Wczytuję dane...
Jakie rodzaje lamp są najlepsze do dekoracji wnętrz i jak je wykorzystać w praktyce?

Jakie rodzaje lamp są najlepsze do dekoracji wnętrz i jak je wykorzystać w praktyce?


Rozplanowanie oświetlania pokoju to więcej niż tylko ustalenie, gdzie umieścić oprawki na żarówki. Owszem, kluczową kwestią jest zapewnienie domownikom dostępu do światła w każdej części pomieszczenia, jednak nie należy też zapominać o innej ważnej funkcji lamp – są przecież także dekoracją wnętrza! Zastanawiasz się, jaki rodzaj lamp wybrać do danego pomieszczenia? Sprawdź, które modele (i dlaczego) cieszą się największą popularnością wśród projektantów.

Nowe lampy, czyli czas na zmiany

Instalacja elektryczna w mieszkaniu rzadko zaprząta myśli domowników. Tak naprawdę często przypominamy sobie o niej dopiero w przypadku usterki, podczas generalnego remontu lub wykańczania nowego lokum. Samo rozplanowanie gniazdek, włączników światła i kabli do montażu oprawek to niełatwe zadanie, dlatego najczęściej zleca się je profesjonalistom. Nie znaczy to jednak, że nie mamy żadnego wpływu na oświetlenie w naszych domach i mieszkaniach. Nowoczesne lampy wiszące, ścienne i stojące dają naprawdę wiele możliwości. Nawet jeśli układ sieci elektrycznej pozostawia wiele do życzenia lub planujesz całkowitą zmianę wystroju, możesz oświetlić całe pomieszczenie dokładnie tak, jak chcesz.

Nowoczesne lampy mają oryginalne kształty i kolory, interesujące wykończenie oraz przykuwające uwagę detale. Wszystko to sprawia, że śmiało możemy je zaliczyć do elementów dekoracyjnych. Nie musisz od razu wymieniać wszystkich mebli, by odświeżyć wnętrze i nadać mu zupełnie nowy charakter. Wystarczy wykorzystać możliwości, jakie dają odpowiednio dobrane źródła światła! Rozproszone, ciepłe światło lub kilka nowych punktowych lampek mogą sprawić, że pomieszczenie zacznie wyglądać zupełnie inaczej. A skoro nadeszła pora na zmiany, sprawdź, jakie rodzaje lamp warto umieścić w poszczególnych pomieszczeniach.

Lampy do salonu – jak wybrać najlepszy model?

Salon salonowi nierówny – w dużym domu jednorodzinnym zwykle jest on przestronny i wysoki, podczas gdy w mniejszym mieszkaniu w bloku często bywa ciaśniejszy, połączony z aneksem kuchennym i jadalnią. Trudno zatem mówić o jednym uniwersalnym rozwiązaniu, choć mamy dla Ciebie kilka wskazówek. Salon to nie tylko miejsce wypoczynku, ale także najbardziej reprezentacyjna część domu – to tu podejmujemy gości, dlatego aranżacja wnętrza ma szczególne znaczenie. Aby odpowiednio oświetlić całe pomieszczenie, nie wystarczy jedno źródło światła (nawet w przypadku ograniczonego metrażu), dlatego oprócz lampy sufitowej warto się zaopatrzyć w model stojący lub kinkiety.

W przypadku dużego, wysokiego salonu najlepszym wyborem będzie lampa na długim przewodzie, najlepiej z kilkoma żarówkami. Pojedyncza żarówka, nawet dość mocna, nie oświetli wystarczająco mocno wysokiego i przestronnego pomieszczenia. W przypadku nowoczesnej aranżacji warto stawiać na lampy wyposażone w kilka ozdobnych żarówek na regulowanych przewodach, które można ustawić w dowolnej konfiguracji. A co w przypadku niewysokich pomieszczeń, gdzie liczy się każdy wolny centymetr kwadratowy? Jeśli obawiasz się, że duża wisząca lampa dodatkowo przytłoczy niewielki salon, zamiast niej wybierz plafon. To dobre źródło światła, które zajmuje o wiele mniej miejsca. Najprostsze modele nie rzucają się w oczy i pasują do każdego wnętrza. Co ważne, nowoczesne plafony LED mogą się układać w piękne wzory lub geometryczne kształty, a w połączeniu z różnymi barwami światła tworzą naprawdę interesujący efekt.

Dodatkowe źródła światła do salonu

Oprócz głównego źródła światła w salonie zdecydowanie przyda się także kilka innych punktów świetlnych. Przede wszystkim zaopatrz się w elegancką lampę stojącą, która dodatkowo doświetli kanapę lub fotel, by umożliwić czytanie przy zgaszonym górnym świetle. Zwróć także uwagę na oświetlenie w pobliżu telewizora – światło nie może się odbijać w ekranie, ale jednocześnie musi dobrze oświetlać przestrzeń w pobliżu sprzętu. Dzięki temu unikniesz szybkiego męczenia wzroku podczas oglądania filmów i seriali przy mniejszym oświetleniu. Jeśli planujesz zawieszenie kinkietów, umieść je naprzeciwko kanapy, a nie bezpośrednio nad nią.

Jeśli Twój salon łączy się z aneksem kuchennym lub jadalnią, dobrze dobrane oświetlenie pomoże Ci wizualnie oddzielić od siebie te strefy. Główna lampa skierowana na część wypoczynkową oraz dodatkowe halogeny lub druga lampa zawieszona nad stołem czy blatami kuchennymi pozwolą wyznaczyć granicę pomiędzy strefą przygotowania posiłków i miejscem relaksu.

Oświetlenie w kuchni – jakie lampy wybrać?

Od tego, jakie oświetlenie zamontujesz w kuchni, będzie zależeć komfort codziennego przygotowywania posiłków – warto się zatem pochylić nad tą kwestią i dobrze zastanowić nad wyborem lamp. Centralne źródło światła to zazwyczaj lampa wisząca zlokalizowana nad stołem czy wsypą, w środkowej części kuchni. Także tutaj dobrą alternatywą będzie plafon, szczególnie jeśli Twoja kuchnia nie jest zbyt dużym pomieszczeniem. W każdej kuchni potrzebne będzie również dodatkowe oświetlenie punktowe. Zamontuj małe lampki w miejscach przygotowywania posiłków oraz nad zlewem. Ze względu na to, że szafki kuchenne są niemal zawsze ustawiane pod ścianami, podczas krojenia czy gotowania zasłaniamy własnym ciałem światło padające z wiszącej pośrodku sufitu lampy. Aby ułatwić sobie wykonywanie precyzyjnych kuchennych czynności, zamontuj dodatkowe halogeny czy listwy LED, a w miejscach, gdzie nad blatami nie ma górnych szafek – kinkiety.

Oświetlenie kuchenne, jak każde inne, również może być ozdobą wnętrza. Lampy sufitowe na dłuższych przewodach zawieszone nad stołem lub blatem nie tylko oświetlają przestrzeń, ale także stanowią modną dekorację, którą możesz dopasować do aranżacji wnętrza w określonym stylu. W minimalistycznych kuchniach sprawdzą się większe dekoracyjne żarówki w prostych oprawach, a nowoczesne wnętrza aż się proszą o proste, geometryczne lampy. A co z przytulnymi, tradycyjnymi kuchniami? W nich dobrym wyborem będzie lampa z abażurem – źródło ciepłego światła. Skorzystaj z możliwości, jakie daje dodatkowe oświetlenie w kuchni – w ten sposób możesz sprawić, że stanie się ona przytulnym, miłym i funkcjonalnym miejscem nie tylko do przyrządzania posiłków, lecz także odpoczynku.

Lampy do łazienki – oświetlenie do zadań specjalnych

Czeka Cię wybór oświetlenia do łazienki? W tym pomieszczeniu potrzebne jest przede wszystkim jedno główne źródło światła, które równomiernie oświetli całe wnętrze. Klasyczne lampy wiszące to w łazience dość rzadko spotykane rozwiązanie; o wiele częściej stosuje się tu halogeny montowane w sufitach podwieszanych, reflektory lub plafony. Oprócz głównego źródła światła przyda się również dodatkowe oświetlenie w okolicach lustra. W jaki sposób można doświetlić lustro łazienkowe? Najprostszy sposób umieszczenie tuż nad nim lampy, choć dobrym sposobem jest również montaż kinkietów po obu stronach. Coraz częściej spotyka się też lustra łazienkowe z dodatkowymi listwami LED, zapewniającymi równomierne oświetlenie. Takie lustro to najwygodniejsze rozwiązanie w przypadku niewielkiej łazienki, w której trudno byłoby umieścić dodatkowe źródło światła nad taflą, lub w przypadku dużego lustra sięgającego niemal do samego sufitu.

Oświetlenie łazienkowe nie musi być jednak wyłącznie praktyczne – tu także możesz stworzyć wyjątkową aranżację. Z pomocą przychodzą lampki punktowe, za których pomocą dodatkowo doświetlisz obszar nad wanną lub zaakcentujesz dekoracje znajdujące się w łazience. Wodoodporne listwy LED z możliwością regulacji koloru oświetlenia sprawią, że Twoja łazienka stanie się komfortową przestrzenią do relaksu po ciężkim dniu. Różowe światełka pięknie odbijają się w elementach armatury, chłodne odcienie błękitu uspokajają i wyciszają, a zieleń działa odprężająco. Niezależnie od tego, jakie rozwiązanie wybierzesz, pamiętaj, że oprawy żarówek powinny być wyposażone w wodoodporne obudowy, ponieważ w każdej, nawet najlepiej wentylowanej łazience gromadzi się wilgoć, a gorąca para wodna może uszkadzać elementy instalacji.

Zobacz również inne nasze wpisy na blogu: