Wczytuję dane...
Oświetlenie biurowe: praktyczne wskazówki, jak dobrać lampy do miejsca pracy

Oświetlenie biurowe: praktyczne wskazówki, jak dobrać lampy do miejsca pracy

Oświetlenie jest jednym z kluczowych czynników wpływających na wydajność i komfort pracowników. Jeśli system świetlny został zaprojektowany w odpowiedni sposób, może zmniejszyć negatywne skutki związane z ograniczeniem dostępu do naturalnego światła. To, w jaki sposób pracownicy czują się w biurze, w bardzo dużym stopniu przekłada się na jakość ich pracy oraz koncentrację. Korzyściami z właściwego dopasowania oświetlenia może cieszyć się zatem również pracodawca. O jakich zasadach należy pamiętać?

Jakie oświetlenie do biura? Najważniejsze zasady

Wpływ oświetlenia na samopoczucie i wydajność pracowników jest nieustannym przedmiotem badań naukowych. Do tej pory wykazano, że jednym ze sposobów na poprawę efektywności jest zwiększenie natężenia oświetlenia z 300 do 500 luksów. Oczywiście wszystko zależy od tego, jaki jest charakter naszej pracy. Osoby, które pracują manualnie i zależy im na precyzji, powinny zadbać o to, aby ten parametr był odpowiednio wysoki. Zbyt duże natężenie nie jest jednak wskazane, ponieważ może powodować bóle głowy i zmęczenie. Przyjmuje się, że do pracy umysłowej wykonywanej przy komputerze wystarczy 500 luksów. Warto też dodać, że ta wartość jest wymagana przez polskie ustawodawstwo. Pomiar powinien być wykonany około 80 cm od powierzchni ziemi. Ponadto bardzo ważne jest równomierne natężenie, wynoszące 0,60.

 

Duże znaczenie ma barwa światła. Zaleca się, aby była ona zbliżona do światła naturalnego. Najlepiej sprawdzi się neutralne białe (4000 Kelwinów). Wpływa ono pozytywnie na samopoczucie i nastrój, a przy tym zapewnia poczucie bezpieczeństwa. Jednocześnie gwarantuje odpowiednio wysoki poziom pobudzenia i działa orzeźwiająco. Warto pamiętać o tym, że ciepła barwa światła jest zarezerwowana do pomieszczeń, w których chcemy odpoczywać. Jeśli takie żarówki znajdą się w biurze, pracownicy będą mieć problem ze skupieniem i może pojawić się u nich senność. Należy mieć też na uwadze fakt, że jeśli tylko jest taka możliwość, trzeba zapewnić dopływ światła dziennego.

Czym wyróżniają się dobre lampy biurowe?

Kluczową kwestią jest dobre i równomierne oświetlenie stanowiska pracy każdej osoby. Jednocześnie światło nie może razić i oślepiać pracownika. W biurze powinno znaleźć się nie tylko oświetlenie główne (na suficie), ale również pomocnicze w postaci lampek na biurko. Właściciele dużych biur często decydują się na panele LED ze względu na to, iż są one w stanie dobrze oświetlić dużą powierzchnię. Ustawodawca wymaga także, aby lampy były czyste i zabezpieczone przed skraplaniem. Dzięki temu nie będą ograniczać przenikania światła. Każdy pracownik musi mieć zapewnioną wygodę widzenia, czyli możliwość rozróżniania szczegółów bez dyskomfortu. Co jeszcze warto wiedzieć o lampach?

 

  • Wersje biurkowe znajdują się bezpośrednio na stanowisku pracy. Powinny być ustawione po przeciwnej stronie w stosunku do używanej ręki. Jeśli lampa byłaby po tej samej stronie, będziemy częściowo zasłaniać światło.

  • W biurze należy wyeliminować efekty stroboskopowe oraz migotania. Są one przyczyną bólów głowy oraz uniemożliwiają koncentrację. Bardzo wrażliwe osoby mogą nawet doświadczyć zatracenia w odbieraniu ruchu.

  • Oświetlenie nie powinno być instalowane bezpośrednio nad stanowiskiem. Zaleca się, aby natężenia światła skupiało się na biurku i klawiaturze, ale nie na komputerze.

  • Bardzo ważną kwestią dla pracodawcy jest energooszczędność. Pod tym względem najlepiej wypada oświetlenie typu LED. Decydując się na takie rozwiązanie, można zmniejszyć pobór energii nawet o 80% w stosunku do konwencjonalnego oświetlenia.

Porady dotyczące oświetlenia sufitowego w biurze

Świetną opcją do biur są wspomniane już panele LED. Takie wersje cieszą się bardzo dużą popularnością i są wykorzystywane jako oświetlenie główne. Najczęściej mają kształt prostokąta lub kwadratu i nadają się do montażu natynkowego oraz podtynkowego. Jeszcze inną opcją jest opuszczenie panelu na linkach. Jakie są najważniejsze zalety tego rozwiązania? Ze względu na to, że panele świecą całą powierzchnią, zapewniają bardzo dobre i przede wszystkim równomierne rozświetlenie pomieszczenia. Neutralna barwa nie powoduje zmęczenia oczu i nie zmienia kolorów przedmiotów, na które pada światło. W przypadku mniejszych biur dobrym rozwiązaniem będą lampy typu downlight. Najczęściej mają one okrągły kształt i są nieco słabsze oraz mniejsze. Podobnie jak panele, generują światło na całej powierzchni.

 

Właściciele biur, którym zależy również na efektach dekoracyjnych, mogą zdecydować się na designerskie lampy wiszące. Montuje się w nich żarówki o barwie neutralnej (4000 Kelwinów) z szerokim kątem świecenia (przynajmniej 180 stopni). Jeszcze innym rozwiązaniem są szynoprzewody. Takie wersje są szczególnie rekomendowane do biur, w których co jakiś czas konieczna jest korekcja kierunku padania światła. Szynoprzewody zapewniają bardzo wygodną możliwość regulacji. Ponadto istnieje opcja łączenia ze sobą szyn w długie linie. Osoby, które są ciekawe szczegółowych wytycznych na temat oświetlenia do biura, mogą zapoznać się z normą PN-EN 12464-1 „Światło i oświetlenie – oświetlenie miejsc pracy”.

Zobacz również inne nasze wpisy:

Jak wybrać oświetlenie do salonu: praktyczne porady i trendy we wnętrzarskim świecie

Oświetlenie w sypialni: jak dobrać źródła światła, aby stworzyć relaksującą atmosferę?

Oświetlenie biurowe: praktyczne wskazówki, jak dobrać lampy do miejsca pracy

Oświetlenie sufitowe, podłogowe czy ścienne: jak dobrać odpowiednie lampy do różnych przestrzeni?

Oszczędzanie energii w domu: jak wybrać energooszczędne oświetlenie i zmniejszyć rachunki za prąd?

Oświetlenie LED: zalety, zastosowania oraz porady, jak wprowadzić je do wystroju wnętrza

Oświetlenie w łazience: jak zapewnić sobie odpowiednią ilość światła i bezpieczeństwo?

Efektywne oświetlenie w kuchni: porady do funkcjonalnych i stylowych przestrzeni

Światło jako element dekoracji: kreatywne pomysły na wykorzystanie oświetlenia w aranżacji wnętrz

Oświetlenie zewnętrzne: jak wybrać i zainstalować lampy ogrodowe, by były funkcjonalne i estetyczne?