Wczytuję dane...
Efektywne rozdzielenie salonu od kuchni przy użyciu oświetlenia

Efektywne rozdzielenie salonu od kuchni przy użyciu oświetlenia

Salon z otwartą kuchnią to trend, który coraz częściej spotykamy w nowoczesnych mieszkaniach. Tak duża przestrzeń jest przestronna i ułatwia komunikację pomiędzy domownikami znajdującymi się w różnych częściach domu. Stanowi też jednak wyzwanie w kwestii funkcjonalnego i estetycznego podziału tych dwóch stref, zwłaszcza że ich charakter jest zgoła odmienny. Podczas gdy w kuchni wykonujemy wiele czynności wymagających precyzji i skupienia, salon jest miejscem odpoczynku. Aby wizualnie oddzielić salon od kuchni, warto odpowiednio zaprojektować oświetlenie. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak to zrobić.

Oświetlenie – narzędzie do strefowego podziału przestrzeni

Istnieją różne sposoby na wizualny podział dwóch pomieszczeń tworzących jedną, otwartą przestrzeń – salon z kuchnią. Najczęściej uciekają się one do odpowiedniego umeblowania. Wielu projektantów zaleca, aby granicę pomiędzy tymi strefami stanowił stół, wyspa kuchenna albo sofa ustawiona tyłem do kuchni. Niestety tego typu sposoby zwykle zaburzają ciąg komunikacyjny, przez co swobodne poruszanie się pomiędzy pomieszczeniami jest utrudnione. Inni doradzają natomiast zastosowanie dwóch rodzajów podłóg, ale takie rozwiązanie też nie jest do końca dobre, bo zwykle optycznie zmniejsza przestrzeń.

Najprostszym i najlepszym pomysłem na to, aby rozgraniczyć te dwie strefy, jest zastosowanie różnych form oświetlenia. Pozwolą one na budowanie różnych scenariuszy oświetleniowych w zależności od tego, z jakiej części przestrzeni aktualnie będziesz korzystać. Przykładowo, gdy przeniesiesz się do salonu, część kuchenna może być oświetlona jedynie kinkietem, dzięki czemu zaoszczędzisz energię i zapewnisz sobie komfortowe warunki do tego, aby w każdej chwili bezpiecznie udać się do kuchni. Z kolei przygotowując posiłki w kuchni, możesz ograniczyć światło w salonie. Przyjemny półmrok stworzy tam ekskluzywną atmosferę i podkreśli nowoczesność Twojego mieszkania.

Zanim jednak zaczniesz planować, jak podzielić przestrzeń za pomocą oświetlenia, pamiętaj o kilku ogólnych zasadach. Pierwsza dotyczy temperatury barwowej. W kuchni lepiej sprawdzi się zimne światło, gdyż z racji tego, że jest ono zbliżone do światła dziennego, zapewnia doskonałą widoczność, tak potrzebną podczas wykonywania precyzyjnych czynności, takich jak krojenie składników czy doprawianie dań. Zimna barwa światła sprzyja także skupieniu, dlatego przy takim oświetleniu zwyczajnie będzie pracowało Ci się lepiej. Z kolei do salonu i do części jadalnianej lepiej wybrać ciepłą barwę światła. Uczyni wnętrze przytulnym i gościnnym, a także ułatwi zrelaksowanie.

Druga zasada dotyczy rodzaju oświetlenia. W kuchni trzeba postawić na funkcjonalność, dlatego mile widziane są tutaj spoty, szynoprzewody czy kinkiety z ruchomym ramieniem, które zapewniają skoncentrowane światło, precyzyjnie padające na strefę roboczą. Z kolei oświetlenie w salonie pełni zupełnie inną funkcję. Ma ono wprowadzić odpowiedni nastrój, dlatego sprawdzą się tutaj dobrze dekoracyjne lampy, żyrandole czy kinkiety tworzące na ścianie efektowną poświatę.

Jak oddzielić kuchnię od salonu – praktyczne wskazówki

Wiemy już, że umiejętna gra światła jest najlepszym sposobem na wizualne, a zarazem subtelne wyznaczenie granic pomiędzy strefą roboczą kuchni, strefą wypoczynkową, a strefą przeznaczoną do wspólnego spożywania posiłków. Czas dowiedzieć się, jakie konkretne rozwiązania zastosować i w jakich miejscach, aby nie tylko osiągnąć efekt podziału, ale i zrobić to w efektowny sposób.

Blaty i wyspa kuchenna

Blaty robocze w kuchni oraz wyspa kuchenna, która zwykle stanowi ich przedłużenie, to obszary, w których potrzebujesz intensywnego oświetlenia punktowego. Najlepiej zamontować je pod szafkami kuchennymi i skierować bezpośrednio na strefę roboczą. To dyskretny sposób na ukrycie akcesoriów oświetleniowych, a jednocześnie na stworzenie ekskluzywnego i nowoczesnego wystroju kuchni.

Bardzo popularne w ostatnim czasie jest stosowanie podszafkowych taśm LED. Trzeba jednak wiedzieć, że są one dość problematyczne w ewentualnych naprawach, bo jeśli pojedyncza dioda LED ulegnie uszkodzeniu, konieczna jest wymiana całej taśmy albo przynajmniej segmentu, w którym się znajduje. Z tego powodu lepiej postawić na kinkiety LED do kuchni. Plusem wielu takich modeli dostępnych w naszej ofercie jest również ich ruchomość. Oznacza to, że możesz sterować kierunkiem światła wedle potrzeb.

Tam, gdzie nie ma miejsca na podszafkowe oświetlenie, możesz zastosować kinkiety albo spoty. Nad wyspą kuchenną możesz też umieścić tradycyjną wiszącą lampę, zwłaszcza jeśli tej przestrzeni używasz nie do pracy w kuchni, a do spożywania posiłków. Tak czy inaczej, oświetlenie blatów kuchennych podkreśli estetykę mebli i sprawi, że po zmroku kuchnia będzie wyraźnie oddzielała się od reszty przestrzeni.

Stół jadalniany

W otwartym salonie z kuchnią musi się znaleźć miejsce na część jadalnianą. W zależności od liczby domowników tworzy ją większy lub mniejszy stół, który również trzeba odpowiednio oświetlić. W tym celu najlepiej sprawdzają się nowoczesne lampy wiszące. Tego typu lampa umieszczona nad blatem w jego centralnej części nikomu nie będzie przeszkadzała, a zapewni idealne warunki oświetleniowe i pomoże stworzyć atmosferę, w której wspólne chwile przy stole będą magiczne.

W przypadku niewielkich stołów 2-4-osobowych w pełni wystarczająca będzie lampa z pojedynczym źródłem światła. Jeżeli natomiast posiadasz większy mebel, zdecyduj się na lampę z kilkoma źródłami światła albo na dwie lampy, umieszczone w takiej odległości od siebie, aby równomiernie oświetlały cały stół. Nad blatem stołu jadalnianego dobrze może prezentować się także odpowiednio dobrany żyrandol.

Salon

Salon to miejsce, w którym powinny znaleźć się centralne, dekoracyjne źródła światła. W wysokich pomieszczeniach sprawdzą się doskonale lampy sufitowe albo żyrandole, natomiast w niższych – plafony sufitowe, gdyż dzięki nim zachowasz bezpieczną przestrzeń nad głową. Pamiętaj, że centralne oświetlenie wcale nie musi być pożeraczem prądu. Wystarczy tylko postawić na lampę czy żyrandol z żarówkami LED. Technologia LED-owa jest nie tylko energooszczędna, ale i bardziej przyjazna dla oczu. Nie ma tutaj efektu migotania światła, który jest standardem w przypadku klasycznych żarówek.

Oczywiście wymienione wyżej elementy oświetleniowe nie muszą być jedynymi w Twoim salonie. Swobodnie możesz uzupełnić je dodatkowymi, np. w postaci kinkietów. Aby wieczorową porą stworzyć niesamowity klimat w salonie, najlepiej postawić na kinkiety z matowym kloszem, który zapewni rozproszone światło. To doskonały sposób na stworzenie efektownej poświaty na ścianie i półmroku, który będzie idealny do komfortowego oglądania telewizji czy do romantycznego wieczoru z lampką wina.

Stylistyka akcesoriów oświetleniowych – nie popełniaj tego błędu

Wiele osób zakłada, że skoro oświetlenie ma być sposobem na rozdzielenie salonu do kuchni to najlepiej, aby już sama stylistyka akcesoriów oświetleniowych dla obydwu tych stref różniła się od siebie. Przykładowo, do kuchni wybierają źródła światła z czarnymi kloszami, natomiast do salonu – z białymi. Nie jest to dobry pomysł. Pamiętaj, że mimo wszystko tworzysz wystrój jednej przestrzeni, dlatego wszystkie jej elementy muszą być spójne. Lampy czy kinkiety użyte w kuchni muszą współgrać stylistycznie z lampami w salonie – zarówno pod względem kolorystyki, jak i stylu czy materiałów wykonania. Oczywiście wszystkie akcesoria powinny też pasować do przyjętego stylu aranżacyjnego.

Oświetlenie to potężne narzędzie, które pomaga nie tylko odmieniać oblicze wnętrz, ale i sprytnie dzielić je wizualnie. Zaprojektuj poszczególne strefy oświetleniowe w swoim salonie z kuchnią, aby stworzyć funkcjonalną przestrzeń do gotowania i do odpoczynku! Zapraszamy do przejrzenia naszej oferty, w której znajdziesz szeroką gamę nowoczesnych i jakościowych akcesoriów oświetleniowych idealnych do kuchni z salonem.

Zobacz również