Wczytuję dane...
Jakie są najlepsze sposoby na projektowanie oświetlenia w łazience, aby uzyskać odpowiednią ilość światła i intymność?

Jakie są najlepsze sposoby na projektowanie oświetlenia w łazience, aby uzyskać odpowiednią ilość światła i intymność?


Odpowiednie zarządzanie oświetleniem podnosi funkcjonalność nieruchomości. Projektując instalację odpowiedzialną za emisję światła, należy wziąć pod uwagę indywidualną charakterystykę każdego z pokoi. Inne akcesoria wybierzemy do salonu czy sypialni, a inne do łazienki. Ta ostatnia odznacza się szczególnymi właściwościami, dlatego warto poświęcić jej więcej uwagi.

Łazienka bywa problematyczna. Jest mniejsza niż pozostałe pomieszczenia. Jej aranżację narzucają odpływy i zawory czerpalne. Pod kątem umiejscowienia armatury trudno o oryginalność, zwłaszcza w kontekście budownictwa wielomieszkaniowego. Kolejną przeszkodą jest niewielka wiązka światła wpadająca do wnętrza – lub jej zupełny brak. Takie warunki są kłopotliwe, zwłaszcza jeśli uwzględnimy fakt, że większość z nas lubi promienie słoneczne rozświetlające i ogrzewające przestrzeń. Łazienka w trakcie urządzania wymaga dużego zaangażowania, ale przy przemyślanej organizacji możemy osiągnąć satysfakcjonujące rezultaty.

Pomieszczenie do zadań specjalnych

Dziś łazienka jest oczywistością w budynku. Tymczasem jeszcze kilkadziesiąt lat temu, zwłaszcza w mniejszych miejscowościach, jej brak w domach był normalny. Na szczęście dużo zmieniło się w tej materii, jednak niektórzy projektanci nadal podchodzą po macoszemu do planowania tego pomieszczenia. Skupiają się bowiem na samym zaspokojeniu podstawowych potrzeb użytkowników. A przecież nie wolno zapominać, że jest to wnętrze do zadań specjalnych.

Chociaż w łazience spędzamy niewiele czasu w porównaniu do jadalni bądź sypialni, to czynności, jakim się w niej oddajemy, wpływają na nasze samopoczucie i pomagają w regeneracji. Bez wyposażenia łazienkowego nie moglibyśmy skutecznie dbać o higienę i pielęgnację. Uciążliwości tym spowodowane rzutowałyby na nasze codzienne funkcjonowanie, co uświadamiamy sobie dopiero wtedy, kiedy dochodzi do remontu lub awarii i nasz dostęp do łazienki zostaje utrudniony.

Funkcjonalna i klimatyczna łazienka

Brak okien w łazience to raczej reguła, a nie wyjątek. W związku z tym należy zastąpić wpadające do środka światło naturalne jego sztucznym odpowiednikiem. Skomponowanie bezpiecznej i funkcjonalnej iluminacji ma tu zasadnicze znaczenie. Trzeba też myśleć przyszłościowo, bo aranżacja ma ułatwiać korzystanie z pomieszczenia przez długie lata. Dopóki zastosowane materiały odznaczają się właściwymi parametrami technicznymi i estetycznymi, to raczej nikt nie zdecyduje się na modernizację. Dlatego instalacja oświetleniowa już od początku musi cechować się wydajnością i niezawodnością.

Walory użytkowe są ważne, ale nie mniejszą rolę odgrywają aspekty estetyczne. Łazienka powinna prezentować się nienagannie. Korzystamy z niej na co dzień, jednak okazjonalnie korzystają z niej także nasi goście. Przybysze zazwyczaj oceniają wystrój krytycznym okiem. Odpowiednie operowanie światłem pomoże wykreować oryginalny klimat, który z pewnością docenią osoby z wyrafinowanym gustem.

Typy oświetlenia

Łazienka zwykle charakteryzuje się małym metrażem. Zdaniem specjalistów w przypadku niewielkiej powierzchni wystarczy jedno silne źródło światła. Taki argument można logicznie obronić, zwłaszcza kiedy uzasadnimy go mniejszym zużyciem energii elektrycznej, ale w konfrontacji z rzeczywistością wypada to blado. Szybko okazuje się, że występują miejsca zacienione – i to najczęściej tam, gdzie są szczególnie niepożądane.

By nie narażać się na kosztowne przeróbki, rozsądnie jest od razu podzielić łazienkę na strefy i dobrać do nich oświetlenie. Kompleksowe podejście do tego tematu ułatwi zadanie. Wspomniany podział przedstawia się następująco:

  • - oświetlenie górne – jego zadaniem jest równomierne oświetlanie całej przestrzeni, dlatego montuje się je na suficie. Pełni ono funkcję oświetlenia głównego;

  • - oświetlenie funkcyjne – jest montowane wszędzie tam, gdzie użytkownik potrzebuje dodatkowego doświetlenia dopasowanego do konkretnych potrzeb. Najczęściej chodzi tu o okolice lustra, gdzie stosujemy produkty pielęgnacyjne, nakładamy na twarz makijaż lub się golimy. Kinkiet przy lustrze lub punktowe reflektory są tego doskonałymi przykładami;

  • - oświetlenie dekoracyjne – to właśnie ono odpowiada za stworzenie wcześniej wspomnianego klimatu. Listwy LED bądź oprawy typu „oczko” pomogą wyeksponować elementy, które mają przykuwać wzrok. Rewelacyjnie sprawdzają się we wnękach i przy półkach. Dodatkowo nadają łazience przytulności.

Natężenie

Pomieszczenie, w którym zażywamy kąpieli i poprawiamy swój wygląd, musi być widne – bez względu na metraż. Półmrok jest kojący, ale może skutecznie przeszkadzać podczas zabiegów pielęgnacyjnych. Ogólnie przyjęta zasada mówi, że na 1 m2 należy zapewnić źródło światła o natężeniu ok. 500 lx. Posiłkując się tą wytyczną, przy metrażu wynoszącym 10 m2 trzeba zastosować żarówki o mocy 250 W. Jeżeli ktoś woli bardziej zacienioną łazienkę, wtedy można wkręcić akcesoria o mocy 100 W.

Istotnym czynnikiem wpływającym na natężenie jest ogólna przejrzystość łazienki. Jeśli w ścianach są wykute otwory okienne, niekoniecznie należy inwestować w osprzęt o wyśrubowanych parametrach. Jednak jeżeli jedynym źródłem światła będą żarówki, wtedy rozsądnie zdecydować się na produkty o większej mocy. Gdy mimo to wybierzemy słabsze zamienniki, prędzej czy później nastąpi wymiana na mocniejsze moduły. Niestety w toku eksploatacji okaże się, że te pierwotnie zakupione nie sprawdzają się na co dzień.

Barwa

Kładąc się do wanny wypełnionej ciepłą wodą lub ustawiając się pod gorącym strumieniem prysznica, nie możemy się doczekać momentu odprężenia, który następuje po zetknięciu wody ze skórą. By światło nie zakłócało chwil relaksu, dobrze jest założyć oprawy górne o ciepłej barwie. Warianty mieszczące się w przedziale od 2700 K do 3200 K będą optymalne. W podobnej tonacji warto zachować także akcesoria dekoracyjne, gdyż znakomicie harmonizują one z lampą sufitową.

Barwa to kwestia indywidualnych upodobań użytkowników. Ci, którzy szukają odpoczynku, wybiorą ciepłe odmiany. Jednak nie wszyscy kierują się takim tokiem myślenia. Grono fanów schludności, a nawet sterylności w łazience jest naprawdę spore. Dla nich najlepsze będą żarówki emitujące chłodniejszy odblask (od 4600 K do 6500 K). Natomiast tonacja od 4000 K do 5000 K doskonale sprawdzi się przy lustrach. Nie rozświetli nienaturalnie cery, ale uwypukli detale, co okaże się pomocne podczas pielęgnacji skóry twarzy – a tym bardziej przy robieniu makijażu.

Lampy gwarantujące skuteczność i efektywność

Wygląd lamp, podobnie jak barwa światła emitowanego przez żarówki, jest osobistą kwestią użytkownika. Nie oznacza to jednak, że nie warto posiłkować się wskazówkami. Polskie łazienki są zazwyczaj stosunkowo niskie, więc optymalnym rozwiązaniem na górne źródło światła będą klasyczne plafony, oprawy punktowe bądź warianty szynowe. Ergonomiczne modele zajmują mało miejsca, a dają dużo światła.

Przy lustrze ciekawie prezentują się kinkiety wiszące. Najlepiej montować je z obydwu stron. Sprytnym posunięciem jest także założenie w ramie małych, lecz wydajnych żarówek. Najważniejsze, by emitowane światło obejmowało swoim zasięgiem osobę stojącą przed lustrem. Umywalka najczęściej znajduje się pod zwierciadłem, dlatego ona również jest dobrze oświetlona.

W kontekście prysznica i wanny rzadko decydujemy się na dodatkowe oprawy, co zamyka nam drogę do stworzenia interesującej iluminacji. Dyskretne podświetlenie dekoracyjne jest opcją, nad którą warto się zastanowić.

W trosce o bezpieczeństwo

Prąd i woda nie są dobrym połączeniem, dlatego w łazience szczególnie ważne jest bezpieczeństwo – gdyż w tym pomieszczeniu trzeba je od siebie bezpiecznie odseparować. By nie dopuścić do spięć i innych niebezpiecznych sytuacji, należy stawiać na wyroby zabezpieczone przed wysoką wilgotnością.

Kiedy ryzyko zalania lampy jest spore, koniecznie trzeba inwestować w wyroby oznaczone symbolem szczelności IP 44. Natomiast w strefach znajdujących się w nieznacznej odległości od sanitariatów wystarczą produkty o specyfikacji IP 21. Obowiązkowo musimy pamiętać o tych wytycznych w trakcie zakupów, gdyż bezpieczeństwo nasze i naszych najbliższych jest najważniejsze.

Zobacz również inne nasze wpisy na blogu: