Idealna wysokość montażu kinkietów
Kinkiety to urokliwe akcesoria oświetleniowe. Mogą oświetlać różne pomieszczenia, a za ich sprawą wieczorową porą każde wnętrze nabierze niezwykle ekskluzywnego i nowoczesnego charakteru. Ważne jest jednak, aby zostały zamontowane na odpowiedniej wysokości. Montaż kinkietu zbyt nisko może bowiem sprawić, że jego światło będzie oślepiać, a gdy element ten będzie znajdował się na zbyt wysoko, nie spełni swojej funkcji prawidłowo. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jaka zalecana wysokość montażu kinkietów w różnych pomieszczeniach.
Ogólne zasady montażu kinkietów
Zakup kinkietów, które pasują do wystroju wnętrza to połowa sukcesu, ale równie ważny jest ich prawidłowy montaż. Przede wszystkim elementy te muszą zostać umieszczone na takiej wysokości, aby nie przeszkadzały w swobodnym korzystaniu z przestrzeni użytkowej oraz nie raziły swoim światłem. Ważne jest też, aby nie montować ich zbyt blisko mebli, zasłon lub innych przedmiotów, które mogłyby blokować światło albo stanowić zagrożenie pożarowe.
Przy określaniu optymalnej wysokości montażu kinkietów warto wziąć pod uwagę kilka czynników:
-
wysokość sufitu – w pomieszczeniach z wysokim sufitem kinkiety powinny być montowane nieco wyżej, niż standardowo, aby proporcjonalnie wpasować się w przestrzeń;
-
kierunek świecenia – istnieją różne rodzaje kinkietów. Niektóre z nich mają źródło światła skierowane ku górze i takie modele mogą być montowane na niższej wysokości, aby tworzyły na ścianie piękną poświatę. Z kolei kinkiety, w których światło pada na podłogę, powinny być montowane nieco wyżej, aby nie oślepiały;
-
ruchome ramię – wieloma kinkietami można sterować, aby zmieniać kierunek padania światła w zależności od potrzeb. W takim przypadku muszą być zawieszone na takiej wysokości, aby można było dosięgnąć je ręką. Trzeba uwzględnić przy tym zróżnicowany wzrost domowników. Szczególnym przypadkiem są oczywiście dzieci;
-
wyłącznik – w naszej ofercie znajdziesz też specjalne kinkiety z wyłącznikiem. To modele, które włącza i wyłącza się przyciskiem na obudowie, dlatego muszą znajdować się w zasięgu ręki;
-
optyka – kinkiety mogą być doskonałym sposobem na wizualne wyrównywanie proporcji wąskich wnętrz. Wystarczy zamontować je na dłuższych ścianach w pewnej odległości od sufitu, aby pomieszczenie wydawało się wizualnie szersze;
-
przeznaczenie – kinkiety zawsze są częścią większego projektu oświetleniowego. W niektórych wnętrzach pełnią jednak funkcję oświetlenia akcentowego, natomiast w innych stanowią oświetlenie zadaniowe i w zależności od tego powinny być montowane na różnych wysokościach.
Na jakiej wysokości montować kinkiety?
To pytanie zadaje sobie każdy, kto po raz pierwszy stoi przed tym zadaniem. To kwestia estetyki, funkcjonalności i samej wygody użytkowania tych akcesoriów. Dobrze zamontowany kinkiet może ułatwiać codzienne wykonywanie wielu czynności i stać się naszym ulubionym wieczorowym oświetleniem. Prześledźmy zatem, jaka wysokość montażu kinkietów jest zalecana w przypadku poszczególnych pomieszczeń w domu.
Kinkiety w sypialni
W sypialni kinkiety najczęściej montuje się nad łóżkiem. Dzięki temu wieczorową porą możesz zrezygnować z centralnego oświetlenia i korzystać tylko z nich, oszczędzającym tym samym prąd i tworząc w pomieszczeniu relaksującą atmosferę, która idealnie przygotowuje do nocnego odpoczynku. Takie oświetlenie przydaje się podczas oglądania telewizji, przeglądania smartfona albo czytania książki przed snem. Nowoczesne kinkiety coraz częściej zastępują tradycyjne lampki nocne stawiane na stoliku obok łóżka, bo zapewniają precyzyjniejsze światło, a do tego nie zabierają miejsca. Oczywiście jest to rozwiązanie, które można zastosować także w pokoju dziecięcym.
Z racji tego, że istnieją łóżka o różnej wysokości i materace o różnej grubości, zwykle nie podaje się jak wysoko nad podłogą, powinien zostać zamontowany kinkiet, lecz ile centymetrów nad górną krawędzią materaca. Zwykle zalecana wartość to 60-75 cm. Taka wysokość zapobiega powstawaniu cieni, nie powoduje oślepienia podczas czytania i sprawia, że z pozycji łóżka łatwo można sterować oświetleniem. Jednak jeśli dane kinkiety do sypialni zapewniają wyjątkowo intensywne światło, można zamontować je nieco wyżej.
Kinkiety w salonie
W salonie kinkiety mogą pełnić różne funkcje. Często są montowane nad sofą czy nad komodą, gdyż ich rozproszone światło tworzy we wnętrzu niesamowitą atmosferę. Wówczas warto zamontować je na większej wysokości – ok. 180-200 cm nad podłogą. Oczywiście dotyczy to kinkietów z pojedynczym źródłem światła skierowanym w dół, bo w przypadku modeli z dwoma źródłami, z których jedno skierowane jest na sufit, a drugie na podłogę, lepiej celować w wysokość 150-170 cm od podłogi.
Kinkiety do salonu mogą też pełnić funkcję oświetlenia akcentowego lub dodatkowego, podkreślając różne elementy dekoracyjne, takie jak zawieszone na ścianie ramki ze zdjęciami, obrazy czy rośliny. Wówczas najlepiej umiejscowić go około 15-30 cm powyżej górnej krawędzi takiego elementu. Światło musi też padać na niego pod odpowiednim kątem, aby rozświetlać go równomiernie, nie tworząc refleksów.
Kinkiety w kuchni
W kuchni kinkiety często bywają wykorzystywane jako oświetlenie blatu roboczego. W takich przypadkach zaleca się montować je około 50-60 cm nad blatem, aby światło padało na całą jego powierzchnię i aby nie powstawały cienie. Innym dobrym miejscem na te akcesoria oświetleniowe jest ściana przy stole kuchennym. Wówczas zalecana wysokość montażu to około 75-85 cm nad stołem. Oczywiście kinkiety do kuchni mogą też pełnić funkcję oświetlenia ogólnego, zastępując niepraktyczne lampy wiszące, co sprawdza się dobrze zwłaszcza w pomieszczeniach z niskim sufitem. W takich projektach najlepiej montować je około 170-180 cm od podłogi. Ostatnia możliwość to oświetlenie akcentowe z udziałem kinkietów. Polega na oświetleniu dekoracji, takich jak półki, obrazy czy rośliny, pod odpowiednim kątem, aby podkreślić ich walory estetyczne. Omawiane akcesoria powinny być wówczas mocowane na wysokości 150-180 cm od podłogi.
Kinkiety w łazience
Łazienka to szczególne pomieszczenie, w którym odpowiednie umiejscowienie kinkietów ma jeszcze większe znaczenie. Zwykle montuje się je po obydwu stronach lustra, aby zapewnić równomierne oświetlenie twarzy. Takie oświetlenie ułatwia wykonywanie precyzyjnego makijażu albo golenie zarostu. Przyjmuje się, że optymalna wysokość montażu kinkietów wynosi w tym przypadku około 160 cm od podłogi. Można też kierować się wzrostem i ustawić je tak, aby znajdowały się na wysokości wzroku. Jeżeli zamiast dwóch kinkietów po bokach wolisz ustawić je nad lustrem, pamiętaj o tym, aby zachować odstęp od górnej krawędzi lustra wynoszący około 15-30 cm. Dzięki temu unikniesz niepożądanych cieni albo odbijania się światła od powierzchni zwierciadła.
Kinkiety w przedpokoju
W przedpokoju kinkiety z wysięgnikiem albo i nieruchome modele są bardzo przydatne. Wystarczy skierować je na różne strategiczne punkty, np. na szafę, aby ułatwić powieszenie ubrań albo na drzwi wejściowe, aby bez trudu trafić kluczem do zamka. Popularnym trendem jest też rozświetlenie dużego lustra, w którym przeglądasz się przed wyjściem. To także sprytny trik na optyczne powiększenie niewielkiego przedpokoju, bo światło odbite od lustra czyni go przestronniejszym. Standardowa wysokość montażu kinkietów w przedpokoju to ok. 150-180 cm od podłogi.
Kinkiety w korytarzu
Kinkiety są także dobrym pomysłem na oświetlenie domowego korytarza. W tym przypadku zaleca się montować je na wysokości 180 cm od podłogi. Rozlokowane na całej długości korytarza, równomiernie rozświetlą przestrzeń, a tym samym zwiększą bezpieczeństwo przemieszczania się i optycznie poszerzą korytarz.
Jak widać, montaż kinkietów to nie lada sztuka. Jeżeli nie masz pewności, czy robisz to prawidłowo, przed zamontowaniem ich na stałe przetestuj różne wysokości. Wystarczy użyć taśmy malarskiej, aby tymczasowo przymocować je do ściany. Zapraszamy do przejrzenia naszej szerokiej oferty, w której znajdziesz nowoczesne i eleganckie kinkiety idealne do różnych pomieszczeń.
Zobacz również
- Jak dobrać odpowiednie oświetlenie do różnych pomieszczeń w domu?
- Jak dobrać oświetlenie na poddasze – przewodnik po lampach pod skosy.
- Jakie są najnowsze technologie w oświetleniu, takie jak sterowanie głosem lub oświetlenie inteligentne, i jak je wykorzystać?
- Kolor miedziany w oświetleniu – z jakimi kolorami i materiałami go łączyć?
- Jak wybrać idealną lampkę do czytania? Kluczowe cechy i trendy
- Oświetlenie pająk – kiedy warto postawić na oryginalność?
- Zalety światła rozproszonego w domowym wnętrzu
- Żyrandol w niskim salonie – jak wybrać i na co zwrócić uwagę?
- Romantyczne czy praktyczne? Dlaczego warto wybrać lampę wiszącą nad łóżkiem?
- Lampa na ramieniu – funkcjonalność i styl w jednym