Wczytuję dane...
Optymalne oświetlenie lustra w łazience

Optymalne oświetlenie lustra w łazience

Lustro to jedno z najważniejszych elementów wystroju łazienki. Korzystamy z niego codziennie, podczas robienia makijażu, układania fryzury czy golenia zarostu. Jednak aby prawidłowo spełniało swoją funkcję, musi zostać odpowiednio oświetlone. W przeciwnym razie precyzyjne wykonanie tego typu czynności nie będzie możliwe, a to przysporzy nam niepotrzebnych nerwów. Nowoczesne oświetlenie lustra może też znacząco podnieść estetykę aranżacji i stworzyć we wnętrzu ekskluzywną atmosferę. Jeżeli właśnie projektujesz oświetlenie lustra w swojej łazience, ten artykuł pomoże Ci dobrać najlepsze rozwiązanie.

Czy oświetlenie lustra jest konieczne?

Wiele osób podczas projektowania łazienki zastanawia się, czy dodatkowe źródło światła zlokalizowane przy lustrze jest w ogóle potrzebne. Co do zasady, nie jest ono koniecznością, zwłaszcza jeśli pomieszczenie ma niewielki metraż i posiada centralne źródło światła w postaci lampy czy plafonu, który zapewnia dostateczną jasność. Nie da się jednak ukryć, że kinkiety do łazienki lub innego rodzaju oświetlenie dodatkowe montowane w pobliżu lustra może być dużym ułatwieniem podczas wykonywania precyzyjnego makijażu czy zabiegów pielęgnacyjnych twarzy, bo zapewniają równomierne oświetlenie. Dzięki temu zyskujesz też możliwość atrakcyjnego zaaranżowania swojej łazienki. Wystarczy wyłączyć główne światło i włączyć kinkiety przylusterkowe, aby stworzyć przyjemny nastrój, idealny do odprężających kąpieli.

Rodzaje oświetlenia lustra

Nawet jeśli w łazience znajduje się już centralne źródło światła, oświetlenie lustra to konieczność. Dzięki temu zapewnisz sobie dobrą widoczność podczas wykonywania precyzyjnych czynności, a przy okazji stworzysz bardziej urokliwą aranżację. Oświetlenie dla lustra można zaprojektować na różne sposoby. W przypadku modeli o podłużnym kształcie sprawa jest stosunkowo prosta, ale ostatnio coraz większą popularność zdobywają lustra asymetryczne i modułowe, które stanowią już większe wyzwanie. Prześledźmy możliwe sposoby oświetlenia lustra w łazience.

Oświetlenie boczne

Jedną z najlepszych i najpopularniejszych metod oświetlenia lustra w łazience jest zamontowanie lamp ściennych po jego bokach. To rozwiązanie, które eliminuje ryzyko powstawania cieni podczas przeglądania się w lustrze, a także równomiernie oświetla całe lustrzane odbicie. Bardzo dobrze sprawdzają się tutaj kinkiety z wyłącznikiem. To niewielkie elementy oświetleniowe, wykonane w stylu minimalistycznym lub dekoracyjnym, które posiadają na swojej obudowie przycisk służący do włączania i wyłączania światła. Dzięki temu żaden osobny włącznik nie zabiera już miejsca na ścianie.

Oświetlenie boczne lustra to dobre rozwiązanie, pod warunkiem że akcesoria oświetleniowe zostaną prawidłowo zamontowane. Mowa tutaj o zachowaniu odpowiedniego odstępu pomiędzy brzegiem lustra (lub – w przypadku luster asymetrycznych – jego najbardziej wystającym fragmentem) a źródłem światła. Odległość ta powinna wynosić ok. 15-20 cm, choć w przypadku bardzo szerokich luster można ją zwiększyć, aby zachować proporcje. Pamiętaj też o odpowiedniej wysokości montażu. Zaleca się, aby kinkiety znajdowały się na linii oczu. Oczywiście oba źródła światła powinny zostać zamontowane symetrycznie.

Oświetlenie nad lustrem

Wiele osób przestrzeń obok lustra woli przeznaczyć na szafki albo półki łazienkowe, które ułatwią sięganie po kosmetyki czy akcesoria do włosów. Jest to zrozumiałe, zwłaszcza jeśli metraż łazienki nie jest zbyt duży. W takim przypadku nie ma problemu, aby zastosować kinkiety nad lustro. To wygodne rozwiązanie, bo pozwala zagospodarować przestrzeń, która i tak pozostałaby niewykorzystana, a zamontowanie na niej kinkietów w żaden sposób nie utrudnia korzystania z łazienki. Trzeba jedynie liczyć się z tym, że jeśli lustro jest wysokie albo któryś z domowników ma niższy wzrost, korzystanie z kinkietu z wyłącznikiem może być wówczas utrudnieniem. Zawsze jednak można zdecydować się na tradycyjne źródło światła z włącznikiem na ścianie.

Jak zaprojektować oświetlenie nad lustrem? Możesz wybrać pojedynczy reflektor, który zamontujesz w połowie szerokości lustra albo zdecydować się na spoty z dwoma albo nawet trzena źródłami światła. Ta druga opcja jest polecana zwłaszcza w przypadku szerokich luster. Pamiętaj, że podobnie jak przy montażu bocznym, zachowanie odstępu również ma tutaj znaczenie dla redukcji cieni i odbijania się światła od powierzchni lustra. Zaleca się, aby odstęp ten wynosił około 15-30 cm od górnej krawędzi lustra.

Lustro z wbudowanym oświetleniem

Na rynku znajdziesz też wiele produktów, które mają już rozwiązaną kwestię oświetlenia. Mowa o lustrach z wbudowanymi diodami LED na krawędziach. Co prawda takie rozwiązanie również ma szansę sprawdzić się dobrze, zapewniając równomierne i bezcieniowe oświetlenie. Trudno też nie zgodzić się z tym, że wygląda bardzo designersko, wprowadzając do łazienki nutę ekskluzywności i elegancji.

Pamiętaj jednak, że ma także swoje wady. Przede wszystkim, wbudowane oświetlenie LED często oferuje niższy poziom jasności w porównaniu do tradycyjnych źródeł światła, przez co wykonanie precyzyjnego makijażu przy tak oświetlonym lustrze może być utrudnione. Oprócz tego, w przeciwieństwie do ruchomych kinkietów, nie masz tutaj możliwości sterowania kierunkiem padania światła. Ma ono stałą pozycję i stałe natężenie.

Do tego trzeba wziąć pod uwagę kosztowność i kłopotliwość ewentualnej naprawy takiego oświetlenia. Usterka nawet pojedynczej diody może zaburzać estetykę lustra, a aby przywrócić sprawność oświetlenia konieczna będzie wizyta specjalisty i najczęściej wymiana całej listwy oświetleniowej lub przynajmniej segmentu, w którym znajduje się uszkodzona dioda. Pamiętaj też, że lustro z wbudowanym oświetleniem stanowi zintegrowaną konstrukcję, dlatego w razie pęknięcia lustra tracisz wszystko i musisz ponieść większe koszty na zakup nowego produktu, a lustra tego typu nie należą do najtańszych.

Rodzaj światła

Skoro wiemy już, w jaki sposób umiejscowić źródła światła wokół lustra, czas dowiedzieć się, jakie rodzaj źródeł wybrać. Pierwsza ważna kwestia to temperatura barwowa. Z reguły do łazienki zalecane jest światło chłodne (5000-6500K), gdyż zwiększa ono kontrast i dokładnie odwzorowuje kolory, a dzięki temu łatwiej jest zrobić dokładny makijaż. Alternatywnie można postawić na światło neutralne (3500-4500K), które sprawdzi się dobrze zwłaszcza w łazienkach wykończonych w jasnym kolorze. Nie poleca się natomiast stosowania ciepłego światła obok lustra. Choć tworzy ono przytulną i relaksującą atmosferę, przekłamuje faktyczny stan naszej cery, przez co łatwo o pominięcie niedoskonałości podczas robienia makijażu.

Szukając źródła światła do łazienki,trzeba podjąć jeszcze jeden ważny wybór – kinkiety LED czy tradycyjne światło? Coraz popularniejsza staje się pierwsza opcja. Po pierwsze, jest to technologia, która pozwala zaoszczędzić na rachunkach za prąd. Po drugie, zapewnia stałe światło, bez efektu migotania, dlatego jest przyjazna dla oczu. Specjaliści podkreślają także, że LED-owe źródła światła nie emitują promieniowania ultrafioletowego ani podczerwonego, a to ma znaczenie dla zdrowia naszej skóry.

Na koniec, pamiętaj, że nie każde akcesorium oświetleniowe nada się do łazienki. To szczególne pomieszczenie, w którym panuje podwyższony poziom wilgotności, dlatego lampy czy kinkiety, które mają się w nim znaleźć, muszą być wodoszczelne. Szczelność określa się poprzez klasy ochrony IP. Zaleca się, aby źródła światła przeznaczone do łazienki miały klasę przynajmniej IP20. Oprócz tego ich obudowa musi być wykonana z materiałów odpornych na wilgoć i korozję.

Jeżeli poszukujesz jakościowych akcesoriów, z którymi stworzysz bezpieczne, komfortowe i jakościowe oświetlenie lustra w łazience, koniecznie zajrzyj do naszej oferty. Znajdziesz tu bogaty asortyment produktów idealnych do pomieszczeń urządzonych w różnym stylu i zamówisz je w atrakcyjnej cenie z dodatkowym rabatem za zakupy od 299 zł.

Zobacz również