Wczytuję dane...
Jak stosować oświetlenie do kreowania stylu wnętrz?

Jak stosować oświetlenie do kreowania stylu wnętrz?

We współczesnym wnętrzarstwie istnieje wiele przepięknych stylów aranżacyjnych. Niezależnie od tego, czy jesteś miłośnikiem nowoczesnego minimalizmu, surowego industrializmu, kolorowego boho czy przytulnego stylu skandynawskiego, wdrażając go do swojego pomieszczenia, musisz zadbać o odpowiednie zaprojektowanie oświetlenia. To bardzo ważny czynnik, który oddaje charakter wystroju i podkreśla jego walory estetyczne. Umiejętna gra światła pozwala też stworzyć we wnętrzu niesamowity klimat i nadać mu nowego wymiaru. Przeczytaj artykuł, aby dowiedzieć się, jak kreować różne style wnętrzarskie za pomocą oświetlenia.

Kreowanie stylu wnętrz za pomocą światła

Kreowanie stylu wnętrz w swoim domu to fascynujące zadanie, które może dostarczyć wiele frajdy i satysfakcji. Wszystko zaczyna się od wybrania stylu aranżacyjnego, który najbardziej skrada Twoje serce, a dalej pozostaje już jedynie poznanie jego charakterystycznych cech i wniesienie ich do swojego projektu. Ważne jest nie tylko świadome dobieranie mebli czy tekstyliów, ale także akcesoriów oświetleniowych. To właśnie odpowiednie rodzaje lamp, ich rozmieszczenie i uzupełnienie o właściwe źródła światła jest kluczem do wyeksponowania piękna danej aranżacji. Umiejętna gra światła może też pozwolić na optyczne powiększenie wnętrza.

Wchodząc do danego pomieszczenia wieczorową porą, już od progu wyczuwamy klimat, jaki tam panuje. Wszystko za sprawą oświetlenia. To ono może sprawiać, że wnętrze wydaje się przytulne, gościnne czy nowoczesne. Wpływ na to ma nie tylko wygląd samych opraw oświetleniowych, ale i barwa światła czy kąt jego padania. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby świadomie i umiejętnie kreować styl wnętrza za pomocą światła.

Oświetlenie dla różnych stylów aranżacyjnych – przykłady

Każdy ze stylów aranżacyjnych ma w sobie coś charakterystycznego – kolorystykę, kształty czy materiały. Warto o tym wiedzieć, wybierając oświetlenie do danego wnętrza, aby zakupione lampy czy kinkiety prezentowały się w nim dobrze. Prześledźmy najpopularniejsze style aranżacyjne i dowiedzmy się, jakie akcesoria oświetleniowe są w nich pożądane.

Styl nowoczesny

Styl nowoczesny to synonim minimalizmu. Zamiast ozdobnych żyrandoli czy dekoracyjnych kloszy warto więc postawić na proste lampy wiszące nowoczesne. Dobrze sprawdzą się także downlighty oraz reflektory. Jeżeli zastanawiasz się nad kolorystyką, warto postawić na neutralne barwy, takie jak czerń, biel czy odcienie szarości. Są uniwersalne i łatwo zestawić je z innymi elementami wystroju. Nie oznacza to jednak, że nowoczesne wnętrze musi być nudne czy smutne. Możesz wprowadzić do niego kolorowe akcenty, np. czerwień, niebieski, żółty czy zieleń, pod warunkiem że zachowasz umiar. Zaleca się łączenie maksymalnie trzech kolorów. Najlepiej, aby elementami o intensywnych barwach były dodatki, takie jak poduszki, dywan czy klosz lampy.

Modnym rozwiązaniem oświetleniowym do nowoczesnych wnętrz są także taśmy LED. Można montować je np. na krawędziach mebli albo na suficie podwieszanym. Płynne linie światła doskonale komponują się z minimalistyczną estetyką, ale warto pamiętać, że jest to typowo dekoracyjny typ oświetlenia, który musi być uzupełniony o dodatkowe źródła światła, w postaci lamp, reflektorów czy kinkietów. Pamiętaj też, że nowoczesny charakter wnętrza najlepiej podkreśli białe światło (4000-6000K).

Styl industrialny

Styl industrialny czerpie inspirację z wystroju dawnych fabryk i hal magazynowych. Jego cechą charakterystyczną są surowe materiały, takie jak beton, metal czy cegła. Dotyczy to również elementów oświetleniowych. Lampy wiszące industrialne zwykle cechują się surowością i prostotą. Nie ma tutaj miejsca na ozdobne klosze czy połyskowe oprawy. Często takie akcesoria są pozbawione nawet kloszy – oświetlenie ma postać niczym nieosłoniętej żarówki zawieszonej na wyeksponowanym przewodzie. Jeżeli jednak w danym modelu występuje oprawa, to zazwyczaj ma ona prostą, metalową formę w kolorze czerni. Industrialne wnętrza oprócz lamp sufitowych uwielbiają także reflektory, spoty czy oświetlenie szynowe. Aby podkreślić surowość wnętrza, zaleca się wybór źródeł światła o lekko zimnej barwie.

Styl loftowy

Można powiedzieć, że styl loftowy to lżejszy odpowiednik stylu industrialnego. Również cechuje go surowość i minimalizm, a cechą charakterystyczną są geometryczne kształty i łączenie czerni z ciepłymi kolorami drewna. Aranżacje tego rodzaju również lubią lampy wiszące loft, zwłaszcza te wyposażone w druciane, geometryczne klosze. W przypadku wnętrz z niższym sufitem doskonałym wyborem będą natomiast plafony loftowe. Z kolei w roli oświetlenia punktowego dobrze spiszą się reflektory i kinkiety utrzymane w duchu loftowym. W tym stylu królują także żarówki dekoracyjne, czyli takie, które posiadają kolorowe wkłady albo wewnętrzne mechanizmy o nietypowej budowie. Zalecana barwa światła wynosi tutaj 3000-4000K.

Styl skandynawski

Styl skandynawski stawia na jasne, czyste i przytulne wnętrza. Znajdziemy w nim naturalne materiały i proste formy. Kwintesencją takich aranżacji jest oczywiście połączenie zimnej bieli z ciepłym kolorem naturalnego drewna. Nie omija ono również akcesoriów oświetleniowych. Drewniane lampy wiszące albo kinkiety czy też białe stojące lampki emitujące ciepłe światło zdecydowanie są mile widziane w takich wnętrzach, a jeśli chcesz nadać aranżacji bardziej miękkiego wyrazu, możesz zdecydować się na lampę z abażurowym kloszem z naturalnych tkanin.

Styl boho

Styl boho to kolory ziemi, a także bogactwo wzorów i tekstur. W takich aranżacjach należy stawiać na przytulne elementy oświetleniowe, a także takie, które pomogą stworzyć artystyczną przestrzeń. Dobrym wyborem będą między innymi lampy z abażurami z tkanin takich jak rattan czy bambus, a także lampiony. Warto, by centralne oświetlenie sufitowe zostało uzupełnione dodatkowym, np. lampkami biurkowymi czy podłogowymi, które koniecznie zapewnią ciepłe światło. Takie elementy oświetleniowe pomogą stworzyć przytulną przestrzeń do relaksu, która jest kwintesencją tego stylu aranżacyjnego.

Styl klasyczny

Elegancja i harmonia to cechy, które zdecydowanie można przypisać klasycznym aranżacjom. Często w takich wnętrzach widujemy lustrzane żyrandole, lampy stojące z abażurami z jedwabiu albo koronki, ale i kinkiety z mosiądzu czy brązu. Trudno zatem o wskazanie jednego, konkretnego stylu oświetlenia, ale jedno jest pewne – powinno ono mieć ciepłą barwę, aby wprowadzić tak charakterystyczną dla tego wystroju przytulność i elegancję. Subtelne oświetlenie – centralne i dodatkowe, które podkreśli piękno tradycyjnych elementów wystroju wnętrz, będzie najlepszym wyborem.

Styl glamour

Glamour to luksusowy i elegancki styl aranżacyjny nawiązujący do hollywoodzkich wnętrz z lat 30. i 40. XX wieku. Cechuje go blask, przepych i elegancja. Mile widziane są tutaj wszelkie akcesoria oświetleniowe o połyskowym wykończeniu, a przede wszystkim lustrzane żyrandole, kryształowe lampy wiszące czy lampy ze złotymi lub srebrnymi dodatkami. W tę stylistykę wpisują się również elementy oświetlenia w odcieniach metalicznych lub z efektem brokatu.

Żyrandole glamour zwykle są okazałe i dekoracyjne, podkreślając luksusowy charakter przestrzeni i nawiązując do dawnych wnętrz pałacowych. Pamiętaj jednak, że centralne oświetlenie to nie wszystko. Przyda się również dodatkowe w postaci dekoracyjnych kinkietów czy lamp, które podkreślą luksusowe detale wnętrza. Punktowe oświetlenie będzie też efektownie odbijać się od lustrzanych powierzchni, których nie powinno zabraknąć w pomieszczeniach zaaranżowanych w stylu glamour.

Podsumowując, urządzając wnętrze w wybranym stylu aranżacyjnym, nie można pomijać kwestii dobrania właściwego światła. Z pozoru nieistotne akcesoria oświetleniowe mogą mieć duży wpływ na ogólny odbiór wystroju, ujmując albo dodając mu charakteru i estetyki. Zapraszamy do przejrzenia naszej oferty. Znajdziesz w niej mnóstwo jakościowych lamp, żyrandoli, plafonów, kinkietów i innych elementów, które będą wspaniałym dopełnieniem wnętrz urządzonych w różnych stylach.

Zobacz również