Wczytuję dane...
Jak wybrać oświetlenie do salonu: praktyczne porady i trendy we wnętrzarskim świecie

Jak wybrać oświetlenie do salonu: praktyczne porady i trendy we wnętrzarskim świecie

Oświetlenie w bardzo dużym stopniu wpływa na samopoczucie domowników, ich nastrój oraz poczucie bezpieczeństwa. Planując rozmieszczenie światła w pomieszczeniach, należy uwzględnić kilka kwestii. Jedną z najważniejszych jest przeznaczenie samego pokoju oraz to, w jaki sposób zamierzamy spędzać w nim czas. Salon jest jednym z kluczowych pomieszczeń w domu. To właśnie w nim relaksujemy się w wolnych chwilach wraz z zaproszonymi gośćmi. Jakiego rodzaju oświetlenie najlepiej sprawdzi się w tym pomieszczeniu?

Jak dopasować oświetlenie do salonu?

Choć co do zasady salon jest przeznaczony do relaksu, w wielu domach pełni on dodatkowe funkcje. Część osób wykorzystuje go jako domowe biuro, inni jako miejsce, w którym można wygodnie czytać książki. Bardzo ważne jest zatem, aby oświetlenie było jak najbardziej uniwersalne i w każdym przypadku zapewniało nam komfort. Zatem o czym trzeba pamiętać?

  • Czasy, gdy w pokoju znajdowało się jedno główne oświetlenie, na szczęście dawno minęły. Dziś coraz więcej osób wie, jaką moc ma odpowiednio dopasowane światło. Jeżeli do tej pory w salonie był tylko jeden żyrandol na środku sufitu, koniecznie trzeba zainwestować w dodatkowe lampy. Oczywiście przerobienie instalacji elektrycznej wiąże się z dodatkowymi kosztami i koniecznością kucia w ścianach (dotyczy to sytuacji, gdy np. chcemy umieścić w salonie dodatkowe kinkiety). Osoby, które nie chcą podejmować tak szeroko zakrojonych działań, mogą zainwestować w lampy podłogowe lub stojące.

  • Oświetlenie warstwowe sprawdza się najlepiej w praktycznie wszystkich pomieszczeniach, w tym w salonie. Można podzielić je na główne, robocze oraz dekoracyjne. Do relaksu rekomenduje się ciepłe światło (około 2700 Kelwinów).

  • Główna lampa powinna oświetlać jak największą powierzchnię pokoju. Ma ona zapewniać dobrą widoczność już po zmroku. Z kolei lampy robocze mają ułatwić konkretne czynności. Ustawia się je zatem w miejscu, w którym pracujemy lub czytamy. Przyjmuje się, że do nauki i pracy najlepiej sprawdzi się światło białe (temperatura 4000–6000 Kelwinów). Takie oświetlenie sprzyja koncentracji, w przeciwieństwie do żółtego, które ma nas odprężać.

  • Ostatnim rodzajem jest światło dekoracyjne, które przydaje się do eksponowania określonych miejsc w salonie, np. obrazów, mebli oraz dodatków.

Oświetlenie w salonie a funkcjonalność

Liczbę źródeł światła w lampie głównej należy dopasować do metrażu salonu. Górne oświetlenie powinno znaleźć się dość blisko kanapy, która stanowi serce pomieszczenia. Nie można jednak dopuścić do tego, aby oślepiało siedzące na niej osoby. Warto pamiętać o tym, że główna lampa skupia największą uwagę i rzuca się w oczy od razu po wejściu do pomieszczenia. Można zatem zdecydować się na model wyróżniający się ciekawym designem, który posłuży również jako dekoracja. Pięknie prezentują się wersje ze szklanymi elementami ze względu na niesamowite efekty świetlne. Wielkość lampy także należy dopasować do wielkości pokoju.

Osoby, które preferują minimalistyczne rozwiązania, mogą zdecydować się na gustowne szynoprzewody, oczka lub tubki. Są one dyskretniejsze i zazwyczaj występują w mieszkaniach i domach urządzonych w nowoczesnym stylu. Trzeba jednak pamiętać, aby umieścić je w najważniejszych punktach, tak aby podkreślały oś przestrzeni wypoczynkowej. Światła robocze mają charakter punktowy. Jeżeli najczęściej czytamy książkę w ulubionym fotelu znajdującym się w salonie, ustawimy obok niego lampę podłogową, która emituje białe światło. Osoby, którym zdarza się pracować w salonie, np. na kanapie, również powinny zadbać o to, aby na komodzie lub stoliku pomocniczym znalazła się lampka biurkowa z możliwością regulacji.

Jeśli pomieszczenie jest podzielone na kilka stref, każda z nich powinna zostać zaakcentowana za pomocą światła. Rodzice małych dzieci często przygotowują dla nich kącik do zabawy w salonie, aby mieć je na oku podczas wykonywania codziennych obowiązków. W tym przypadku najlepiej sprawdzą się lampy boczne lub wiszące, bowiem wersje stojące łatwo mogą zostać przewrócone.

O czym jeszcze trzeba pamiętać podczas projektowania oświetlenia do salonu?

Wybierając oświetlenie dekoracyjne, które ma przede wszystkim budować nastrój, warto sięgnąć po wersje posiadające przesłonę z półprzepuszczalnego materiału. Doskonale sprawdzi się np. rattan lub trawa morska. Dzięki temu uzyskamy niezwykle atrakcyjny efekt rozproszenia światła, który rewelacyjnie wygląda na ścianie. Wieczorem nasze oczy chcą odpocząć, dlatego najlepiej sięgnąć po żarówki o ciepłej barwie i niewielkiej liczbie lumenów (poniżej 150).

Lampy dekoracyjne wprowadzają do pomieszczenia wyjątkowy nastrój. W tej roli znakomicie sprawdzą się wersje stołowe, które bez problemu umieścimy w różnych punktach salonu. Obecnie dużą popularnością cieszą się tzw. lampy grzybki, które mają półkolisty klosz. Wymiana oświetlenia to jeden z najlepszych sposobów na metamorfozę wnętrza. Dzięki odpowiednio dobranym lampom można też sprawić, że przebywanie w salonie będzie dużo przyjemniejsze.

Zobacz również inne nasze wpisy:

Jak wybrać oświetlenie do salonu: praktyczne porady i trendy we wnętrzarskim świecie

Oświetlenie w sypialni: jak dobrać źródła światła, aby stworzyć relaksującą atmosferę?

Oświetlenie biurowe: praktyczne wskazówki, jak dobrać lampy do miejsca pracy

Oświetlenie sufitowe, podłogowe czy ścienne: jak dobrać odpowiednie lampy do różnych przestrzeni?

Oszczędzanie energii w domu: jak wybrać energooszczędne oświetlenie i zmniejszyć rachunki za prąd?

Oświetlenie LED: zalety, zastosowania oraz porady, jak wprowadzić je do wystroju wnętrza

Oświetlenie w łazience: jak zapewnić sobie odpowiednią ilość światła i bezpieczeństwo?

Efektywne oświetlenie w kuchni: porady do funkcjonalnych i stylowych przestrzeni

Światło jako element dekoracji: kreatywne pomysły na wykorzystanie oświetlenia w aranżacji wnętrz

Oświetlenie zewnętrzne: jak wybrać i zainstalować lampy ogrodowe, by były funkcjonalne i estetyczne?