Jakie techniki oświetlenia można zastosować, aby wizualnie powiększyć pomieszczenia?
Jasny, przestronny salon, sypialnia pełna światła, duża, praktyczna kuchnia – to marzenie wielu osób. Niestety, warunki mieszkaniowe bywają różne, a wiele mieszkań, zwłaszcza tych znajdujących się na parterze, ma dość małe okna wpuszczające niewiele światła dziennego. Nie jesteśmy w stanie magicznie rozciągnąć powierzchni i powiększyć salonu, sypialni czy gabinetu, ale za pomocą odpowiedniego oświetlenia każdy z nas ma możliwość optycznego powiększenia swojej powierzchni mieszkaniowej. Nie od dziś wiadomo, że światło ma naprawdę dużą moc! W jaki sposób zastosować różne rodzaje oświetlenia, by optycznie powiększyć przestrzeń mieszkalną? Sprawdź, co możesz zrobić!
W jaki sposób światło optycznie powiększa wnętrze?
Ogólna zasada wyjaśniająca tę prawidłowość jest prosta: im jaśniej, tym pomieszczenie wydaje się przestronniejsze. Odpowiednia ekspozycja okien oraz duże przeszklenia sprawiają, że do wnętrza wpada więcej promieni słonecznych, o czym warto pamiętać przy budowie domu. Jeśli jednak nie masz możliwości zadecydowania, na jaką stronę świata będą wychodziły okna Twojej sypialni lub salonu, a także nie masz wpływu na to, co znajduje się za oknami i co może przesłaniać widok, alternatywą będzie zastosowanie odpowiedniego oświetlenia sztucznego. Odpowiednio rozmieszczone daje w zasadzie nieograniczone możliwości aranżowania wnętrza, szczególnie jeśli zadbasz przy tym o odpowiedni kolor ścian czy specjalne dodatki. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zasady rozjaśniania – i tym samym optycznego powiększania – pomieszczeń.
Jasne oświetlenie w małym pomieszczeniu
Skoro im więcej światła, tym przestronniejszy wydaje się pokój, zadbaj o to, by wnętrze było odpowiednio oświetlone. Mocne i jasne światło powiększy optycznie wnętrze, tak samo, jak delikatniejsze, stłumione światło tworzy cienie i półcienie, sprawiając, że przestrzeń staje się kameralna. Pamiętając o tej zasadzie, postaw na więcej niż tylko jedno źródło światła: im więcej punktów świetlnych, tym lepiej. Poza centralną lampą lub żyrandolem przydadzą się również kinkiety, lampy czy listwy LED. Przestrzegamy przy tym przed przesadą: nie warto ustawiać w małym wnętrzu kilkunastu lampek czy zawieszać na całej ścianie kinkietów, ponieważ osiągniesz w ten sposób efekt przeciwny do zamierzonego. Mniejsze pomieszczenia nie lubią zagracania i chaosu, dlatego przemyśl dokładnie rozmieszczenie punktów świetlnych i zamiast wielu lampek wybierz raczej mniej urządzeń, ale za to wyposażonych w mocniejsze żarówki.
Specjaliści zajmujący się aranżacją wnętrz wskazują, że najlepszy efekt doświetlenia uzyskuje się poprzez połączenie trzech wzajemnie uzupełniających się rodzajów światła: centralnego, miejscowego i dekoracyjnego. Oświetlenie główne to mocna lampa, która zapewni światło wypełniające większość pomieszczenia, jednak nie wystarczy do tego, by doświetlić całą przestrzeń. Tu przyda się oświetlenie miejscowe zamontowane w poszczególnych strefach – wykorzystaj lampy, kinkiety i listwy LED na przykład w przestrzeni do czytania, nauki czy wykonywania precyzyjnych czynności. Nie zapomnij o oświetleniu dekoracyjnym: dzięki niemu nadasz wnętrzom wyjątkowy klimat.
Jak podwyższyć niski sufit?
Najczęstszą bolączką właścicieli małych mieszkań są stosunkowo niskie sufity. Oczywiście spełniają one wszystkie normy i nie przeszkadzają w codziennym użytkowaniu pomieszczeń, jednak w połączeniu z niewielkimi oknami i mniejszą ilością światła słonecznego wpadającego do wnętrza całość tworzy dość przygnębiające wrażenie. Niski sufit sprawia, że czujemy się przytłoczeni, lecz nie mamy przecież możliwości przebudowy mieszkania i podwyższenia pomieszczeń. Z pomocą przychodzi odpowiednie oświetlenie, które optycznie uniesie nieco sufit. Zdecydowanie nie polecamy wiszącej lampy o długim przewodzie. Nie tylko zajmie cenną przestrzeń, ale również będzie rzucała cień w kątach pomieszczeń i tym samym stworzy niepożądany efekt. Zamiast tradycyjnej dużej lampy czy żyrandola postaw raczej na plafony oraz reflektory, dzięki którym możesz skierować bezpośredni strumień światła wprost na sufit. Jeśli nie chcesz rezygnować z tradycyjnej lampy, wybierz model z odkrytym lub półprzezroczystym kloszem oraz krótszym przewodem. Dodatkowym sposobem jest pomalowanie sufitu na kolor jaśniejszy od koloru ścian i przedłużenie go na ściany w taki sposób, by poziomy pasek biegł wzdłuż granicy stropu.
Jak poszerzyć wąskie wnętrze?
Pokoje przypominające korytarze to prawdziwa zmora dekoratorów! Nie tylko trudno pomieścić w nich wszystkie niezbędne meble, ale również niełatwo stworzyć wrażenie jasności i przestronności. Aby optycznie zmienić proporcje pomieszczenia, doświetl dłuższe ściany za pomocą klasycznych kinkietów lub profili LED zamontowanych tuż pod sufitem. W takim podłużnym pomieszczeniu sprawdzą się też doskonale jasne, lakierowane meble oraz duże lustra zamontowane w taki sposób, by optycznie zrównoważyć proporcje wnętrza.
Zwróć uwagę na barwy i odcienie
Zasada, że jasna kolorystyka optycznie powiększa, a ciemna pomniejsza przestrzeń dotyczy nie tylko koloru ścian czy mebli i dodatków, ale również lamp. Modele do niewielkich wnętrz powinny być jasne i delikatne, by nie przytłaczać całego pomieszczenia i zapewniać jak najwięcej światła. Szklane czy ażurowe klosze przepuszczają więcej światła niż jednolite i zabudowane abażury z tworzywa. W nowoczesnych wnętrzach sprawdzą się też znakomicie duże dekoracyjne żarówki z geometryczną, minimalistyczną oprawą. Nie tylko kolor klosza ma znaczenie: zwróć uwagę na to, jaki odcień światła emituje wybrana żarówka i w jaki sposób współgra on z kolorem ścian. Białe ściany i sufit to oczywiście największe pole do manewru, jednak nie każdy jest miłośnikiem takiego rozwiązania. Jeśli Twoje ściany są pomalowane na chłodny odcień, lampa emitująca światło o zimnej barwie sprawi, że farba nabierze nieprzyjemnego sinego odcienia. W takim wypadku najlepiej zrównoważyć ten efekt za pomocą cieplejszego światła: nie tylko przytłumi zimniejsze tony, lecz także rozświetli jasne, dzięki czemu wpisze się doskonale w aranżację niewielkiego wnętrza.
Wykorzystaj grę świateł
W małych wnętrzach zadbaj o dodatki odbijające światło. Obowiązkowym elementem są oczywiście duże lustra, które stworzą dodatkowo wrażenie głębi. Oprócz nich doskonale sprawdzą się też meble z przeszkleniami, gablotki, wypełnienia ze szkła czy kryształowe ozdoby. Jeśli lubisz zabawę światłem, możesz pokusić się o specjalne figurki zbudowane z niewielkich lusterek – dzięki nim całe wnętrze wypełni się delikatnymi plamkami światła. Dobrym pomysłem będzie także wykorzystanie sznurów niewielkich lampek. Przydają się nie tylko w roli światełek na choinkę! Delikatne lampeczki montowane na cienkim drucie i zasilane za pomocą baterii możesz umieścić w zasadzie wszędzie: na parapecie, u wezgłowia łóżka czy kanapy, na półce z książkami, toaletce lub ramie lustra. Prosty sposób na to, by stworzyć dodatkowe źródło światła i zarazem oryginalną ozdobę to umieszczenie takiego sznura lampek w ozdobnej butelce, kryształowej karafce czy szklanej misie. Taką oryginalną dekorację możesz ustawić na parapecie, stole czy komodzie.
Nie tylko oświetlenie – zadbaj o całość aranżacji
Choć dobrze dobrane światło może zdziałać naprawdę wiele, tylko w połączeniu z odpowiednimi meblami i kolorem ścian będzie w stanie optycznie powiększyć przestrzeń. Jeśli masz taką możliwość, wybieraj jasne odcienie – zarówno na ścianach, jak i meblach. Postaraj się, by sufit był jaśniejszy od ścian oraz zrezygnuj z masywnych, ciemnych zasłon oraz bogato zdobionych firan. Pilnuj również… porządku, ponieważ silne, jasne światło bezlitośnie odsłania bałagan czy zalegający na meblach kurz. W małych wnętrzach nie potrzeba wiele, by stworzyć wrażenie nieładu, a każde dodatkowe źródło oświetlenia będzie podkreślało stertę ubrań czy niepościelone łóżko. Problem zniknie przy odpowiedniej organizacji przestrzeni: upewnij się, że masz wystarczająco miejsca do przechowywania ubrań i innych przedmiotów codziennego użytku.
Zobacz również inne nasze wpisy na blogu:
- - Dlaczego lampy z oznaczeniem IP20 nie są odpowiednie do łazienki?
- - Sposoby na projektowanie oświetlenia w sypialni
- - Jakie są najlepsze sposoby na projektowanie bezpiecznego oświetlenia w kuchni, aby uzyskać wystarczającą ilość światła?
- - Jakie są najlepsze sposoby na projektowanie oświetlenia w łazience, aby uzyskać odpowiednią ilość światła i intymność?
- - Jakie rodzaje lamp są najlepsze dla osób o różnych potrzebach? Które produkty sprawdzą się najlepiej dla osób starszych, z problemami wzroku lub dzieci?
- - Jakie są najlepsze sposoby na zwiększenie efektywności energetycznej oświetlenia?
- - Jakie kolory światła są najlepsze do różnych zastosowań w domu czy biurze?
- - Co należy wziąć pod uwagę, projektując oświetlenie biurowe?
- - Jakie techniki oświetlenia można zastosować, aby wizualnie powiększyć pomieszczenia?
- - Jakie są najlepsze sposoby na czyszczenie i konserwację lamp?
- - Jakie czynniki należy wziąć pod uwagę podczas projektowania oświetlenia zewnętrznego, takiego jak oświetlenie ogrodowe czy tarasowe?
- - Jakie są zalety i wady różnych źródeł światła, takich jak LED, halogeny, fluorescencyjne i żarówki?
- - Jakie rodzaje lamp są najlepsze do dekoracji wnętrz i jak je wykorzystać w praktyce?
- - Jakie trendy w oświetleniu będą rządzić w najbliższych latach?
- - Jakie lampy i oświetlenie wybrać, aby osiągnąć odpowiednie natężenie światła i oszczędzać energię?
- - Jak dobrać odpowiednie oświetlenie do różnych pomieszczeń w domu?
- - Jak dobrać oświetlenie na poddasze – przewodnik po lampach pod skosy.
- - Jakie są najnowsze technologie w oświetleniu, takie jak sterowanie głosem lub oświetlenie inteligentne, i jak je wykorzystać?
- - Oświetlenie pająk – kiedy warto postawić na oryginalność?
- - Żyrandol w niskim salonie – jak wybrać i na co zwrócić uwagę?
- - Lampa na ramieniu – funkcjonalność i styl w jednym
- - Kolor miedziany w oświetleniu – z jakimi kolorami i materiałami go łączyć?
- - Zalety światła rozproszonego w domowym wnętrzu
- - Romantyczne czy praktyczne? Dlaczego warto wybrać lampę wiszącą nad łóżkiem?
- - Magia oświetlenia nastrojowego – jak stworzyć wyjątkowy klimat w domu?
- - Jak wybrać idealną lampkę do czytania? Kluczowe cechy i trendy