Wczytuję dane...
Jakie kolory światła są najlepsze do różnych zastosowań w domu czy biurze?

Jakie kolory światła są najlepsze do różnych zastosowań w domu czy biurze?


Jasne i przestronne pomieszczenia świetnie sprawdzają się w codziennej eksploatacji. Zarówno w domu, jak i w biurze miejsca ze sporym metrażem i optymalnymi przeszkleniami podnoszą komfort pracy i nie tylko. W ciągu dnia odpowiednia ilość światła naturalnego wypełnia, co sprawia, że czujemy się bardzo dobrze. Podobne warunki można stworzyć również po zmierzchu, a pomoże w tym dobrze dobrane oświetlenie
.

Na rynku można znaleźć setki produktów oświetleniowych o różnych parametrach i właściwościach. Do wyboru mamy szereg kategorii lamp zewnętrznych i wewnętrznych, z których każda charakteryzuje się innym zestawem cech. Mogłoby się wydawać, że przy tak dużym wyborze kupno właściwego produktu nie powinno być większym problemem. Mimo to zdarza się, że zdezorientowany nabywca nie potrafi zdecydować się na konkretny model. W wyborze może jednak pomóc podstawowa wiedza na temat cech, którymi powinno wyróżniać się oświetlenie.

Światło i jego barwa temperaturowa

Nim wydamy pieniądze na lampy, listwy LED czy inne elementy oświetlenia, warto dowiedzieć się nieco więcej. Cechą lampy, równie istotną jak wygląd oprawy, jest barwa temperaturowa emitowanego przez nią światła. To pojęcie nieco abstrakcyjne, jednak pod tym tajemniczym terminem kryje się odcień światła zauważalny po włączeniu lampy. Zapewne każdy z nas zdołał zauważyć różnicę między bladym, chłodnym światłem z jarzeniówki a ciepłą poświatą z lampki ustawionej na stoliku przy łóżku. Różnicę między tymi dwoma tonacjami opisuje wspomniana barwa temperaturowa.

Barwa temperaturowa określana jest w Kelwinach. Ze skali wyodrębniono wartości graniczne, więc bez podłączania sprzętu do prądu można zdefiniować barwę emitowanego światła.

  • 3000 K – światło ciepłe,

  • 4000 K – światło neutralne,

  • 5000 K – światło zimne.

Im wyższa liczba, tym barwa światła będzie chłodniejsza. Wystarczy znaleźć na opakowaniu stosowne oznaczenie, by bez przeszkód sprawdzić barwę emitowanego światła. Dzięki temu łatwiej dokonać satysfakcjonującego zakupu.

Oświetlenie domu

Skoro już znamy podstawy, pozostaje przejść do wyboru najlepszych akcesoriów dopasowanych do wymogów różnych pomieszczeń. Na początek skoncentrujmy się na domu, bo to w nim spędzamy najwięcej czasu w ciągu dnia. We własnych czterech ścianach chcemy czuć się komfortowo i bezpiecznie, a odpowiednio dobrane światło jest jednym z najistotniejszych elementów wpływających na nasz nastrój. Każdy pokój wyróżnia się innymi cechami, co ma duże znaczenie także w kontekście oświetlenia.

Kuchnia

Gotujący w domu często oczekują, że zarówno składniki dań, jak i narzędzia potrzebne do ich przygotowania będą wyróżniać się najwyższą jakością. Nie inaczej jest w przypadku oświetlenia. Bez względu na to, czy zdecydujemy się na pojedynczą lampę o większej mocy, czy kilka reflektorów LED przytwierdzonych do szyny, światło musi dokładnie oświetlać miejsca pracy i eliminować zacienienia. By kontury nie nikły, rekomenduje się neutralne lub zimne światło.

Jadalnia

Nowoczesne budownictwo zazwyczaj łączy jadalnię z kuchnią, jednak to nie znaczy, że te pomieszczenia muszą tworzyć jednolitą aranżacyjną całość. W takiej sytuacji dobrze wybrać do przestrzeni jadalnej cieplejszą barwę światła. Umili spożywanie posiłków i spędzanie czasu z najbliższymi.

Salon

Salon to pokój reprezentacyjny – ma nie tylko ułatwiać relaks domownikom, ale i być swego rodzaju wizytówką. W związku z tym warto postawić na światło, które jest przyjemne. Ciepła barwa światła będzie tu idealnie pasować. Mając na uwadze fakt, że często jest to spore wnętrze, warto nieco poeksperymentować i zdecydować się na kilka źródeł światła zainstalowanych w różnych punktach. W ten sposób można uzyskać intrygujący efekt. Różne barwy światła także są ciekawe, ale nie powinno się stawiać wyłącznie na chłodną tonację.

Łazienka

Łazienka jako wnętrze, do którego trzeba wybrać oświetlenie, jest ciekawa, ale bywa też pod tym względem problematyczna. Kojarzy się ze sterylnością, do której pasuje zimne światło, jednak w ostatnich latach coraz więcej osób decyduje się na ocieplanie tego typu wnętrz. Jeżeli mamy trzymać się ogólnie przyjętych zasad, w tej sytuacji dobrze postawić na kilka źródeł światła. Największe obejmujące całą łazienkę, powinno mieć neutralną barwę. Natomiast te mniejsze, instalowane przy lustrach, powinny być chłodniejsze, ponieważ pozwoli lepiej widzieć detale. Podczas golenia lub nakładania makijażu miejsce oświetlone w taki sposób staje się idealne.

Sypialnia

Do sypialni pasuje ciepłe światło – ułatwia wyciszenie się po dniu pełnym wrażeń oraz pozytywnie wpływa na wzrok. Światło w sypialni odgrywa raczej marginalną rolę, dlatego nie powinno drażnić oczu ostrą poświatą. Żarówki z oznaczeniem do 3000 K sprawdzą się tutaj najlepiej.

Oświetlenie biura

W biurze sprawa oświetlenia wygląda trochę inaczej niż w domu. Tutaj pojawiają się odpowiednie przepisy, a te w pierwszej kolejności określają natężenie światła. Do wytycznych, które są istotne z punktu widzenia każdego projektanta, zaliczamy Kodeks pracy, Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej dotyczące ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy oraz Normę PN EN 12464–1:2012 (Światło i oświetlenie. Oświetlenie miejsc pracy. Część 1 – Miejsca pracy we wnętrzach).

Jednak, koncentrując się na samej barwie światła, warto postawić na produkty emitujące światło zimne lub neutralne. Pomaga się skoncentrować oraz gwarantuje optymalne doświetlenie wszystkich elementów wyposażenia. Przy pracach precyzyjnych (np. kreślarskich) stabilne i jasne światło przyczynia się do efektywnego wykonywania zadań. Do biura nie ma sensu wybierać „na skróty” i decydować się na produkty od marek, których nie jesteśmy pewni. Akcesoria od renomowanych producentów będą droższe, ale dzięki wysokiej klasie energetycznej pozwolą wygenerować spore oszczędności na rachunkach za prąd. Będą też wyróżniać się wyższą jakością niż ich odpowiedniki np. z drugiej ręki.

Światło idealne do czytania

Temat oświetlenia jest bardzo ważny dla fanów literatury. Warto pochylić się nad tym zagadnieniem, bo po książkę czy ulubione czasopisma sięgamy zarówno w biurze, jak i sypialni czy salonie. Czy w związku z tym powinniśmy się zaopatrzyć w dodatkowe źródło światła, które będzie zapewniać bezpieczeństwo podczas ulubionej lektury?

Nocne marki z pewnością powinny rozważyć zakup lampki do czytania. Wybór odpowiedniego modelu to kwestia indywidualna każdego użytkownika. Trzeba pamiętać, że emitowane przez lampkę światło nie może być ani za jasne, ani za ciemne. Ciepła temperatura barwowa będzie najlepiej współgrać z bielą kartek, nie nadwyrężając wzroku. Sama moc lampki musi mieścić się w przedziale 40–80 W. Wartości niższe lub wyższe mogą przeszkadzać, odbierając radość z czytania.

Światło dopasowane do potrzeb

Każdy z nas ma inne preferencje dotyczące oświetlenia. Jedni wybierają lampy emitujące światło o ciepłej temperaturze barwowej, inni skłaniają się ku tym chłodniejszym. Nawet we wnętrzach, które z reguły mają określone wymogi w kwestii oświetlenia, zawsze można postąpić nieszablonowo i zdecydować się na montaż modułów o różnych właściwościach. To użytkownik decyduje, jakie oświetlenie będzie dla niego idealne.

Warto kierować się rozsądkiem. Źle dobrane oświetlenie może pogorszyć jakość życia. Rozdrażnienie, ból głowy, łzawiące oczy i zaczerwienione spojówki to tylko klika z licznych objawów, jakie powoduje nieprawidłowo źle dobrane oświetlenie. Dobrze o tym pamiętać w trakcie zakupów w sklepie stacjonarnym lub internetowym. Kierowanie się skalą temperatury barwowej ułatwi pozbycie się takich dylematów.

Zobacz również inne nasze wpisy na blogu: