Wczytuję dane...
Oświetlenie sufitowe, podłogowe czy ścienne: jak dobrać odpowiednie lampy do różnych przestrzeni?

Oświetlenie sufitowe, podłogowe czy ścienne: jak dobrać odpowiednie lampy do różnych przestrzeni?

Wybór oświetlenia to bardzo ważny element planowania wystroju domu i mieszkania. Niestety często nie zastanawiamy się wystarczająco nad tą kwestią, skupiając się przede wszystkim na jednej głównej lampie. Jest to błąd, którego skutkiem może być dyskomfort podczas wykonywania pewnych czynności, zwłaszcza w godzinach wieczornych.

 

Wybierając lampę, należy kierować się nie tylko względami estetycznymi. Na pierwszym miejscu jest funkcjonalność oraz dopasowanie do sposobu, w jaki mamy zamiar spędzać czas w konkretnym pokoju. Co warto wiedzieć na ten temat?

Najważniejsze zasady związane z doborem oświetlenia

Światło jest jednym z kluczowych czynników wpływających na nasze samopoczucie. Może ułatwiać nam odprężenie, sprzyjać koncentracji lub działać pobudzająco. Jest szczególnie ważne w okresie jesienno-zimowym, gdy ilość promieni słonecznych, jakie do nas docierają, jest niewielka. Obecnie większość codziennych czynności wykonujemy w domu. Wiele osób pracuje zdalnie, odpoczywa z ulubioną książką, a w wolnych chwilach ogląda seriale.

 

Każde z tych zajęć wymaga innego oświetlenia, dlatego pierwszym krokiem do stworzenia dobrego systemu jest analiza potrzeb domowników. Należy również pamiętać o tym, aby przeprowadzać ją osobno dla każdego pomieszczenia. Sprawdźmy zatem, w jaki sposób wykorzystujemy lub planujemy wykorzystywać poszczególne pokoje. Na tej podstawie dobieramy rodzaj lamp, moc oraz barwę żarówki.

  • Ciepła barwa światła (na poziomie 2700 Kelwinów) najlepiej sprawdzi się w pomieszczeniach, w których mamy zamiar odpoczywać. Jest zatem szczególnie rekomendowana do sypialni. W domowym gabinecie oraz w pokoju dziennym lepiej sprawdzi się światło białe neutralne (4000 Kelwinów). Sprzyja ono koncentracji oraz działa orzeźwiająco.

  • Kolejną kwestią jest natężenie światła. Będzie ono odmienne w zależności od pomieszczenia. Zaleca się, aby w kuchni i domowym gabinecie natężenie wynosiło 500 luksów. Taka wartość zapewnia wysoki komfort pracy oraz widzenia. W salonie, łazience i jadalni zupełnie wystarczające będzie 200 luksów. W przypadku sypialni oraz pokojów gościnnych można zdecydować się na żarówki oferujące natężenie na poziomie 250 luksów. Należy dodać, że te zalecenia dotyczą centralnego oświetlenia. Lampy dodatkowe przeznaczone np. do czytania powinny oferować natężenie na poziomie 300–500 luksów.

  • Istotny jest też równomierny rozkład natężenia, który zapewnia prawidłowe widzenie. Dodatkowo przekłada się to na poczucie bezpieczeństwa, możliwość rozróżniania szczegółów i ergonomię.

Jak zaplanować oświetlenie sufitowe?

Wybierając oświetlenie sufitowe, które zazwyczaj pełni funkcję głównego, należy upewnić się, czy lampa nie będzie przeszkadzać w poruszaniu się. Jest to szczególnie istotne, jeśli sufit jest dość niski. W kamienicach można pozwolić sobie na duży żyrandol lub lampę wiszącą na długim kablu. W przypadku niskich pomieszczeń lepiej wybierać modele, które znajdują się blisko sufitu, nie będą bowiem optycznie obniżać pokoju. Planując rozmieszczenie lamp w pomieszczeniu, zawsze zaczynamy od głównego. Powinno ono oświetlać jak największą powierzchnię. Jak wygląda to w praktyce?

  • W większości pokojów lampa sufitowa znajduje się na środku. W przypadku jadalni warto umieścić ją nad stołem. W salonie zadbajmy o dobre doświetlenie przestrzeni wypoczynkowej. W kuchni zależy nam przede wszystkim na oświetleniu wyspy.

  • Jeśli w mieszkaniu jest długi i wąski korytarz, zamiast jednej lampy lepiej sprawdzi się kilka mniejszych, punktowych. Zapewnią one równomierne oświetlenie. Takie wersje można umieścić również w innych pomieszczeniach, dbając o to, aby były rozmieszczone na całej powierzchni sufitu.

  • W zależności od tego, na jakim efekcie nam zależy, można zdecydować się na plafony, reflektory, żyrandole, taśmy LED, lampy wiszące oraz oczka świetlne.

Kiedy warto zdecydować się na oświetlenie podłogowe?

Lampy podłogowe pełnią funkcję oświetlenia pomocniczego. Choć stanowią dodatkowe źródło światła, ich obecność jest kluczowa, aby móc cieszyć się przyjemną atmosferą. Najlepiej ustawić je w miejscach, które są w największym stopniu zacienione. Barwę i natężenie światła dopasowujemy do tego, w jaki sposób zamierzamy wykorzystywać lampę. W salonie sprawdzi się ona zwłaszcza wieczorami, gdy chcemy zrelaksować się po ciężkim dniu. W takim przypadku najlepiej postawić na ciepłą barwę i niskie natężenie. Z drugiej strony lampa podłogowa może też zapewnić nam dodatkowe źródło światła podczas czytania. Wtedy lepiej postawić na neutralną barwę i większą liczbę luksów.

 

Oświetlenie tego typu spełnia dodatkowo funkcję dekoracyjną. Jeśli zatem zależy nam na tym, aby pokój prezentował się ciekawiej, wystarczy zainwestować w model wyróżniający się oryginalną konstrukcją. Za pomocą lamp podłogowych możemy także zaakcentować konkretne miejsce w pomieszczeniu.

Lampy ścienne – jak wybrać odpowiednie modele?

Wersje montowane na ścianie są wykorzystywane przede wszystkim w celach dekoracyjnych. Do tej grupy zaliczają się głównie kinkiety. Jeśli zależy nam na stworzeniu przytulnej atmosfery, warto zdecydować się na modele wyposażone w zaciemniający klosz. Ponadto wskazany jest wąski kąt padania światła. Lampy ścienne są szczególnie polecane do salonu. Przydadzą się zwłaszcza podczas oglądania telewizji, zapewniając większy komfort.

 

Kolejnym pomieszczeniem jest sypialnia. Kinkiet można umieścić nad łóżkiem. Dzięki temu nie trzeba będzie za każdym razem włączać głównej lampy. Ponadto lampy ścienne są wykorzystywane w łazienkach – nad lustrem. Wybierając oświetlenie, uwzględnijmy styl mieszkania. Dzięki temu aranżacja będzie spójna i bardziej estetyczna.

Zobacz również inne nasze wpisy:

Jak wybrać oświetlenie do salonu: praktyczne porady i trendy we wnętrzarskim świecie

Oświetlenie w sypialni: jak dobrać źródła światła, aby stworzyć relaksującą atmosferę?

Oświetlenie biurowe: praktyczne wskazówki, jak dobrać lampy do miejsca pracy

Oświetlenie sufitowe, podłogowe czy ścienne: jak dobrać odpowiednie lampy do różnych przestrzeni?

Oszczędzanie energii w domu: jak wybrać energooszczędne oświetlenie i zmniejszyć rachunki za prąd?

Oświetlenie LED: zalety, zastosowania oraz porady, jak wprowadzić je do wystroju wnętrza

Oświetlenie w łazience: jak zapewnić sobie odpowiednią ilość światła i bezpieczeństwo?

Efektywne oświetlenie w kuchni: porady do funkcjonalnych i stylowych przestrzeni

Światło jako element dekoracji: kreatywne pomysły na wykorzystanie oświetlenia w aranżacji wnętrz

Oświetlenie zewnętrzne: jak wybrać i zainstalować lampy ogrodowe, by były funkcjonalne i estetyczne?