Jak dobrać oświetlenie na poddasze – przewodnik po lampach pod skosy.
Poddasze czy strych to ciekawa, nierzadko bardzo klimatyczna część domu. Pomieszczenia znajdujące się bezpośrednio pod dachem budynku mogą pełnić wiele różnych funkcji – z powodzeniem można urządzić w nich sypialnię, pokój gościnny czy gabinet. Aby pomieszczenia na poddaszu mogły odpowiednio pełnić swoje funkcje, konieczne jest jednak ich właściwe wykończenie. Jednym z jego kluczowych elementów jest właściwe dopasowanie oświetlenia poddasza. O czym należy pamiętać, wybierając lampy na strych lub poddasze? Jakie rodzaje oświetlenia sprawdzą się w tym wypadku najlepiej?
Oświetlenie poddasza – od czego zacząć?
Mimo iż poddasze mogłoby się wydawać pomieszczeniem czy przestrzenią problematyczną do urządzenia, istnieje co najmniej kilka różnych możliwości w kwestii jego oświetlenia. To jednak, którą z nich wybierzemy, jest zależne od kilku istotnych kwestii, a jedną z nich jest oczywiście nasze poczucie estetyki i oczekiwania względem wybranego oświetlenia. Jednak nie tylko na to powinniśmy zwrócić uwagę. Kluczowe jest tu bowiem również optymalne dopasowanie rodzaju oświetlenia do typu pomieszczenia, a także funkcji, jaką będzie ono pełnić w naszym domu. Zupełnie inne oświetlenie sprawdzi się przecież w łazience, inne zaś w pokoju dziecięcym. Warto więc wziąć pod uwagę to, jakim pomieszczeniem jest lub – w przypadku trwającej jeszcze budowy – będzie dane wnętrze.
Myśląc o doborze oświetlenia na poddasze, warto również wziąć pod uwagę kwestię stylistyki i charakteru pomieszczenia. Możemy bowiem wybrać konkretny typ lamp, które będą się odznaczać praktycznością, ale jednocześnie nie będą wpasowywać się w stylistykę sypialni, gabinetu czy łazienki pod dachem. A to, czy dane pomieszczenie jest utrzymane w stylu nowoczesnym, klasycznym, industrialnym lub rustykalnym ma również niebanalne znaczenie w kwestii doboru jego oświetlenia.
Rodzaje lamp – najpopularniejsze modele
Zanim przejdziemy do wybierania lamp na poddasze, warto przyjrzeć się nieco bliżej najpopularniejszym typom oświetlenia. Dzięki temu z większą świadomością podejmiemy decyzję i wybierzemy rozwiązanie optymalnie dopasowane do naszych potrzeb, wymagań i możliwości.
Na wstępie należy zaznaczyć, że lampy dzielimy na trzy podstawowe kategorie, jakimi są modele stojące, sufitowe oraz ścienne. Dodatkowo każdy z rodzajów lamp dzieli się również na kilka poszczególnych typów. W ten sposób wśród lamp stojących można wyróżnić lampy podłogowe i na biurko, a lampy sufitowe dzielą się na wiszące, plafony, reflektory i spoty. Wszystkie lampy ścienne są zaś nazywane kinkietami. W grupie tej możemy wyróżnić jedynie kinkiety wewnętrzne i zewnętrzne, czyli takie, które montujemy na elewacji budynku.
Oświetlenie poddasza – jakie rodzaje lamp wybrać?
Pomieszczenia znajdujące się na poddaszu to najczęściej wnętrza ze skosami, które bezpośrednio determinują ich nieco mniejszy niż na niższych piętrach metraż. Skosy dodają klimatu i charakteru wnętrzom, ale mają niestety również swoje wady. W pomieszczeniu ze skosami nie zamontujemy dużych, okazałych lamp wiszących – między innymi dlatego, że znacznie ograniczylibyśmy i tak już zmniejszoną przestrzeń, a przede wszystkim dlatego, że w wielu przypadkach po prostu byłoby to niemożliwe. W związku z tym we wnętrzach znajdujących się bezpośrednio pod dachem królują raczej lampy ścienne, zajmujące znacznie mniej miejsca, a jednocześnie skutecznie i ciekawie oświetlające pomieszczenie.
Oczywiście od tej reguły istnieją pewne wyjątki. Na poddaszu mogą sprawdzić się lampy sufitowe, jednak nie modele wiszące, ale wpuszczone w sufit halogeny. Ciekawym rozwiązaniem mogą być też reflektory sufitowe – to praktyczne i gustowne rozwiązanie, odpowiednie szczególnie w przypadku wnętrz utrzymanych w nowoczesnej, minimalistycznej stylistyce. Jeśli natomiast nasze pokoje na poddaszu mają inny charakter, powinniśmy raczej poszukać alternatywnych możliwości w kwestii ich oświetlenia.
Kinkiety to specyficzny rodzaj lamp, który sprawdzi się doskonale w naprawdę wielu różnych pomieszczeniach, także na poddaszu. Są idealne do skosów i małych pomieszczeń, nie zabierają wiele miejsca, a jednocześnie oświetlają i dodają klimatu. Szeroki i niezwykle zróżnicowany wybór kinkietów sprawia, że z łatwością można je dopasować do niemal dowolnej stylistyki wnętrza.
Obecnie na rynku można znaleźć między innymi kinkiety klasyczne, nowoczesne i minimalistyczne, a także designerskie, które wpasują się idealnie w klimat nietypowego, eklektycznego czy artystycznego wnętrza. Ponadto do wyboru mamy również kinkiety w stylu vintage i retro oraz modele glamour, zarówno nowoczesne, jak i stylizowane na dawne uchwyty ścienne na świece.
Ciekawym rodzajem lamp, które mogą sprawdzić się na poddaszu, są także plafony. Oświetlenie to zaliczane jest do lamp sufitowych, jednak równie dobrze można je zamontować na ścianie czy skosie. Płaskie, nowoczesne plafony to rozwiązanie idealne w przypadku niewielkiego poddasza. Ten rodzaj oświetlenia jest dostępny na rynku w kilkudziesięciu różnych kształtach, wielkościach i kolorach, dzięki czemu bez trudu dopasujemy je do naszego wnętrza. Do wyboru mamy tu między innymi klasyczne, doskonale znane nam od lat modele, przypominające duży, okrągły talerz, jak również plafony geometryczne, w nowoczesnym, minimalistycznym stylu. To również lampy w stylu vintage, zdobione elementami drewnianymi lub imitującymi drewno.
Oświetlenie poddasza – co jeszcze możemy wykorzystać?
Kiedy myślimy o niewysokich, pełnych skosów pomieszczeniach na poddaszu, niemal automatycznie nasuwa nam się na myśl kilka konkretnych rodzajów lamp, które najlepiej sprawdzą się w takich wnętrzach. Pamiętajmy jednak, że wiele zależy od naszych indywidualnych wyborów, gustów i oczekiwań, ale również metrażu, ukształtowania i stylu danego pomieszczenia. Z tego powodu warto nie ograniczać się wyłącznie do najbardziej typowych rozwiązań i zastanowić się nad oryginalnymi alternatywami.
Jedną z nich jest z całą pewnością oświetlenie zlokalizowane w ścianie, bezpośrednio nad podłogą. Mogą to być klasyczne halogeny o nietypowej konfiguracji, jak również nowoczesne oświetlenia ledowe. Zarówno bezpośrednio nad podłogą, jak i w miejscu łączenia się ścian z sufitem można zamontować również praktyczne i dające ciekawy efekt wizualny taśmy LED. Jest to rodzaj oświetlenia niezwykle prosty w montażu i obsłudze. Oświetlenie ledowe może działać zarówno na prąd, jak i na baterie. Pozostając przy lampach i lampkach na baterie, warto rozważyć również bardzo popularne w ostatnim czasie cotton balsy, czyli niewielkie lampki ledowe ozdobione usztywnioną, uformowaną w kształt kuli nitką, dratwą czy bawełnianym sznurkiem.
Oczywiście nie warto także rezygnować z lamp stojących, podłogowych i stołowych. Odpowiednio dopasowana do stylistyki wnętrza lampa stojąca nie tylko będzie stanowić dodatkowe źródło światła, ale również w ciekawy sposób podkreśli charakter pomieszczenia – szczególnie w przypadku, gdy wnętrze na poddaszu pełni funkcję gabinetu czy pokoju młodzieżowego, konieczne będzie również zaopatrzenie się w lampy stołowe na biurko, które umożliwią naukę, odrabianie prac domowych i pracę.
W pokojach dziecięcych możemy dodatkowo wykorzystać do oświetlenia oryginalne lampy ścienne, stworzone specjalnie z myślą o najmłodszych. Modele te mogą być montowane zarówno na ścianie, jak i na skosach, jeśli tylko instalacja elektryczna budynku nam na to pozwoli. Dziecięce lampki z motywem ulubionej bajki, zwierzątka czy postaci nie tylko oświetlą pomieszczenie, ale także ucieszą najmłodszego domownika i dodadzą mu odwagi podczas samodzielnego zasypiania.
Oświetlenie poddasza – morze możliwości
Jak łatwo można zauważyć, możliwości na oświetlenie poddasza jest naprawdę wiele. Zdecydowanie najczęściej wybieranymi lampami na poddasze i strych są sufitowe halogeny oraz kinkiety, jednak nie brakuje także mniej konwencjonalnych rozwiązań. Wszystko zależy od ukształtowania i metrażu pomieszczenia, jego charakteru, ale także naszych oczekiwań.
Zobacz również inne nasze wpisy na blogu:
- - Dlaczego lampy z oznaczeniem IP20 nie są odpowiednie do łazienki?
- - Sposoby na projektowanie oświetlenia w sypialni
- - Jakie są najlepsze sposoby na projektowanie bezpiecznego oświetlenia w kuchni, aby uzyskać wystarczającą ilość światła?
- - Jakie są najlepsze sposoby na projektowanie oświetlenia w łazience, aby uzyskać odpowiednią ilość światła i intymność?
- - Jakie rodzaje lamp są najlepsze dla osób o różnych potrzebach? Które produkty sprawdzą się najlepiej dla osób starszych, z problemami wzroku lub dzieci?
- - Jakie są najlepsze sposoby na zwiększenie efektywności energetycznej oświetlenia?
- - Jakie kolory światła są najlepsze do różnych zastosowań w domu czy biurze?
- - Co należy wziąć pod uwagę, projektując oświetlenie biurowe?
- - Jakie techniki oświetlenia można zastosować, aby wizualnie powiększyć pomieszczenia?
- - Jakie są najlepsze sposoby na czyszczenie i konserwację lamp?
- - Jakie czynniki należy wziąć pod uwagę podczas projektowania oświetlenia zewnętrznego, takiego jak oświetlenie ogrodowe czy tarasowe?
- - Jakie są zalety i wady różnych źródeł światła, takich jak LED, halogeny, fluorescencyjne i żarówki?
- - Jakie rodzaje lamp są najlepsze do dekoracji wnętrz i jak je wykorzystać w praktyce?
- - Jakie trendy w oświetleniu będą rządzić w najbliższych latach?
- - Jakie lampy i oświetlenie wybrać, aby osiągnąć odpowiednie natężenie światła i oszczędzać energię?
- - Jak dobrać odpowiednie oświetlenie do różnych pomieszczeń w domu?
- - Jak dobrać oświetlenie na poddasze – przewodnik po lampach pod skosy.
- - Jakie są najnowsze technologie w oświetleniu, takie jak sterowanie głosem lub oświetlenie inteligentne, i jak je wykorzystać?
- - Oświetlenie pająk – kiedy warto postawić na oryginalność?
- - Żyrandol w niskim salonie – jak wybrać i na co zwrócić uwagę?
- - Lampa na ramieniu – funkcjonalność i styl w jednym
- - Kolor miedziany w oświetleniu – z jakimi kolorami i materiałami go łączyć?
- - Zalety światła rozproszonego w domowym wnętrzu
- - Romantyczne czy praktyczne? Dlaczego warto wybrać lampę wiszącą nad łóżkiem?
- - Magia oświetlenia nastrojowego – jak stworzyć wyjątkowy klimat w domu?
- - Jak wybrać idealną lampkę do czytania? Kluczowe cechy i trendy