwódką, miedziane sztućce, garnki czy gustowne kawiarki – wszystkie te elementy tworzą niesamowity i niezwykle przytulny klimat.

Kolor miedziany nierzadko gości również w innych pomieszczeniach: od głównej sypialni poprzez pokój gościnny na korytarzu czy łazience kończąc. W tych wnętrzach mogą się sprawdzić zwieńczone miedzianym akcentem misy, wazony, zegary czy lustra. W nowoczesnej i oryginalnej łazience furorę może natomiast zrobić miedziana armatura cieplejsza od standardowego odcienia stali, za to znacznie mniej ekstrawagancka od złota.

Elementem wystroju i wyposażenia, który znajduje zastosowanie w absolutnie każdym pomieszczeniu, a który bardzo często jest również dostępny w kolorze miedzianym, jest wszelkiego rodzaju oświetlenie. Oryginalne miedziane lampy dodadzą stylu i niepowtarzalnego charakteru każdemu wnętrzu, w którym się znajdą. Warto także zwrócić uwagę na to, jak fenomenalnie z ciepłym odcieniem miedzi komponuje się padające z lampy światło o wyższej temperaturze – choć równie dobrze wygląda też to nieco chłodniejsze, tworzące subtelny kontrast z oprawą.

Lampy w odcieniu miedzianym a inne kolory we wnętrzu

Lampy w kolorze miedzianym to oryginalne i stylowe dodatki, które świetnie pasują zarówno do salonu, jak i sypialni czy pokoju gościnnego lub domowego biura. Z czym jednak łączyć te gustowne dodatki, aby prezentowały się jak najlepiej i aby nie wywołać estetycznego zgrzytu? Na szczęście mimo swojej dużej oryginalności kolor miedziany jest odcieniem stosunkowo uniwersalnym i dobrze komponującym się z wieloma barwami. Lampy w kolorze miedzianym będą więc dobrze współgrać między innymi z różnymi odcieniami zieleni, zarówno tymi lekkimi i jasnymi, jak i nieco cięższymi. Miedziana lampka nocna, lampa podłogowa czy wisząca będzie prezentować się gustownie zarówno na tle ściany w kolorze mięty, jak i butelkowej zieleni. Odcień ten atrakcyjnie komponuje się również z niektórymi tonami niebieskiego – może stworzyć ciekawy duet z turkusem czy granatem.

Lampy w kolorze miedzianym idealnie sprawdzają się również w połączeniu z barwami uniwersalnymi, a więc z zawsze modną i elegancką czernią oraz neutralną bielą, a także różnymi tonami szarości. Będą też dobrze wyglądać w duecie z niejednym pastelowym kolorem, a przede wszystkim z błękitem, fioletem i różem. Miedziany to specyficzny odcień brązu, dlatego też elementy oświetlenia wykończone w tym tonie prezentują się atrakcyjnie w zestawieniu z innymi kolorami z grupy brązów. Miedź można połączyć zarówno z beżem, jak i z kolorem ciemnego drewna.

Kolor miedziany w oświetleniu zgrywa się z naprawdę wieloma barwami, a odcień, z którym go zestawimy, będzie determinować to, jakiego charakteru nabierze całe wnętrze. Lampa w barwie miedzi w połączeniu z butelkową zielenią czy granatem stworzy poważny, elegancki duet o mocnym charakterze, z kolei zestawiona z bielą da efekt czystej, jasnej i uniwersalnej elegancji, ale ze specyficzną nutą minimalizmu oraz nowoczesności. Zestawienie miedzi z kolorami ziemi, a przede wszystkim z innymi odcieniami brązu i beżu, to sposób na wydobycie naturalnego, przytulnego charakteru wnętrza urządzonego w takiej kolorystyce.

Jakie materiały pasują do lamp miedzianych?

Lampy w kolorze miedzi to elementy, które świetnie sprawdzają się w połączeniu z miękkimi częściami wyposażenia, takimi jak duże fotele, kanapy czy pufy. Kontrastowo, lecz niezwykle interesująco będą się prezentować także w połączeniu z dużymi miękkimi poduszkami czy kocami. Miedziane elementy lampy atrakcyjnie łączą się również z pikowanymi elementami mebli. Sprawdzą się w duecie z cegłą i drewnem.

Miedziane oświetlenie komponuje się dobrze również z wieloma innymi materiałami i teksturami. Kluczowe jest jednak to, aby optymalnie dobrać ich ilość. Zbyt wiele rodzajów materiałów, a także kontrastujących ze sobą kolorów może wywołać we wnętrzu wrażenie nieładu i chaosu. W żadnym wypadku nie będzie to więc miejsce, w którym można przyjemnie spędzić czas czy odpocząć po ciężkim dniu, ponieważ można poczuć się tam przytłoczonym.

Z jakimi stylami łączyć miedziane lampy?

Ciepły i oryginalny kolor miedziany można łączyć z wieloma stylami wykończenia i wystroju. Miedziane lampy to element o nietuzinkowej estetyce, która z powodzeniem podkreśli stylistykę każdego pomieszczenia i nada mu wyjątkowego charakteru. Oświetlenie w miedzianym tonie w gustowny sposób zwieńczy salon lub sypialnię w stylu glamour. Będzie ono ciekawą alternatywą dla popularnego w tej stylistyce złota. Ciekawie sprawdzi się również w otoczeniu stylistyki retro i vintage, której doda nieco szlachetności. We wnętrzach w stylu boho części miedziane, takie jak lampy, dodadzą nieco ciepła i będą kontrastem dla kolorowych, materiałowych elementów wykończenia.

Lampy w kolorze miedzianym idealnie sprawdzą się jednak przede wszystkim we wnętrzach utrzymanych w stylistyce industrialnej lub loftowej. Doskonale komponują się one zarówno z kolorystyką, jak i materiałami, które stanowią trzon tego nowoczesnego, modnego stylu. Oświetlenie w tonie miedzianym będzie się atrakcyjnie prezentować na tle elementów ceglanych oraz drewnianych; ciekawie połączy się również z kolorem czarnym i białym, a także z odcieniami szarości.

Jako że miedziane oświetlenie dobrze łączy się z kolorami ziemi, a przede wszystkim odcieniami brązu i beżu, lampy w tym tonie sprawdzą się również w roli dodatku do wnętrz w stylu skandynawskim. Dodadzą mu nie tylko domowego przytulnego ciepła, ale także ważnej w północnej stylistyce praktyczności.

Zobacz również inne nasze wpisy na blogu: