Wczytuję dane...
Oświetlenie w łazience: jak zapewnić sobie odpowiednią ilość światła i bezpieczeństwo?

Oświetlenie w łazience: jak zapewnić sobie odpowiednią ilość światła i bezpieczeństwo?

Łazienka jest jednym z najważniejszych pomieszczeń. Jeśli budujemy dom od podstaw, możemy zaprojektować ją w sposób funkcjonalny, tak aby korzystanie z niej było przyjemne i wygodne. Niestety zarówno w starszych blokach, jak i w nowym budownictwie łazienki często są bardzo małe i w większości przypadków nie mają okien. W tej sytuacji należy starannie przemyśleć kwestię oświetlenia, pamiętając o tym, że pomieszczenie ma z jednej strony ułatwiać wykonywanie porannej toalety, a z drugiej sprzyjać odprężeniu w godzinach wieczornych. O jakich zasadach trzeba zatem pamiętać?

Jakie oświetlenie wybrać do łazienki?

Brak dostępu do światła naturalnego nie musi być dużym problemem, jeśli zadbamy o odpowiedni wybór lamp oraz żarówek. Należy dodać, że podobnie jak w przypadku innych pomieszczeń, jedna główna lampa jest niewystarczająca. Jeżeli zależy nam na tym, aby łazienka była funkcjonalna, musi znaleźć się w niej kilka punktów świetlnych.

  • Lampy główne – są montowane na suficie w centralnym punkcie. Ich zadaniem jest równomierne oświetlenie całego pomieszczenia.

  • Lampy funkcyjne – najczęściej instaluje się je na ścianie w miejscach, które muszą być dodatkowo oświetlone. Zazwyczaj jest to lustro lub okolice wanny.

  • Lampy dodatkowe – takie modele pełnią funkcje dekoracyjne. Za ich pomocą możemy wyeksponować określoną przestrzeń lub ozdobę wiszącą na ścianie.

Liczba źródeł światła musi być dopasowana do rozmiaru pomieszczenia oraz jego układu. W bardzo małych łazienkach zazwyczaj spotkamy się tylko z górną lampą oraz oświetleniem nad lustrem. W większych pomieszczeniach możemy pozwolić sobie na dodatkowe rozświetlenie ciemnych kątów. Jeśli chodzi o główne lampy, konieczne jest ich równomierne rozmieszczenie, zwłaszcza jeśli decydujemy się na pojedyncze oczka lub plafoniery. Dobrze sprawdzają się też lampy sufitowe w postaci reflektorów, które umożliwiają samodzielne ustawienie kierunku padania światła. Należy zwrócić uwagę na to, czy wybrany przez nas model nie obniża wizualnie pomieszczenia. Do łazienek raczej nie rekomenduje się wersji wiszących. Wybierzemy lampę, która nie zajmuje dużo miejsca i w żaden sposób nie utrudnia codziennego użytkowania.

Na co zwrócić uwagę, wybierając oświetlenie funkcyjne?

Dobra informacja jest taka, że lampy funkcyjne występują w kilku wersjach. Ich celem jest dobre oświetlenie twarzy podczas wykonywania codziennych czynności. Konieczny jest zatem montaż w odpowiednim miejscu, tak aby światło padało bezpośrednio na osobę stojącą przed lustrem. Oprawy można umieścić symetrycznie po bokach lub nad górną krawędzią lustra. Ponadto dobrze sprawdzają się kinkiety z zamkniętymi kloszami i reflektory z możliwością regulacji.

 

Trzeba zwrócić uwagę na to, czy światło nie tworzy cieni na twarzach osób, które przeglądają się w lustrze. Nie powinno też zmieniać koloru twarzy. Jeżeli nasze lustro jest dość wąskie, najlepiej sprawdzą się dwa kinkiety po obu stronach. Warto zawiesić je na wysokości oczu. W przypadku szerokich luster zaleca się montaż oświetlenia nad górną krawędzią.

Oświetlenie dekoracyjne – jak je dopasować?

Jeśli chodzi o lampy, które mają pełnić funkcje dekoracyjne, warto umieścić je w łazienkach z wanną. Dzięki nim możemy stworzyć naprawdę wyjątkowy nastrój w pomieszczeniu i prywatne domowe SPA. Oświetlenie warto umieścić w strefie relaksu, czyli w pobliżu wanny. Ciekawą opcją jest też zamontowanie downlightów nad prysznicem. Jednym z najlepszych rozwiązań są taśmy LED. Można umieścić je w różnych miejscach, również tych nieoczywistych. Do łazienki konieczny jest zakup taśmy wodoodpornej, co pozwoli uniknąć awarii. Warto zaznaczyć, że takie produkty są skutecznie zabezpieczone przed zalaniem. Oprócz tego należy zaopatrzyć się w zasilacz wyróżniający się podwyższoną szczelnością.

 

Taśmy LED znakomicie wyglądają jako dodatkowe oświetlenie lustra. Ciekawie prezentują się też na podłodze. Ich ważną zaletą jest elastyczność oraz dobra przyczepność. W praktyce można je w pełni dopasować do indywidualnych potrzeb. Dobra informacja jest również taka, że taśmy występują we wszystkich barwach światła.

Oświetlenie w łazience a kwestie bezpieczeństwa

O ile w przypadku innych pomieszczeń możemy pozwolić sobie na praktycznie dowolne lampy, wybierając modele do łazienki, trzeba być bardziej uważnym. Absolutnie konieczne jest uwzględnienie kwestii bezpieczeństwa. W tym pomieszczeniu panuje wysoka wilgotność, istnieje także ryzyko zachlapania. Wybierając źródła światła, należy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na stopień szczelności. W przypadku lamp do łazienki minimum to IP44. Dzięki temu mamy pewność, że są one odporne na wnikanie wody.

 

W przypadku lamp, które znajdują się blisko wanny lub prysznica, stopień szczelności musi być wyższy. Zaleca się IP66. Ten stopień informuje nas, że lampa jest odporna na działanie wody pod ciśnieniem. Należy też zwrócić uwagę na materiał, z którego są wykonane wybrane przez nas produkty. Najbardziej odporne na wodę są te wykonane ze sztucznego tworzywa. W przypadku metalowych wersji istnieje ryzyko pojawienia się rdzy. Warto zwrócić uwagę na lampy z pełnym kloszem. Wyróżniają się one wysoką odpornością na zachlapanie, a jednocześnie zmniejszają ryzyko odbijania się światła w lustrze.

Zobacz również inne nasze wpisy:

Jak wybrać oświetlenie do salonu: praktyczne porady i trendy we wnętrzarskim świecie

Oświetlenie w sypialni: jak dobrać źródła światła, aby stworzyć relaksującą atmosferę?

Oświetlenie biurowe: praktyczne wskazówki, jak dobrać lampy do miejsca pracy

Oświetlenie sufitowe, podłogowe czy ścienne: jak dobrać odpowiednie lampy do różnych przestrzeni?

Oszczędzanie energii w domu: jak wybrać energooszczędne oświetlenie i zmniejszyć rachunki za prąd?

Oświetlenie LED: zalety, zastosowania oraz porady, jak wprowadzić je do wystroju wnętrza

Oświetlenie w łazience: jak zapewnić sobie odpowiednią ilość światła i bezpieczeństwo?

Efektywne oświetlenie w kuchni: porady do funkcjonalnych i stylowych przestrzeni

Światło jako element dekoracji: kreatywne pomysły na wykorzystanie oświetlenia w aranżacji wnętrz

Oświetlenie zewnętrzne: jak wybrać i zainstalować lampy ogrodowe, by były funkcjonalne i estetyczne?