Wczytuję dane...
Jakie są najnowsze technologie w oświetleniu, takie jak sterowanie głosem lub oświetlenie inteligentne, i jak je wykorzystać?

Jakie są najnowsze technologie w oświetleniu, takie jak sterowanie głosem lub oświetlenie inteligentne, i jak je wykorzystać?


W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat branża oświetleniowa zanotowała dynamiczny progres. Poprzez włączenie do sprzedaży produktów o zróżnicowanych parametrach wzrosła konkurencyjność, co okazało się sporą korzyścią dla nabywców. Innowacje w tej dziedzinie nadal następują, ułatwiając codzienną eksploatację osprzętu. Warto zapoznać się z najnowszymi osiągnięciami technologii, by później wdrożyć je do posiadanej instalacji i cieszyć się wygodnym użytkowaniem.

Tempo rozwoju współczesnego świata z roku na rok przyspiesza. Na co dzień korzystamy z rozwiązań, których działanie jest dla nas zagadką, jednak znacząco ułatwia nam funkcjonowanie. Dodatkowo w większości przypadków tworzą one sieć naczyń połączonych, czego najlepszym przykładem jest smartfon. Dzięki pomocy tego niedużego akcesorium sterujemy wieloma zróżnicowanymi systemami. Inteligentny telefon może być także zastosowany do obsługi oświetlenia. Podobne stwierdzenie jeszcze kilkanaście lat temu zostałoby wyśmiane przez specjalistów. Tymczasem dziś jest to zjawisko zupełnie normalne i wcale nie trzeba wydawać fortuny, by zamontować je w swoim domu czy miejscu pracy.

Światło sterowane komendami głosowymi

Z pewnością każdemu przytrafiła się kiedyś sytuacja, gdy trzymał coś w dłoniach, przez co nie mógł sięgnąć do włącznika, by zapalić światło. Czy nie byłoby łatwiej, gdyby móc je uruchomić poprzez wydanie komendy głosowej? Dziś jest to możliwe!

Technologia sterowania głosem jest rozwijana od lat. Z początku barierą, która hamowała jej postęp, był brak odpowiedniego sprzętu, co uniemożliwiało wprowadzenie tej metody na szeroką skalę. Na szczęście poradzono sobie z tym kłopotem. Obecnie w sprzedaży dostępne są zróżnicowane modele oferujące nie tylko uruchomienie światła na zawołanie, ale i dostrojenie go pod kątem natężenia czy barwy. Dzięki temu użytkownik jest w stanie zapewnić sobie oświetlenie idealnie dopasowane do swoich preferencji.

Autonomiczny system offline

O ile internet zdominował działanie wielu systemów w inteligentnym domu, o tyle w przypadku oświetlenia nie zawsze konieczny jest dostęp do sieci. Znakomicie sprawdza się to w kontekście pojedynczych akcesoriów, np. lamp biurkowych, gdyż nie wymagają one dodatkowej konfiguracji. Wbudowany mikrofon wychwytuje polecenia, aktywując lub wyłączając źródło światła. Jeżeli ktoś nie chce na początek inwestować w droższe moduły współpracujące z routerem, to tego typu rozwiązanie okaże się doskonałym wyborem na start.

Inteligentne oświetlenie do domu i biura

Kompleksowy remont nieruchomości odbywa się na wielu poziomach. Prócz typowej modernizacji często prace obejmują też inne dziedziny. Świetnym przykładem unowocześnienia technologicznego, które nie wiąże się z zakrojonymi na szeroką skalę pracami, jest zastąpienie telefonu stacjonarnego przez jego odpowiedniki komórkowe. Podobnie wygląda to z oświetleniem. Wymiana tradycyjnego układu jest szybka i zazwyczaj nie wiąże się z pracami powodującymi bałagan.

Z czego składa się zestaw inteligentnego oświetlenia?

By lepiej poznać strukturę inteligentnego oświetlenia, warto na początku rozróżnić, z jakich elementów się on składa. Standardowa konfiguracja prezentuje się następująco:

  • - inteligentne żarówki – choć na pierwszy rzut oka nie różnią się zbytnio od klasycznych, to pod kątem specyfikacji zostawiają je daleko w tyle. Zaawansowane modele potrafią regulować temperaturę barwową, dostrajać poziom ściemnienia oraz zmieniać kolor emitowanego światła;

  • - mostek – pełni funkcję bezprzewodowego sterownika wszystkich podzespołów. Rozsądnie jest ustawić go stosunkowo blisko komponentów, gdyż uzyskujemy wtedy lepszy zasięg. Mostek wpływa na pracę żarówek, włączników i czujników ruchu;

  • - przełączniki dotykowe – chociaż gabarytami przypominają fizyczne włączniki, to na tym ich podobieństwo się kończy. Zazwyczaj mają one kilka dotykowych przycisków, które można dostrajać wedle uznania. Dzięki tej opcji użytkownik ma nie tylko sposobność zespolenia kilku opraw z jednym modułem, ale i stworzenia indywidualnego trybu oświetlenia ułatwiającego relaks czy pracę na komputerze;

  • - czujniki ruchu – jak sama nazwa wskazuje, są one odpowiedzialne za detekcję ruchu w pomieszczeniu i automatyczne uruchamianie instalacji na określony czas. Ich doskonalszym wariantem są czujniki obecności. One również aktywują światło, jednak utrzymują tryb czuwania do momentu, w którym wychwytują poruszające się we wnętrzu osoby. Gdy użytkownik opuszcza pomieszczenie, wygaszają osprzęt;

  • - ściemniacze – te elementy, podobnie jak przełączniki dotykowe, także są podobne do typowych włączników, jednak regulują one natężenie wiązki światła, dopasowując ją do wskazań operatora.

Kompletami uznanych producentów można sterować za pomocą ściennego panelu kontrolnego i specjalnej aplikacji. Oprogramowanie jest pobierane na smartfona lub tablet, gdyż cechuje się zgodnością z systemami operacyjnymi najpopularniejszych marek. Mnogość dostępnych opcji pozwala na swobodną konfigurację.

Miejsca, w których najlepiej sprawdzi się inteligentne oświetlenie

Docelowo każdy pragnie zainstalować inteligentne oświetlenie w całej nieruchomości. Jednak kiedy finanse nie pozwalają na taką inwestycję, to na początek rozsądnie jest wybrać te pomieszczenia, w których sprawdzi się najlepiej. Ponadto dzięki takiemu zabiegowi przyswoimy sobie obsługę oraz poddamy ocenie skuteczność takiego rozwiązania.

Od jakich pomieszczeń zacząć testowanie?

  • Biuro oraz inne obiekty poświęcone pracy.

Chyba nigdzie indziej nie będziemy w stanie lepiej przetestować niezawodności i wydajności inteligentnego oświetlenia niż w zakładzie pracy. Po dłuższej eksploatacji użytkownik obiektywnie oceni, czy światło zapala się i gaśnie w odpowiednich momentach. Istotną informacją okaże się też oddziaływanie na wzrok.

Tu również mamy sposobność wystawienia rzetelnej oceny. Przede wszystkim warto zbadać wpływ iluminacji na obraz telewizora. Czy regulacja zneutralizuje ewentualne odblaski? Świetnym egzaminem jest też sprawdzenie efektywności harmonogramu czasowego. Jeżeli na czas seansu programujemy wygaszenie, a po napisach końcowych aktywację, koniecznie trzeba czuwać, czy osprzęt wywiązał się z zadania z należytą dokładnością.

  • Klatka schodowa.

Nawet kilkustopniowe klatki schodowe okazują się bardzo niebezpieczne po zapadnięciu zmroku. Inteligentne oświetlenie może wyeliminować ten problem. Lampy aktywowane czujnikami ruchu ułatwią swobodne przejście. W tym przypadku dobrze przetestować skuteczność oprzyrządowania na osobach o zróżnicowanym wzroście.

Nowoczesne technologie w służbie ochrony środowiska

W ostatnich latach coraz częściej słyszymy o postępującym ociepleniu klimatu. Postulaty głoszone przez ekologów biorą sobie do serca nie tylko politycy, ale i przedsiębiorstwa reprezentujące różne sektory gospodarki. Do tych ostatnich należą także firmy działające w branży oświetleniowej. To m.in. dlatego na sklepowe półki trafiają praktyczne i energooszczędne wyroby. Oświetlenie, które samo się wyłącza, to prawdziwie ekologiczna opcja, dzięki której oszczędzany jest prąd.

Ogromna konkurencja na rynku powoduje, że inteligentne systemy oświetleniowe przestały być elitarne. Przystępna cena sprawia, że inwestycja w tego typu oprzyrządowanie nie nadwyręży budżetu przeciętnego gospodarstwa domowego. Owszem, należy podkreślić, że ich zakup jest droższy niż nabycie standardowych opraw, jednak w dłuższej perspektywie nakłady się zwrócą, a nawet będzie można zaoszczędzić na rachunkach za prąd.

Wygoda na wyciągnięcie ręki

Jako ludzkość dążymy ku wygodzie. Zdalne sterowanie światłem jest tego najlepszym przykładem. Bez podnoszenia się z fotela bądź łóżka jesteśmy w stanie wykreować aurę kojącą nerwy i odpowiadającą wykonywanym czynnościom. Warto ułatwiać sobie życie, a instalacja inteligentnego oświetlenia znakomicie wpisuje się w to założenie.

Zobacz również inne nasze wpisy na blogu: