Magia oświetlenia nastrojowego – jak stworzyć wyjątkowy klimat w domu?
Oświetlenie, zarówno to naturalne, słoneczne, jak i sztuczne, tworzy we wnętrzu szczególny klimat. Sterowanie ilością oraz natężeniem światła wpływa również na to, jak odbieramy dane wnętrze, czy uważamy je za przytulne, tajemnicze, czyste lub nawet sterylne. Dzięki oświetleniu możemy także zbudować wyjątkowy nastrój w wybranym pomieszczeniu, stworzyć wrażenie szczególnej przytulności czy też dodać wnętrzu nieco romantycznej nuty. Jak budować klimat w domu dzięki oświetleniu? Podpowiadamy!
Rodzaje oświetlenia w domu – co warto wiedzieć?
Urządzając wnętrze, mamy do wyboru różne rodzaje oświetlenia, przede wszystkim odmienne typy lamp. Podzielić je można na trzy podstawowe kategorie, takie jak: lampy stojące, ścienne i sufitowe. Do pierwszej kategorii zaliczamy, jak sama nazwa wskazuje, wszystkie stojące modele lamp. W grupie tej wyróżnia się ponadto dwa typy lamp stojących, takie jak modele podłogowe i stołowe, nazywane również biurkowymi. Druga kategoria to lampy ścienne. Niemal każdą nazywa się ogólnym określeniem kinkietu. Wśród ściennych kinkietów znaleźć można jednak szereg rozmaitych, różniących się między sobą kształtem, rozmiarem czy stylem źródeł światła. Ostatnia z kategorii to lampy sufitowe, które także podzielić możemy na kilka typów. Wśród nich znajdują się między innymi lampy wiszące, czyli modele najbardziej klasyczne, takie jak żyrandole, a także nowocześniejsze plafony, reflektory oraz spoty.
Ponadto do wyboru mamy również lampy wpuszczone bezpośrednio w sufit czy ścianę, nazywane popularnie halogenami, ale także oczkami i downlightami. Lampy te trudno zaliczyć do jednej kategorii, jako że mogą one być wbudowane zarówno w sufit, jak i w ścianę, co więcej na dowolnej jej wysokości.
Temperatura światła a tworzenie klimatu
Jak dodać wnętrzu nieco przytulnego klimatu za pomocą oświetlenia? Bardzo ważny jest tu wybór ciekawej, pasującej stylistycznie do całości lampy, a także odpowiednie jej umiejscowienie. Kluczowe jest jednak również dobranie właściwego stopnia natężenia światła oraz jego temperatury. Temperatura barwowa światła to bardzo istotny parametr, przydatny zarówno przy wystroju wnętrza i budowaniu w nim odpowiedniego nastroju, jak i w wielu innych dziedzinach, między innymi w fotografii czy filmie. Temperaturę barwową światła stopniuje się i określa za pomocą skali Kelvina.
Im niższa wartość na skali, tym cieplejsze światło, dlatego też zestawienie temperatur barwowych oświetlenia otwiera barwa najcieplejsza, określana jako barwa płomienia świecy, posiadająca temperaturę w granicach 1500 do 2000 Kelvinów. Kolejno następują po sobie:
-
- klasyczna żarówka żarowa, barwa ciepła o temperaturze 2600–2700K,
-
- dioda LED o ciepłej barwie białej i temperaturze około 3000K,
-
- dioda LED o barwie białej neutralnej i temperaturze 4000K,
-
- barwa biała zimna, dzienna o temperaturze od 5000 do 6500K.
Warto wiedzieć, że różne temperatury barwowe w konkretny sposób wpływają na nasz nastrój, naszą psychikę, a także to, w jaki sposób odbieramy i widzimy dane pomieszczenie. Zimne, białe światło skutecznie pobudza nas do pracy oraz sprzyja koncentracji, a neutralne dodaje energii. Z kolei światło ciepłe pozwala nam się zrelaksować, wprowadza w lepszy, spokojniejszy nastrój.
Dwa typy światła a budowanie nastroju
Oświetlenie we wnętrzu możemy podzielić na światło rozproszone oraz skupione. Oba te rodzaje przydają się w pomieszczeniu, jednak każde z nich w inny sposób buduje charakter wnętrza oraz panujący w nim nastrój.
Światło rozproszone dają nam przede wszystkim lampa sufitowa wyposażona w abażur lub sufitowe czy ścienne plafony. Rozproszone światło można uzyskać za pomocą elementu pełniącego funkcję dyfuzora, umieszczonego pomiędzy źródłem światła a oświetlanym pomieszczeniem. Światło rozproszone oświetla wnętrze równomierne i delikatnie, dzięki czemu tworzy przyjemny i przytulny nastrój. Jest ono także znacznie korzystniejsze dla oczu, które nie męczą się w kontakcie z nim. Światło skupione to jedna wąska wiązka, która oświetla wybrany punkt lub niewielki obszar. Ten rodzaj oświetlenia charakteryzuje się większym natężeniem, ale także generuje znacznie większe kontrasty w pomieszczeniu. Wybierając światło punktowe, możemy skutecznie doświetlić dany element wnętrza lub jego część, jednak pozostałe obszary pozostaną nieoświetlone. Który z rodzajów oświetlenia wybrać, chcąc zbudować przytulne, klimatyczne wnętrze? Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest połączenie dwóch różnych typów światła tak, aby współgrały one ze sobą w sposób spójny i przyjemny dla oka.
Światło punktowe w klimatycznym wnętrzu
Światło rozproszone z głównej lampy to zawsze dobra podstawa, swego rodzaju tło. Aby zbudować przytulne i klimatyczne wnętrze dzięki oświetleniu, warto jednak postawić na kilka dodatkowych, bardziej punktowych źródeł światła. Doskonale sprawdzą się tu zarówno kinkiety, jak i umieszczone na ścianie lub suficie reflektory bądź oczka. Szczególnie ciekawie kinkiety prezentują się w sypialni, bezpośrednio nad łóżkiem. Można też z powodzeniem wykorzystać je w salonie lub innych pokojach, umieszczając je wewnątrz półek bądź regałów. Doskonale sprawdzają się w łazience czy przedpokoju nad lustrem lub wokół niego. Wyjątkowy klimat w pomieszczeniu gwarantują także tak zwane downlighty wbudowane bezpośrednio w ścianę, najlepiej na wysokości kilku centymetrów od podłogi. Rozwiązanie to świetnie sprawdza się w sypialni, zarówno głównej, jak i mniejszych, pokojach młodzieżowych i dziecięcych oraz w pokoju gościnnym. W każdym pomieszczeniu z łóżkiem możemy stworzyć wyjątkowy, przytulny klimat, rozmieszczając downlighty przy łóżku lub wokół niego.
Punktowe oświetlenie możemy wykorzystać również w celu budującego szczególny klimat wnętrza podświetlenia dekoracji wnętrza. Kinkiety i reflektory skutecznie naświetlą wiszące na ścianie obrazy, plakaty czy zdjęcia w antyramie. Możemy umieścić je również nad ozdobną półką z książkami, roślinami doniczkowymi czy ozdobnymi detalami.
Klimatyczne wnętrze – jak jeszcze budować nastrój światłem?
Jak jeszcze możemy zbudować ciekawy klimat i wyjątkowy charakter wnętrza? Ciekawym i oryginalnym rozwiązaniem są cieszące się coraz większą popularnością taśmy ledowe. Jest to niezwykle proste i niepozorne oświetlenie, łatwe w montażu i obsłudze. Taśmę ledową możemy przykleić do dowolnej powierzchni i sterować za pomocą włącznika czy pilota. Taśmy ledowe w różnej temperaturze barwowej lub kolorze emitowanego światła świetnie sprawdzą się między innymi w kuchni oraz łazience. Taśmę możemy zamocować w miejscu łączenia ściany i kuchennych szafek, bezpośrednio nad blatem roboczym. Dzięki temu w prosty i praktyczny sposób doświetlimy kuchenny blat, ale także dodamy wnętrzu wyjątkowej przytulności. Taśmę ledową możemy również umieścić na obwodzie lustra w łazience bądź korytarzu, na tylnej jego części i w ten sam sposób na powierzchni telewizora.
Klimat wnętrza możemy także zbudować za pomocą mniej standardowych źródeł światła, takich jak np. popularne cotton ballsy czy oryginalne łańcuchy świetlne z dużymi żarówkami w stylu industrialnym. W dużych, przestronnych pomieszczeniach możemy również włączyć do wystroju gustowne lampiony. Dostępne na rynku w różnych rozmiarach, drewniane i przeszklone modele z miejscem na dużą świecę czy inne źródło światła dodają przytulności zarówno w pomieszczeniu, jak i przed domem czy w ogrodzie.
Chcąc dodać wnętrzom nieco ciepła i przytulnej atmosfery, nie zapominajmy również o absolutnej podstawie budowania klimatu i romantycznego charakteru, czyli o świecach. Duże, średnie lub zupełnie niewielkie, przybierające najróżniejsze formy i zwieńczone żywym, wesoło tańczącym płomieniem to najlepszy sposób na dekorację stołu przy kolacji z bliskimi, a także salonu czy sypialni podczas wieczoru we dwoje. Dodatkowym walorem są tu również uwalniane podczas palenia się świecy przyjemne, kojące i relaksujące zapachy!
Zobacz również inne nasze wpisy na blogu:
- - Dlaczego lampy z oznaczeniem IP20 nie są odpowiednie do łazienki?
- - Sposoby na projektowanie oświetlenia w sypialni
- - Jakie są najlepsze sposoby na projektowanie bezpiecznego oświetlenia w kuchni, aby uzyskać wystarczającą ilość światła?
- - Jakie są najlepsze sposoby na projektowanie oświetlenia w łazience, aby uzyskać odpowiednią ilość światła i intymność?
- - Jakie rodzaje lamp są najlepsze dla osób o różnych potrzebach? Które produkty sprawdzą się najlepiej dla osób starszych, z problemami wzroku lub dzieci?
- - Jakie są najlepsze sposoby na zwiększenie efektywności energetycznej oświetlenia?
- - Jakie kolory światła są najlepsze do różnych zastosowań w domu czy biurze?
- - Co należy wziąć pod uwagę, projektując oświetlenie biurowe?
- - Jakie techniki oświetlenia można zastosować, aby wizualnie powiększyć pomieszczenia?
- - Jakie są najlepsze sposoby na czyszczenie i konserwację lamp?
- - Jakie czynniki należy wziąć pod uwagę podczas projektowania oświetlenia zewnętrznego, takiego jak oświetlenie ogrodowe czy tarasowe?
- - Jakie są zalety i wady różnych źródeł światła, takich jak LED, halogeny, fluorescencyjne i żarówki?
- - Jakie rodzaje lamp są najlepsze do dekoracji wnętrz i jak je wykorzystać w praktyce?
- - Jakie trendy w oświetleniu będą rządzić w najbliższych latach?
- - Jakie lampy i oświetlenie wybrać, aby osiągnąć odpowiednie natężenie światła i oszczędzać energię?
- - Jak dobrać odpowiednie oświetlenie do różnych pomieszczeń w domu?
- - Jak dobrać oświetlenie na poddasze – przewodnik po lampach pod skosy.
- - Jakie są najnowsze technologie w oświetleniu, takie jak sterowanie głosem lub oświetlenie inteligentne, i jak je wykorzystać?
- - Oświetlenie pająk – kiedy warto postawić na oryginalność?
- - Żyrandol w niskim salonie – jak wybrać i na co zwrócić uwagę?
- - Lampa na ramieniu – funkcjonalność i styl w jednym
- - Kolor miedziany w oświetleniu – z jakimi kolorami i materiałami go łączyć?
- - Zalety światła rozproszonego w domowym wnętrzu
- - Romantyczne czy praktyczne? Dlaczego warto wybrać lampę wiszącą nad łóżkiem?
- - Magia oświetlenia nastrojowego – jak stworzyć wyjątkowy klimat w domu?
- - Jak wybrać idealną lampkę do czytania? Kluczowe cechy i trendy