Wczytuję dane...
Projektowanie oświetlenia punktowego w przestronnym salonie

Projektowanie oświetlenia punktowego w przestronnym salonie

Duży salon to wnętrze, które oczarowuje swoim pięknem i przestronnością. Pewnego rodzaju trudność może jednak stanowić zaprojektowanie oświetlenia dla tak rozległej przestrzeni. Nie wystarczy tutaj pojedyncza lampa czy żyrandol. Tego typu oświetlenie centralne oczywiście jest ważne, ale musi zostać uzupełnione dodatkowym – punktowym, zwłaszcza że przestronny salon zwykle łączy w sobie kilka funkcji, służąc jako miejsce do przyjmowania gości, oglądania telewizji, spożywania posiłków czy czytania książek. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak zaprojektować oświetlenie punktowe, aby salon zamienił się w funkcjonalne i urocze pomieszczenie.

Ogólne zasady projektowania oświetlenia punktowego w dużym salonie

Przestronny salon to nieograniczone możliwości aranżacyjne, a jednym z najważniejszych aspektów, który może całkowicie odmienić jego wygląd, jest oświetlenie. Gra światła w takim wnętrzu może stworzyć niesamowite efekty wizualne, podkreślić jego piękno i nowoczesność oraz wprowadzić atmosferę, która sprawi, że to właśnie to pomieszczenie stanie się tym, w którym będziesz przebywać najchętniej. Trzeba jednak pamiętać, że różne części salonu potrzebują nieco odmiennego sposobu oświetlenia, w zależności od tego, do czego mają służyć. W tym celu sprawdza się doskonale oświetlenie punktowe. Poznaj ogólne zasady, których warto przestrzegać przy jego projektowaniu:

  • symetria – aby wnętrze wyglądało harmonijnie, najlepiej rozmieszczać lampy w sposób symetryczny. Oczywiście nie zawsze jest to możliwe, ale warto chociażby unikać zbytniego nagromadzenia oświetlenia punktowego w jednej części salonu, podczas gdy inna pozostaje niedostatecznie oświetlona;

  • umiar – zbyt wiele punktów oświetlenia może powodować chaos wizualny i trudność w zdecydowaniu, którego światła użyć. Zidentyfikuj kluczowe punkty i wprowadź oświetlenie punktowe tam, gdzie rzeczywiście jest potrzebne;

  • eliminacja olśnień – upewnij się, że źródła światła są ustawione tak, aby nie oślepiały domowników i gości.

Barwa światła

Bardzo ważnym aspektem jest barwa światła w salonie. Z racji tego, że jest to pomieszczenie służące głównie do odpoczynku, zaleca się wybór ciepłego światła. Wprowadza ono do wnętrza spokój i harmonię, czyni go gościnnym oraz sprzyja odprężeniu. W pewnych strefach salonu może jednak pojawić się potrzeba wprowadzenia światła o zimnej barwie. Mowa przede wszystkim o strefie przeznaczonej do pracy czy czytania książek. Zimne światło sprzyja koncentracji, a z racji tego, że jest zbliżone do światła dziennego, zapewnia także dobrą widoczność.

Stylistyka

Punktowe oświetlenie, choć wydaje się mało znaczącym elementem wystroju, istotnie wpływa na jego estetykę. Staraj się, aby lampy do salonu komponowały się ze stylem aranżacyjnym, który został przyjęty w tym pomieszczeniu. Trzeba mieć na uwadze nie tylko kolorystykę opraw oświetleniowych, ale i materiały, z których zostały wykonane czy kształty. Przykładowo, klosze o geometrycznych kształtach będą doskonałym wyborem do salonów loftowych, z kolei dekoracyjne, połyskujące oprawy to kwintesencja wystroju w stylu glamour.

Strefowy podział salonu dzięki oświetleniu punktowemu

Salon, choć stanowi jedną, dużą przestrzeń, składa się w sumie z kilku stref, które zwyczajnie są ze sobą połączone. Musisz uświadomić to sobie przed podejściem do projektowania oświetlenia punktowego, aby zrobić to w sposób przemyślany. Dzięki temu stworzysz wnętrze, które będzie praktyczne i komfortowe w użytkowaniu. Poniżej znajdziesz najważniejsze wskazówki na temat tego, jakie rodzaje oświetlenia punktowego sprawdzą się najlepiej dla poszczególnych stref w salonie.

Strefa spotkań

Punktem centralnym każdego salonu jest miejsce, gdzie przyjmujemy gości. Znajduje się tam zwykle duża sofa, a czasem dodatkowe fotele czy pufy. Pośrodku ustawiany jest stolik kawowy. Aby taka przestrzeń umilała spotkania towarzyskie, musi zostać odpowiednio oświetlona. Dobrym wyborem są między innymi kinkiety. To lampy ścienne o różnej formie, które mogą zapewniać światło rozchodzące się na boki, w dół albo do góry. Kinkiety do salonu tworzą na ścianie efektowną poświatę i stanowią ciepły akcent świetlny, który wprowadza atmosferę gościnności i czyni wnętrze bardziej przytulnym.

Inna propozycja to reflektory. Wystarczy zamontować je na suficie i skierować na wybrane miejsca, np. na stolik kawowy czy elementy dekoracyjne. Warto poeksperymentować też ze skierowaniem światła na sufit albo na ścianę, aby uzyskać ciekawy efekt oświetleniowy oraz wpłynąć pozytywnie na optyczny odbiór salonu, sprawiając, że będzie wydawał się jeszcze bardziej przestronny.

Strefa rozrywki

Trudno wyobrazić sobie salon bez strefy rozrywki. To miejsce, w którym znajduje się telewizor, a niejednokrotnie także inny sprzęt audio czy konsole do gier. Oświetlenie punktowe w tej strefie powinno być bardziej subtelne, niż w innych częściach salonu, aby nie tworzyło refleksów na ekranie telewizora ani nie oślepiało. Dobrze zatem sprawdzą się reflektory sufitowe ustawione na ścianę albo kinkiety, które zapewnią delikatne, nastrojowe oświetlenie.

W modzie jest także stosowanie oświetlenia LED. Mowa tutaj o specjalnych taśmach LED-owych umieszczanych za telewizorem albo na krawędzi półek, które zapewniają subtelne, rozproszone światło. Warto jednak wiedzieć, że tego typu oświetlenie bywa kłopotliwe i kosztowne w razie ewentualnego uszkodzenia. Oprócz tego ma bardziej charakter dekoracyjny, niż funkcjonalny, bo zwykle nie zapewnia tak dużej jasności, jak np. kinkiety.

Strefa jadalniana

Jeśli salon jest przestronny, zwykle nie tworzy się już osobnego pomieszczenia zwanego jadalnią, lecz część jadalnianą tworzy się na jego obszarze. Najważniejszym elementem takiej części jest oczywiście stół z krzesłami. Może być on mniejszy lub większy, w zależności od liczby domowników, ale niezależnie od wielkości, można zastosować tutaj oświetlenie szynowe. Jest ono złożone z kilku reflektorów umieszczonych na jednym układzie – szynie, którą mocuje się do sufitu. Dzięki takiemu rozwiązaniu zapewnisz jednorodne i skoncentrowane światło, którego kierunek na dodatek możesz regulować.

Warto wiedzieć, że na szynoprzewodach można montować różne rodzaje lamp, np. reflektory, spoty czy lampy wiszące. Dzięki temu jest to akcesorium, które pozwala uzyskać zarówno oświetlenie punktowe, jak i ogólne, tworząc wielowarstwową aranżację świetlną. Szynoprzewody cechuje także nowoczesny, minimalistyczny design, który doskonale wkomponowuje się w nowoczesne wnętrza urządzone w różnym stylu.

Strefa czytania lub pracy

W mniejszych mieszkaniach często praktykuje się tworzenie salonu z miejscem do pracy. Niewielkie biurko ustawione przy ścianie tworzy kącik, który możesz wykorzystać nie tylko w ramach home office, ale także wieczorową porą, gdy zapragniesz oddać się ciekawej lekturze lub spędzić czas z laptopem. Taka strefa salonu również potrzebuje odpowiedniego oświetlenia punktowego. Najlepiej sprawdzają się tutaj lampki biurkowe. Zapomnij jednak o staromodnych lampach, przy których odrabiałeś lekcje – współczesne modele zaskakują swoim kreatywnym designem, a zarazem wciąż doskonale wpisują się w ducha minimalizmu. Wiele modeli zostało tak skonstruowanych, aby zajmować naprawdę minimalną ilość miejsca na stole. Tego typu nowoczesne akcesoria znajdziesz w naszej ofercie.

Jeżeli nie potrzebujesz typowego biurka to pracy, ale planujesz spędzanie wieczorów w wygodnym fotelu z książką w ręku, idealną propozycją dla Ciebie będzie lampa podłogowa. Możesz ustawić ją tuż przy siedzisku, aby zapewnić sobie miękkie światło akcentowe doskonałe do zagłębiania się w drobny druk. Tak zaaranżowany kącik czytelniczy z pewnością będzie zachęcał do korzystania z niego, a przy okazji wzbogaci wystrój Twojego salonu.

Projektowanie oświetlenia punktowego w przestronnym salonie wymaga przemyślanego podejścia i uwzględnienia różnych potrzeb funkcjonalnych oraz estetycznych. Stwórz piękne, komfortowe i praktyczne wnętrze z naszymi akcesoriami oświetleniowymi! Zapraszamy do przejrzenia oferty.

Zobacz również