Wczytuję dane...
Oświetlenie zewnętrzne: jak wybrać i zainstalować lampy ogrodowe, by były funkcjonalne i estetyczne?

Oświetlenie zewnętrzne: jak wybrać i zainstalować lampy ogrodowe, by były funkcjonalne i estetyczne?

Zewnętrzne oświetlenie domu to bardzo ważny element aranżacji, jednak wiele osób zapomina o tym fakcie, skupiając się na lampach w pomieszczeniach. Zazwyczaj wszystko kończy się na pojedynczej lampce przy drzwiach, która niestety nie jest wystarczająca. Przemyślane oświetlenie zewnętrzne jest w stanie podnieść estetykę budynku. Oprócz tego możemy cieszyć się większym poczuciem bezpieczeństwa i kontroli oraz łatwiejszym poruszaniem po zmroku. Na jakie lampy do ogrodu warto zwrócić uwagę?

Jak wybrać lampy zewnętrzne?

Przebywanie wieczorami w słabo oświetlonym ogrodzie nie jest przyjemne i u wielu osób wzbudza niepokój. Brak wystarczającego światła z pewnością odczujemy w okresie jesienno-zimowym, gdy po powrocie do domu będziemy musieli szukać kluczy w ciemnościach. Te niedogodności można na szczęście łatwo rozwiązać, wybierając odpowiednie lampy zewnętrzne i planując ich rozmieszczenie. O jakich kwestiach trzeba pamiętać?

  • Lampy ogrodowe są narażone na negatywny wpływ pogody, dlatego muszą mieć odpowiednio wysoką klasę szczelności. Absolutne minimum to IP44. W przypadku lamp najazdowych powinniśmy szukać modeli o IP65. Jeszcze większe wymagania dotyczą wersji, które chcemy zamontować przy oczku wodnym. Zaleca się IP67, a w głębszych zbiornikach IP68. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że wybrana przez nas lampa będzie odporna na kontakt z wodą i z ciałami obcymi.

  • Kolejną kwestią jest materiał wykonania. Najlepiej wybrać modele wykonane ze stali nierdzewnej lub z aluminium. Wykazują one największą odporność na negatywny wpływ promieniowania słonecznego, wilgoci oraz mrozu. Nie trzeba będzie też martwić się blaknięciem materiału czy rdzą.

  • Oprócz tego trzeba zwrócić uwagę na klasę ochronności, która informuje o tym, jaki rodzaj izolacji elektrycznej został zastosowany. Izolacja chroni przed porażeniem prądem. W przypadku lamp zewnętrznych montowanych na powierzchni minimalna klasa ochronności to II. Z kolei wersje montowane w wodzie muszą mieć III klasę.

Gdzie warto umieścić lampy zewnętrzne?

Liczba źródeł światła jest uzależniona od naszych preferencji oraz efektu, na jakim nam zależy. Pod tym względem panuje dowolność, jednak jest kilka miejsc, które zdecydowanie warto oświetlić.

  • Drzwi wejściowe i furtka – oświetlenie strefy przy drzwiach jest niezwykle ważne, ponieważ zależy nam na tym, aby dzwonek był dobrze widoczny, a włożenie klucza do zamka nie stanowiło problemu. Ponadto należy zadbać o to, aby osoba stojąca przy drzwiach była dobrze oświetlona. Dzięki temu bez trudu zobaczymy przez wizjer, kto nas odwiedził. Światło przy furtce przyda się z kolei do namierzenia wejścia na posesję. Jeżeli furtka jest zamykana na klucz, to również powinniśmy zadbać o to, aby trafienie do zamka było łatwe.

  • Ścieżki i nawierzchnie – lampy powinny być umieszczone także wzdłuż ścieżki, która prowadzi do drzwi. Dzięki temu ryzyko przypadkowego nadepnięcia na rabatki z kwiatami zostanie zminimalizowane. Oświetlenie w tym miejscu jest szczególnie ważne, jeśli droga jest nierówna. Ponadto warto pomyśleć o rozświetleniu wjazdu do garażu oraz granic tarasu.

  • Altanki, werandy oraz inne miejsca wypoczynku – jeśli zależy nam na tym, aby spędzanie letnich wieczór na świeżym powietrzu było jak najbardziej przyjemne, nie możemy zapomnieć o oświetleniu w tym obszarze. Lampy muszą znaleźć się wszędzie tam, gdzie toczy się wieczorne życie.

  • Oświetlenie dodatkowe – ciekawym rozwiązaniem jest montaż punktów świetlnych w pobliżu architektury ogrodowej. Dzięki temu przestrzeń wokół domu zyska na estetyce. Lampy można umieścić przy oczkach wodnych, fontannach oraz kwietnikach. Pięknie prezentują się też niewielkie punkty na elewacji, które podkreślają strukturę materiałów wykończeniowych.

Jakie lampy do ogrodu? Najciekawsze rozwiązania

Dynamiczne zmiany cen prądu sprawiają, że coraz więcej osób szuka oszczędności. Sposobem na obniżenie rachunków jest wybór lamp zewnętrznych z czujnikiem ruchu. Takie rozwiązanie jest nie tylko bardzo praktyczne, ale jednocześnie poprawia bezpieczeństwo. Jeżeli w pobliżu lamp znajdzie się jakaś osoba, zostaną one automatycznie włączone. To zatem wyjątkowo energooszczędne rozwiązanie. Jednocześnie światło skutecznie ostrzega, że ktoś zbliżył się do domu. Kolejną ciekawą opcją są lampy z czujnikiem zmierzchu. Takie modele włączają się automatycznie w momencie zapadnięcia zmroku i gasną wraz z pojawieniem się światła dziennego. O jakich jeszcze wersjach warto pomyśleć?

  • Energooszczędnym rozwiązaniem są też lampy z programatorem czasowym. W tym przypadku możemy samodzielnie określić godziny, w których mają działać.

  • Bardzo ekologiczne są lampy solarne. Sprawdzą się zwłaszcza w tych miejscach, w których nie można zainstalować tradycyjnych modeli. W momencie pełnego naładowania działają nawet do 10 godzin. Takie wersje są dostępne w wielu różnych kształtach, dlatego bez problemu dopasujemy je do stylu ogrodu.

Jeżeli zależy nam na ciekawym oświetleniu ściany, można zdecydować się na kinkiety. Stanowią one także dobry wybór do altanki. Nad wejściem do domu warto zainstalować lampy sufitowe. Takie modele są bardzo dyskretne. Niesamowity klimat w ogrodzie zapewnią nam latarnie ogrodowe. Gwarantują dużo rozproszonego światła, dlatego sprawdzą się m.in. przy alejkach. Warto też zastanowić się nad lampami najazdowymi i gruntowymi, które można zamontować w ziemi oraz na podjeździe. Ich wodoodporny charakter sprawia, że stanowią najlepszy wybór do oświetlenia oczka wodnego. W każdym przypadku rekomenduje się wybór lamp z technologią LED ze względu na ich trwałość i energooszczędność.

Zobacz również inne nasze wpisy:

Jak wybrać oświetlenie do salonu: praktyczne porady i trendy we wnętrzarskim świecie

Oświetlenie w sypialni: jak dobrać źródła światła, aby stworzyć relaksującą atmosferę?

Oświetlenie biurowe: praktyczne wskazówki, jak dobrać lampy do miejsca pracy

Oświetlenie sufitowe, podłogowe czy ścienne: jak dobrać odpowiednie lampy do różnych przestrzeni?

Oszczędzanie energii w domu: jak wybrać energooszczędne oświetlenie i zmniejszyć rachunki za prąd?

Oświetlenie LED: zalety, zastosowania oraz porady, jak wprowadzić je do wystroju wnętrza

Oświetlenie w łazience: jak zapewnić sobie odpowiednią ilość światła i bezpieczeństwo?

Efektywne oświetlenie w kuchni: porady do funkcjonalnych i stylowych przestrzeni

Światło jako element dekoracji: kreatywne pomysły na wykorzystanie oświetlenia w aranżacji wnętrz

Oświetlenie zewnętrzne: jak wybrać i zainstalować lampy ogrodowe, by były funkcjonalne i estetyczne?