Wczytuję dane...
Sposoby na projektowanie oświetlenia w sypialni

Sposoby na projektowanie oświetlenia w sypialni


Sypialnia jest wyjątkowym pomieszczeniem. To właśnie tam zrzucamy z siebie ciężar minionego dnia. Wyciszamy się i relaksujemy, przygotowując do regenerującego snu. Dokładamy wszelkich starań, by nic nie zakłóciło nam wypoczynku. Każdy element wyposażenia musi wpływać na stworzenie aury umożliwiającej odprężenie. Jednym z bodźców, na który warto zwrócić szczególną uwagę, jest oświetlenie. Jak należy je zaprojektować, aby nie przeszkadzało, a zarazem idealnie wpisywało się w styl i klimat miejsca?

Sen odgrywa zasadniczą rolę w naszym życiu. Dobrze przespana noc jest gwarancją optymalnej regeneracji. Dzięki temu na następny dzień jesteśmy pełni energii. Sypialnia powinna być zatem swego rodzaju azylem, który odgradza nas od zgiełku świata zewnętrznego. Kiedy myślimy o aranżacji tej przestrzeni, oczyma wyobraźni widzimy pokój o łagodnych barwach, z przestronnym łóżkiem, malutkimi szafkami z obydwu stron wezgłowia i komodą mieszczącą garderobę. Gdzieś na ścianach dostrzegamy subtelne źródła światła.

Funkcjonalna sypialnia

Wizja sypialni jako pomieszczenia tylko do snu nie zawsze się sprawdza. Czasem ma ona charakter wielofunkcyjny. Oczywiście odpoczynek nocny nadal ma tu pierwszorzędne znaczenie, ale nie tylko do niego się ograniczamy. Niektórzy w sypialniach oglądają telewizję, inni czytają, a naprawdę wielu z nas przygotowuje się w niej do nadchodzącego dnia. Wiele pań robi w sypialni makijaż, a mężczyźni w lustrze wmontowanym w skrzydło szafy korygują krawat przed wyjściem do pracy. Porządne światło jest tu zatem bardzo potrzebne.

Światło a sen

Zdaniem naukowców wydajny sen jest możliwy tylko przy maksymalnym zaciemnieniu. Teza głoszona przez specjalistów trochę wyklucza się z najpopularniejszymi stylami architektonicznymi, gdyż często uwzględniają one okna w sypialniach. Wpadające światło słoneczne bywa nawet przyjemne, a na pewno pomocne w budzeniu, ale po zmierzchu poświaty z pobliskich latarni są już uciążliwe dla większości domowników. Rolety, kotary i zasłony chronią przed zanieczyszczeniami świetlnymi, ale okazują się problemem, kiedy w czarnym jak smoła mroku nie da się odszukać włącznika światła.

Kłopot ten można szybko zażegnać. Już od wielu lat na rynku dostępne są specjalne włączniki z diodami. Maleńkie lampki pomagają znaleźć moduł i od ręki uruchomić oświetlenie. Nie rażą oczu, stąd nie zakłócają wypoczynku.

Oświetlenie strefowe

Chociaż sypialnie z reguły cechują się niedużym metrażem, to wcale nie oznacza, że nie da się w nich zastosować oświetlenia strefowego. Takie rozwiązanie ułatwi komfortowe użytkowanie pomieszczenia. Zwłaszcza jeśli w zamyśle nie będzie się ono ograniczać do funkcji sypialni. Najrozsądniej wyszczególnić następujące sektory:

  • Główny

Oprawy montowane na suficie i obejmujące swoim zasięgiem cały pokój.

  • Boczne

Skupiające się na okolicach łóżka. Dyskretne kinkiety bądź niewielkie reflektory instalowane nad wezgłowiem ułatwią wieczorną lekturę. Taką funkcję mogą również pełnić lampki ustawione na szafkach nocnych.

  • Dekoracyjne

Sypialnia wcale nie musi być nudna. Różnokolorowe taśmy LED są ciekawą opcją, ale wszystko należy rozplanować z głową. Przecież nie chcemy, aby wielobarwna feeria zamieniła pokój do spania w lokal przypominający dyskotekę.

  • Dodatkowe

Meble są istotnym elementem wyposażenia sypialni. Odpowiednie nakierowanie delikatnych wiązek światła pomoże uchwycić urok wyposażenia także wtedy, kiedy na zewnątrz jest ciemno.

Barwa światła

W dzisiejszych czasach praktycznie wszystko podlega indywidualizacji. Takie podejście, nawet w kontekście instalacji oświetleniowej w sypialni, jest jak najbardziej prawidłowe, ale to wcale nie oznacza, że nie warto brać pod uwagę utartych schematów. Przecież przez długie dziesięciolecia ludzie korzystali z wypracowanych standardów.

Zarówno umiejscowienie, jak i barwa temperaturowa punktów świetlnych to osobista kwestia użytkownika. Każdy dobiera artykuły elektryczne zgodnie z własnymi potrzebami, ale wskazówki z naszego przewodnika bez wątpienia będą pomocne. Jeżeli zdecydowaliśmy się postawić na wspomniane oświetlenie strefowe, temperatura barwowa poszczególnych żarówek powinna przedstawiać się następująco:

  • - główne – tutaj rozsądnie postawić na ciepłą barwę, która nie męczy oczu, ułatwia wyciszenie, a przez to zaśnięcie;

  • - boczne – warto pamiętać, że ten typ oświetlenia ma za zadanie uprościć nam wykonywanie konkretnych czynności. Do czytania bądź poprawy makijażu potrzebujemy światła uwypuklającego szczegóły, ale nie nachalnie rozświetlającego przestrzeń, gdyż może być uciążliwe dla wzroku. Barwa neutralna z pewnością okaże się tu optymalna;

  • - dekoracyjne i dodatkowe – lekko przytłumiona kolorystyka o ciepłym charakterze nada się tu idealnie. Nie oślepi, za to uwydatni niuanse umeblowania bądź innych obiektów, na które chcemy zwrócić uwagę. Dobrze skomponowana poświata dekoracyjna podniesie walory estetyczne całego pomieszczenia.

Gustowne lampy do sypialni

Nie warto nikogo przekonywać, że w przypadku sypialni lepiej sprawdzi się bogato zdobiony żyrandol niż standardowy plafon. O gustach się nie dyskutuje. Mimo to trzeba pamiętać, że kilka przetarć szmatką wystarczy, by plafon był jak nowy, a żyrandol nierzadko należy zdemontować, żeby doprowadzić go do porządku. Są osoby, dla których praktyczność ma większe znaczenie niż dekoracyjność i stylowość.

Bez względu na to, jaki rodzaj oprawy wybierzemy, warto mieć na względzie kilka szczegółów. Dobieramy lampę do metrażu. Optycznie wszystko musi się zgadzać, przynajmniej jeśli chcemy zachować porządek aranżacyjny. Rozproszone światło sączące się z ażurowego klosza lub kilku punktów umieszczonych na eleganckiej szynie nie może zaburzać harmonii wnętrza. Ponadto stworzona kreacja nie powinna gwałtownie rozbudzać i podrażniać oczu.

Przy oświetleniu bocznym i dodatkowym ciekawymi opcjami są gustowne lampy bądź kinkiety. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, które stylistycznie pasują zarówno do konwencji nowoczesnych, jak i rustykalnych. Jeżeli zdecydujemy się na wariant stojący, to zwłaszcza w kontekście lampki do czytania dobrze wybrać model z regulowanym przegubem. Mechanizm ułatwi skierowanie wiązki światła na wskazane miejsce, przez co nie będziemy przeszkadzać partnerce lub partnerowi w zaśnięciu.

Neony, taśmy LED i girlandy są nieocenione w uzyskaniu efektu dekoracyjnego. Montowane we wnękach, karniszach, parapetach, wzdłuż ram obrazów czy zagłówkach łóżka utworzą jedyną w swoim rodzaju scenerię. Ponadto akcesoria z możliwością zmiany natężenia światła i barwy pomogą optycznie powiększyć sypialnię.

Piękna i komfortowa sypialnia dzięki iluminacji świetlnej

Umiejętne operowanie światłem w sypialni przyniesie wiele korzyści. Wieczorami ułatwi wyciszenie, natomiast wczesnym rankiem delikatnie pobudzi zmysły, optymistycznie nastrajając na pozostałą część dnia. Warto przemyśleć umiejscowienie i rodzaj zastosowanych opraw. Od ich parametrów jest uzależniona jakość naszego wypoczynku, a więc aspekt, który ma ogromny wpływ na zdrowie i codzienne funkcjonowanie. Dbając o światło w sypialni, dbamy też o siebie.

Zobacz również inne nasze wpisy na blogu: