Wczytuję dane...
Jakie są najlepsze sposoby na czyszczenie i konserwację lamp?

Jakie są najlepsze sposoby na czyszczenie i konserwację lamp?


Nieważne, czy Twoja pedantyczna dusza domaga się cotygodniowych porządków, czy podchodzisz do tej kwestii dość swobodnie i sprzątasz wtedy, gdy przyjdzie Ci na to ochota – raz na jakiś czas należy przeprowadzić generalne porządki! Zwykle decydujemy się na nie przed świętami i właśnie wtedy sprzątamy wszystkie niedostępne na co dzień zakamarki. Do tego rodzaju prac zaliczamy na przykład czyszczenie kaloryferów, mycie elewacji czy właśnie usuwanie kurzu i zanieczyszczeń z lamp. Jak przeprowadzić czyszczenie i konserwację żyrandoli i abażurów, by nie uszkodzić sprzętu i uniknąć zacieków? Sprawdź najpopularniejsze sposoby na czyszczenie oraz konserwację różnych rodzajów lamp.

Dlaczego czyszczenie lamp jest tak istotne?

Nawet jeśli na co dzień nie przywiązujemy do tego zbyt dużej uwagi, musimy zdawać sobie sprawę z tego, że na lampach – tak jak na wszystkich elementach wyposażenia pomieszczeń – osadza się kurz i tworzą się zabrudzenia. Oczywistym powodem, dla którego należy co jakiś czas wyczyścić wszystkie lampy, jest kwestia higieny. O regularne usuwanie kurzu powinni zadbać przede wszystkim alergicy, ponieważ kurz gromadzący się na kloszach przez dłuższy czas może mieć negatywny wpływ na ich zdrowie. Duża ilość kurzu nie prezentuje się też zbyt dobrze i sprawia, że wnętrze wygląda na zaniedbane. Czasem wystarczy po prostu usunąć zalegający kurz i zabrudzenia, by lampy znów wyglądały jak nowe! Nie każdy zdaje sobie też sprawę z tego, że kurz może oblepić żarówkę i w ten sposób… zmniejszyć natężenie światła w pomieszczeniu. Z takim argumentem trudno dyskutować, choć dobrze wiemy, że czyszczenie lamp – szczególnie tych o skomplikowanym kształcie – może nie być łatwym zadaniem. Dzięki naszym wskazówkom przejdziesz przez cały ten proces szybko i bezproblemowo.

Czym czyścić lampy?

Na to pytanie nie ma jednej konkretnej odpowiedzi, ponieważ wszystko zależy od tego, z jakiego materiału został wykonany klosz lub abażur. Najlepszym rozwiązaniem będzie stosowanie się do zaleceń producenta, choć w większości przypadków możesz śmiało sięgnąć po odrobinę wody, łagodny środek myjący (np. odrobinę płynu do mycia naczyń czy rozwodnione mydło) oraz miękką, delikatną ściereczkę. Pamiętaj, by zawsze przeprowadzić próbę na mało widocznym elemencie lampki! Zdecydowanie nie polecamy mocnych środków czyszczących, past, wybielaczy czy środków do czyszczenia zlewów, ponieważ mogą one spowodować powstawanie zarysowań i przebarwień. Dobrą praktyką będzie również regularne odkurzanie żyrandoli za pomocą specjalnej miotełki do kurzu. Ważne, by robić to delikatnie i z wyczuciem, by nie uszkodzić żadnego elementu lampy. Do czyszczenia szklanego klosza przydadzą Ci się również miękkie bawełniane rękawiczki lub ściereczki z mikrofibry, za pomocą których wygodnie złapiesz klosz w taki sposób, by na jego powierzchni nie pojawiły się nieestetyczne odciski palców.

Jak czyścić lampy krok po kroku?

Najwygodniejszym sposobem będzie zdemontowanie klosza i umycie go w misce, zlewie lub wannie. Dzięki temu możesz z łatwością wypłukać wszystkie zabrudzenia oraz usunąć detergenty, a następnie dokładnie osuszyć klosz. Nie polecamy mycia klosza w zmywarce – większość modeli nie jest odpornych na działanie wysokiej temperatury i silnych detergentów. Wiszące lampy są montowane w różny sposób, jednak zazwyczaj pierwszym krokiem będzie wykręcenie żarówki, a następnie delikatne odłączenie klosza od lampy. Przypominamy: nie należy robić tego przy włączonym świetle! Wykręcone żarówki przecieraj wilgotną szmatką lub gąbką z dodatkiem płynu do naczyń, a następnie wytrzyj do sucha. Jeśli na powierzchni żarówki pojawiły się osady z tłuszczu, usuń je wacikiem nasączonym w alkoholu. Nowoczesne plafony także warto raz na jakiś czas zdemontować i usunąć kurz oraz martwe owady, które mogą pojawiać się w ich wnętrzu. Jeśli nie możesz zdjąć żyrandola lub klosza, wykręć żarówki i dokładnie je przetrzyj, a następnie wkręć je z powrotem i delikatnie usuń zabrudzenia z żyrandola za pomocą wilgotnej szmatki. W przypadku lamp stojących należy również wyczyścić stelaże: dobrym rozwiązaniem będzie skorzystanie z wilgotnej szmatki oraz wytarcie stelaża do sucha. Pamiętaj, by wykonywać te czynności tylko wtedy, gdy lampa będzie odłączona od kontaktu.

Czyszczenie materiałowych abażurów – na sucho i na mokro

O ile czyszczenie szklanego, metalowego lub plastikowego klosza od lampy nie jest zbyt skomplikowanym zadaniem, w przypadku materiałowych abażurów potrzeba nieco precyzji, by nie uszkodzić delikatnego materiału lub nie pozostawić na jego powierzchni nieestetycznych smug. Najpopularniejszym sposobem czyszczenia abażurów z materiału będzie delikatne odkurzanie za pomocą specjalnej końcówki z długim włosiem. Odkurzacz usunie cząsteczki kurzu i nie zostawi smug na powierzchni abażura. Tego rozwiązania nie należy jednak stosować w przypadku lamp wykonanych z delikatnych tkanin oraz słabiej naciągniętych na stelaż materiałów – odkurzacz mógłby spowodować odkształcenia lub wręcz uszkodzić abażur. Alternatywą będzie zastosowanie rolki do ubrań: wystarczy delikatnie zebrać kurz przyklejający się do papierowego wałka. Wygodnym sposobem na usunięcie kurzu bez użycia wody i detergentów będzie odkurzenie specjalną miotełką do kurzu lub miotełką z piór. Niektórzy używają także suszarki do ubrań, jednak pamiętaj, by nie przykładać jej zbyt blisko do materiału oraz nie nastawiać gorącego nawiewu. Do usuwania kurzu z materiałowych abażurów nie polecamy suchych ściereczek, ponieważ będą one zostawiać drobne włókna na tkaninie.

Silniejsze zabrudzenia trzeba będzie usunąć na mokro. W tym celu zdemontuj abażur: wyjmij wtyczkę z kontaktu, usuń żarówkę i zdejmij abażur, a następnie przygotuj roztwór do czyszczenia. W misce wymieszaj ciepłą wodę, odrobinę proszku do prania, a w przypadku abażurów ubrudzonych tłuszczem – odrobinę octu. W przygotowanej mieszance zanurzaj ściereczkę z mikrofibry, dokładnie ją wyciśnij, a następnie przecieraj abażur, przepłukując ścierkę w czystej wodzie. Dobrym pomysłem będzie wcześniejsze odkurzenie abażura, by ściereczka nie rozmazywała mokrego kurzu na tkaninie. Po zakończonym czyszczeniu wypłucz delikatnie abażur w czystej wodzie i pozostaw do wyschnięcia na co najmniej 24 godziny. Nie wystawiaj go na działanie silnych promieni słonecznych ani nie układaj na kaloryferze; nie pocieraj także mocno ręcznikiem, aby usunąć nadmiar wody. Możesz delikatnie wysuszyć materiał za pomocą suszarki do włosów nastawionej na chłodny nawiew. Po wyschnięciu zamontuj abażur z powrotem. Nie zapomnij o wyczyszczeniu żarówki oraz przetarciu stelaża od lampy.

Jak czyścić lampy z nietypowych materiałów?

Drewno, rattan, papier, mosiądz… W jaki sposób wyczyścić klosze i abażury wykonane z mniej popularnych materiałów? Lampy drewniane po przetarciu wilgotną szmatką należy dokładnie wysuszyć, a następnie posmarować specjalną pastą do konserwacji drewna. W przypadku lampy aluminiowej do czyszczenia najlepiej sprawdzi się mieszanka octu i wody – pamiętaj, że aluminium ma tendencję do matowienia, dlatego nie należy używać do czyszczenia najpopularniejszych detergentów. Do czyszczenia mosiądzu specjaliści polecają… ketchup pomidorowy, który można znaleźć w każdej lodówce. Ketchup dzięki swojemu kwaśnemu odczynowi skutecznie usuwa zabrudzenia i patynę, którą pokrywa się mosiądz; dobrym wyborem będzie także sok z cytryny z dodatkiem soli. Papierowe abażury zdecydowanie nie lubią czyszczenia na mokro: jedynym sposobem będzie odkurzanie za pomocą miotełki lub gumowej ściereczki, a mocno zabrudzony abażur należy wymienić na nowy. Klosze plecione z wikliny najlepiej czyścić wodą z dodatkiem sody oczyszczonej, a następnie dokładnie wysuszyć. Abażury z koronki i bardzo delikatnych materiałów, na przykład jedwabiu, najlepiej oddać w ręce specjalistów, którzy mają doświadczenie w praniu takich tkanin. Pamiętaj: jeśli nie masz pewności, czy dany środek można zastosować do czyszczenia lampy, wypróbuj go najpierw na niewielkim i mało widocznym kawałku, by uniknąć niemiłej niespodzianki.

Zobacz również inne nasze wpisy na blogu: