Wczytuję dane...
Jakie czynniki należy wziąć pod uwagę podczas projektowania oświetlenia zewnętrznego, takiego jak oświetlenie ogrodowe czy tarasowe?

Jakie czynniki należy wziąć pod uwagę podczas projektowania oświetlenia zewnętrznego, takiego jak oświetlenie ogrodowe czy tarasowe?


Oświetlenie domu odgrywa na co dzień bardzo dużą rolę – i dotyczy to zarówno oświetlenia wewnętrznego, jak i zewnętrznego. Dobrze rozplanowane źródła światła pomogą znaleźć drogę do domu, pięknie wyeksponują ogród oraz stworzą wyjątkowy klimat na tarasie. O czym warto pamiętać już na etapie planowania? Na co zwrócić uwagę oraz jakie rozwiązania sprawdzą się najlepiej? Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje związane z projektowaniem oświetlenia zewnętrznego.

Dlaczego warto zainwestować w oświetlenie zewnętrzne?

Roli oświetlenia wewnątrz domu lub mieszkania nie musimy w zasadzie tłumaczyć – każdy wie, jak ważne jest odpowiednie światło i jak jego brak utrudnia codzienne funkcjonowanie. Oświetlenie zewnętrzne jest często traktowane nieco po macoszemu. W przypadku budowy domu od podstaw z pewnością znajdziemy wiele pilniejszych i potrzebniejszych wydatków, podczas generalnego remontu skupiamy się z kolei głównie na wnętrzach. Mija kolejny sezon, a Ty denerwujesz się, że zimą nie masz dobrze oświetlonej drogi do furtki czy garażu, a latem w ogrodzie panują ciemności? Najwyższa pora to zmienić!

Nowoczesne oświetlenie zewnętrzne to wysoka funkcjonalność przekładająca się na bezpieczeństwo, ale również sposób na podkreślenie atutów bryły budynku czy kompozycji ogrodu. Niezależnie od tego, czy planujesz oświetlić jedynie drogę do furtki, czy chcesz zamontować oświetlenie tarasu i ścieżek ogrodowych, niektóre rozwiązania należy rozplanować dużo wcześniej i uwzględnić już na etapie tworzenia projektu, by specjaliści zamontowali wszystkie niezbędne instalacje. Nie znaczy to jednak, że wszystko stracone: nowoczesne rozwiązania pozwalają na efektywne i efektowne oświetlenie sezonowe i wykorzystanie domowej sieci elektrycznej.

Oświetlenie zewnętrzne: najpopularniejsze rozwiązania

Na rynku znajdziemy wiele rozwiązań do montażu na zewnątrz, począwszy od specjalnych lamp po niewielkie lampki solarne, które nie wymagają przyłączenia do sieci. W projektach oświetlenia zewnętrznego najczęściej uwzględnia się lampy słupkowe, reflektory, kinkiety, oprawy najazdowe i do zabudowy oraz opaski LED. Niższe lampki słupkowe zwykle umieszcza się przy chodnikach i ścieżkach, wyższe z kolei to już w zasadzie latarnie, które ustawiamy wszędzie tam, gdzie zależy nam na oświetleniu większej powierzchni podjazdu lub ogrodu. Alternatywą mogą być reflektory, które zwykle ustawiamy w pobliżu budynku lub tarasu, choć można również wykorzystać je do podświetlenia altany czy poszczególnych obiektów w ogrodzie. Oprawy najazdowe to najczęstszy wybór w przypadku podjazdów dla samochodów lub ścieżek prowadzących do furtki oraz na tarasach. Lampy montowane w obrębie nawierzchni są odporne na zalanie oraz uszkodzenia mechaniczne, dają także delikatniejsze niż w przypadku punktowych reflektorów światło.

Tego rodzaju oświetlenie można także zamontować w ścianach budynków; sprawdzi się szczególnie w przypadku nowoczesnych brył, które po podświetleniu nabierają zupełnie nowego charakteru. Jeśli chodzi o źródła światła montowane wyżej, dobrym rozwiązaniem będą kinkiety: mocujemy je do ścian budynku, w pobliżu drzwi wejściowych czy wjazdu do garażu, choć mogą również zawisnąć na słupach ogrodzenia. A listwy LED? Ten sposób zyskuje coraz większą popularność, głównie za sprawą prostego montażu i niskiego zużycia energii elektrycznej. Cienkie listwy zamontowane wzdłuż ścieżki czy drogi prowadzącej do garażu skutecznie wskażą drogę. Kolorowe listwy LED to z kolei rozwiązanie nie tylko bardzo praktyczne, ale również dekoracyjne. Każdy z powyższych rodzajów oświetlenia sprawdzi się w roli oświetlenia podjazdu, chodnika, tarasu, ganku, altany czy po prostu części ogrodu.

Oświetlenie zewnętrzne: przede wszystkim bezpieczeństwo

Główną funkcją oświetlenia zewnętrznego jest zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom – szczególnie podczas zimowych miesięcy, kiedy zmrok zapada naprawdę wcześnie. Oświetlenie ścieżek ogrodowych, dróg do garażu, furtki, altany oraz tarasu ułatwia poruszanie po terenie posesji, ale ma również związek z zabezpieczeniem przed włamaniem i kradzieżą. Lampy ogrodowe odstraszają potencjalnych złodziei i włamywaczy: zwykle nie odważają się oni wtargnąć na dobrze oświetloną posesję, zwłaszcza że wszelkie próby będą widoczne jak na dłoni. Nie oznacza to, że musisz oświetlać cały ogród i tworzyć wielką iluminację, która utrudni zasypianie. Nowoczesne oświetlenie zewnętrzne to między innymi również lampy z czujnikami, które zapalają się dopiero po wykryciu ruchu. W ten sposób od razu dowiesz się, gdy ktoś spróbuje dostać się na Twoją posesję.

Odpowiednie oświetlenie w ogrodzie i na tarasie to również kwestia bezpieczeństwa podczas poruszania się po terenie. Montaż dodatkowych lamp lub reflektorów powinni rozważyć przede wszystkim rodzice młodszych dzieci, które zaczynają samodzielnie stawiać kroki po całej posesji, choć dobre oświetlenie tarasu ułatwi korzystanie z tej przestrzeni wszystkim – zarówno młodszym, jak i starszym. Jeśli chodzi o oświetlenie zewnętrzne, powinny to być rozwiązania zaprojektowane z myślą o użytkowaniu w niekorzystnych warunkach atmosferycznych. Aby system oświetlenia pozostawał bezpieczny i niezawodny, wybieraj żarówki o klasie szczelności III, co oznacza odporność na wilgoć, pył i kurz.

Rozświetlony ogród: stwórz wyjątkową aranżację

Oprócz kwestii związanych z bezpieczeństwem nie należy pomijać możliwości aranżacyjnych, jakie daje oświetlenie zewnętrzne. Dzięki niemu możesz wyeksponować najbardziej reprezentacyjne punkty ogrodu oraz zmienić zwykły taras lub altanę w wyjątkową przestrzeń do relaksu. Nie musisz ograniczać się wyłącznie do światła białego lub żółtego: kolorowe oświetlenie LED przepięknie prezentuje się w ogrodzie i tworzy magiczną atmosferę, szczególnie jeśli dołożymy do tego subtelną grę cieni. Ozdobne lampy i kinkiety to z kolei dekoracja, która pięknie wygląda nie tylko po zmroku. Nowoczesne lampy z pięknymi kloszami będą rzucać subtelne światło jednocześnie dekorować elewację oraz otoczenie tarasu. Nie wiesz, jakie lampy, reflektory czy kinkiety wybrać? Skorzystaj z usług projektantów ogrodów, którzy tworzą aranżacje uwzględniające nie tylko rośliny i dekoracje, ale również oświetlenie. Zaproponują modne rozwiązania, które mogą Cię zaskoczyć!

Jak rozplanować oświetlenie zewnętrzne?

Aby oświetlenie zewnętrzne spełniało wszystkie Twoje oczekiwania, zacznij od określenia potrzeb. Zastanów się, czy zależy Ci przede wszystkim na bezpieczeństwie i oświetleniu domu, czy stawiasz raczej na światło w ogrodzie lub potrzebujesz dodatkowego oświetlenia do poruszania się po posesji. Zastanów się, w których miejscach przydałoby się dodatkowe oświetlenie, a w których można z niego zrezygnować. Zwróć szczególną uwagę na wejście do domu, drogę dojazdową, trasę do furtki oraz obszar tarasu, na którym będziesz spędzać letnie wieczory. Przemyśl także, które elementy elewacji oraz aranżacji ogrodu chcesz wyeksponować i podkreślić za pomocą oświetlenia. Gdy masz już sprecyzowane oczekiwania, pora na dopasowanie do nich odpowiednich rozwiązań.

Nawet najpiękniejsze lampy i kinkiety nie będą spełniały swojej funkcji, jeśli po ich zamontowaniu zużycie energii elektrycznej wzrośnie tak bardzo, że po prostu przestaniesz je włączać. Nowoczesne rozwiązania oświetleniowe mogą być energooszczędne oraz ekologiczne, dlatego warto śledzić trendy w branży oświetleniowej i zwracać uwagę na nowości. Gdy masz już kompletną wizję tego, na czym Ci zależy, pora przejść do konkretów. W przypadku lamp niskonapięciowych, czyli do 24 V możesz samodzielnie rozplanować i zamontować instalację. Samodzielnie możesz również ustawić i zawiesić wszelkiego rodzaju lampki solarne czy rozwiązania na baterie. Nie są one jednak zbyt trwałe i zwykle wymagają wymiany po upływie jednego sezonu. W przypadku kabli o wyższym napięciu należy skorzystać natomiast z usług elektryka posiadającego uprawnienia do prowadzenia i podpinania okablowania.

Zobacz również inne nasze wpisy na blogu: