Wczytuję dane...
Jak wybrać idealną lampkę do czytania? Kluczowe cechy i trendy

Jak wybrać idealną lampkę do czytania? Kluczowe cechy i trendy

Lampy, które umieszczamy w naszych wnętrzach, mogą służyć ogólnemu oświetleniu danego pomieszczenia, a także podkreśleniu jego estetyki. Niektóre z lamp mają także pewne dodatkowe czy też szczególne zastosowania, w związku z czym powinny również spełniać określone warunki. Doskonałym tego przykładem są lampy i lampki do czytania. Jak wybrać idealne oświetlenie sprzyjające przyjemnej lekturze? O czym pamiętać, wybierając lampę do czytania?

Lampa do czytania – popularne typy oświetlenia

Jaką lampkę do czytania wybrać? Kiedy myślimy o oświetleniu, mającym na celu umożliwienie przyjemnej i zdrowej dla oczu lektury, w większości przypadków automatycznie pojawia nam się przed oczami standardowa lampka nocna. Warto jednak uświadomić sobie, że możliwości wyboru jest znacznie więcej! Przede wszystkim nie są to wyłącznie lampki nocne, bo przecież nie czytamy wyłącznie w łóżku przed snem. W roli oświetlenia do czytania sprawdzą się najróżniejsze modele, o ile tylko odpowiednio dopasujemy je do swoich potrzeb i otaczającego je wnętrza.

Za oświetlenie do czytania może nam posłużyć zarówno mniejsza lampka stojąca, biurkowa, ustawiona na stoliku czy szafce nocnej, jak i większa lampa podłogowa. Stojąca lampa podłogowa świetnie sprawdzi się w salonie, przy fotelu lub kanapie, a także obok łóżka, w sypialni. Ciekawym i praktycznym wyborem mogą okazać się także lampy ścienne, przede wszystkim kinkiety, ale także umieszczone na ścianie nowoczesne reflektory.

Jak wybrać lampę do czytania?

Wybierając dla siebie lampę do czytania, powinniśmy zwrócić uwagę na szereg istotnych aspektów. Oczywiście powinien to być model, który będzie odpowiadać nam pod kątem wizualnym. Trudno przecież wybierać lampę, która po prostu nie będzie nam się podobać. Istotne jest również właściwe dopasowanie estetyki lampy do stylu dominującego w pomieszczeniu oraz jego charakteru. Ważne jest także przeznaczenie danego wnętrza. Zupełnie inna lampa pasować będzie do nowoczesnego salonu, inna do sypialni w stylu skandynawskim, jeszcze inna natomiast do pokoju młodzieżowego.

Aby dobrać odpowiednią dla siebie lampę do czytania, powinniśmy również uwzględnić kilka ważnych parametrów technicznych wybranego modelu. Należą do nich między innymi rodzaj i natężenie emitowanego światła, temperatura barwowa oraz dodatkowe funkcje lampy, ułatwiające korzystanie z niej.

Rodzaj i natężenie światła najlepsze do czytania

Emitowane przez lampy światło podzielić można na dwie główne kategorie, jakimi są światło punktowe oraz światło rozproszone. Światło punktowe to oświetlenie o większym natężeniu, bardziej skupione, padające na konkretny punkt czy wąski obszar. Oświetlenie rozproszone charakteryzuje się nieco mniejszym natężeniem, ale także równomiernością i delikatnością. Światło rozproszone jest zdecydowanie korzystniejsze i przyjemne dla naszych oczu, jednak to światło punktowe efektywniej naświetla wybrany obszar, w tym wypadku czytaną przez nas książkę. Optymalnym rozwiązaniem będzie więc lampa, która emituje lekko rozproszone, ale jednak ukierunkowane światło. Innym zalecanym rozwiązaniem jest zastosowanie do czytania dwóch źródeł światła, czyli rozproszonego oświetlenia z lampy głównej, sufitowej, a także oświetlenia punktowego, pochodzącego z mniejszej lampy stojącej, ściennej lub stołowej.

Kolejny parametr istotny przy wyborze lampy do czytania to ilość emitowanego przez źródło światła oraz jego natężenie. Z parametrem tym związane są dwie istotne jednostki, takie jak lumen oraz luks. Pierwsza z nich, czyli lumen, to jednostka miary określająca wielkość strumienia świetlnego, a dokładniej ilość światła, jaką emituje dane źródło. Lumeny oznaczane skrótowo jako lm, mówią o tym, jaką ilość światła odbiera nasze oko. Parametr ten jest niezależny od innych cech oświetlenia, takich jak kierunek padania czy barwa.

W lumenach podawana jest wartość światła ledowego, którą w prosty sposób możemy porównać do tradycyjnej mocy i źródła, jaką jest żarówka. Przykładowo 470 lumenów światła ledowego to odpowiednik światła emitowanego przez żarówkę o mocy 40 W. Optymalną do czytania ilością światła wyrażoną w lumenach jest światło w przedziale od 500 lm. Odpowiada to standardowej żarówce czterdziestowatowej.

Kolejnym pojęciem związanym z ilością i natężeniem światła jest luks. Parametr ten, opisywany skrótowo jako lx, określa natężenie oświetlenia. Inaczej mówiąc, jest to jednostka, która mówi nam, ile światła widzianego przez ludzkie oko pada na metr kwadratowy powierzchni. Odpowiednie dopasowanie oświetlenia pod kątem jego natężenia na metr kwadratowy jest istotne nie tylko w domu, ale także w wielu miejscach użytku publicznego. Przykładowo dla biura jest to wartość między 500 a 750 lx, dla kuchni między 500 a 1000 lx, natomiast dla sklepów, supermarketów i wielkopowierzchniowych obiektów handlowych 750 do 1500 lx.

Jaka ilość luksów światła jest optymalną wartością do czytania? Najlepszym rozwiązaniem będą lampy emitujące światło o natężeniu od 300 do 500 luksów. Warto tu zaznaczyć, że najniższą wartość, czyli 300 luksów, zaleca się do czytania lub pisania dorywczego, z kolei najwyższą, czyli 500 luksów, jeśli czynność ta ma charakter ciągły i regularny.

Zdrowe i przyjemne czytanie a barwa światła

Przy wybieraniu lampy bądź lampki do czytania musimy zwrócić również uwagę na temperaturę barwową emitowanego przez nią światła. Barwa oświetlenia w znaczący sposób wpływa na nasz komfort, nasze samopoczucie, nie pozostaje również bez długofalowego wpływu na naszą psychikę. Uwzględniając parametr, jakim jest temperatura światła, możemy podzielić oświetlenie na ciepłe i zimne. Pomiędzy dwoma przeciwległymi punktami na skali znajduje się także światło neutralne.

Temperaturę barwową światła określamy w Kelwinach, a skala rozpoczyna się od światła najcieplejszego, posiadającego najmniejszą wartość K. Upraszczając zestawienie rodzajów światła o odmiennych temperaturach barwowych do trzech podstawowych punktów, otrzymamy:

  • - barwę ciepłą o wartości między 2000 a 3500 K,

  • - barwę neutralną o wartości między 3500 a 4500 K,

  • - barwę zimną o wartości między 4500 a 12000 K.

Światło o wysokiej, ciepłej temperaturze barwowej to odpowiedni wybór w przypadku pomieszczeń służących przede wszystkim do odpoczynku. Światło ciepłe sprzyja naszemu relaksowi i odprężeniu psychicznemu. Z kolei światło chłodniejsze, neutralne oraz zimne wspomaga nasze skupienie, a co za tym idzie, wskazane jest przy pracy lub nauce. W przypadku lampy do wieczornego czytania czy też relaksującej lektury przed snem dobrym wyborem będzie lampa emitująca światło ciepłe, sprzyjające rozluźnieniu i wyciszeniu. Z kolei, jeśli szukamy lampki do czytania, której używać będziemy przy pracy lub nauce, wybierzmy światło o nieco niższej temperaturze, a więc oświetlenie neutralne lub zimne.

Idealna lampa do czytania

Idealna lampa do czytania to model emitujący właściwe światło o optymalnym dla naszych oczu natężeniu, jak również sprzyjającej temperaturze barwowej. To także lampa, która odpowiada naszym gustom i spójnie wpasowuje się w estetykę i charakter danego wnętrza. Może to być zarówno lampa stojąca podłogowa, jak i biurkowa lampka nocna, a także praktyczny i gustowny kinkiet. Wybierając lampę do czytania, warto również zwrócić uwagę na to, czy posiada ona dodatkowe, ułatwiające jej użytkowanie funkcje. Takim przydatnym dodatkiem może być ściemniacz, który pozwoli na swobodną regulację strumienia światła, jak również ruchome, regulowane ramię lampy, dzięki któremu możemy precyzyjnie skierować promień na swoją książkę.

Kiedy już wybierzemy idealną lampkę do czytania, pamiętajmy również o jej odpowiednim montażu lub ustawieniu. Źródło światła do czytania powinno znajdować się bowiem w odległości około 40 do 60 centymetrów od książki. Nie zapominajmy również o zachowaniu właściwej odległości książki od oczu (nie mniejszej niż 35 centymetrów) oraz o zdrowej, ergonomicznej pozycji przy czytaniu.

Zobacz również inne nasze wpisy na blogu: