Wczytuję dane...
Jakie są najlepsze sposoby na zwiększenie efektywności energetycznej oświetlenia?

Jakie są najlepsze sposoby na zwiększenie efektywności energetycznej oświetlenia?


Światło odgrywa w naszym życiu ogromną rolę. Zawsze cieszymy się ze słonecznej pogody, a wiosna i lato to ulubione pory roku większości z nas. Wypełnione ciepłymi promieniami dni napawają optymizmem, stąd podświadomie poszukujemy dobrze oświetlonych przestrzeni również po zmroku. Najlepiej, by takie wnętrza znajdowały się w naszych domach i zakładach pracy. Nowoczesne oświetlenie jest w stanie sprostać temu wyzwaniu.

Budownictwo XXI wieku stara się iść z duchem czasu. Do wznoszenia konstrukcji coraz częściej używane są ekologiczne materiały, a montowane systemy mają gwarantować samodzielność energetyczną. Ważnym czynnikiem jest też maksymalna wydajność. Obejmuje ona praktycznie wszystkie działy nieruchomości, w tym oświetlenie. O ile nowoczesne budynki są projektowane i realizowane zgodnie z aktualnymi trendami, o tyle starsze obiekty wymagają w tym zakresie modernizacji. Na szczęście na rynku są dostępne rozwiązania umożliwiające wdrażanie udoskonaleń.

Widny dom w ciągu dnia

Zanim przejdziemy do zagadnienia światła sztucznego, warto pochylić się nad kwestią naturalnego źródła światła. Ustaliliśmy już, że większość ludzi przepada za bezchmurnym niebem. Kiedy pomimo braku obłoków temperatura jest zbyt niska, by wychodzić na zewnątrz, oczekujemy, że mimo wszystko skorzystamy ze wspaniałej pogody w domu. Dążymy zatem do oświetlenia pokoi, odsłaniając rolety i żaluzje. Niestety pomimo najszczerszych chęci nie zawsze jesteśmy w stanie osiągnąć zakładany rezultat. Problemem są najczęściej okna.

Z wysokim poziomem zabrudzenia da się łatwo uporać. Wystarczy przetrzeć okna wilgotną szmatką, by pozbyć się zanieczyszczeń. Gorzej, gdy pomimo zabiegów pielęgnacyjnych nadal nie uzyskujemy satysfakcjonującego efektu. Wtedy należy doszukiwać się dwóch przyczyn: albo okna charakteryzują się ekspozycją północną, albo ich gabaryty są zbyt małe w stosunku do metrażu wnętrza, stąd nie gwarantują optymalnego doświetlenia. W obydwu przypadkach można postawić na wybicie szerszych dziur w ścianie i powiększenie przeszkleń. Konsekwencje takich działań będą natychmiast zauważalne. Ciekawym rozwiązaniem jest też montaż dodatkowych świetlików.

Wieloelementowy układ tworzący spójną całość

Większość osób zdaje sobie sprawę, na jakiej zasadzie działa oświetlenie domowe. Wystarczy jedno przyciśnięcie włącznika, by w mgnieniu oka żarówka zapłonęła blaskiem rozpraszającym mrok. Oprawa zestawiona ze źródłem światła oraz układem zasilającym wytwarza wiązkę, którą koryguje moduł optyczny. Dzięki tak skonstruowanej strukturze jesteśmy w stanie dostrzec poświatę interpretowaną jako białą, lecz o zróżnicowanym zabarwieniu: od żółtawej do lekko niebieskiej. Oczywiście zdarzają się wyjątki, czego najlepszym przykładem są kompozycje różnokolorowe, czyli dekoracyjne.

Oświetlenie i jego wpływ na człowieka

Większość czasu w ciągu dnia spędzamy w pomieszczeniach. Jest to nie tylko spowodowane wymogami zawodowymi, ale i wyborem, bo zazwyczaj w domu czujemy się najbezpieczniej. We własnych czterech ścianach staramy się tworzyć najlepsze warunki ułatwiające relaks. Wbrew pozorom istotnym czynnikiem wpływającym na jakość wypoczynku jest światło. Oddziałuje ono na psychikę oraz reguluje procesy biologiczne zachodzące w organizmie. Z tego powodu warto zadbać, aby sztuczne oświetlenie nie wpływało negatywnie na nasze samopoczucie.

Światło a zużycie energii

W ostatnich latach narasta problem z pozyskiwaniem energii. Wydobywanie i wykorzystywanie paliw kopalnych degraduje środowisko, stąd niemal we wszystkich dziedzinach życia wdrażane są metody alternatywne, które ograniczają wpływ człowieka na przyrodę. Instalacje oświetleniowe są jedną ze składowych efektywności energetycznej budynku. Szacuje się, że mogą stanowić aż 30% zużywanej energii z ogólnego zapotrzebowania. To naprawdę dużo. Przy ciągle rosnących stawkach warto podjąć próbę redukcji zużycia światła i dzięki temu oszczędzić na rachunkach.

Zwiększenie efektywności świetlnej

Bez względu na to, czy planujemy modernizację oświetlenia w domu, czy w zakładzie pracy, musimy kierować się podstawową wytyczną: instalacja ma ułatwiać nam codzienną egzystencję, a nie powodować dodatkowe utrudnienia. Inwestując w nowoczesne technologie, nie wolno zapominać o zdroworozsądkowym myśleniu. Nawet najwydajniejsza struktura nie przyniesie zakładanych korzyści, jeśli będzie eksploatowana w sposób nieprawidłowy.

By osiągnąć pożądany efekt, rozsądnie przemyśleć swoje zachowanie. Zanim zdecydujemy się na zakup energooszczędnych opraw, warto wziąć pod uwagę ich faktyczne zużycie w przyszłości. Produkty o niższej mocy należy instalować w pomieszczeniach, w których przebywamy rzadko bądź ze światła korzystamy sporadycznie. Najlepszym przykładem w tym przypadku jest sypialnia, piwnica lub strych. Natomiast tam, gdzie potrzebujemy dokładnego oświetlenia i w dodatku rozproszonego, warto postawić na wyroby o większym natężeniu i zimniejszej barwie. Takie rozwiązania sprawdzą się znakomicie w kuchni lub łazience, a także w biurze, gdzie należy dostosować przestrzeń do odpowiednich przepisów prawnych.

Inteligentne sterowanie oświetleniem

Często zdarza się, że opuszczając pomieszczenie, zostawiamy włączone światło. Powody takiego zachowania są następujące: albo zamierzamy w niedługim czasie wrócić do pokoju, albo z roztargnienia zapomnieliśmy wcisnąć wyłącznik. Niestety wspomniane praktyki wpływają na efektywność oświetlenia.

Świadoma eksploatacja to klucz do osiągnięcia zakładanej wydajności energetycznej. Jak widać na przytoczonym powyżej przykładzie, wiele zależy od nas samych, ale to nie oznacza, że nie możemy się wspomóc. Jeżeli faktycznie planujemy za chwilę wrócić do biura, salonu czy kuchni, warto na czas naszej nieobecności zmniejszyć oświetlenie. Nowoczesne zestawy zapewniają taką opcję. Ciekawym rozwiązaniem jest też instalacja mechanizmu czasowego. Na podstawie wprowadzonych wcześniej danych system sam zgasi światło, wykonując tę operację za roztargnionego użytkownika.

Inteligentne instalacje mogą także wykluczyć jakąkolwiek ingerencję człowieka. Doskonale ilustrują to czujniki ruchu znajdujące się w schematach oświetleniowych. Zamontowane w miejscach, w których ich spektrum monitorowania obszaru jest największe, potrafią z ponadprzeciętną dokładnością zlokalizować poruszający się obiekt i uruchomić lampę. Po dłuższym okresie bezruchu same wyłączają oprawę. Ta metoda odznacza się ogromną wygodą. Warto również wspomnieć, że opisywana technologia jest już na tyle rozwinięta, że jej awaryjność uznawana jest za anomalię, a nie regułę.

Światło sztuczne uzupełnieniem światła naturalnego

Światło wytworzone przez człowieka jest tylko uzupełnieniem światła dziennego. Dobrze o tym pamiętać i starać się zmaksymalizować udział naturalnego oświetlenia w ciągu dnia. Natomiast po zmierzchu, gdy nasz organizm jest zmuszony do adaptacji w sztucznie wykreowanym zamienniku, trzeba mieć na uwadze zarówno zdrowie, jak i efektywność energetyczną. Te czynniki można ze sobą skutecznie połączyć, gwarantując dopływ wysokiej jakości światła po zapadnięciu zmroku oraz zmniejszając rachunki za prąd. I – co najważniejsze – niekoniecznie wiąże się to z wydaniem fortuny. Nowoczesna branża oświetleniowa udostępnia rozwiązania przyjazne dla zdrowia i kieszeni.

Zobacz również inne nasze wpisy na blogu: