Wczytuję dane...
Efektywne oświetlenie w kuchni: porady do funkcjonalnych i stylowych przestrzeni

Efektywne oświetlenie w kuchni: porady do funkcjonalnych i stylowych przestrzeni

Kuchnia jest pomieszczeniem, w którym spędzamy dużo czasu w ciągu dnia, nie tylko przygotowując posiłki dla rodziny, ale również relaksując się przy kubku herbaty. Niejednokrotnie staje się ona miejscem, gdzie koncentruje się życie towarzyskie. Bardzo ważna jest zatem odpowiednia aranżacja kuchni, w tym dobór oświetlenia. Najlepszy efekt uzyskamy, jeśli połączymy funkcjonalność, przytulność i estetykę. Dzięki temu przebywanie w pomieszczeniu będzie przyjemne o każdej porze dnia. O jakich zasadach warto pamiętać?

Jak uzyskać funkcjonalną i stylową przestrzeń w kuchni?

Wybierając oświetlenie, należy uwzględnić m.in. rozmiar pomieszczenia. Oprócz tego duże znaczenie ma to, czy znajduje się w nim okno i tym samym dostęp do naturalnego światła. Każda przestrzeń ma swoje własne wymagania, jeśli chodzi o oświetlenie. Pierwszym krokiem powinno być podzielenie pomieszczenia na strefy. Inne światło jest nam potrzebne nad blatem roboczym, a inne, gdy wieczorem przygotowujemy sobie odprężający napar.

 

Jakie miejsca powinny być szczególnie dobrze oświetlone? Oprócz wspomnianego blatu kuchennego z pewnością ważna jest strefa gotowania, w której znajduje się płyta indukcyjna lub kuchenka oraz piekarnik. Oprócz tego potrzebne jest nam światło nad zlewozmywakiem. Wiele osób decyduje się na montaż oświetlenia (np. w postaci taśm LED) w szafkach kuchennych. Dzięki temu możemy łatwo odnaleźć potrzebne sztućce czy akcesoria nawet w nocy, bez konieczności zapalania głównej lampy.

 

Jeżeli w kuchni znajduje się strefa przeznaczona do spożywania posiłków, również powinniśmy pomyśleć o jej odpowiednim oświetleniu. Warto zaznaczyć, że równomierne rozmieszczenie lamp przekłada się na bezpieczne i efektywne wykonywanie czynności. Jednocześnie trzeba dodać, że tylko jedna główna lampa sufitowa to absolutnie za mało. Co więcej, jeśli blat roboczy znajduje się pod ścianą i podczas krojenia stajemy tyłem do światła, będziemy dodatkowo je zasłaniać. W takiej sytuacji niezbędne są dodatkowe punkty świetlne.

Oświetlenie ogólne, miejscowe i dekoracyjne w kuchni

Oświetlenie ogólne

Projektowanie oświetlenia zaczynamy od lampy sufitowej. Do wyboru mamy wiele modeli, począwszy od wersji wiszących i plafonów aż po diody LED. Dobrym rozwiązaniem są lampy typu reflektorki, bowiem pozwalają one na skierowanie światła w dowolne miejsce w kuchni. Obecnie większość osób decyduje się na produkty, które są przystosowane do zamontowania w nich żarówek ledowych. To energooszczędne, trwałe i wydajne rozwiązanie, które sprawdzi się w każdym pomieszczeniu. Jeśli na suficie ma znaleźć się kilka źródeł światła, zadbajmy o to, aby były one rozmieszczone równomiernie. Pod tym względem świetnie wypadają downlighty i plafony LED. Ich liczba oraz moc musi być dopasowana do wielkości kuchni.

Oświetlenie miejscowe

Jeśli chodzi o miejscowe oświetlenie, powinno znaleźć się ono przede wszystkim nad blatem roboczym. W tym przypadku kluczowe znaczenie ma współczynnik oddawania kolorów, gdyż dzięki niemu będziemy widzieć wszystko w naturalnych barwach. Większość osób decyduje się na montaż pod szafkami wiszącymi. Należy zwrócić uwagę na to, aby światło było jednolite i równomierne oraz odpowiednio mocne. Dzięki temu będziemy w stanie dostrzec wszystkie szczegóły bez męczenia oczu. Światło główne zazwyczaj nie jest w stanie dotrzeć do tego miejsca, zwłaszcza jeśli zasłaniamy je sobie plecami. Z tego względu trzeba zadbać o oświetlenie indywidualne. O jakich zasadach warto pamiętać?

  • Wybierając lampy, należy zwrócić uwagę na materiał, z którego został wykonany blat. Jeśli jest on jasny, będzie odbijać światło, dlatego nie potrzebujemy bardzo mocnej żarówki. W przypadku blatów z połyskującą powierzchnią (np. kamiennych lub szklanych) warto wybrać mleczne oprawy. W przeciwnym wypadku świecące punkty będą się w niej odbijać.

  • Dobrym rozwiązaniem jest montaż halogenów na suficie. W takim przypadku konieczne jest wykonanie niewielkiej górnej zabudowy. Halogeny można też rozmieścić punktowo wzdłuż całej długości blatu. Świetnie sprawdzają się również reflektorki. Pozwalają one na precyzyjne skierowanie kierunku padania światła w pożądane miejsce.

  • Wspomniane już oświetlenie podszafkowe to kolejna ciekawa opcja. Warto zdecydować się zwłaszcza na taśmy LED. Są one niezwykle elastyczne i można łatwo przyciąć je do pożądanego rozmiaru. Dzięki temu jesteśmy w stanie zamontować całość bardzo precyzyjnie.

  • Oprócz tego często można spotkać się z lampami wiszącymi, zwłaszcza jeśli w kuchni znajduje się wyspa. Ważne jest, aby umieścić je na odpowiedniej wysokości – 80 cm nad powierzchnią to absolutne minimum.

Oświetlenie dekoracyjne

Ostatni rodzaj oświetlenia jest dodatkowy i oczywiście nie ma konieczności jego montowania. Jeśli jednak zależy nam na tym, aby kuchnia prezentowała się ciekawiej, warto pomyśleć o takich rozwiązaniach. Do tego celu również możemy wykorzystać taśmy LED. Najczęściej umieszcza się je w szafkach, szufladach i przy cokole. Oprócz walorów estetycznych możemy też liczyć na łatwiejsze odnajdywanie określonych przedmiotów. Warto umieścić taśmy LED np. na półkach z elegancką zastawą lub kryształowymi naczyniami. Kolejną opcją są listwy świetlne LED, które można zamontować w podłodze lub ścianach. Takie rozwiązanie sprawdzi się zwłaszcza w przypadku nowoczesnych oraz minimalistycznych kuchni.

Zobacz również inne nasze wpisy:

Jak wybrać oświetlenie do salonu: praktyczne porady i trendy we wnętrzarskim świecie

Oświetlenie w sypialni: jak dobrać źródła światła, aby stworzyć relaksującą atmosferę?

Oświetlenie biurowe: praktyczne wskazówki, jak dobrać lampy do miejsca pracy

Oświetlenie sufitowe, podłogowe czy ścienne: jak dobrać odpowiednie lampy do różnych przestrzeni?

Oszczędzanie energii w domu: jak wybrać energooszczędne oświetlenie i zmniejszyć rachunki za prąd?

Oświetlenie LED: zalety, zastosowania oraz porady, jak wprowadzić je do wystroju wnętrza

Oświetlenie w łazience: jak zapewnić sobie odpowiednią ilość światła i bezpieczeństwo?

Efektywne oświetlenie w kuchni: porady do funkcjonalnych i stylowych przestrzeni

Światło jako element dekoracji: kreatywne pomysły na wykorzystanie oświetlenia w aranżacji wnętrz

Oświetlenie zewnętrzne: jak wybrać i zainstalować lampy ogrodowe, by były funkcjonalne i estetyczne?