Wczytuję dane...
Oświetlenie w sypialni: jak dobrać źródła światła, aby stworzyć relaksującą atmosferę?

Oświetlenie w sypialni: jak dobrać źródła światła, aby stworzyć relaksującą atmosferę?

Sypialnia powinna być miejscem, w którym możemy zrelaksować się po ciężkim dniu, odpocząć w wolnych chwilach oraz przygotować do snu. Aby było to możliwe, konieczny jest nie tylko odpowiedni materac i wystarczająca przestrzeń do spania, ale również właściwe oświetlenie. Światło w bardzo dużym stopniu wpływa na nasz nastrój i samopoczucie. Niejednokrotnie okazuje się, że wymiana żarówki na taką, która zapewnia ciepłą barwę na poziomie 2700 Kelwinów, przełoży się na lepsze wyciszenie i szybsze zaśnięcie. O czym jeszcze warto pamiętać, gdy wybieramy oświetlenie do sypialni?

Jakie lampy sprawdzą się w sypialni?

Podobnie jak w przypadku innych pomieszczeń, w sypialni również powinno znaleźć się oświetlenie warstwowe. Oprócz światła głównego w centrum sufitu nie można zapomnieć o dodatkowych lampach.

  • Światło główne ma ułatwić nam nawigację w pokoju. Powinno też równomiernie rozświetlać pomieszczenie. Do sypialni szczególnie polecane są abażury wykonane z prześwitującego materiału. Dużą popularnością cieszy się rattan, zwłaszcza w mieszkaniach urządzonych w stylu skandynawskim. Dzięki abażurom uzyskamy efekt rozproszenia światła. Jeżeli światło jest skierowane w dół, wnętrze będzie wyglądać na bardziej przytulne. Lampy emitujące światło skierowane głównie na sufit zapewniają z kolei wrażenie optycznego podwyższenia pomieszczenia.

  • Obecnie można znaleźć szeroki wybór designerskich lamp, które znakomicie sprawdzają się jako dekoracja. W przypadku większych pomieszczeń można postawić na efektowny żyrandol. Osoby, które wolą minimalistyczne rozwiązania i nie chcą zabierać cennej przestrzeni, mogą zdecydować się na lampę sufitową typu plafon.

Jeżeli w sypialni znajduje się podwieszany sufit, świetnie sprawdzą się tam oprawy wpuszczane. Warto zdecydować się na modele, które umożliwiają regulację kąta padania światła. Są one bardzo funkcjonalne, gdyż pozwalają na równomierne oświetlenie całego pokoju. Wybierając główne lampy, należy trzymać się zasady proporcji i dopasować ich rozmiar do wielkości pomieszczenia. Światło w sypialni nie musi być intensywne – zupełnie wystarczające będzie 250 luksów. Kluczowa jest wspomniana już temperatura barwowa. Ciepła doskonale relaksuje i stanowi prawdziwą ulgę dla zmęczonych oczu.

Oświetlenie pomocnicze do sypialni, czyli sposób na relaksującą przestrzeń

Dodatkowe lampy mają za zadanie zapewnić przyjemny, relaksujący nastrój lub ułatwić wykonywanie dodatkowych czynności. Wiele osób nie wyobraża sobie wieczorów bez lektury. W takim przypadku powinniśmy zadbać o to, aby oświetlenie w sypialni pozwalało na czytanie bez wytężania i męczenia oczu. Lampy pomocnicze montuje się zazwyczaj po obu stronach łóżka. Na rynku dostępne są różne modele. Dużą popularnością cieszą się wersje sufitowe. Część osób decyduje się też na kinkiety. Jeżeli partner lub partnerka nie potrzebuje dodatkowego źródła światła, zawsze można zdecydować się na pojedynczą lampę stojącą z możliwością regulowania kąta padania światła. Popularne są też lampy typu reader. Takie modele mają bardzo praktyczne regulowane ramię oraz przycisk on/off. Światło przeznaczone do czytania może być neutralne.

 

Ważną zaletą lamp pomocniczych jest możliwość szybkiego i wygodnego rozświetlenia pokoju bez konieczności zapalania głównego oświetlenia. Przydaje się to zwłaszcza w nocy lub nad ranem i pozwala na bezpieczne poruszanie się po sypialni. Osoby, które decydują się na kinkiety, mogą wybrać wersje z ozdobnym kloszem zapewniającym rozproszenie światła. Ważną zaletą takich produktów jest to, że nie zajmują dodatkowego miejsca na podłodze czy szafce nocnej. Są zatem rekomendowane do pomieszczeń o niezbyt dużym metrażu.

O czym jeszcze trzeba pamiętać, wybierając lampy do sypialni?

Bardzo ważną kwestią jest to, aby oświetlenie było intuicyjne. Oprócz włącznika do głównego światła, które zazwyczaj znajduje się przy drzwiach, konieczny jest też włącznik w pobliżu łóżka. Jest to wygodne rozwiązanie, dzięki któremu nie będzie trzeba za każdym razem wstawać, aby zapalić światło. Forma lampy powinna być dopasowana do kolorystyki oraz stylu sypialni. Dzięki temu przestrzeń będzie spójna aranżacyjnie. Jeżeli finanse nam na to pozwalają, warto zdecydować się na jakościowy model, ponieważ zostanie on z nami na dłużej. Będziemy mogli cieszyć się również jego niezawodnym działaniem.

 

Jakiego rodzaju lampy najlepiej sprawdzą się w sypialni? Obecnie wiele osób decyduje się na wersje wykonane z wikliny lub rattanu. Wprowadzają one przytulny i ciepły nastrój, a przy tym prezentują bardzo atrakcyjnie. Naturalne materiały to świetny wybór nie tylko do pomieszczeń urządzonych w stylu skandynawskim, ale także boho, nowoczesnym czy rustykalnym. Jeśli chodzi o lampy z abażurami, to szczególnie pięknie prezentują się te wykonane z materiału tekstylnego. Osoby, które szukają ponadczasowych rozwiązań, mogą zdecydować się na lampy w kolorze białym. Te są chętnie wybierane przez miłośników minimalizmu. Biały abażur zapewnia delikatne przytłumienie światła, dlatego nie trzeba się martwić, że lampa będzie razić nas w oczy.

Zobacz również inne nasze wpisy:

Jak wybrać oświetlenie do salonu: praktyczne porady i trendy we wnętrzarskim świecie

Oświetlenie w sypialni: jak dobrać źródła światła, aby stworzyć relaksującą atmosferę?

Oświetlenie biurowe: praktyczne wskazówki, jak dobrać lampy do miejsca pracy

Oświetlenie sufitowe, podłogowe czy ścienne: jak dobrać odpowiednie lampy do różnych przestrzeni?

Oszczędzanie energii w domu: jak wybrać energooszczędne oświetlenie i zmniejszyć rachunki za prąd?

Oświetlenie LED: zalety, zastosowania oraz porady, jak wprowadzić je do wystroju wnętrza

Oświetlenie w łazience: jak zapewnić sobie odpowiednią ilość światła i bezpieczeństwo?

Efektywne oświetlenie w kuchni: porady do funkcjonalnych i stylowych przestrzeni

Światło jako element dekoracji: kreatywne pomysły na wykorzystanie oświetlenia w aranżacji wnętrz

Oświetlenie zewnętrzne: jak wybrać i zainstalować lampy ogrodowe, by były funkcjonalne i estetyczne?