Wczytuję dane...
Wybór lamp do pomieszczeń ze skosami

Wybór lamp do pomieszczeń ze skosami

Pomieszczenia na poddaszu mają swój urok. Skosy, które są tam obecne, stanowią jednak niemałe wyzwanie w kwestii aranżacji. O ile sprytny rozstaw mebli może sprawić, że przestrzeń będzie dobrze wykorzystana i funkcjonalna, o tyle oświetlenie takiego wnętrza jest już trudniejszym zadaniem. Warto znać triki, które sprawią, że światło dotrze do każdego zakątka poddasza, czyniąc go jasnym i przytulnym. Poniżej znajdziesz porady na temat tego, jakie akcesoria oświetlenie wybrać i gdzie je zamontować.

Rodzaje oświetlenia na poddasze

Poddasze to szczególna przestrzeń, która potrzebuje wyjątkowych, dobrze przemyślanych rozwiązań oświetleniowych. Skosy wpływają bowiem na rozkład światła i utrudniają jego równomierne rozproszenie. W efekcie wnętrze może wydawać się mniejsze i ciemniejsze, niż jest w rzeczywistości, a także mało zachęcające do tego, aby w nim przebywać. Na szczęście istnieją różne techniki, dzięki którym wnętrza z pochyłym sufitem nie tylko zostaną skutecznie oświetlone, ale i zapanuje w nich przyjemny klimat. Poznaj najpopularniejsze akcesoria oświetleniowe stosowane w takich przestrzeniach.

Kinkiety

Kinkiety to lampy ścienne, które sprawdzają się doskonale na ograniczonej przestrzeni. Mogą pełnić funkcję oświetlenia centralnego lub dodatkowego, aby zapewnić światło tam, gdzie najbardziej jest potrzebne. W przypadku poddasza najlepiej postawić na kinkiety z wysięgnikiem. To modele, które charakteryzują się możliwością swobodnej regulacji, a co za tym idzie – możesz zmieniać kierunek ich świecenia. Najczęściej jednak są montowane tak, aby oświetlały strategiczne miejsca, np. nad biurkiem albo przy łóżku. Dzięki temu zyskujesz komfortowe warunki do czytania czy wykonywania innego rodzaju precyzyjnych zadań i oszczędzasz miejsce, bo nie potrzeba już stawiania tradycyjnej lampki na stoliku nocnym czy na blacie.

Jeżeli nie chcesz tracić miejsca na kolejne włączniki światła, możesz postawić na specjalne kinkiety z wyłącznikiem. Oczywiście wybór takich modeli wiąże się z tym, że trzeba zamontować je w miejscu, do którego masz swobodny dostęp, bo wówczas ich włączanie i wyłączanie odbywa się za pomocą jednego przycisku umieszczonego na obudowie. Niemniej jednak takie rozwiązanie zapewnia wygodę, bo nie trzeba ruszać się z miejsca i szukać włączników w innej części pomieszczenia.

Downlighty

Downlighty to inaczej lampy wpuszczane w sufit. Są doskonałym wyborem do pomieszczeń z niskim sufitem lub skosami, bo nie zajmują przestrzeni. To dyskretne i estetyczne rozwiązanie, które zapewni dobre rozproszenie światła. Najlepiej traktować downlighty jako oświetlenie główne i stosować w miejscach, gdzie sufit jest równy, choć modele z regulacją kąta świecenia pozwalają również na montaż wzdłuż skosów.

Downlighty często są wyposażane w żarówki LED. To technologia, dzięki której możesz ograniczyć wydatki na prąd, a do tego zapewnić sobie światło, które nie męczy oczu w takim stopniu, jak tradycyjne oświetlenie. Wszystko dzięki temu, że nie ma tutaj efektu migotania. Omawiane akcesoria mogą mieć jedno lub wiele źródeł światła, dlatego nadadzą się zarówno do małych, jak i do większych wnętrz.

Spoty i reflektory

Spoty i reflektory to bardzo funkcjonalne akcesoria oświetleniowe. Mogą mieć różną budowę – począwszy od modeli montowanych do sufitu, które posiadają jedno źródło światła skierowane w dół, przez spoty przypominające swoją konstrukcją ruchome kinkiety ścienne, aż po rozbudowane systemy reflektorów, które mogą składać się nawet z 4 źródeł światła, którymi można dowolnie sterować. To właśnie te ostatnie modele cieszą się dużą popularnością. Stanowią bardzo wygodne rozwiązanie, które możesz zamontować praktycznie w każdym miejscu, a odpowiednie ustawienie świateł pozwoli doświetlić różne części poddasza, zwłaszcza te schowane pod skosami, takie jak łóżko czy biurko.

Pamiętaj, że reflektory nie zawsze muszą być wykorzystywane jedynie w celu zwiększenia widoczności w pewnych miejscach. Równie dobrze możesz skierować światło na sufit albo na ścianę, aby uzyskać ciekawą poświatę. W przypadku małych poddaszy może ona sprawić, że wnętrze będzie wydawać się większe, niż jest w rzeczywistości. Wprowadzi do niego także nutę nowoczesności i ekskluzywności. Warto więc poeksperymentować z takim oświetleniem i wybrać scenariusz oświetleniowy, który będzie najlepszy dla Twojego poddasza.

Lampy stojące

Miłośnikom tradycyjnych rozwiązań polecamy lampki biurkowe. To akcesoria oświetleniowe, przy których komfortowo można spędzać wieczory z książką albo z laptopem. Zgodnie z nazwą, najczęściej stawia się je na biurku, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby stanęły na stoliku nocnym obok łóżka i zastąpiły tym samym klasyczne lampki z dużymi, niepraktycznymi kloszami. W naszej ofercie znajdziesz modele, które zajmują naprawdę niewiele miejsca, a przy tym są bardzo niskie, dlatego z powodzeniem zmieścisz je pod skosem.

Stojąca lampka zapalona wieczorową porą przy wyłączonym oświetleniu centralnym to źródło światła, które tworzy intymną i przytulną atmosferę, sprzyjającą relaksowi i wyciszeniu. Z tego powodu jest idealna do tego, aby korzystać z niej tuż przed nocnym odpoczynkiem. Nie da się też zaprzeczyć, że takie oświetlenie nadaje wnętrzu magicznego, nastrojowego uroku. Aby go pogłębić, najlepiej postawić na ciepłe światło.

Lampy sufitowe

Wiele osób zastanawia się, czy w pomieszczeniu takim jak poddasze można zawiesić tradycyjne lampy sufitowe. Trzeba wiedzieć, że zwykle oświetlenie tego typu montowane jest nad większymi obiektami, które zajmują przestrzeń użytkową, np. nad stołem albo nad łóżkiem. Wówczas nie stanowią problemu w swobodnym poruszaniu się po pokoju. W przypadku poddasza tego typu meble zwykle są ustawiane pod skosami, dlatego nie ma tutaj wystarczającego miejsca na długie lampy czy żyrandole. Co prawda można zamontować je w tej części pomieszczenia, gdzie sufit jest płaski, ale pod warunkiem, że jest na tyle wysoki, aby nie utrudniały przechodzenia. Warto też pamiętać, że lampa lampie nie równa i coraz częściej w sklepach można spotkać nowoczesne modele o konstrukcji, która zajmuje niewiele miejsca pod sufitem.

Żyrandol czy lampa sufitowa to rodzaj oświetlenia centralnego. Pamiętaj, że może być niewystarczające w przestrzeniach o skomplikowanej strukturze architektonicznej, a do takich z pewnością można zaliczyć poddasze. Nawet jeśli wybierzesz model z wieloma żarówkami, nie będą one w stanie tak rozproszyć światła, aby w równym natężeniu dotarło ono do każdego zakątka, dlatego jest wskazane, aby uzupełnić lampę dodatkowym oświetleniem, np. w postaci kinkietów czy reflektorów.

Plafony

Plafony to doskonała alternatywa dla wcześniej wspomnianych żyrandoli i lamp sufitowych. Również są to akcesoria, które pełnią funkcję oświetlenia centralnego, ale ich cechą charakterystyczną jest płaska konstrukcja, która zajmuje bardzo niewiele miejsca pod sufitem. Z powodzeniem możesz zamontować je w tej części pomieszczenia, gdzie sufit jest płaski i gdzie potrzebujesz często się przemieszczać. Nie stanowią przeszkody nawet dla wysokich osób. Istnieje też możliwość umieszczenia ich na pochyłym suficie, choć w tym przypadku najlepiej sprawdzą się półpłaskie modele, które można dopasować względem nachylenia skosu.

Plafony sufitowe można spotkać w różnej formie – zarówno bardzo dekoracyjnej, jak i minimalistycznej. Mają także różne kształty, choć najbardziej popularne są modele okrągłe i kwadratowe. Ważną kwestią jest także liczba źródeł światła. Im większe poddasze, tym warto, aby było ich więcej. Oczywiście plafony również wymagają wsparcia dodatkowymi akcesoriami, które doświetlą zwłaszcza przestrzenie pod skosami.

Jak widać, istnieje wiele rozwiązań oświetleniowych, które mogą zostać zastosowane w pomieszczeniu ze skosami. Wystarczy tylko odpowiednio dobrać typy lamp i zaplanować ich rozmieszczenie, aby optymalnie wykorzystać przestrzeń oraz zapewnić równomierne oświetlenie. Zapraszamy do przejrzenia naszej oferty – znajdziesz w niej bogaty wybór akcesoriów oświetleniowych, które idealnie sprawdzą się na poddasze.

Zobacz również