Wczytuję dane...
Żyrandol w niskim salonie – jak wybrać i na co zwrócić uwagę?

Żyrandol w niskim salonie – jak wybrać i na co zwrócić uwagę?

Oświetlenie pomieszczenia przy pomocy odpowiedniej lampy to czynnik, który w istotny sposób wpływa na jego estetykę, styl i charakter, jak również na to, jak my – jako domownicy – będziemy się czuć w danym wnętrzu. Dobór oświetlenia może być łatwą, bezproblemową kwestią, ale może także wiązać się z koniecznością podjęcia trudnych decyzji i pewnych kompromisów. Tak też bywa w przypadku szczególnie niskich pomieszczeń, salonów czy sypialni. Jak radzić sobie w takiej sytuacji? Jaki żyrandol do niskiego salonu wybrać?

Standardowe i małe wysokości pomieszczeń

W zależności od tego, czy mieszkamy w domu, czy w mieszkaniu, w nowym czy starym budownictwie, możemy mieć do czynienia z rozmaitymi wysokościami pomieszczeń. Najwyższe wnętrza znajdują się najczęściej w starych kamienicach. Tam sufit może znajdować się na wysokości 360, a nawet 400 cm. Jeśli chodzi o domy oraz mieszkania w nowym budownictwie, sufit zazwyczaj umieszcza się na wysokości oscylującej pomiędzy 260 a 280 cm. O niskim pomieszczeniu możemy natomiast mówić wtedy, gdy jego sufit znajduje się na wysokości mniejszej niż 260 centymetrów. Takie mieszkania można znaleźć przede wszystkim w tak zwanych blokach z wielkiej płyty. Niewysokie, nierzadko trudne do urządzenia pomieszczenia to także element charakterystyczny dla wiekowych, wiejskich czy podmiejskich domków.

Z niskimi pomieszczeniami możemy mieć ponadto do czynienia również w mieszkaniach znajdujących się na poddaszu lub w suterenie. W pierwszym z przypadków przestrzeń mogą dodatkowo ograniczać skosy. Taki stan jest też typowy dla wnętrz pierwotnie wysokich, sztucznie podzielonych na dwa poziomy za pomocą antresoli. Jest to zabieg często stosowany w wysokich kamienicach, celem stworzenia dodatkowego pomieszczenia. To rozwiązanie ma swoje zalety, jednak największą jego wadą jest zdecydowanie wyraźne zmniejszenie wysokości wnętrza.

Oświetlenie niskich pomieszczeń – o czym należy pamiętać?

Odpowiednie oświetlenie niskiego pomieszczenia to niełatwa sprawa. Z jednej strony niewysokie pokoje bywają ciemniejsze niż bardziej rozległe wnętrza z sufitem umieszczonym na wysokości ponad 300 centymetrów. Zdecydowanie warto więc zadbać o ich dodatkowe oświetlenie, które pozwoli na ożywienie pokoju, a także jego optyczne powiększenie. Jasne wnętrze zawsze wydaje się nieco większe, dlatego każde dodatkowe źródło światła działa na jego korzyść. Z drugiej strony zbyt duża czy niedopasowana do wnętrza lampa może przynieść efekt odwrotny od zamierzonego. Wybierając żyrandol o zbyt dużych gabarytach, rozłożysty i wysoki, dodatkowo tylko ograniczymy przestrzeń w – i tak już niewysokim – wnętrzu.

Należy więc dobrze się zastanowić nad wyborem optymalnej lampy czy zestawu oświetlenia do niewysokiego pokoju. Powinniśmy odnaleźć kompromis, dzięki któremu odpowiednio doświetlimy pomieszczenie, podkreślimy jego styl i charakter, a jednocześnie nie będziemy ograniczać dostępnej przestrzeni.

Warto również pamiętać o tym, że właściwie dobrane oświetlenie to lampa dopasowana nie tylko do metrażu i wysokości wnętrza, ale także do jego stylistyki, charakteru oraz przeznaczenia. Zupełnie inna lampa będzie pasować do salonu, inna do kuchni, a jeszcze inna do sypialni czy łazienki.

Lampy do niskich pomieszczeń – co wybrać?

W przypadku niskich pomieszczeń, a więc wnętrz, gdzie liczy się każdy centymetr, warto zdecydować się na lampę lub zestaw lamp, który nie będzie ograniczać ich przestrzeni. Najlepszym rozwiązaniem będą więc lampy sufitowe, jednak nie klasyczne, wiszące żyrandole, ale modele o bardziej płaskim kształcie. Mowa tu przede wszystkim o popularnych plafonach, a także o praktycznych, nowoczesnych halogenach wpuszczanych w sufit.

Plafony, czyli płaskie lampy sufitowe, wyposażone w kosz pełny lub częściowy, to modele, które sprawdzą się doskonale w niewysokich pomieszczeniach takich jak salon, kuchnia czy sypialnia. Charakterystyczny kształt plafonu sprawia, że jest on w stanie skutecznie oświetlić całe pomieszczenie, jednocześnie w najmniejszym stopniu nie ograniczając jego przestrzeni. Na rynku można znaleźć plafony nowoczesne, w stylu industrialnym czy vintage. Są to modele okrągłe, podłużne oraz kwadratowe, które bez trudu wpasują się nie tylko w niewielkie, niewysokie wnętrze, ale także w niemal dowolną jego stylistykę.

Do niskiego salonu warto wybrać także lampy wpuszczone w sufit. Halogeny lub LED-y zamontowane bezpośrednio w stropie to rozwiązanie, które daje nam możliwość równomiernego oświetlenia wszystkich części pomieszczenia, przy jednoczesnym zaoszczędzeniu miejsca. Tego rodzaju lampy to modele właściwie niewidoczne, sprytnie schowane i nieingerujące w przestrzeń danego wnętrza. Halogenowe lub ledowe lampki sufitowe możemy umieścić w centralnej części pokoju, lub równomiernie rozlokować je na całej powierzchni sufitu. Za ich pomocą można także wykonać ciekawe, oryginalne aranżacje, np. umieszczając lampki w linii wzdłuż okien czy wejścia do pokoju. Drobne lampy wpuszczone w sufit mogą być w naszym salonie zarówno głównym źródłem oświetlenia, jak i stanowić jedynie atrakcyjny i praktyczny dodatek.

Żyrandol do niskiego salonu – czy to możliwe?

Halogeny czy LED-y wpuszczone w sufit, a także płaskie plafony to częsty wybór w przypadku niskich pomieszczeń. Nie oznacza to jednak, że jest to jedyna możliwa opcja. Mimo szerokiej gamy alternatywnych rozwiązań wiele osób wciąż jednak nie wyobraża sobie wykończenia wnętrza bez udziału klasycznego żyrandola i to takiej właśnie lampy chętnie poszukują także właściciele niewysokich wnętrz. Na szczęście dziś mamy do wyboru nie tylko obszerne i wysokie na kilkadziesiąt centymetrów żyrandole, ale także modele nieco bardziej kompaktowe, choć wciąż atrakcyjne. Dzięki temu możemy z powodzeniem wybrać estetyczny żyrandol do salonu, nawet tego niewysokiego.

Wybierając żyrandol do niskiego salonu, warto więc przede wszystkim zwrócić uwagę na jego budowę. Nie powinna to być lampa zawieszona na długim sznurze czy łańcuchu ani też model złożony z wielu rozłożystych bądź wiszących ramion. Kluczowe jest w tym wypadku to, aby główna część lampy znajdowała się możliwie jak najbliżej sufitu, a tym samym nie ingerowała w przestrzeń pomieszczenia. Żyrandole, które mogą sprawdzić się w niewysokich wnętrzach, to raczej modele nowoczesne, znacznie krótsze i bardziej kompaktowe niż np. lampy stylizowane na obszerne, zabytkowe żyrandole na świece. Warto więc poszukać nowoczesnych, minimalistycznych oraz industrialnych modeli. Cieszące się popularnością lampy, które będą jednocześnie odpowiednie do niskiego salonu, możemy również znaleźć wśród żyrandoli w stylu glamour.

W niewysokich pomieszczeniach mogą sprawdzić się żyrandole abażurowe oraz nowoczesne żyrandole typu pająk, szczególnie te o orientacji poziomej, czyli lampy, których ramiona rozchodzą się jedynie na boki, nie tak jak w niektórych klasycznych modelach – na boki oraz w dół. W tym przypadku mogą się również sprawdzić żyrandole reflektorowe, znakomicie pasujące do nowoczesnych, loftowych i industrialnych wnętrz. Dodatkowym atutem reflektorów jest fakt, że możemy swobodnie sterować poszczególnymi źródłami światła, kierując je w dowolne miejsce, tym samym doświetlając lub przyciemniając wybrane części pomieszczenia.

Dodatki lub alternatywy dla żyrandoli

Wiemy już, że do niskiego salonu możemy wybrać nowoczesne plafony oraz lampki wpuszczone w sufit. Wiemy także, że nie musimy rezygnować z tradycyjnego żyrandola, jednak w przypadku ograniczonej wysokości wnętrza powinniśmy z większą uwagą podejść do wyboru odpowiedniego modelu. Warto jednak pamiętać, że istnieje jeszcze kilka innych możliwości, które możemy wybrać zamiast standardowego żyrandola. Jeśli chcemy dodatkowo doświetlić nasz niewysoki salon i wspomóc trochę wybrany przez nas żyrandol, możemy zdecydować się na praktyczne i gustowne ścienne kinkiety. Ten rodzaj lamp sprawdza się doskonale zarówno w niewysokich, jak i bardzo małych, ale także obszernych wnętrzach. W żaden sposób nie ingeruje w przestrzeń, a jednocześnie skutecznie ją oświetla. Co więcej, odpowiednio dopasowany pod kątem stylistyki w ciekawy sposób podkreśli charakter danego pokoju i stworzy w nim przyjemny, przytulny klimat. Podobny efekt, choć o nieco bardziej nowoczesnym charakterze, mogą zapewnić małe lampki wbudowane w ścianę, bezpośrednio nad podłogą. Jest to ciekawe rozwiązanie często stosowane przede wszystkim na schodach i w korytarzach, które jednak równie dobrze sprawdza się w dowolnym pomieszczeniu.

Zobacz również inne nasze wpisy na blogu: