Wczytuję dane...
Oszczędzanie energii w domu: jak wybrać energooszczędne oświetlenie i zmniejszyć rachunki za prąd?

Oszczędzanie energii w domu: jak wybrać energooszczędne oświetlenie i zmniejszyć rachunki za prąd?

Dynamiczne zmiany na rynku energetycznym oraz nagłe wzrosty cen sprawiają, że coraz więcej osób szuka sposobów na zmniejszenie rachunków za prąd. Jednym z elementów, który wpływa na wysokość rachunków za energię elektryczną, jest oświetlenie. Korzystamy z niego codziennie przynajmniej przez kilka godzin. Ta liczba wzrasta w okresie jesienno-zimowym, ze względu na to, że szybciej robi się ciemno. Na szczęście jest kilka sprawdzonych sposobów, dzięki którym mamy szansę obniżyć koszty energii. O jakich zasadach trzeba zatem pamiętać?

Czym wyróżnia się energooszczędne oświetlenie?

Pierwszą czynnością, od której należy zacząć, jest wymiana żarówek na energooszczędne. Dotyczy to wszystkich lamp znajdujących się w domu lub mieszkaniu. Najlepszym rozwiązaniem są żarówki LED, które nie tylko potrzebują mniej energii, ale jednocześnie są bardzo trwałe i nie zawierają żadnych szkodliwych substancji. LED-y pobierają o 80% mniej prądu w porównaniu do zwykłych żarówek. Obecnie produkowane modele są w pełni bezpieczne dla środowiska oraz dla człowieka, nawet jeśli doszłoby do ich stłuczenia. Kolejną ważną zaletą jest bardzo szybkie osiąganie przez nie pełnej jasności. Ponadto żarówki LED emitują niewiele ciepła, co eliminuje ryzyko oparzenia przy dotknięciu.

 

Istotna jest też odporność na wstrząsy. Gdy żywotność żarówki się kończy, emitowane światło jest coraz słabsze. Jest to wyraźny znak, że należy wymienić ją na nową. Nie trzeba jednocześnie martwić się, że w pokoju nagle nastanie ciemność. Jedynym minusem jest wyższa cena w porównaniu do zwykłych żarówek energooszczędnych. Ta inwestycja zwraca się nam jednak w postaci dużo niższych kosztów eksploatacji oraz długiej żywotności. Najlepiej wybierać produkty znanych i renomowanych marek.

W jaki jeszcze sposób można zmniejszyć rachunki za prąd?

Wymiana wszystkich żarówek to pierwszy i najważniejszy krok. Należy jednak pamiętać o ich odpowiednim użytkowaniu. Przede wszystkim starajmy się w jak największym stopniu korzystać z naturalnego światła słonecznego. Aby móc w pełni wykorzystać jego potencjał, konieczne może być małe przemeblowanie. Jeśli mamy taką możliwość, biurko najlepiej ustawić przy oknie. Dzięki temu stanowisko pracy będzie lepiej oświetlone. Może się też okazać, że w ciągu pierwszej połowy dnia nie musimy zapalać dodatkowego światła. Firanki i zasłony stanowią piękną ozdobę okien, ale jednocześnie ograniczają dostęp promieni słonecznych. W ciągu dnia należy zatem pamiętać o ich odsłonięciu. O jakich jeszcze sposobach warto wspomnieć?

  • Wieczorami warto dać odpocząć oczom i zamiast głównego oświetlenia włączyć lampy pomocnicze, np. ścienne lub podłogowe, które zapewniają przytłumione światło. Zazwyczaj znajdują się w nich żarówki o mniejszej mocy (w porównaniu do głównego oświetlenia), które pobierają mniej prądu.

  • Bardzo ważną zasadą jest gaszenie światła za każdym razem, gdy wychodzimy z pomieszczenia. Jest to nawyk, nad którym trzeba pracować, bowiem często zdarza się, że lampy świecą w całym mieszkaniu zupełnie niepotrzebnie.

  • Jeśli lampa (np. żyrandol) ma kilka źródeł światła, sprawdźmy, czy wszystkie z nich muszą być włączone. Wieczorami, gdy nie zależy nam na tak silnym oświetleniu, można wyłączyć kilka z nich. Dobrym rozwiązaniem jest zamontowanie włączników podwójnych, które pozwalają na zapalenie jednego, kilku lub wszystkich źródeł światła.

  • Warto też pamiętać o regularnym czyszczeniu kloszy. Dzięki temu usuniemy brud i kurz, które sprawiają, że strumień światła wydaje się słabszy.

Aranżacja mieszkania z myślą o oszczędnościach

Osoby, które są dopiero na etapie urządzania mieszkania lub budowy domu, powinny dokładnie przemyśleć kwestię oświetlenia. Dawniej skupiano się przede wszystkim na oświetleniu głównym. Obecnie projektuje się warstwowe systemy oświetleniowe. Dzięki temu pomieszczenia są lepiej dopasowane do naszych indywidualnych potrzeb oraz zapewniają większy komfort użytkowania.

 

Jednocześnie można dopasować rodzaj światła do pory dnia. Jednym z popularnych rozwiązań jest też montaż ściemniacza. Jest on szczególnie rekomendowany osobom, które chcą stworzyć inteligentny dom. Za pomocą ściemniacza jesteśmy w stanie precyzyjnie dopasować jasność oraz uzyskać pożądany nastrój. Ściemniacze pobierają minimalną ilość energii, a możliwość przyciemnienia światła przekłada się na mniejsze rachunki za prąd.

 

Kolejną kwestią, o której należy pomyśleć już na etapie aranżacji, jest odpowiednie rozmieszczenie źródeł światła. Oprócz tego zastanówmy się, jaka liczba jest nam faktycznie potrzebna. Zbyt dużo lamp w jednym pokoju może znacząco przyczynić się do podwyższenia rachunków za prąd. Niestety silne oświetlenie nie wpływa dobrze również na samopoczucie. Oczywiście nie można też przesadzić w drugą stronę.

 

Tylko jedno źródło światła (lampa główna) jest absolutnie niewystarczające. Najlepiej wykorzystać kilka źródeł światła, które umieścimy nad konkretnymi miejscami (np. blatem roboczym, wyspą kuchenną czy stołem jadalnianym). Ciekawym rozwiązaniem są lampy solarne, bowiem nie wymagają one podłączenia do prądu. Można wykorzystać je np. na tarasie lub balkonie.

Zobacz również inne nasze wpisy:

Jak wybrać oświetlenie do salonu: praktyczne porady i trendy we wnętrzarskim świecie

Oświetlenie w sypialni: jak dobrać źródła światła, aby stworzyć relaksującą atmosferę?

Oświetlenie biurowe: praktyczne wskazówki, jak dobrać lampy do miejsca pracy

Oświetlenie sufitowe, podłogowe czy ścienne: jak dobrać odpowiednie lampy do różnych przestrzeni?

Oszczędzanie energii w domu: jak wybrać energooszczędne oświetlenie i zmniejszyć rachunki za prąd?

Oświetlenie LED: zalety, zastosowania oraz porady, jak wprowadzić je do wystroju wnętrza

Oświetlenie w łazience: jak zapewnić sobie odpowiednią ilość światła i bezpieczeństwo?

Efektywne oświetlenie w kuchni: porady do funkcjonalnych i stylowych przestrzeni

Światło jako element dekoracji: kreatywne pomysły na wykorzystanie oświetlenia w aranżacji wnętrz

Oświetlenie zewnętrzne: jak wybrać i zainstalować lampy ogrodowe, by były funkcjonalne i estetyczne?