Lampy szklane do salonu i nie tylko
Tradycja wykorzystywania szkła do oprawy oświetlenia pomieszczeń przechodzi z epoki do epoki, niezależnie od stylów i trendów aranżacji wnętrz. Zmieniają się tylko formy, jakie lampy szklane przybierają. Doceniane jest zjawiskowe rozproszenie światła i różnorodność form, jakie szkło może przybrać. Plastyczność tego materiału, daje twórcom szerokie pole do popisu. Powstają coraz to wymyślniejsze formy (kuliste, stożkowe, walcowate, faliste itp.), a łączenie ich z różnymi materiałami (typu metal, aluminium, drewno, kryształ) powoduje, że lampy szklane do salonu przybierają fenomenalne kształty.
Zamontowane lampy szklane do salonu, szczególnie te o przezroczystych kloszach sprawią, że jasne, rozproszone światło, maksymalnie doświetli wnętrze i optycznie je powiększy. Lampy wiszące szklane o świetle skierowanym na sufit, wywoła wrażenie wyższego pokoju, natomiast o świetle skierowanym tubowo na podłogę, zadziała obniżająco. Jeżeli zależy nam na poszerzeniu wąskiego pokoju, warto zamontować szklane kinkiety doświetlające ściany. Taka gra światłem pozwoli osiągnąć zjawiskowe efekty oświetleniowe.
Lampy szklane w nowoczesnych wnętrzach
Nowoczesne style architektoniczne, doskonale komponują się ze szkłem i metalem. Minimalistyczne aranżacje, w których prostota formy jest doceniana ponad wszystko, wykorzystują takie lampy szklane jak zwisające o różnych długościach, transparentne klosze (MAXLIGHT City, ZUMA LINE Gloss), pojedyncze lampy szklane wiszące (NORDLUX Alton, GLOBO Andrew, KING HOME Capri), czy szklane nowoczesne żyrandole (IDEAL LUX Audi, IDEAL LUX Kepler, IDEAL LUX Equinoxe). Do nowoczesnych eleganckich przestrzeni doskonale pasują efektowne szklane kule (AZZARDO Diana), kryształowo szklane lampy wiszące (IDEAL LUX Audi, MAYTONI Blues) czy ciekawe formy wiszące (ITALUX Sabres, ITALUX Antiola, IDEAL LUX Arizona).
Jak wyczyścić szklane lampy?
Żeby uzyskać maksymalnie piękne światło i cieszyć się urokiem, jakie mają w sobie lampy szklane, warto dbać o ich czystość. Jak wyczyścić szklane lampy, by nie zarysować ich powierzchni? Przede wszystkim należy używać delikatnej szmatki o gładkiej strukturze. Jeśli to możliwe można zdjąć klosze i umyć je w roztworze wody i płynu do naczyń, następnie dobrze spłukać i wysuszyć. Również ocet ma właściwości zapobiegające tworzenie się na szkle zacieków. Metalowe części wystarczy przetrzeć wilgotna, miękką ściereczką. W przypadku niedemontowanych części lampy, np. kryształów w żyrandolu, wystarczy użyć wacika kosmetycznego nasączonego w alkoholu. Z pewnością odzyskają swój blask i jasno zalśnią efektownym światłem.